Korzár logo Korzár
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Minúta po minúte: Kalamitu na východe dostávajú pod kontrolu

Na východnom Slovensku napadlo od večera až pol metra snehu. Spôsobil vážne komplikácie v doprave.

Ulice Popradu zasypal sneh.Ulice Popradu zasypal sneh. (Zdroj: Marek Nemec)

Na východnom Slovensku napadlo od večera až pol metra snehu. Spôsobil vážne komplikácie v doprave, stalo sa viacero nehôd, hasiči aj cestári sú v plnom nasadení. Pod ťarchou snehu sa lámu stromy, ktoré padajú na cesty.

Po snehu hrozí poľadovica

19.06 - Ťažký, mokrý sneh naďalej spôsobuje padanie stromov na cesty v okresoch Gelnica a Košice-okolie.

Pre odstraňovanie kalamity sú naďalej uzavreté cesty Košice - Medzev - Štós - Smolník, cesta Smolník - Uhorná a komunikácia z Obišoviec v smere na Prešov.

Naďalej je uzavretá aj cesta Hýľov - Zlatá Idka - Rudník. Na noc dali cestári zavrieť aj cestu cez horský prechod Podsúľová z Gemerskej Polomy do Hnilca, kde stále trvá nebezpečenstva padajúcich stromov.

Ostatné cesty vrátane horských priechodov Soroška, Dobšinský kopec, Dargov a ďalšie sú zjazdné, no na niektorých miestach je utlačená vrstva snehu od 5 do 10 cm, ktorá môže v noci pri poklese teplôt namrznúť.

18.14 - Po štvrtkovej kalamite s rekordnými úhrnmi snehu sa na východe obávajú následných možných povodní.

17.54 - Pracovníkom spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) sa do 16:00 podarilo znížiť počet poruchových udalostí na 35, bez elektriny však ostáva vyše 35 000 odberných miest v Košickom a Prešovskom kraji.

V Prešovskom kraji odvolali mimoriadnu situáciu, v meste trvá

16.38 - Situácia v Prešovskom kraji, kde od noci zápasia so snehovou kalamitou, sa postupne stabilizovala. Prednosta Obvodného úradu Prešov Vladimír Jánošík uviedol, že po vyhodnotení situácie dnes o 15.30 h odvolali mimoriadnu situáciu.

"Hasiči nás informovali, že popoludní počet výjazdov k udalostiam výrazne klesol. Rovnako sa zlepšila aj situácia na cestách, pretože podľa monitoringu polície a cestárov sú hlavné ťahy, teda komunikácie 1. a 2. triedy zjazdné a ďalej sa dokončujú aj cesty 3. triedy," konštatoval Jánošík.

16:23 - Mimoriadna situácia v meste Prešov zatiaľ stále trvá, vo večerných hodinách nepredpokladajú zrušenie tohto stavu, informovala hovorkyňa mesta Prešov Jana Jurčišinová.

"Z bezpečnostných dôvodov počkáme na vývoj počasia v noci, ak sa počas noci nič mimoriadne nestane, predpokladáme, že by sme mimoriadnu situáciu mohli odvolať ráno, “ povedal primátor mesta Prešov Pavel Hagyari.

Momentálne sú v teréne na odpratávanie snehu nasadení väzni, ktorí prechádzajú mestom od Sabinovskej ulice až na Sídlisko III., následne súvisle prejdú na Sídlisko II. a potom budú odpratávať Sekčov a Šváby. Odhŕňať sneh by mali najmä zo zastávok MHD.

V meste sa už pohybuje aj nákladné motorové vozidlo Tatra 815 s odhŕňačom z leteckej základne, ktorá by mala odhŕňať sneh najmä v starej časti Solivaru, na menších uliciach na Šváboch a na Sekčove.

Pomoc samotných vojakov pri odpratávaní snehu nakoniec nebude potrebná.

((e))

16.00 - Okolo štvrtej popoludní po prechodnom zlepšení počasia začalo v Prešove opäť snežiť, nie však tak husto, ako ráno a predpoludním. Postupne sa aj ochladzuje.

15.56 - Predpoveď počasia na východe Slovenska už v noci nepredvída sneženie, má sa však citeľne ochladiť a z tohto dôvodu cestári do rána očakávajú celoplošnú poľadovicu.

15.54 - V Košickom kraji sú pre popadané stromy stále uzavreté niektoré úseky ciest.

Uzavreté sú úseky ciest III/050194 Hýľov - Zlatá Idka, II/547 Košice Jaklovce a II/548 Medzev Smolník. Úsek Hýľov odbočka na Rudník III/050194 sa podarilo sprejazdniť v jednom smere, vzápätí ho však opäť uzavreli, pretože na cestu spadli ďalšie stromy.

