Pripomeňme ale, že výraz automobil je zložený zo slova auto, znamenajúceho niečo ako „samo", a slova mobil, naznačujúceho mobilitu či pohyb. Automobil je teda vlastne samohyb (toto slovo sa kedysi v češtine používalo), teda čosi, čo sa pohybuje takpovediac samo – no a túto definíciu vozidlo Curiosity skutočne napĺňa. Stretnúť by ste ho mohli – ako isto viete – na marťanských cestách-necestách.
Je to rover, čiže tulák
Tak či onak, ak chcete byť v spoločnosti „in", tak nehovorte o Curiosity ako o automobile. Pre robotické vozidlá, pohybujúce sa autonómne (resp. prostredníctvom diaľkového riadenia zo Zeme) po povrchu iných vesmírnych telies než je naša Zem, sa vžil názov rover (hlavným významom anglického slova rover je tulák).
Ruský Lunochod 1
Možno pripomenúť, že vôbec prvým roverom bol ruský (vlastne vtedy ešte sovietsky) rover Lunochod 1, ktorý na povrchu Mesiaca pristál 17. novembra 1970. Prvým roverom, ktorý pristál na inej planéte, bol americký rover Sojourner, ktorý na Marse pristál 4. júla 1997. Odvtedy pristálo na Marse niekoľko roverov, z ktorých zatiaľ ostatný i najväčší je rover Curiosity.
Ako malý automobil
Tento rover svojimi rozmermi i hmotnosťou odpovedá malému (nekarosovanému) automobilu. Curiosity má dĺžku 2,9 m, šírku 2,7 m a výšku 2,2 m. Hmotnosť tohto rovera, určeného najmä na prieskum marťanskej klímy a zloženia jeho povrchových vrstiev, je 899 kg. Curiosity má šesť kolies, upevnených na výkyvných ramenách.
Polmetrové kolesá
Každé koleso má priemer 51 cm a je poháňané bezkefkovým jednosmerným elektromotorom. Zaujímavosťou sú obdĺžnikové a štvorcové výrezy na hliníkových „pneumatikách", vytvárajúce v Morseovom kóde symbol JPL (Jet Propulsion Laboratory, čiže Laboratórium prúdového pohonu, patriace pod NASA a zodpovedné za vývoj rovera).
Otočí sa na mieste
Riadené sú len predné a zadné kolesá, ktoré sa môžu pootočiť až o 90 stupňov, takže rover sa môže na mieste otočiť do protismeru. Rover môže prekonávať prekážky vysoké až 66 cm a môže sa nakloniť na ľubovoľnú stranu až o 45 stupňov. Rover je vystrojený takým zdrojom elektrickej energie, aký nenájdete na žiadnom pozemnom vozidle.
Rádioizotopický generátor
Ide o rádioizotopický termoelektrický generátor, ktorý využíva teplo, generované pri prirodzenom nukleárnom rozpade plutónia 238. Vzniknuté teplo premieňajú termočlánky na elektrickú energiu, ktorou sa dobíjajú dve lítiovo-iónové batérie. Rover sa môže pohybovať rýchlosťou 0,15 až 0,45 cm/s a za jeden deň prejde 100 až 300 metrov. Curiosity pristál na povrchu Marsu 6. augusta tohto roku, a to na mieste, vzdialenom od plánovaného miesta len 2,4 kilometra. Po lete, dlhom 563 miliónov kilometrov, je to obdivuhodná presnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.