Korzár logo Korzár
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Štefan Zakuťanský oprášil tradičnú metódu samoliečenia

Medicína nemá liek na chronický zápal, ale naši predkovia poznali metódu, ktorou sa liečili aj bez tabletiek.

Štefan Zakuťanský. Popísal pre chronicky chorých účinnú samoliečbu.Štefan Zakuťanský. Popísal pre chronicky chorých účinnú samoliečbu. (Zdroj: ako)

Rady ako na to, prenášali celé generácie ústnym podaním. Ich skúsenosti oprášil a po prvý raz aj popísal Štefan Zakuťanský z Bardejova. Metódu aplikoval na sebe, keď mu lekári nevedeli pomôcť medicínsky a radami pomáhal ďalším tisíckam ľudí celých 20 rokov. Vynašiel dokonca aj masážnu pomôcku a prototyp dal posúdiť expertovi.

PREŠOV. Považuje sa síce za liečiteľa, ale nie šarlatána. Skôr osvetára, ktorý nechce dovoliť, aby sa na dobré metódy našich predkov zabudlo v čase modernej medicíny, lebo aj tá občas zlyháva.

O metóde napísal knihu Samoliečba zápalových chorôb, do ktorej vložil všetky získané skúsenosti.

Princíp je v hĺbkovej masáži zápalových ložísk. Zmapoval ich a opísal, lebo zo svojich skúseností aj od množstva pacientov vie, že moderné diagnostické prístroje ich nevedia odhaliť.

„Dajú sa zistiť iba hmatom. Metódou hĺbkovej masáže zápalových ložísk sa vyliečili už tisícky ľudí, ktorí mali dýchacie, interné, pohybové aj alergické chronické choroby, ktoré sa liekmi nedali liečiť,“ povedal nám Zakuťanský.

Chce dosiahnuť, aby metódu praktikovali aj nemocnice

Zhruba od roku 1992 opakovane kontaktoval Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s požiadavkou, aby experti posúdili tradičnú slovenskú metódu a zaviedli ju do praxe. Odpovede sa však nedočkal. Až tohto roku.

Zo stanoviska vyplynulo, že MZ SR nepodporuje jednotlivcov v ich vedecko-výskumnej činnosti. Predseda Vedeckej rady MZ SR Dušan Dobrota mu preto odporučil, aby sa zapojil do grantovej výzvy na rok 2012 a našiel si partnera zo zdravotníckeho zariadenia alebo vzdelávacej inštitúcie, ktorej svoju metódu predstaví a zároveň ju presvedčí o potrebe tejto metódy v praxi.

Následne by mali spoločne vypracovať projekt a žiadosť o grant. S týmto postupom súhlasil aj generálny riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Mario Mikloši.

„Toto stanovisko som dostal 17. mája a 31. mája končil termín podávania projektov, takže som to nestihol,“ vysvetlil nám.

Nemieni sa vzdať. Počká na ďalšiu výzvu a medzitým si bude hľadať partnera.

Zostrojil masážnu pomôcku

Svoju pomôcku dal posúdiť expertovi. Konkrétne primárovi oddelenia akupunktúry Fakultnej nemocnice v Bratislave Jozefovi Šmiralovi, ktorý bol v tom čase aj hlavný odborník pre akupunktúru na MZ SR.

Ako v posudku uviedol, výhodou pomôcky je to, že trvanie a intenzitu tlakovej masáže si dávkuje pacient sám podľa vlastných pocitov.

„Pomôcka je pevná, praktická, ľahko používateľná a cenovo dostupná,“ usudzuje expert.

Testovali ju aj klinicky na pacientoch, ktorí trpeli bolesťami chrbtice v hrudnej, driekovej a bedrovej oblasti, ale aj pacient s koxalgiou. Pacienti si po inštruktáži sami vykonávali masáž a podľa primára Šmirala ošetrovali si priemerne 15 bolestivých miest.

Výsledky klinického testovania boli dobré. „U všetkých pacientov dochádzalo k ústupu bolesti, k zmenšeniu až ústupu svalových spazmov a k zlepšeniu hybnosti. Vedľajšie či nežiaduce účinky sa nevyskytli,“ uvádza expert v stanovisku.

Zároveň však upozornil, že nemali prototyp s čím porovnať, keďže zdravotníctvo nemá podobné výrobky.

Odporučil pomôcku schváliť pre používanie v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach rehabilitácie a akupunktúry a tiež v domácej samoliečbe. Podľa Šmiralu je jej používanie vhodné aj v rekondičnej a športovej medicíne.

To bolo v roku 1996 a odvtedy sa znova stretol len s odmietaním. „Myslím si, že sme zbytočne zmeškali 20 rokov. Pritom, zápalové ložiská tu boli veky a funkčnosť aj výsledky masáže sú rokmi overené. Nemocnice by ňou mohli pomôcť stovkám ľudí, ale ministerstvo žiada, aby bola metóda vedecky overená. Popísal som už objavenú a fungujúcu tradičnú slovenskú liečbu, ktorou sa nezaoberá nikto na svete. Stačí ju len vedecky overiť, ale ako jednotlivec to nemôžem urobiť,“ dodal Zakuťanský.

ico

V čom je zázrak metódy?

Štefan Zakuťanský netvrdí, že má nadprirodzené či iné výnimočné schopnosti. Mnohé postupy si vyskúšal aj na sebe, keď sa roky liečil po úraze chrbticu.

