Nad jeho prognózou sa mnohí pousmiali

Košické striebro. Veronika Cmárová (Guard Steel Trans klub), vľavo, bojuje o medailu.
Košické striebro. Veronika Cmárová (Guard Steel Trans klub), vľavo, bojuje o medailu. (Autor: archív)
Sportnet|27. sep 2012 o 00:00

Organizátori majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v kickboxingu v Bratislave boli presvedčení, že zlomia všetky účastnícke rekordy.

Organizátori majstrovstiev sveta (asociácie WAKO) juniorov a kadetov v kickboxingu v Bratislave boli presvedčení, že zlomia všetky účastnícke rekordy. A počas piatich dní (od 11. do 15. septembra) bol na šiestich tatami a v dvoch ringoch v HANT Aréne naozaj nátresk. Na svetový šampionát dorazilo takmer 1 500 borcov z 50 krajín všetkých kontinentov.

KOŠICE. Slovenský zväz kickboxu nasadil do bojov 68 pretekárov, čo je ohromné číslo, ale v porovnaní s niektorými krajinami bola naša „výprava“ na domácom šampionáte celkom skromná.

„Napríklad taká kickboxerská veľmoc ako Rusko postavila do súťaží dvesto borcov. Rusi mali zastúpenie v každej disciplíne a kategórii, ktoré boli na programe šampionátu. Väčšinou po dvoch pretekároch, pretože v tomto má juniorský a kadetský šampionát oproti dospelým výnimku,“ vraví prezident Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák.

„My nemáme takú širokú základňu, aby sme mohli zostaviť taký početný reprezentačný výber. Nečudo, že Rusi potvrdili aj na tomto šampionáte svoju dominanciu vo svetovom kickboxingu, veď podľa slov vedúcich ich výpravy a trénerov je pre ich pretekárov ťažší národný šampionát a kvalifikácia ako samotné majstrovstvá sveta...“

„Sekol sa“ o tri

Najväčší medailový poklad z bratislavského šampionátu putoval podľa očakávania na východ, ale časť z neho sa Slovákom podarilo pred „rabovaním“ (samozrejme, v dobrom zmysle slova) zachrániť.

Doma zostalo 23 cenných kovov, dve zlaté, deväť strieborných a dvanásť bronzových medailí. Prezident SZKB sa „sekol“ iba o tri kúsky.

„Keď som pred MS porovnával výsledky našich borcov na predchádzajúcich šampionátoch, šírku a kvalitu reprezentačného výberu, tak som povedal, že by sme v Bratislave mohli získať dvadsať medailí. Mnohí sa nad tým pousmiali...“

Zlaté dievčatá

Zlatom sa mohli popýšiť iba dievčatá, Prešovčanka Erika Tartaľová v kick light junioriek do 65 kg a Lenka Pilarčíková (L. Mikuláš) v rovnakej disciplíne junioriek do 50 kg. „Erika je v podstate kickboxerským nováčikom, iba tohto roku sa dostala do reprezentácie a hneď sa presadila aj na takomto fóre. Je to taký svetlý zjav v slovenskom kickboxingu, dobre stavaná baba, bola príjemným prekvapením šampionátu. Od Lenky, ktorá je už skúsenou pretekárkou, sa medaila očakávala. Z chlapcov mal k zlatu najbližšie Roman Smiščík v K1 juniorov, keď bol vo finále Rusovi úplne vyrovnaným súperom. Aj to striebro je však v mimoriadne silnej konkurencii veľmi cenné.“

Slovensko by si zaslúžilo medailu zo svetového šampionátu aj v kategórii „organizácia“.

„Stále nám chodia ďakovné a povzbudzujúce maily od mnohých národných federácií, aj organizácia WAKO hodnotí svetový šampionát v Bratislave ako dobre zvládnutý. Aj keď boli nejaké problémy, všetky sme dokázali vyriešiť veľmi promptne. Najťažší okamih sme prežívali asi vtedy, keď vypadol softvér s denným programom a rozpisom zápasov, ale svetová federácia napokon uznala, že to bola jej chyba a na svojich stránkach sa za to aj ospravedlnila.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Nad jeho prognózou sa mnohí pousmiali