Horský priechod Súľová na ceste II/533 je už sprejazdnený, v jednom jazdnom pruhu je prejazdný aj úsek Spišský Štvrtok Hrabušice na ceste III/53614. Cesta medzi Malou Lodinou a Ružínom III/5479 je sprejazdnená v oboch smeroch.

Z horských priechodov, ktoré boli nepriechodné, je už podľa polície sprejazdnený Dargov.

foto
V obrazoch: Kalamita v okolí Košíc

Situácia v mestách sa pomaly normalizuje

15.36 - Situácia v Spišskej Novej Vsi sa pomaly normalizuje. Prejazdnosť hlavných dopravných ťahov a príjazdových komunikácií k dôležitým objektom bola zabezpečená. Osobná doprava v meste je bez komplikácií. Naďalej budú dočisťovať cesty a v noci vyvážať sneh, predovšetkým do priestoru Priemyselnej zóny Podskala. Niektorí občania dokonca poskytli na tento účel aj svoje súkromné pozemky.

Vedenie mesta sa rozhodlo poskytnúť občanom počas celého piatku 8. februára cestovanie mestskou hromadnou dopravou zdarma. Od dnešného dňa až do nedele 10. februára je bezplatné aj parkovanie v centre mesta.

15.32 - Pre nepriaznivé poveternostné podmienky dnes v Poprade pozastavili pravidelný vývoz odpadu.

15.10 - Gelnica a dediny v Gelnickej doline sú stále bez prúdu. Nepriaznivé poveternostné podmienky vyradili elektrinu zhruba hodinu po polnoci. Mesto napojené na plynové kotolne tak ostalo bez dodávky tepla a teplej vody. Obytná zóna je v krízovom režime.

Primátorka Gelnice Anna Nemčíková verí, že sa spoločnosti Východoslovenská distribučná podarí prerušenú distribúciu elektriny opäť obnoviť ešte dnes. Na odhŕňanie snehu využívajú vlastné i externé služby a 40 pracovníkov z aktivačných prác.

Bez elektriny sú aj Prakovce, Mníšek nad Hnilcom a Smolník.

14.51 - Po 14. hodine opäť nastali vo Svidníku výpadky dodávky elektriny.

foto
V obrazoch: Košice a snehová nádielka

14.40 - Podľa informácie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu je predpoklad ustávania snehových zrážok v Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji po 19.00 h. a ukončenie sneženia do 23.00 h

14.39 - Hasiči už na východe nemajú vzhľadom na ich počet dostatok síl a prostriedkov na odstraňovanie následkov, ktoré spôsobilo množstvo čerstvo napadnutého snehu. Počet výjazdov sa za 24 hodín zvýšil o polovicu. Na výpomoc preto do terénu vyrazí aj záchranná brigáda z Humenného.

14.33 - Ako popoludní informovala hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová, pracovníkom v teréne sa podarilo pôvodných 80-tisíc odberných miest bez elektriny znížiť na 54 000.

V regióne Rožňavy je prerušená distribúcia elektriny pre viac ako 10 000 odberných miest.

Cesta na košickú Alpinku. Foto: Judita Čermáková

14.26 - Odbor školstva Košického samosprávneho kraja odporučil riaditeľom, aby zvážili situáciu a rozhodli o zrušení vyučovania.

V piatok bude na Spiši zatvorených šesť stredných škôl. Z dôvodu kalamity prerušia vyučovanie štyri školy v Spišskej Novej Vsi - SOŠ, Gymnáziá na Javorovej a Školskej ulici a Jazyková škola. Do škôl nepôjdu ani gymnazisti v Gelnici a v Krompachoch. Riadne vyučovanie bude pokračovať v pondelok 11. februára.

14.13 - V Prešove postupne ustáva sneženie, okolo 14. hodiny prestalo snežiť úplne. Mokrý a ťažký sneh sa topí, teplota je tesne nad nulou.

14.08 - Predpoludním začal platiť 1. situačný stupeň aj na území Vranovského okresu. "Medzi Detríkom a rekreačnou oblasťou Domaša - Dobrá je pozastavená premávka pre popadané stromy na ceste. Momentálne sa odpratávajú," informovali z dispečingu vranovského strediska Správy a údržby ciest PSK. Na mieste je okrem hasičov aj polícia, ktorá usmerňuje dopravu.