Zdôrazňuje, že pri každom pokuse o samoliečbu je nutná konzultácia s odborným lekárom.
„Masáž spôsobuje mechanické rozrušenie zápalu a zlepšuje prekrvenie. To odplavuje rozrušené častice a spätne dopravuje nové častice, ktoré sa tam predtým nemohli dostať, lebo zápal im blokoval prístup. Staré chronické zápaly sa niekedy liečia týždne, niekedy mesiace aj roky, ale ak človek vie, čo má robiť a chce, dokáže ich odstrániť samoliečbou. Stačí, ak sa tomu venuje denne pár minút a nič ho to nestojí,“ hovorí Zakuťanský.

Nabáda ľudí, aby si boli sami lekármi, len čo im odborníci zistia diagnózu či ložisko zápalovej choroby. Vtedy by mala prísť na rad hĺbková masáž.

„Touto metódou môže laik ovládať liečenie až 80 percent chorôb. Napríklad aj zápal trojklanného nervu, hrdla, priedušiek, steny žalúdka, kĺbu, žlčníka, pankreasu, ale aj obličiek či maternice. Zápal môže byť v hociktorej časti, ale cez obvod tela máme prístup k dýchaciemu ústrojenstvu, pohybovému aparátu, cez brušný sval je prístup na interné orgány, cez sliznice a dýchacie cesty aj k odstraňovaniu alergických reakcií,“ dodáva Zakuťanský.

Zjednodušene povedané, masírujete to, čo vás bolí.

ak

ico

Ako sa dá liečiť srdce

Medzi srdcové choroby patrí okrem krvného tlaku arytmia, zápal srdcového svalu a jeho nervstva, upchávanie, praskanie ciev a infarkt.

Ľudia pri nich trpia závratmi, slabosťou, zahmlieva sa im pred očami. Mávajú bolesti hlavy, opuchy na končatinách, páli ich v hrduníku, tŕpnu im končatiny a podobne.

„Zistil som, že zápal dvanásťhlavého blúdivého nervu má vplyv na činnosť srdca aj pľúc. Tento nerv prechádza z hlavy do hrudného priestoru nie po mieche v chrbtici, ale po prednej časti krku medzi dýchacou trubicou a svalom kývača hlavy. Priamy prístup k srdcu nemáme, ale máme ho ku hrudníku a krku, cez ktoré môžeme srdcu masírovaním pomáhať. Masírujú sa nájdené boľavé miesta pod bradou, na krku a na prednej strane hrudníka,“ vysvetlil Zakuťanský.

ak

ico

Z listov pacientov, ktorí metódu vyskúšali

  • A. J. z Bardejova sa od 14 rokov trápila so silnými zápalmi vaječníkov a neznesiteľnými bolesťami pri menštruácii. Neskôr chcela otehotnieť, ale nemohla. Absolvovala rôzne vyšetrenia, liečila sa v nemocnici aj v kúpeľoch, ale zlepšenie nenastávalo. „Vďaka vašej metóde som sa vyliečila za štyri mesiace a preventívne ju aplikujem stále. Vydala som sa a narodila sa mi zdravá dcérka,“ popísala svoju skúsenosť.
  • J. M. z Popradu desať rokov trpel silnými bolesťami žalúdka. Mal vred, zápal dvanástnika a pankreasu. Ako vodič prežíval muky, keď ho chytil kŕč a bál sa nielen o seba. „ Som šťastný, že som nemusel ísť na operáciu a po roku a pol liečenia podľa vašich rád som v poriadku. Môžem jesť všetko a cítim sa dobre,“ napísal s poďakovaním.
  • G. Š. z Bratislavy je fyzioterapeutka, ale keď ju začala bolieť chrbtica, nevedela si pomôcť. „ To, čo som sa naučila v škole, je mi nanič a keďže som sa dostala k vašej knihe, začala som skúmať všetky boľavé body na svojom tele, masírovala a zistila, že to funguje. Teraz je mi ľúto, že túto metódu nemôžem oficiálne používať aj na svojich pacientoch,“ napísala.
  • M. Š. zo Zvolena sa tiež roky trápil s bolesťami ľavého kolena a chrbtice. Bolesti raz ustúpili, inokedy boli intenzívne a medicínska liečba nepomáhala. Najprv bol odkázaný na barly, potom už len ležal. „Nemohol som ani chodiť, ani sedieť. Manželky sa pýtali, či ešte žijem, že ma nevidno v kostole, ani v meste. Potom mi jedna dobrá duša doniesla vašu knihu a ja som sa začal liečiť podľa vášho návodu. Po ôsmich mesiacoch bolesti prestali a mohol som chodiť, dokonca aj bez palíc,“ popísal svoju skúsenosť. (pozn. red. – v redakcii máme celé mená pisateľov, kvôli zachovaniu anonymity ich neuverejňujeme)

red

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  2. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  3. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  4. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  5. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  8. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 708
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 11 409
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 954
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 175
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 692
  6. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 3 434
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 388
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 3 015

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
  3. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
  4. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
  5. Portu Fin Blog: Prečo bankové účty nie sú vhodným finančným nástrojom pre tvoje úspory
  6. Martin Pilnik: Dáte šancu na život 160 000 alebo 120 ľuďom?
  7. Ján Roháč: Ad.: Štiavnica a syndróm vyhorenia
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Krušetnica
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 218
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 005
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 4 922
  4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 4 348
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 947
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 182
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 358
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
  3. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
  4. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
  5. Portu Fin Blog: Prečo bankové účty nie sú vhodným finančným nástrojom pre tvoje úspory
  6. Martin Pilnik: Dáte šancu na život 160 000 alebo 120 ľuďom?
  7. Ján Roháč: Ad.: Štiavnica a syndróm vyhorenia
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Krušetnica
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 218
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 005
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 4 922
  4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 4 348
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 947
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 182
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 358
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu