Tri tituly sa košickým voľnoštýliarom mália

Michael Bodnár. Junior, ktorý sa chystá na vyšší level.
Michael Bodnár. Junior, ktorý sa chystá na vyšší level. (Autor: archív)
Sportnet|7. mar 2013 o 00:00

Na Slovensku sú už rozdané „národné“ medaily. Zatiaľ iba voľnoštýliarom, ktorí mali domáci šampionát minulý víkend v Šamoríne.

Aj keď tohtoročné juniorské majstrovstvá sveta či Európy zápasníkov sú ešte pomerne ďaleko za obzorom (európsky šampionát bude v júli v macedónskom Skopje a svetový v auguste v Sofii), na Slovensku sú už rozdané „národné“ medaily. Zatiaľ iba voľnoštýliarom, ktorí mali domáci šampionát minulý víkend v Šamoríne.

KOŠICE. Z turnaja, na ktorom sa hodnotili aj družstvá, sa vrátili juniori ZK Košice 1904 s troma najcennejšími kovmi (Sciranka v hmotnostnej kategórii do 74 kg, Bodnár do 84 kg a Tysz do 96 kg) a dvadsaťbodovým náskokom v tímovej tabuľke pred domácim Šamorínom. Slušný vstup Košičanov do nového roku, čo poviete? Ale klubový šéftréner Juraj Dancák st. je v hodnotení tohto úspechu striedmejší.

„Keby sme na domácom šampionáte získali päť titulov (tak bolo vlani na juniorskom šampionáte voľnoštýliarov v Bratislave - pozn. red.), považoval by som to za úspech, lebo reálne sme mali zálusk na štyri zlaté medaily. No tri tituly sú pre mňa sklamaním. Rozhodne som očakával viac, ale vďaka rôznym okolnostiam sme prišli o niekoľko lepších umiestnení. Vystúpenie Paľa Kmeča v 74-ke i Miša Pavlíka v 60-ke hodnotím ako výbuch. Kmeč, aj keď mal nejaké zdravotné problémy kvôli obuvi, v semifinále s Grečákom prehral vyhraný zápas, po prvej perióde viedol 6:0, druhú prehral a v tretej sa úplne poskladal. Aj keď túto hmotnostnú kategóriu vyhral Jakub Sciranka, čakal som, že vo finále budeme mať dvojnásobné zastúpenie. Rátal som aj s titulom v šesťdesiatke, hoci Pavlík si to s Berdisom rozdali už v úvodnom kole, v predčasnom finále. Aj keď Mišo Pavlík bol v zápase o zlato, sklamal v ňom proti Megálymu z Marcelovej. Hoci sme mali, i s Gabim Tyszom, ktorý mal v 96-ke iba dvoch súperov, piatich finalistov, vyťažili sme z toho iba tri tituly.“

Slabá účasť

V konkurencii, ktorá sa zišla na šamorínskych žinenkách, to vyznieva, na košické pomery, naozaj trošku skromne. „Päťdesiatštyri borcov na takúto súťaž je z môjho pohľadu slabá účasť,“ vraví Juraj Dancák. „Nie však kvalitatívne, ale kvantitatívne. Z našich najvážnejších konkurentov na domácej scéne prišla Snina len so štyrmi či piatimi pretekármi, dokonca bez trénera, a o bratislavskej Dunajplavbe ani nehovoriac, tam je to v totálnom rozklade, oni sa dokonca odhlásili aj z mužskej ligy. My sme mali na juniorskom šampionáte najviac borcov, desať...“

Seniorské ostrohy pre Bodnára

Michael Bodnár, Jakub Sciranka, či Michal Pavlík... Tí by mali byť v tomto roku aj ťahúňmi juniorskej reprezentácie Slovenska. „Od výsledkov na domácom šampionáte sa odvíja aj nominácia pretekárov na prvé medzinárodné turnaje v tomto roku, je to prvý stupeň pri zostavovaní tímu na európsky a svetový šampionát juniorov. Na turnaj do Rigy (Freidenfeld´s Cup, 16.-17. marca - pozn. red.) majú ísť Pavlík so Scirankom. Mišo Bodnár sa už pripravuje na vyšší level, blížiace sa majstrovstvá Európy seniorov v Tbilisi (19.-24. marca), aj keď u nás v klube o tom bola trochu polemika. Ako úradujúcemu seniorskému majstrovi Slovenska mu však bola ponúknutá možnosť štartovať na európskom šampionáte dospelých,“ vysvetľuje jeho klubový tréner.