Korzár logo Korzár
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Hokejový ošiaľ mení program

Hokejový ošiaľ na Slovensku pokračuje i naďalej. V Košiciach ožije hokejové mestečko v Amfiku. Po postupe reprezentantov cez Kanadu do semifinále prichystali niektoré mestá projekciu na námestiach.

Či už na námestí, alebo v amfiku. Všetci budú držať palce našim.Či už na námestí, alebo v amfiku. Všetci budú držať palce našim. (Zdroj: Judita Čermáková)

V Prešove zas majú "veľa" športov a v Gemeri boli zaskočení...

PODTATRANSKÝ REGIÓN. Po dlhých rokoch sa znova môžeme tešiť na boje o medaily. Hokej je jedna z vecí, ktorá dokáže spojiť všetkých Slovákov.

V Kežmarku pri radnici

Kežmarčanov čaká dnes od 17.30 h veľkoplošná projekcia pri budove mestskej radnice na námestí. Na obraze o veľkosti 4 x 3 metre si budú môcť vychutnať semifinálový boj proti Českej republike. O možnosť občerstviť sa pri sledovaní hokeja jedlom či nápojmi bude postarané. Premietanie nedeľňajšieho zápasu o konečné umiestnenie slovenských hokejistov na turnaji v Helsinkách ešte nie je isté, fanúšikovia sa túto informáciu včas dozvedia na internetových stránkach mesta Kežmarok.

Problémy s obrazovkou

V Poprade mala byť zabezpečená obrazovka na sledovanie hokejových majstrovstiev už vo štvrtok večer na zápas Česka a Švédska. Pre technické problémy s obrazovkou sa pristúpilo k náhradnému riešeniu. V sobotu od pol šiestej večer nájdu fanúšikovia reprezentačného hokeja v medzikostolí na Námestí sv. Egídia pripravený videoprojektor. Podľa výsledku semifinálového zápasu sa bude konať premietanie posledného stretnutia Slovenska na tohtoročných Majstrovstvách sveta v hokeji aj v nedeľu.
V Spišskej Belej a Starej Ľubovni sa hromadné fandenie na námestiach nechystá.

TK_SemihokejPP_190512_mn-r177_res.JPG

Príprava na sobotu. Na námestí v Poprade sa očakáva búrlivá atmosféra.

(mn)

Hokejový šampionát zmenil víkendové programy v mnohých mestách.

PREŠOV/BARDEJOV/SVIDNÍK. V Prešove napríklad riešia, čo s finále v hádzanej, keďže v čase semifinálového zápasu má Tatran ukončiť sériu s Hlohovcom a vyhrať slovenský titul. Uvažovalo sa aj nad projekciou na námestí. Keďže však mesto „ledkou“ nedisponuje a na plátno bude v čase zápasu priveľké svetlo, projekcia sa posúva na iné miesto. Štýlovo, na zimný štadión, kde bude od 17.30 veľko– plošná obrazovka.
A fandiť prídu aj bývalí reprezentační kolegovia slovenskej družiny - Prešovčania Martin Štrbák a René Pucher. Na semifinálový duel sa už pripravili prakticky všetky podniky v meste. Projektor je na viacerých miestach, inde budú aspoň televízne obrazovky.
V Bardejove bude projekcia na veľkoplošnej obrazovke priamo v centre mesta, na Radničnom námestí. Premietaný bude už dnešný (17.30) semifinálový zápas s ČR.
Aj Svidník sa spája pre hokej! Priame prenosy na veľkej projekcii - LED obrazovke organizuje Infinity Music Club priamo na pešej zóne. Začne sa v nedeľu o 15. hodine a je jedno, či budeme hrať o bronz alebo o zlato. „Zoberte dres, vlajku, šál, trúbku, bubon a príďte v nedeľu na pešiu zónu! Spoločne si užijeme zápas o bronz i veľké finále,“ vyzývajú organizátori.

(frk, iv)

ico

Aj mníšky fandia slovenským hokejistom

Malí aj veľkí, bohatí aj chudobní, ženatí aj slobodní, všetci bez rozdielu fandia slovenským hokejistom a výnimkou nie sú ani mníšky. Sestry Klarissa a Maristella si nenechajú ujsť ani zápas s Českom.

PREŠOV. Medzi veľkých hokejových fanúšikov patrí aj sestra Klarissa, ktorá tento šport miluje od detstva: „Tento rok som bola prvýkrát konečne na live zápase, dostala som vstupenku ako darček na Slovan – Košice. Pôsobím v Bratislave a je mi ľúto, že tam zrejme nebudem, keď chlapci doletia domov, lebo by som ich určite išla vítať na letisko.“
Sestra Klarissa mala od malička všade plagáty hokejistov a dnes fandí hlavne mladým: „Hudáček či Tatar a Laco sú super. Neviem, kde ich skrývali doteraz, aj keď Laco je už starší, ale sú výborní. Snažím sa pozerať všetky zápasy. Keď sme hrali s Kanadou, poslednú tretinu som počúvala iba na ceste z rádia, ale keď sme dorazili do Prešova, pustila som si to zo záznamu.“

Podľa Klarissy to, že sa našim hokejistom tak darí, je vďaka tomu, že držia spolu, že sú skvelý tím. „Som zvedavá, ako to dopadne dnes, v kútiku duše dúfam, že vyhráme. Hokejový dres nemám, lebo je to pre mňa drahé, ale keďže som počula, že v Prešove bude veľkoplošná obrazovka, tak tam asi pôjdem fandiť.“
Veľmi podobne je na tom prešovská sestra Maristella. Už ako malá si všade lepila hokejistov a bola veľkým fanúšikom slovanistov: „Mojimi obľúbencami boli Vlado Dzurilla a Jožko Golonka. Teraz zápasy radšej počúvam z rádia, ako pozerám v televízii, lebo som z toho strašne nervózna. Keď sme hrali s Kanadou, naschvál som ani nepozerala, a potom som bola nervózna, že som nevidela tie krásne góly. Ja si to radšej následne zapínam na zázname, ale iba tie víťazné zápasy. Dnes držím palce veľmi chlapcom, lebo s Českom my veľmi nevieme hrať. Som zvedavá, ako sa zachová náš český tréner.“

PK_Mnisky_190512_via_res.jpg

Sestry Maristella a Klarissa. Sú veľké fanúšičky hokeja.

via

V Levoči a na Spiši s hokejom nerátajú

V okresnom meste Levoča veľkoplošnú obrazovku na námestí neplánujú. Túto informáciu nám poskytli na sekretariáte mestského úradu.
Ani Spišská Nová Ves na hokejové duely neplánuje do centra mesta nainštalovať veľkoplošnú obrazovku. Podľa informácií z radnice ťažko vopred odhadnúť, aké bude počasie a či by celá investícia stála za to. V okresnom meste je dosť podnikov vybavených veľkoplošnými obrazovkami a Spišiaci budú fandiť našim hokejistom práve v nich.

(kar, ešl)

Zemplín žije hokejom

Majstrovstvá sveta v hokeji sú na Slovenskou témou číslo jeden. Inak to nie je ani na Zemplíne. Ľudia sledujú hokej v baroch, reštauráciách, na letných terasách. Vítaným spestrením sú aj veľkoplošné obrazovky na námestiach.

ZEMPLÍN. Kde na Zemplíne bude možné sledovať hokej na námestí?

Humenčania môžu sledovať na námestí hokejové majstrovstvá už od ich začiatku. „Na budove MsKS je umiestnené plátno, ľudia tam sledujú zápasy a v sobotu a nedeľu to nebude inak,“ uviedla Alexandra Varcholová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.
Trebišovčania sa môžu tešiť na prenos zápasu, ak by naši chlapci hrali o zlaté medaily. „Ak by sme hrali vo finále, tak na budove mestského úradu bude umiestnené plátno,“ povedal prednosta Mestského úradu v Trebišove Július Selecký. Pri zápase o bronz by premietanie na plátno zrejme nemalo zmysel kvôli dennému svetlu.
Michalovčania s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať možnosť sledovať zápas na námestí. „Nie, veľkoplošná obrazovka na námestí nebude. V minulosti sme oslovili aj podnikateľov, či by s nami nespolupracovali,“ uviedla hovorkyňa MsÚ a primátora Iveta Palečková. Ako dodala, k dohode nedošlo, no nebránia sa tomu, ak by nejaký návrh od podnikateľov prišiel. „Boli by sme ústretoví,“ dodala.

(ope)

Gemerské samosprávy úspech našich zaskočil

ROŽŇAVA/DOBŠINÁ/REVÚCA. Boj hokejistov o medaily budú musieť Gemerčania sledovať z pohodlí svojich domovov alebo v pohostinstvách. Gemerské samosprávy totiž úspech našich hokejistov prekvapil. Ani jedno mesto na námestí veľkoplošnú obrazovku mať nebude.
„Na námestí v Rožňave samospráva nepripravuje veľkoplošné obrazovky v súvislosti s postupom našich reprezentantov do semifinále,“ informoval Peter Gallo z Mestského úradu v Rožňave.
Podobne sa vyjadrila aj pracovníčka Mestského úradu v Revúcej: „Väčšinou podobné aktivity pripravujú pohostinstvá a krčmy. My ako samospráva nie.“
Ani mesto Dobšiná veľkoplošné obrazovky na námestí mať nebude. „Neboli sme na to pripravení, chýba nám na to najmä technika,“ povedal primátor mesta Karol Horník (Smer–SD).⋌(tin)

ico

Názor psychológa

Úspechy v hokeji dvíhajú naše národné povedomie

Úspech našich hokejistov dvíha naše národné povedomie a pocit, že aj malý národ dokáže veľa a môže dosiahnuť úspech, uviedla psychologička Beáta Dopjerová.