Sneh spôsobil problémy aj na železnici

14.01 - V Levoči sú zjazdné cesty minimálne v jednom pruhu. Situácia v horských dedinách okresu je omnoho horšia. Vyšné a Nižné Repaše, Brutovce, Uloža, Torysky a Pavľany sú stále bez elektriny. Snehová kalamita im komplikuje dopravu. Nie všetky prístupové cesty do obcí sú zjazdné.

14.00 - Levočskí hasiči odstraňujú stromy na cestách a pomáhajú pri dopravných nehodách. Aktuálna dopravná situácia hovorí o neprejazdnej ceste 1. triedy Levoča - Spišský Hrhov, príčinou je skrížený kamión. Na ceste medzi Harichovcami a Levočou je v dôsledku dopravnej nehody zastavená premávka.

foto
V obrazoch: Snehová kalamita v Spišskej Novej Vsi

13.53 - Vytrvalé sneženie vyvolalo chaos na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov. Po ôsmej ráno ľudia stáli na zastávkach a márne vyčkávali na spoje MHD. Meškali. Trolejbusy nejazdili vôbec a náhradné autobusy odviezli ľudí len po železničnú stanicu.

13.33 - Cestári v Prešovskom kraji sú v plnej pohotovosti – 408 pracovníkov Správy a údržby ciest PSK zabezpečuje zjazdnosť ciest v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. V teréne je nasadená všetka dostupná technika. Ide o 130 posypových vozidiel, na ktorých sa strieda 318 vodičov.

V noci prešli mechanizmy 17 000 kilometrov. V priemere prešli posýpače každým úsekom v kraji šesťkrát. „Napriek tomu nedokážeme udržať bezproblémovú zjazdnosť. Sneh je ťažký a mokrý,“ hodnotia situáciu cestári.

V okresoch Poprad a Levoča je vyhlásený 1. kalamitný stupeň. Momentálne sa zvažuje vyhlásenie celoplošne na území celého Prešovského kraja.

13.29 - Kalamita zasiahla aj železničnú dopravu. Podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlíkovej viaceré vlaky nevypravili, niektoré trate sú neprejazdné, spoje meškajú.

Na trati Kysak – Margecany sú popadané stromy, doprava je úplne prerušená. V úseku Kysak – Malá Lodina je vysoký stav snehu na trati a spadnuté stromy, úsek Malá Lodina – Margecany bol sprejazdnený o 12.05. Od 10.45 je neprejazdná trať Kysak – Ličartovce – Drienovská Nová Ves a Prakovce – Mníšek nad Hnilcom. Dôvodom sú popadané stromy.

Foto: ŽSR/ŽSSK

Mimoriadna situácia v Prešovskom kraji trvá

13.26 - Mimoriadna situácia na území Prešovského kraja, ktorú v dôsledku snehovej kalamity dnes predpoludním vyhlásil Obvodný úrad Prešov, zatiaľ zostáva v platnosti. TASR to potvrdil prednosta OÚ Vladimír Jánošík. Predpoludním zasadol krízový štáb, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, pracovníci Civilnej ochrany a Správy a údržby ciest PSK.

13.19 - Cesty medzi obcami Jarovnice - Svinia , Ovčie – Hrabkov, Víťaz Dolina – Kluknava v okresoch Prešov a Sabinov sú momentálne neprejazdné.

13.13 - Na cestách v meste Košice prebieha štandardná zimná údržba a na území mesta zatiaľ nie je vyhlásená mimoriadna situácia. Uviedla to Zuzana Bérešová z komunikačného referátu Magistrátu mesta. Dodala však, že dnes v dopoludňajších hodinách boli uzatvorené cesty na Jahodnú, Bankov a cesta do Kavečian.

((d))

13.05 - So záľahami snehu bojujú aj ľudia na Spiši. Do niektorých obcí sa nedá dostať, autá uviazli.

12.49 - Podľa hovorcu Rožňavy Petra Galla je situácia v Rožňave stabilizovaná. Na odpratávanie mokrého snehu využívajú v meste vlastnú techniku a firmy, s ktorými majú zmluvný vzťah. Nápomocní sú ľudia na aktivačných prácach.

Rožňavskí hasiči od rána odstraňujú v Gemeri popadané stromy, najviac výjazdov mali na cestný priechod Súľová, kde sa s polámanými konármi trápia aj v tejto chvíli. Hasiči z Rožňavy pomáhali dnes doobeda pri jednej dopravnej nehode.

12.40 - Cesta I/77 Stará Ľubovňa - Bardejov je neprejazdná pre kamióny. Na ceste je prekážka pri obci Obručné v okrese. Bardejov.

