Piatok, 26. máj, 2017 |Meniny má Dušan

Po Berešovej v maratóne zažiaril aj Urban

Vlaňajší maratónsky líder 26–ročný košický rodák Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) obhájil prvenstvo v slovenskom rebríčku najlepších maratóncov.

Vlaňajší maratónsky líder 26–ročný košický rodák Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) obhájil prvenstvo v slovenskom rebríčku najlepších maratóncov Slovenska 2012 v behu na 42195 m trati.

KOŠICE. Jeho tohtoročný výkon roka a súčasne osobný rekord 2:25:34 hod. zlepšený o 6:02 min. dosiahnutý na košickom MMM má oveľa vyššiu hodnotu a navyše znamenal titul majstra Slovenska. Okrem zisku titulu Urban tohto roku skončil druhý na Rajeckom maratóne výkonom 2:35:49 hod.

Druhý v slovenskom rebríčku 2012 skončil Imrich Pástor (TJ Obalservis Košice) časom 2:27:11 hod., ktorým dobehol na 25. mieste na Pražskom maratóne. Na košickom MMM výkonom 2:38:15 h získal bronz zo slovenského šampionátu, hoci mal vyššie ambície.

Pre Ondreja Puškára (AŠK Slávia Trnava) čas 2:30:51 hod. dosiahnutý na maratóne v Prahe znamenal 30. miesto a zároveň tretiu priečku v slovenskom rebríčku.

Vlaňajší majster Slovenska Imrich Magyar skončil štvrtý v SR časom 2:31 hod. Opätovný vzostup úrovne naznačili výkony prvých štyroch maratóncov v SR, ktoré sú lepšie ako vlaňajší výkon roka.

Príjemne prekvapil svojím výkonom 2:33:59 hod. strieborný na majstrovstvách SR a piaty v slovenskom rebríčku aj bývalý chodecký reprezentant Róbert Valiček v drese Obalservis Košice.

V kategórii žien prvenstvo v slovenskom rebríčku slovenských maratónkyň zopakovala 24-ročná rodáčka z Trebišova Katarína Berešová (TJ Obalservis Košice).

V apríli v rámci kvalifikácie na OH zabehla maratón v nemeckom Dússeldorfe za 2:41:31 hod., ktorým druhýkrát splnila B- limit na OH. Na samotnej olympiáde v Londýne 4. augusta dobehla v čase 2:48:11 hod. na 99. mieste v konkurencii 118 štartujúcich zo 65 štátov sveta.

Na Slovensku sa jej výkonom najviac priblížila Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov), ktorá na košickom MMM získala titul majsterky SR časom 2:55:58 hod. Druhá na majstrovstvách SR a tretia v slovenskom rebríčku skončila Patrícia Gánovská (Sport team Hritz Nová Lesná) časom 3:04:11 hod. na MMM v Košiciach.

Z ďalších východniarok v prvej desiatke rebríčka Slovenských maratónkyň skončili: 5. Zuzana Holečková (Sport team Hritz Nová Lesná) 3:21:03 hod. v Prahe, 6. Danica Božová (AO Svit) 3:37:05 hod. v Čadci,...8. Alžbeta Tiszová (BK Steel Košice) 3:40:56 hod. na košickom MMM.

V roku 2012 bolo na Slovensku zorganizovaných vyše 70 behov na 42195 m tratiach, ale počet štartujúcich bežcov s trojciferným číslom bol len na štyroch, a to: Banská Bystrica 131, Rajec 179, Bratislava 609 a MMM Košice 864 bežcov.

Takmer dvojnásobne prevyšujúci počet polmaratóncov v Košiciach vyvoláva úvahy o zmenách v rámci organizácie MMM osobitným štartom maratóncov a polmaratóncov.

Jedným z návrhov od autora tohtoročnej maratónskej bilancie pre organizátorov MMM je aj posunutie termínu štartu polmaratóncov o tri hodiny, čiže o 12.00 hod., ktorým by sa predišlo zbytočným kolíziám afrických bežcov s pomalými polmaratóncami i s doprovodnými vozidlami.