Strelec prvého ligového gólu v Košiciach

Ašpirant na titul. Dynamo ČSD Košice siahalo po korune majstra v roku 1951. Zľava -  stoja: J. Hučka, Zibrinyi, Vyšňanský, Labodič, Klimek, Polgár, Nepko, Leško. V podrepe – zľava: Greškovič, Matys, Miškovský.
Ašpirant na titul. Dynamo ČSD Košice siahalo po korune majstra v roku 1951. Zľava - stoja: J. Hučka, Zibrinyi, Vyšňanský, Labodič, Klimek, Polgár, Nepko, Leško. V podrepe – zľava: Greškovič, Matys, Miškovský. (Autor: archív)
Sportnet|18. dec 2012 o 00:00

Najslávnejší gól v kariére strelil vo veku 22 rokov útočník Jednoty Košice František Greškovič 23. septembra 1945.

V premiére I. ligy na domácej pôde proti TŠS Trnava dostal v 22. minúte ideálnu prihrávku od Klimeka, po krátkom šprinte vtipne prehodil vybiehajúceho brankára Tomašoviča a vyrovnal na 1:1. To ešte zďaleka nebolo rozhodnuté, lebo hostia po hodine viedli 3:1, ale východniari po dráme vyhrali 4:3.

KOŠICE. Prvého ligového strelca Jednoty na domácej pôde fanúšikovia oslavovali a skloňovali jeho meno vo všetkých pádoch.

Pýta sa neraz hlavne mladšia generácia, lebo okrem tohto záblesku sa o ňom veľa nepísalo, hoci patril takmer vždy medzi najúspešnejších strelcov mužstva. Fero sa narodil 18. decembra 1922 v Košiciach.

Rýchlo upútal ľudí, čo sa krútili okolo futbalu, takže sa dostal do seniorského celku železničiarov. Keďže KVSC v letnej prestávke pozýval na priateľské zápasy ligové mužstvá z Budapešti, ušlo sa miesto v zostave zelených aj tomuto talentovanému krídelnému útočníkovi, ktorý dal o sebe rýchlo vedieť.

Tak napríklad Košičania v lete 1944 zdolali Kispest 3:2. A bol to 21-ročný mladík, ktorý v tomto súboji najskôr vyrovnal na 2:2 a potom strelil aj víťazný gól.

Keď po oslobodení v roku 1945 v Košiciach prevzala žezlo Jednota, získala aj najlepších hráčov z KVSC i KRAC a pustila sa do kvalifikačných bojov o postup do I. ligy.

Vo všetkých zápasoch hral i Greškovič, ktorý zväčša napínal siete jedným alebo dvoma gólmi. Dva dal aj v rozhodujúcom víťaznom zápase proti Prešovu, v ktorom Jednota po výhre 8:3 postúpila do I. čs. ligy.

Tretí strelec v rebríčku

Ako mladé krídlo sa zapísal hneď v druhom kole do streleckej listiny a do konca ročníka pridal ďalších sedem gólov, takže bol tretím najlepším strelcom mužstva.

V ďalšom ročníku 1946/47 zmizol z vrcholnej scény a objavil sa v drese ŠK Železničiari Sparta, ktorému Jednota okrem neho predala Fazekaša, Vyšňanského, Polláka, Bellera a Nepka, ale podľa Bellera museli prestúpiť kvôli tomu, aby na železnici nestratili chlebík.

Nuž, aj po vojne sa robili vo futbale všelijaké veci. V roku 1949 však došlo k zlúčeniu Jednoty – už pod názvom Dynamo – so železničiarmi, a tak Košice hrali ligu pod hlavičkou Dynamo ČSD, čím sa na vrcholnú scénu vrátil aj Greškovič. Ešte v jeseni dal tri góly.

V roku 1950 šesť a v 1951, keď Košičania až do posledných minút bojovali o titul, bol s 11 gólmi najúspešnejším kanonierom, ktorý nastrieľal v kariére 35 gólov.

Zomrel 4. apríla 1996 v Košiciach. Keby žil, 18. decembra by mal 90 rokov.