12.33 - Popadané stromy a husté sneženie odrezali obec Zlatá Idka v okrese Košice okolie od sveta. Ako uviedol starosta obce Stanislav Rusnák, neprejazdná je cesta v smere od Hýľova a podľa posledných informácii aj od Rudníka.

foto
Pozrite si Prešov zasypaný snehom

12.29 - Pomoc Prešovu prisľúbila vrtuľníková základňa, vojsko a 2. mechanizovaná brigáda. Požiadavka na mechanizmy však musí ísť z Obvodného úradu, preto zatiaľ nie je jasné, kedy vyrazia. Väzni, ktorí tiež pomáhajú, by už mali byť v terénne.

12.04 - Situácia na cestách v Prešovskom kraji sa okolo poludnia mierne zlepšila.

Diaľnica Prešov – Budimír je prejazdná pre všetky vozidla, stále je znížená rýchlosť jazdy na 80 km/h. Úsek diaľnice Prešov – Chminianská Nová Ves je prejazdný, úsek Fričovce – Nemešany je prejazdný pre osobné autá.

Cesta I/18 Sp. Štvrtok – Levoča – Nemešany je prejazdná pre osobné vozidla, kamióny púšťajú priebežne s obmedzením, sú riadené políciou.

Cesta I/18 Chminianská Nová Ves – Hendrichovce je sprejazdnená, podobne aj úsek Prešov – Hanušovce nad Topľou na priechode Petič.

Horský priechod Vernár je sprejazdnený s obmedzením pre kamióny, riadený políciou.

12.00 - Po desiatej začalo husto snežiť aj v severných oblastiach Zemplína. Najhoršia situácia na cestách je v okrese Humenné a Medzilaborce. Sneží aj v Trebišovskom okrese. Cesty sú tam zjazdné.

((c))

Na cestách pribúda obmedzení a neprejazdných úsekov

11.51 - Cesta I/77 Svidník - Bardejov je neprejazdená pre kamióny. Pri obci Smilno v okrese Bardejov je na ceste prekážka.

11.41 - Husté sneženie a popadané stromy si vyžiadali dnes uzávierku viacerých ciest v Košickom kraji.

Úplná uzávierka platí aktuálne na ceste III/050194 v úseku Hyľov - Zlatá Idka, III/5479 Malá Lodina - Ružín, II/547 v úseku Košice - Jaklovce a II/548 - Medzev - Štóssky kopec. Informuje o tom Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK).

Cesta I. triedy I/50 Košice Dargov je podľa polície neprejazdná pre poveternostné podmienky. Cesta Košice Zelený dvor je uzavretá pre kamióny.

V Rožňavskom okrese je horský priechod Soroška prejazdný len pre osobné vozidlá v jednom smere pre skrížený kamión, z rovnakého dôvodu je neprejazdný Dobšinský kopec. Najnovšie uzavreli dopravu cez horský priechod v smere na Slanec.

Diaľnica D1 Prešov - Budimír je prejazdná pre všetky vozidlá, rýchlosť jazdy je znížená na 80 km/h.

Diaľnica medzi Košicami a Prešovom. Foto: TASR/Milan Kapusta

11.38 - Pre skrížené kamióny je neprejazdný úsek cesty I/18 Prešov - Hanušovce nad Topľou na horskom priechode Petič.

11.34 - Nápor ťažkého snehu dnes nadránom nevydržala celoročná svetelná výzdoba, ktorá sa nachádza na Floriánovej a Metodovej ulici v Prešove.

((b))

11.28 - Popadané stromy a zasypané elektrické drôty spôsobili výpadky elektriny v takmer všetkých obciach Spišskonovoveského, Levočského a Gelnického okresu. Bez elektriny sú od rána aj v Hnilčíku, Smolníckej Hute, Prakovciach, Jamníku, Domaňovciach a Kluknave.

V Nálepkove pre snehovú kalamitu a najmä výpadok elektrického prúdu zatvorili základnú aj materskú školu. V tunajšom Domove dôchodcov, ktoré je elektricky vykurované, prijali urýchlené opatrenia. Okolo 70 seniorov dostalo deky a zdržujú sa prevažne v miestnosti s rozpáleným krbom.

11.26 - Čerstvá snehová nádielka komplikuje dnes dopoludnia dopravu aj v meste Levoča. Samospráva zatiaľ mimoriadnu situáciu na svojom území nevyhlásila. Jednotlivé mestské časti sú totiž naďalej prístupné pre motorovú dopravu. K lámaniu konárov či stromov pod ťarchou snehu tam zatiaľ nedochádza.