Na Slovensku je národné povedomie potlačené a mnohokrát zosmiešňované. „Historicky máme dané nízke národné sebavedomie vzhľadom na to, že patríme k štátom s nízkym ekonomickým zázemím, čo znamená, že je málo vecí, na ktoré je slovenský národ hrdý,“povedala psychologička.

Počas hokejového šampionátu človek na čas zabúda na svoje bežné každodenné starosti, dochádza u neho k dočasnému nahromadeniu euforizácie a pocitu zomknutosti a hrdosti. A v neposlednom rade k dočasnému zlepšeniu medziľudských vzťahov.

Slováci by si mali podľa Dopjerovej pri ďalších zápasoch nechať prirodzeným a normálnym spôsobom primeraný odstup, veriť a očakávať úspech nášho tímu, avšak zbytočne ho neheroizovať. „Treba dať hokejistom šancu, ale tiež ich vnímať ako ľudské bytosti, ktoré majú právo nielen na úspech, ale i na neúspech,“ dodala psychologička.

Občania Slovenska chodia počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji radi pozerať zápasy našich hokejistov do spoločnosti, krčiem, na námestia. „V prvom rade to závisí od osobnosti človeka, samotného fanúšika, ale i od sociálnej naplnenosti v rámci vzťahov,“ vysvetlila Dopjerová.

Niektorí ľudia však podľa jej slov nemajú potrebu o zvýšený sociálny kontakt alebo delenie sa o radosť s inými, stačí im rodina. A iní naopak majú pomerne malú príležitosť k sociálnym kontaktom a toto je legálny spôsob, alebo možnosť sociálneho zblíženia. „V extrémnej forme môžeme hovoriť aj o istom druhu exhibicionizmu,“ uzavrela psychologička Beáta Dopjerová.

sita

ico

Fakty

Kardiaci by si mali dávať pozor

Radosť z dobrého výkonu našich hokejistov na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách môže predstavovať istú formu pozitívneho stresu, tzv. eustres alebo distres. Pozor na svoje zdravie by si však mali dať najmä kardiaci a hypertonici, uviedol internista z bratislavského medicínskeho centra Igor Vozár.

V napätých situáciách môže na vyplavenie hormónov nadobličiek - adrenalínu a noradrenalínu, reagovať srdcovo-cievny systém nežiaducim vzostupom krvného tlaku a zrýchlením akcie srdca, tachykardiou.

„V rizikovej skupine pacientov sa môžu objaviť aj potenciálne nebezpečné arytmie, extrasystoly a zhoršiť anginózne bolesti na hrudníku, čo môže byť za určitých okolností nebezpečné pre kardiakov a hypertonikov, ktorých na Slovenskú nie je málo,“ informoval Vozár.

Každý tretí Slovák má vysoký tlak krvi, no len 20 percent sa lieči správne a dosahuje ideálne hodnoty. „Preto pozor, aj pri semifinálovom zápase s Českom treba držať niekde v podvedomí vášeň a nadšenie aspoň trochu pod kontrolou,“ vysvetlil s dodatkom, že radosť z kvalitného športového zážitku by sa mala prejaviť len vyplavením hormónov šťastia - serotonínu a endorfínov.

Úspech slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta nepochybne potešil mnoho pacientov-fanúšikov. „Už vo štvrtok sme zaznamenali v ambulanciách menej klientov, najmä z radov mužov. Ľudia aspoň na chvíľu zabudli na svoje choroby a trápenia. Aj o tom je šport,“ uzavrel internista.

sita

ico

Cirkev

Kde sa prosí o Božie požehnanie, je to pozitívne

Po slovenských góloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách zaznieva pieseň Nech Bože dá, ten víťazný gól. Ako povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik, tam, kde sa prosí o Božie požehnanie, je to pozitívne, ale netreba to viesť do sféry povier alebo mágie.
Upozornil, že vo svete je bežné, že športové kluby majú kaplánov, ktorí slúžia hráčom omše. Ako príklad uviedol Real Madrid, FC Barcelona, ale aj viaceré talianske futbalové kluby.
Sväté omše sa za víťazstvo slovenských hokejistov podľa Kováčika na Slovensku neslúžia. „Ale modlitba za národ a úspechy je prirodzená,“ dodal.
sita

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 559
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 741
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 247
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 812
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 607
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 333
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 129
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 528
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 400
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 596
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop