Odborník na estetickú medicínu MUDr. Peter Valdman varuje pred lacnými ázijskými prístrojmi a odhaľuje pravdy a mýty o neinvazívnej liposukcii či galvanických žehličkách na tvár. Vraví, že botulotoxínové krémy sú veľkým zavádzaním verejnosti.
Dnes ľuďom omnoho viac záleží na tom ako vyzerajú. Vraví o tom stále väčší nárast počtu ľudí, ktorí majú záujem o chirurgické i nechirurgické zákroky.
V dnešnom svete existuje mnoho metód, ktoré nám poskytujú skrášlenie a dlhšie trvajúci mladý vzhľad.
Okrem klasickej estetickej chirurgie existuje viacero prístrojov na dosiahnutie tohto efektu. Jedným z najlepších prístrojov na neoperačné zlepšenie vzhľadu je laser. Ale pozor!
„Neexistuje jeden laser, ktorý účinkuje na žilky, strie jazvy, ochlpenie, farebné zmeny kože atď. Účinnosť laseru závisí od mnohých jeho parametrov, napríklad od produkovanej vlnovej dĺžky a pod. Jazvu alebo striu nie je možné stopercentne odstrániť, ale stav sa dá rozhodne podstatne vylepšiť“, povedal nám doktor Valdman.
Laser môže pokožku aj omladiť
Laser pomáha riešiť aj niektoré farebné zmeny kože a omladzovanie pokožky.
„V súčasnosti je pre pacienta najefektívnejšie použitie tzv. neablačného frakčného lasera, ktorý neodstráni celú vrstvu pokožky, ale len jej časť vo forme akejsi mikrosieťky. Časť povrchovej kože sa odstráni a časť zostane, pričom z nej potom vyrastá nová koža s vynikajúcim efektom na vrásky. Výhodou je rýchla rekonvalescencia, ošetrené miesto je krátko červenšie a po niekoľkých dňoch môže ísť človek do práce.“ prezradil dr. Valdman.
Ablačné lasery (zlupujúce celý povrch kože), sú príliš radikálne a môže dôjsť až k spáleniu pokožky.
Pozor na necertifikované prístroje
A čo vraví plastický chirurg na galvanické žehličky na tvár? „Asi máte na mysli rádiofrekvenciu. Ide o hĺbkové prehrievanie kože a podkožia až na 40 stupňov. Kolagén a bielkoviny sa denaturujú, trošku sa stiahnu a podporia tvorbu nového kolagénu, čím dochádza k vypnutiu pokožky a celkovému zlepšeniu vzhľadu. Treba však upozorniť na jednu nezanedbateľnú a často neuvádzanú skutočnosť, a to, že sedenie treba minimálne 3 – 5 krát opakovať. A to pri každom takomto nechirurgickom zákroku, vrátane lasera, čo mnohí pri prvom zákroku nepovedia.“
Renomovaní svetoví odborníci varujú: Pozor na lacné ázijské prístroje pochybnej kvality. Doporučujú vždy zistiť výrobcu prístroja a overiť odbornú spôsobilosť lekára. "Laser napríklad patrí výlučne do rúk lekára, rádiofrekvenciu môže robiť i sestrička.“ zdôraznil lekár.
Neinvazívna liposukcia môže problémové miesta len trošku upraviť
Neinvazívna liposukcia. Naozaj budeme po nej štíhlejší? „ Musím upozorniť na odborný nezmysel tohto pojmu, i keď sa bežne používa. Vhodnejšie pomenovanie by bolo neinvazívna lipolýza, rozpúšťanie tuku, ktoré sa dá dosiahnuť nástrekom špeciálnej tekutiny do problémového miesta, prehrievaním rádiofrekvenciou, ultrazvukom a pod. Pri liposukcii sa tuk skutočne odsaje, jedná sa teda o invazívny zákrok. Bunka sa musí deštruovať, ostatné metódy môžu len degradovať tuk v bunke, ale bunka zostáva a po čase začne „papkať“. A jeden dôležitý fakt. Efekt liposukcie na rozdiel od všetkých ostatných zákrokov je trvalý, ostatné „neinvazívne liposukcie“ je potrebné po krátkom čase opakovať a pochopiteľne i platiť. Je to akási návnada pre tých, ktorí majú strach (zbytočný) pred liposukciou.
Opakovanie si vyžaduje aj vyhladzovanie vrások botulotoxínom. „Ľudia si myslia, že keď sa im jednorazovo pichne botulotoxín, tak vrásky odídu natrvalo. Ale to je omyl. Vrásky zmiznú ale len na tri mesiace, nanajvýš pol roka a potom zákrok treba opakovať. Intervaly vymiznutia vrások sa predĺžia až po opakovaných aplikáciách.“
Krémy môžu pomôcť len trochu
Lekár vraví, že zázračné krémy na vyhladenie vrások neexistujú. „Deväťdesiat percent krémov nemá taký účinok ako sa o nich vraví, všetko je len vecou reklamy. Krém môže byť len doplnkovou metódou starostlivosti o pleť, prípadne jednorazovo pôsobiacou, čo nezaznávam. Keď je pleť mladá a niekto ju podporí krémom, tak to trošku pomôcť môže, ale staršej pleti to už nepomôže. Zbytočné vyhadzovanie peňazí. A tie smiešne lesklé blýskavé tváre starých dám...
Dr. Valdman považuje za úplnú hlúposť aj botulotoxínové krémy. Opäť zavádzajúca reklama kozmetických firiem.
„Botulotoxín (klobásový jed) nesmie prísť do styku s kyslíkom, pretože rýchlo stráca účinnosť. Ak si niekto kúpi takýto krém, a dá si ho na tvár, tak kyslík botulotoxín zabije a aplikácia takého krému človeku nepomôže. Aj pri injekčnom podaní botulotoxínu po nariedení ampulky s botulotoxínom, sa táto musí do ôsmych hodín spotrebovať, pretože oxidáciou sa stráca účinnosť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.