11.17 - V okrese Košice okolie hasiči bojujú s popadanými stromami na ceste. Zlá situácia je najmú v horských a podhorských oblastiach.

foto
Autá na ceste do Zlatej Idky uväznili popadané stromy

11.14 - Snehovú kalamitu pocítili aj Košičania. Najmä na sídliskách, ktoré sú na kopcoch, mešká mestská doprava, ľudia sa mali ráno problém dostať o práce a školy. Na snímke situácia na Sídlisku dargovských hrdinov.

Foto: Dominik Pjecha

11.13 - V Spišskej Novej Vsi materské a základné školy fungujú v riadnom pracovnom režime. Najväčší pokles detí zaznamenala ZŠ Nad medzou, do ktorej v rámci mesta chodí najviac detí z okolitých obcí. V spojených triedach sa dnes v tejto škole učí okolo 43 percent detí. Magistrát na zajtra odporučil riaditeľom základných škôl udeliť riaditeľské voľno.

Situácia na stredných školách v metropole Spiša je rôzna. Pre menej ako 50 percentnú dochádzku dnes riaditeľské voľno dostali študenti Gymnázií na Javorovej a Školskej ulici. SOŠ ekonomická a hotelová akadémia vyučuje v skrátenom režime. Otázka, či stredné školy budú zajtra zatvorené ostáva otvorená. Vedenie o tom rozhodne až na základe zajtrajšej situácie.

V Prešove vyhlásili mimoriadnu situáciu

11.08 - Dodávka elektriny vo Svidníku je už obnovená.

11.04 - V Prešove vyhlásili mimoriadnu situáciu. Mesto žiada o pomoc 2. mechanizovanú brigádu, vojsko a vrtuľníkovú základňu, aby poskytli techniku na odpratávanie snehu a zvládnutie tejto snehovej kalamity.

10.55 - Zasadá krízový štáb v Prešove. Doprava MHD je pre všetkých zdarma. Vyzývajú vodičov, aby zvážili využívanie osobných motorových vozidiel.

10.54 - Cesta I/73 v Šarišskom Štiavniku v okrese Svidník je neprejazdná.

10.52 - Snehová kalamita zasiahla aj mesto Spišská Nová Ves. V ranných hodinách tam zasadal krízový štáb, ktorý v súlade s Operačným plánom zimnej údržby vyhlásil 2. kalamitný stupeň z dôvodu pretrvávajúcich vytrvalých snehových zrážok.

foto
Pozrite sa, ako Popradčania bojujú so snehom

Región postihli masívne výpadky elektriny

10.45 - Východoslovenská distribučná, a. s., informovala, že v noci a počas dnešného dňa sa vyskytlo viacero porúch v dodávke elektrickej energie. Zasiahnuté sú najmä lokality Spišská Nová Ves, Prešov, Bardejov, Košice a Rožňava.

V noci bola v dôsledku týchto udalostí prerušená distribúcia elektriny do viac ako 30-tisíc odberných miest, v súčasnosti je zasiahnutých viac ako 80-tisíc odberných miest. Momentálne pracuje v teréne na odstraňovaní porúch približne 220 elektromontérov, majstrov a technikov.

10.42 - Cesta 1/68 Prešov- Sabinov je neprejazdná pre skrížený kamión na Michalianskom kopci v okrese Sabinov.

10.35 - Do desiatej hodiny napadlo v okrese Stará Ľubovňa odhadom okolo 45 centimetrov snehu.

"Len ráno o pol siedmej som nameral 21 centimetrov čerstvého snehu. Odvtedy však silno sneží, takže bude to aj viac, ako dvojnásobok," hlásil nám vo štvrtok okolo desiatej Štefan Pekár z meteo stanice v Plavči.

V meste a celom okrese sú problémy s dopravou.

Technika v uliciach Starej Ľubovne. Foto: Peter Rindoš.

10.30 - Bez elektriny sú viaceré obce v Svidníckom okrese. Dodávka elektriny je zhruba od 5.30 hod. prerušená v obciach Vyšná a Nižná Jedľová, Jurková Vôľa, Vyšný a Nižný Mirošov. Distribúcia elektriny vo Svidníku je zatiaľ prerušená od 10.00 hod.

10.28 - Výpadky energie neobišli ani Sabinovský okres - obce Ľutina, alebo Torysa.

10.27 - Sneh v Prešove zlomil viacero stromov a konárov, ktoré popadali aj na autá.

10.14 - V meste Spišská Nová Ves bola od včerajšieho večera nasadená všetka dostupná technika firmy Brantner Nova, s. r. o., aj ďalších zmluvne dojednaných organizácií, ktoré zabezpečujú zimnú údržbu. Okrem mechanizmov bolo v ranných hodinách nasadených spolu 70 ľudí na ručné čistenie. Prioritou je udržať prejazdné hlavné dopravné ťahy v meste a príjazdové komunikácie k Nemocnici s poliklinikou, vlakovej a autobusovej stanici, na autobusové zastávky, priechody pre chodcov.

Primátor mesta Ján Volný odporúča riaditeľom škôl a ďalších inštitúcií udeliť riaditeľské voľno, aby bol minimalizovaný pohyb osôb v meste.

10.07 - Snehová kalamita v Spišskonovoveskom okrese odrezala od sveta podhorské dedinky. V obci Poráč vyhlásili o 7. hod. mimoriadnu situáciu. Sneh odpratávajú vlastným traktorom. Pomáhajú aj podnikatelia s ťažkými mechanizmami, ale aj samotní občania. V obci skolabovala doprava pre neprejazdnosť ciest. Autobusy na Poráči ostali uviaznuté, nie je možné sa ani do obce dostať.

Vyše 60 centimetrová vrstva snehu, ktorá napadla aj v susedných Rudňanoch spôsobila nemalé problémy. Do dediny sa nie je možné dostať. Mechanizmy od včera čistia hlavné cestné ťahy, aby umožnili ich prejazdnosť. Podľa starostu obce Miroslava Blišťana by mal byť vstup do obce umožnený zhruba do pol hodiny. V obci zasadal krízový štáb. Dnes sú obe miestne materské školy, miestna a základná škola zatvorené.

10.04 - Polícia žiada vodičov, aby so svojimi vozidlami, ak to nie je nevyhnutné, nevchádzali pre snehovú kalamitu do mesta Stará Ľubovňa.

10.01 - Sneh spôsobuje problémy nielen na cestách. V Tatrách je veľké lavínové nebezpečenstvo, horská služba neodporúča pohyb v horách.

Vo viacerých regiónoch vyhlásili mimoriadnu a kalamitnú situáciu

9.45 - Ako pre TASR uviedla námestníčka Správy ciest (SC) Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Feješová, v okresoch Spišská Nová ves a Rožňava už vyhlásili prvý situačný stupeň, čo znamená mimoriadny stav. V okrese Spišská Nová Ves uvažujeme dokonca o vyhlásení druhého stupňa, doplnila.

9.31 - Hasiči v Košickom mali do dnešného rána 28 výjazdov pri ich odstraňovaní.

"Od stredajšieho podvečera 16.47 h, keď sme dostali prvé správy o popadaných stromoch na cestách, sa hasiči doteraz nezastavili. Dosiaľ vykonali 28 výjazdov z hasičských staníc v Rožňave, Košiciach, Košiciach-okolí, Krompachoch, Gelnici a Spišskej Novej Vsi," uviedol dnes o 8.15 h hovorca krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Ladislav Fatura. "V dôsledku hustého sneženia a ťažkého snehu, ktorý sadá na stromy, ako aj podmáčaného podložia dochádza k masívnemu nárastu počtu popadaných stromy, ktoré tvoria prekážku na cestnej komunikácii a tým ohrozujú život účastníkov cestnej premávky," konštatoval.

Hasiči museli zasahovať pri odstraňovaní spadnutých stromov v Spišskej Novej Vsi, Gelnici, Krompachoch, Rudnej, Mníšku nad Hnilcom, Čermeli, Folkmari, Gemerskej Polome, Baške pri Bukovci, Opátke, Vyšnej Slanej, Kolinovciach, Hýľove, Henckovciach, Medzeve, Štefanskej Hute, či Smolenickej Hute.

"V súčasnej dobre je uzavretá cesta z Hýľova smer Zlatá Idka, kde dochádza k neustálym vývratom, dokonca v takom rozsahu, že hasiči po odstránení časti stromov z cestnej komunikácie evidujú opätovné padanie stromov," konštatoval Fatura.

Sneh v uliciach Popradu. Foto: Marek Nemec

9.30 - Polícia vyzýva vodičov na území Košického kraja, aby zvýšili pozornosť za volantom. Na území Košického kraja sneží, na cestách sa nachádza napadaný čerstvý alebo kašovitý sneh, vozovky sú mokré.

