Kedysi vydržal jeden pár človeku aj 40 rokov. Dnes takmer ani jednu sezónu.
PREŠOV. Pred štyridsiatimi rokmi bola výroba topánok úplne iná ako dnes. „Na trh kedysi vôbec neprichádzali materiály z umelej hmoty, čo je dnes úplne bežné,“ povedal nám obuvník s viac ako 40-ročnou praxou František Varga.
Vraví, že na trhu boli len kvalitné materiály. „Všetko bolo z pravej kože, podrážky, podšívka, vrchné materiály... Noha netrpela, pretože tieto materiály boli zdravé. Človek na nohách nenosil žiadne umeliny.“
Topánky sa vyrábali predovšetkým z kvalitnej teľacej kože. „Tie kože sme mali z vlastných produktov zo Slovenska. A výroba bola kvalitná v porovnaní s dnešnou, ktorú dovážame prevažne z Južnej Ameriky. Teraz prevláda umelá hmota a je to naozaj veľmi nezdravé,“ zdôraznil F. Varga.
Obuvník vraví, že kedysi vydržali topánky s človekom takmer pol života. „Môj otec bol tiež obuvník. A keď za mnou prišla raz jedna zákazníčka opraviť topánky, tak povedala, že ich robil ešte môj otec. A ja som tie topánky zreparoval tak, že ich mohla nosiť ďalších 15 rokov. Takže boli naozaj vysoko kvalitné. A bola to aj dobrá práca. Boli zhotovené z materiálov, ktoré boli na úrovni. Všetko sa robilo ručne.“
Kvalitná a drahá obuv vydržala roky
Pred rokmi bola síce obuv kvalitná, ale na tú dobu aj drahá. „Vtedy sa nezarábalo veľa. Takže čižmy boli na tú dobu drahé, ale aj tak to stálo za to, lebo topánka vydržala desiatky rokov. Čo sa nedá povedať o dnešných topánkach.“
Skúsený obuvník odporúča topánky na zimu z pravej kože. „V umelých topánkach je zima, všetko prepúšťajú a nevydržia dlho. Pri určitých bodoch mrazu dokonca prasknú. Po pár mesiacoch už naozaj nevyhovujú a treba ich vymeniť,“ povedal Varga.
Dali sme mu semišovú čižmu kúpenú túto zimu, aby ju ohodnotil. „Keď som ešte pracoval, tak sme mali teľacie semiše. Toto je bravčovina, to je už menej kvalitné. Nemá to taký vzhľad, má to póry. Vrchná úprava sa nedá urobiť. Bravčovina je najpodradnejší materiál pre výrobu obuvi. Ceny topánok, ktoré vyrába Čína, zodpovedajú svojej kvalite, lebo keď ich človek ponosí pol roka, tak ...,“ skonštatoval Varga.
Anketa
Ako sa staráte o svoje topánky? Koľko do nich investujete? Čo preferujete, kvalitu alebo kvantitu? Pýtali sme sa vás na váš názor i skúsenosti.
Braňo Čorňák (27), Sabinov
Záleží na tom, o akú obuv ide a na čo je určená, ale preferujem skôr akciovú kvalitu. Hoci, mal som už aj kvalitu, ktorá nevydržala ani mesiac bežného nosenia. Mal som ich dokopy asi desaťkrát na nohách a rozleteli sa. Určite nechcem žiadnu „čínsku“ obuv a ani ponožky. Nohy ma v podstate živia, a preto si zaslúžia starostlivosť! Z praxe mám už potvrdené a hlavne vyskúšané na sebe, že do kvalitnej obuvi, ako aj ponožiek sa investovať oplatí. Výsledok je jednoznačný. Nohy nezapáchajú a nebolia. A ošetrovanie obuvi je jasné, aj keď sa zväčša musím k tomu nútiť, pretože sa mi nechce. Udržiavam topánky čisté, používam na to vhodné čistiace prípravky.
Veronika Wagneter (23), Prešov
Mám viac ako 30 párov topánok. Ich nakupovanie je pre mňa vášňou. Pekné topánky si nikdy neviem odpustiť. Výhodou je, že ak máte toľko párov a noha sa vám už ustálila, tak viete, že vám vydržia roky (samozrejme, ak nevyjdú z módy). Po každom použití ich vyčistím a vložím naspäť do škatule. Pri výbere topánok pozerám aj na kvalitu. Nikdy by som si ich nekúpila z „číňaku“. Avšak často zabúdam na to, že to nie je len trofej, ale aj praktická vec, a tak sa mi neraz stane, že prídem domov so skrvavenými nohami. No čo žena neurobí pre pekné topánky?
Gorazd Lazorík (21), Lipany
Aj na voľné chodenie nosím športovú obuv, hlavne preto, že mám rád komfort. Preferujem taktiež značkové topánky, lebo aj tie sa dajú kúpiť za veľmi dobrú cenu. Dá sa na nich ušetriť aj sto eur, keď ich nekupujem u nás na Slovensku, ale na internete. A obuv vydrží oveľa dlhšie a dá sa spoľahnúť aj na spomínané pohodlie. V zásade si takmer vždy kupujem obuv, ktorú nosia hráči NBA počas zápasov. Keďže mám overené, že je to po každej stránke úplne rovnaká obuv, aká sa dostáva na komerčný trh, tak mám istotu, že si beriem to, čo nosia ľudia, ktorí „fasujú“ tu najlepšiu kvalitu.
čor, pdk
Vedeli ste? Ako sa o obuv starať
Poradíme, ako sa vhodne starať o topánky, ktoré majú svoje špecifiká.
Topánky s koženou podrážkou
Nosiť takéto topánky do vlhkého počasie je maximálne nevhodné. Jediná pomoc je u obuvníka, ktorý vám podrážku podlepí vhodnou dodatočnou gumenou podrážkou.
Obuv zo semišu a brúsenej kože
Udržať semišové topánky, aby vyzerali skvelo, je veľmi náročné. Topánky dôkladne očistite špeciálnou gumovou alebo krepovou kefkou na semiš. Potom použite špeciálny sprej na semiš, ktorý chráni farbu pred predčasným vyblednutím a zároveň vyživí aj samotný semiš. Semišovú obuv je vhodné aj naimpregnovať.
Starostlivosť o športovú obuv
Športovú obuv je najvhodnejšie čistiť ručným praním, ale veľa ľudí je pohodlných a tenisky perú v práčke. Na športovú obuv sa zvykne používať aj deodorant.
Impregnácia
V predajniach s obuvou a v drogériách môžete kúpiť impregnačné prípravy na rôzne materiály. Najlepšie sú tie v spreji. Suchú obuv naimpregnujte asi troma vrstvami a to tak, že každú vrstvu nechajte samostatne vsiaknuť. Skončite, keď prípravok už do topánok nevsakuje, ale steká. Prebytočný nános potom zotrite handričkou. Takto naimpregnovaná obuv je chránená proti vode a je odolná aj voči špine. Pokiaľ máte šnurovacie topánky, nezabudnite šnúrky pred impregnáciou vybrať. Nikdy nenanášajte prípravky na špinavé topánky.
Šnúrky
Šnúrky je tiež dôležité pravidelne kontrolovať a čistiť. Ak nespĺňajú kritéria spoločenskej etikety, tak ich buď operte, alebo ešte lepšie vymeňte. Zodraté, špinavé a na koncoch vystrapkané šnúrky nie sú optimálnou vizitkou. Keď si budete kupovať nové šnúrky, porovnajte si ich dĺžku, aby vám potom náhodou neviseli až po zem.
zdroj: spolocenskaetiketa.sk
Dobré rady
Ako správne čistiť kožu
Hladkú kožu vyčistíme mäkkou handričkou navlhčenou vo vlažnej vode a neutrálnym mydlom.
Vytierajte ju veľkoplošne, až po najbližšie švy na koži. Potom ju vytrite suchou vlnenou handrou a ošetrite špeciálnym prípravkom na kožu.
Čistidlá na mäkkú kožu nanášajte mäkkou hubkou, nechajte vyschnúť a vyleštite mäkkou handrou.
Mokré topánky vypchajte novinami a nechajte ich vysušiť pri izbovej teplote v šikmej polohe. Nikdy ich nedávajte k tepelnému zdroju, pretože stvrdnú a budú sa lámať.
zdroj: obuvnicek.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.