V Rožňavskom okrese je momentálne horský priechod Soroška pre skrížený kamión prejazdný len pre osobné autá. Dobšinský kopec je z rovnakého dôvodu úplne neprejazdný. Cesty v celom okrese Spišská Nová Ves sú ťažko zjazdné, pretože vozovky sú zasnežené. V okrese Košice okolie je úsek cesty II/548 Štós – Spišská Nová Ves uzavretý, lebo tam odstraňujú popadané stromy a vozovka je zasnežená. Na úseku cesty III/050194 Zlatá Idka – Hýľov sú tiež popadané stromy, cesta je uzavretá. V úseku Spišská Nová Ves – Rožňava uzavreli cestu pre nákladnú dopravu. Rovnaká uzávera pre nákladiaky je na ceste II/546 v úseku Švedlár – Mníšek nad Hnilcom.

Okresy Trebišov a Michalovce majú cesty zjazdné, ale mokré. V Košiciach uzavreli úsek cesty Čermeľ - Alpinka pre spadnutý strom a dokumentovanie dopravnej nehody. Na celom území mesta Košice husto sneží.

9.25 - Od 8:00 je na cestách v regióne pod Tatrami vyhlásený 1. kalamitný stupeň. Platí to aj pre okresy Poprad a Levoča, informoval SITA vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Poprade Marian Hoško.

V regióne zatiaľ vyhlásila mimoriadnu situáciu, súvisiacu s množstvom napadnutého snehu, obec Vernár.

9.20 - V Prešovskom a Popradskom obvode platí od 6:00 prvý kalamitný stupeň pre silné sneženie. V severovýchodných okresoch Prešovského kraja, hlavne Poprad, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Prešov a Sabinov silno sneží.

Operačný odbor Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informoval, že cesta I/18 v úseku Poprad – Levoča je pre husté sneženie neprejazdná, z obidvoch strán - od Popradu aj od Prešova sú odstavované kamióny na diaľnici D1. Cesta I/18 v obci Bertotovce v okrese Prešov je úplne neprejazdná, sú tam skrížené kamióny. Cesta I/18 v úseku Levoča – Klčov je ťažko prejazdná. Úseky diaľnice D1 v Prešovskom kraji sú zjazdne, na úseku Prešov – Košice je obmedzená rýchlosť jazdy na 100 km/h.

9.16 - V meste Giraltovce je už asi hodinu a pol výpadok dodávky elektrického prúdu.

9.07 - Cesta I/18 v úseku Poprad – Levoča je pre husté sneženie ťažko prejazdná. Polícia prosí vodičov, aby zvažovali cestu autom v tomto úseku. Z obidvoch strán sú odstavované kamióny na diaľnici D1.

9.05 - Polícia v Prešovskom kraji vyzýva vodičov nákladných vozidiel, kamiónov, pokiaľ je to možne aby zaparkovali na bezpečných miestach a nepokračovali v jazde a umožnili cestárom práce pri odstraňovaní snehu a sprejazdňovaní ciest.

9.00 - Sneh spôsobil problémy aj v meste Prešov, kde mešká mestská hromadná doprava.

8.49 - V Poprade napadlo za posledných 12 hodín už do 40 cm nového snehu. Vzhľadom na to, že sneženie neprestáva a vznikajú prvé komplikácie, samospráva vyhlásila 2. kalamitný stupeň.

((a))

8.20 - V okrese Košice – okolie sú podľa informácií referentky SC KSK Kataríny Ujcovej všetky cesty zjazdné.

„V smere do Štósu je však nákladná doprava obmedzená. Vodiči by mali jazdu prispôsobiť stavu a povahe vozovky,“ uviedla. Situáciu na cestách komplikujú popadané stromy.

Ako uviedol dôstojník operačného strediska košických hasičov Miroslav Betuš, od polnoci hasiči z Moldavy nad Bodvou likvidujú množstvo popadaných stromov v okolí Medzeva, Štósu a v lokalite Počkaj.

Okrem toho pomáhali pri Štóse vyslobodiť aj zapadnutú sanitku, ktorá prevážala dieťa do nemocnice.

Košickí hasiči likvidujú popadané stromy na Jahodnej od Čermeľa až po vrchol kopca, medzi Košicami a Veľkou Lodinou.

Hasiči zo Šace likvidujú stromy z cesty v Smere na Bašku a Bukovec. Skoro ráno hasiči museli vytiahnuť autobus aj s cestujúcimi, ktorý zapadol pri Buneticiach.

Ako informovala hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karafová, v meste skoro ráno zapadol autobus v mestskej časti Kavečany, teraz už mestská hromadná doprava premáva bez problémov.

Na Spiši padajú stromy

8.18 - Prvý kalamitný stupeň vyhlásili cestári v okresoch Spišská Nová ves, Gelnica a časti okresu Košice okolie najmä pre množstvo stromov popadaných na cesty.

Ako dnes ráno informoval vedúci spišskonovoveského obvodu Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Marián Adamčík, cestári sa snažia zabezpečiť zjazdnosť ciest a vonku majú všetku dostupnú techniku i ľudí.

„Autobusy sa dostali do všetkých obcí, no s meškaním. Situáciu na cestách komplikuje množstvo popadaných stromov. Pomáhajú nám ich likvidovať hasiči,“ informoval Adamčík.

Doložil, že na cestách najmä v horských oblastiach je ujazdená vrstva snehu, no všetky cesty sú zjazdné, prejazdy cez kopce si však vyžadujú zvýšenú opatrnosť.

Spišskonovoveskí, krompašskí a gelnickí hasiči sa od polnoci ešte nezastavili.

„Ťažký, mokrý sneh spôsobuje, že na cesty padajú aj veľké, hrubé stromy. Najviac ich padlo medzi Mníškom a Švedlárom, dvakrát sme likvidovali padnuté stromy medzi Štefanskou Hutou a Richnavou, na Folkmarskom kopci, na ceste smerom na Plejsy, i medzi Margecanmi a Klenovom, Krompachmi a Spišskými Vlachmi,“ informoval dôstojník operačného strediska spišskonovoveských hasičov Ľubomír Karkula.

Stále sneží aj v okrese Rožňava. „Na cestách je súvislá ujazdená vrstva snehu, najmä na horských priechodoch. Soroška bola istý čas neprejazdná. V súčasnosti sú všetky cesty zjazdné vrátane horských priechodov, no vodiči by mali prispôsobiť jazdu povahe vozovky. Situáciu sťažujú popadané stromy a odstraňujú ich hasiči,“ povedal Marián Kosuth z dispečingu cestného obvodu Rožňava SC KSK.

Rožňavskí hasiči boli už trikrát na Roštárskom kopci odpratávať popadané stromy, stromy padli aj na cestu medzi obcami Poloma - Henckovce, pri Vyšnej Slanej, Dobšinej, Rudnej, na Hrádku, na horskom priechode Podsúľová.

7.25 - Husté sneženie v Prešovskom kraji spôsobuje vážne komplikácie v doprave.

V noci na niektorých miestach pripadlo aj viac ako 25 centimetrov snehu. Ťažký mokrý sneh zapríčinil lámanie konárov a stromov.

Polícia upozorňuje vodičov, že cesta 1/18 v úseku obce Bertotovce v okrese Prešov, je úplne neprejazdná z dôvodu skrížených kamiónov.

Mnohé cesty sú prejazdné len s veľkými problémami, došlo aj k niekoľkým dopravným kolíziám. Obmedzená je aj maximálna povolená rýchlosť na diaľnice D1 Prešov - Budimír.

Policajti hlásia pre husté sneženie ťažko prejazdný úsek cesty medzi Levočou a Klčovom, pred úsekom údajne mali problém prejsť aj cestári a hasiči, pre skrižované kamióny.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Milan Podolínsky pre TASR potvrdil, že zlé počasie v priebehu noci aj v týchto chvíľach zamestnáva hasičov takmer vo všetkých okresoch Prešovského kraja.

"Mali viac ako 30 výjazdov. Väčšinou išlo o technické zásahy, kedy bolo potrebné odstrániť polámané stromy z vozovky, ale boli aj dopravné nehody. Zranenia osôb sme k 7. hodine nemali nahlásené," uviedol operačný dôstojník.

Dodal, že popadané stromy hasiči odstraňovali v okresoch Prešov, Sabinov, Svidník, Bardejov, Vranov, Medzilaborce a v ďalších. Väčšinou vraj stromy padali jednotlivo, hasiči sa však museli často presúvať.

7.14 - V celom podtatranskom regióne napadlo cez noc približne 30 centimetrov snehu.

Krátko po 6:00 nemali na dispečingu zimnej údržby Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade hlásené žiadne neprejazdné úseky.

Problém mal len autobus prechádzajúci cez priechod Visová medzi Popradom a Spišským Bystrým. Cesta však bola prejazdná.

Ťažšie prejazdné môžu byť cesty nižších kategórií. Podľa informácií z dispečingu všetky cestárske autá boli v noci vonku a odpratávali sneh.

Pre neustále intenzívne sneženie sa môže situácia počas dňa meniť a skomplikovať s pribúdajúcim množstvom áut na cestách.

490-silne-snezenie.jpg

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 390
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 983
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 235
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 846
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 704
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 666
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 372

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 018
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 437
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 401
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 960
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 325
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 513
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 512
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 018
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 437
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 401
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 960
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 325
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 513
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 512
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu