Korzár logo Korzár
Utorok, 22. september, 2020 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Hokejový ošiaľ mení program

Hokejový ošiaľ na Slovensku pokračuje i naďalej. V Košiciach ožije hokejové mestečko v Amfiku. Po postupe reprezentantov cez Kanadu do semifinále prichystali niektoré mestá projekciu na námestiach.

Či už na námestí, alebo v amfiku. Všetci budú držať palce našim.Či už na námestí, alebo v amfiku. Všetci budú držať palce našim. (Zdroj: Judita Čermáková)

V Prešove zas majú "veľa" športov a v Gemeri boli zaskočení...

PODTATRANSKÝ REGIÓN. Po dlhých rokoch sa znova môžeme tešiť na boje o medaily. Hokej je jedna z vecí, ktorá dokáže spojiť všetkých Slovákov.

V Kežmarku pri radnici

Kežmarčanov čaká dnes od 17.30 h veľkoplošná projekcia pri budove mestskej radnice na námestí. Na obraze o veľkosti 4 x 3 metre si budú môcť vychutnať semifinálový boj proti Českej republike. O možnosť občerstviť sa pri sledovaní hokeja jedlom či nápojmi bude postarané. Premietanie nedeľňajšieho zápasu o konečné umiestnenie slovenských hokejistov na turnaji v Helsinkách ešte nie je isté, fanúšikovia sa túto informáciu včas dozvedia na internetových stránkach mesta Kežmarok.

Problémy s obrazovkou

V Poprade mala byť zabezpečená obrazovka na sledovanie hokejových majstrovstiev už vo štvrtok večer na zápas Česka a Švédska. Pre technické problémy s obrazovkou sa pristúpilo k náhradnému riešeniu. V sobotu od pol šiestej večer nájdu fanúšikovia reprezentačného hokeja v medzikostolí na Námestí sv. Egídia pripravený videoprojektor. Podľa výsledku semifinálového zápasu sa bude konať premietanie posledného stretnutia Slovenska na tohtoročných Majstrovstvách sveta v hokeji aj v nedeľu.
V Spišskej Belej a Starej Ľubovni sa hromadné fandenie na námestiach nechystá.

TK_SemihokejPP_190512_mn-r177_res.JPG

Príprava na sobotu. Na námestí v Poprade sa očakáva búrlivá atmosféra.

(mn)

Hokejový šampionát zmenil víkendové programy v mnohých mestách.

PREŠOV/BARDEJOV/SVIDNÍK. V Prešove napríklad riešia, čo s finále v hádzanej, keďže v čase semifinálového zápasu má Tatran ukončiť sériu s Hlohovcom a vyhrať slovenský titul. Uvažovalo sa aj nad projekciou na námestí. Keďže však mesto „ledkou“ nedisponuje a na plátno bude v čase zápasu priveľké svetlo, projekcia sa posúva na iné miesto. Štýlovo, na zimný štadión, kde bude od 17.30 veľko– plošná obrazovka.
A fandiť prídu aj bývalí reprezentační kolegovia slovenskej družiny - Prešovčania Martin Štrbák a René Pucher. Na semifinálový duel sa už pripravili prakticky všetky podniky v meste. Projektor je na viacerých miestach, inde budú aspoň televízne obrazovky.
V Bardejove bude projekcia na veľkoplošnej obrazovke priamo v centre mesta, na Radničnom námestí. Premietaný bude už dnešný (17.30) semifinálový zápas s ČR.
Aj Svidník sa spája pre hokej! Priame prenosy na veľkej projekcii - LED obrazovke organizuje Infinity Music Club priamo na pešej zóne. Začne sa v nedeľu o 15. hodine a je jedno, či budeme hrať o bronz alebo o zlato. „Zoberte dres, vlajku, šál, trúbku, bubon a príďte v nedeľu na pešiu zónu! Spoločne si užijeme zápas o bronz i veľké finále,“ vyzývajú organizátori.

(frk, iv)

ico

Aj mníšky fandia slovenským hokejistom

Malí aj veľkí, bohatí aj chudobní, ženatí aj slobodní, všetci bez rozdielu fandia slovenským hokejistom a výnimkou nie sú ani mníšky. Sestry Klarissa a Maristella si nenechajú ujsť ani zápas s Českom.

PREŠOV. Medzi veľkých hokejových fanúšikov patrí aj sestra Klarissa, ktorá tento šport miluje od detstva: „Tento rok som bola prvýkrát konečne na live zápase, dostala som vstupenku ako darček na Slovan – Košice. Pôsobím v Bratislave a je mi ľúto, že tam zrejme nebudem, keď chlapci doletia domov, lebo by som ich určite išla vítať na letisko.“
Sestra Klarissa mala od malička všade plagáty hokejistov a dnes fandí hlavne mladým: „Hudáček či Tatar a Laco sú super. Neviem, kde ich skrývali doteraz, aj keď Laco je už starší, ale sú výborní. Snažím sa pozerať všetky zápasy. Keď sme hrali s Kanadou, poslednú tretinu som počúvala iba na ceste z rádia, ale keď sme dorazili do Prešova, pustila som si to zo záznamu.“

Podľa Klarissy to, že sa našim hokejistom tak darí, je vďaka tomu, že držia spolu, že sú skvelý tím. „Som zvedavá, ako to dopadne dnes, v kútiku duše dúfam, že vyhráme. Hokejový dres nemám, lebo je to pre mňa drahé, ale keďže som počula, že v Prešove bude veľkoplošná obrazovka, tak tam asi pôjdem fandiť.“
Veľmi podobne je na tom prešovská sestra Maristella. Už ako malá si všade lepila hokejistov a bola veľkým fanúšikom slovanistov: „Mojimi obľúbencami boli Vlado Dzurilla a Jožko Golonka. Teraz zápasy radšej počúvam z rádia, ako pozerám v televízii, lebo som z toho strašne nervózna. Keď sme hrali s Kanadou, naschvál som ani nepozerala, a potom som bola nervózna, že som nevidela tie krásne góly. Ja si to radšej následne zapínam na zázname, ale iba tie víťazné zápasy. Dnes držím palce veľmi chlapcom, lebo s Českom my veľmi nevieme hrať. Som zvedavá, ako sa zachová náš český tréner.“

PK_Mnisky_190512_via_res.jpg

Sestry Maristella a Klarissa. Sú veľké fanúšičky hokeja.

via

V Levoči a na Spiši s hokejom nerátajú

V okresnom meste Levoča veľkoplošnú obrazovku na námestí neplánujú. Túto informáciu nám poskytli na sekretariáte mestského úradu.
Ani Spišská Nová Ves na hokejové duely neplánuje do centra mesta nainštalovať veľkoplošnú obrazovku. Podľa informácií z radnice ťažko vopred odhadnúť, aké bude počasie a či by celá investícia stála za to. V okresnom meste je dosť podnikov vybavených veľkoplošnými obrazovkami a Spišiaci budú fandiť našim hokejistom práve v nich.

(kar, ešl)

Zemplín žije hokejom

Majstrovstvá sveta v hokeji sú na Slovenskou témou číslo jeden. Inak to nie je ani na Zemplíne. Ľudia sledujú hokej v baroch, reštauráciách, na letných terasách. Vítaným spestrením sú aj veľkoplošné obrazovky na námestiach.

ZEMPLÍN. Kde na Zemplíne bude možné sledovať hokej na námestí?

Humenčania môžu sledovať na námestí hokejové majstrovstvá už od ich začiatku. „Na budove MsKS je umiestnené plátno, ľudia tam sledujú zápasy a v sobotu a nedeľu to nebude inak,“ uviedla Alexandra Varcholová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.
Trebišovčania sa môžu tešiť na prenos zápasu, ak by naši chlapci hrali o zlaté medaily. „Ak by sme hrali vo finále, tak na budove mestského úradu bude umiestnené plátno,“ povedal prednosta Mestského úradu v Trebišove Július Selecký. Pri zápase o bronz by premietanie na plátno zrejme nemalo zmysel kvôli dennému svetlu.
Michalovčania s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať možnosť sledovať zápas na námestí. „Nie, veľkoplošná obrazovka na námestí nebude. V minulosti sme oslovili aj podnikateľov, či by s nami nespolupracovali,“ uviedla hovorkyňa MsÚ a primátora Iveta Palečková. Ako dodala, k dohode nedošlo, no nebránia sa tomu, ak by nejaký návrh od podnikateľov prišiel. „Boli by sme ústretoví,“ dodala.

(ope)

Gemerské samosprávy úspech našich zaskočil

ROŽŇAVA/DOBŠINÁ/REVÚCA. Boj hokejistov o medaily budú musieť Gemerčania sledovať z pohodlí svojich domovov alebo v pohostinstvách. Gemerské samosprávy totiž úspech našich hokejistov prekvapil. Ani jedno mesto na námestí veľkoplošnú obrazovku mať nebude.
„Na námestí v Rožňave samospráva nepripravuje veľkoplošné obrazovky v súvislosti s postupom našich reprezentantov do semifinále,“ informoval Peter Gallo z Mestského úradu v Rožňave.
Podobne sa vyjadrila aj pracovníčka Mestského úradu v Revúcej: „Väčšinou podobné aktivity pripravujú pohostinstvá a krčmy. My ako samospráva nie.“
Ani mesto Dobšiná veľkoplošné obrazovky na námestí mať nebude. „Neboli sme na to pripravení, chýba nám na to najmä technika,“ povedal primátor mesta Karol Horník (Smer–SD).⋌(tin)

ico

Názor psychológa

Úspechy v hokeji dvíhajú naše národné povedomie

Úspech našich hokejistov dvíha naše národné povedomie a pocit, že aj malý národ dokáže veľa a môže dosiahnuť úspech, uviedla psychologička Beáta Dopjerová.

Na Slovensku je národné povedomie potlačené a mnohokrát zosmiešňované. „Historicky máme dané nízke národné sebavedomie vzhľadom na to, že patríme k štátom s nízkym ekonomickým zázemím, čo znamená, že je málo vecí, na ktoré je slovenský národ hrdý,“povedala psychologička.

Počas hokejového šampionátu človek na čas zabúda na svoje bežné každodenné starosti, dochádza u neho k dočasnému nahromadeniu euforizácie a pocitu zomknutosti a hrdosti. A v neposlednom rade k dočasnému zlepšeniu medziľudských vzťahov.

Slováci by si mali podľa Dopjerovej pri ďalších zápasoch nechať prirodzeným a normálnym spôsobom primeraný odstup, veriť a očakávať úspech nášho tímu, avšak zbytočne ho neheroizovať. „Treba dať hokejistom šancu, ale tiež ich vnímať ako ľudské bytosti, ktoré majú právo nielen na úspech, ale i na neúspech,“ dodala psychologička.

Občania Slovenska chodia počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji radi pozerať zápasy našich hokejistov do spoločnosti, krčiem, na námestia. „V prvom rade to závisí od osobnosti človeka, samotného fanúšika, ale i od sociálnej naplnenosti v rámci vzťahov,“ vysvetlila Dopjerová.

Niektorí ľudia však podľa jej slov nemajú potrebu o zvýšený sociálny kontakt alebo delenie sa o radosť s inými, stačí im rodina. A iní naopak majú pomerne malú príležitosť k sociálnym kontaktom a toto je legálny spôsob, alebo možnosť sociálneho zblíženia. „V extrémnej forme môžeme hovoriť aj o istom druhu exhibicionizmu,“ uzavrela psychologička Beáta Dopjerová.

sita

ico

Fakty

Kardiaci by si mali dávať pozor

Radosť z dobrého výkonu našich hokejistov na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách môže predstavovať istú formu pozitívneho stresu, tzv. eustres alebo distres. Pozor na svoje zdravie by si však mali dať najmä kardiaci a hypertonici, uviedol internista z bratislavského medicínskeho centra Igor Vozár.

V napätých situáciách môže na vyplavenie hormónov nadobličiek - adrenalínu a noradrenalínu, reagovať srdcovo-cievny systém nežiaducim vzostupom krvného tlaku a zrýchlením akcie srdca, tachykardiou.

„V rizikovej skupine pacientov sa môžu objaviť aj potenciálne nebezpečné arytmie, extrasystoly a zhoršiť anginózne bolesti na hrudníku, čo môže byť za určitých okolností nebezpečné pre kardiakov a hypertonikov, ktorých na Slovenskú nie je málo,“ informoval Vozár.

Každý tretí Slovák má vysoký tlak krvi, no len 20 percent sa lieči správne a dosahuje ideálne hodnoty. „Preto pozor, aj pri semifinálovom zápase s Českom treba držať niekde v podvedomí vášeň a nadšenie aspoň trochu pod kontrolou,“ vysvetlil s dodatkom, že radosť z kvalitného športového zážitku by sa mala prejaviť len vyplavením hormónov šťastia - serotonínu a endorfínov.

Úspech slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta nepochybne potešil mnoho pacientov-fanúšikov. „Už vo štvrtok sme zaznamenali v ambulanciách menej klientov, najmä z radov mužov. Ľudia aspoň na chvíľu zabudli na svoje choroby a trápenia. Aj o tom je šport,“ uzavrel internista.

sita

ico

Cirkev

Kde sa prosí o Božie požehnanie, je to pozitívne

Po slovenských góloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách zaznieva pieseň Nech Bože dá, ten víťazný gól. Ako povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik, tam, kde sa prosí o Božie požehnanie, je to pozitívne, ale netreba to viesť do sféry povier alebo mágie.
Upozornil, že vo svete je bežné, že športové kluby majú kaplánov, ktorí slúžia hráčom omše. Ako príklad uviedol Real Madrid, FC Barcelona, ale aj viaceré talianske futbalové kluby.
Sväté omše sa za víťazstvo slovenských hokejistov podľa Kováčika na Slovensku neslúžia. „Ale modlitba za národ a úspechy je prirodzená,“ dodal.
sita

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 6. Home (ale aj) Office
 7. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 9. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Týchto 5 nehôd v domácnosti presvedčí, že poistenie sa oplatí
 2. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 3. Zvislé zdvíhacie zariadenia pre vozičkárov
 4. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 5. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 6. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 7. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 8. Poznanie
 9. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 38 414
 2. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 36 455
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 19 015
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 16 261
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 12 340
 6. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 10 057
 7. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 962
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 8 532
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 8 435
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 8 020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vo Vysokých Tatrách zahynul Poliak. Už ôsmy tohto roku

Záchranári objavili telo pod stenou Ťažkého štítu.

Momentka zo zásahu.

Stovky ľudí v Poprade pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice

Účastníci akcie sa z Námestia sv. Egídia presunuli do priestoru medzi kostolmi.

Pochod smeroval od nemocnice do centra Popradu, kde sa konalo zhromaždenie občanov.
Alexandra Bezeková (vpravo) na 100 m trati počas finále atletickej ligy v Košiciach.

Košická univerzitná nemocnica otvára nové odberové miesto

Na Ipeľskú ulicu sa presunie aj Drive-in.

Na Ipeľskú 1 sa presunie Drive-in aj mobilné odberové miesto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

O nevypočítateľnosti Trumpa a Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Čo určuje nevypočítateľnosť Igora Matoviča a ako môže táto hnacia sila ovplyvniť budúcnosť krajiny?

Premiér Igor Matovič (OĽaNO).
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako to bolo s Havranom

Na počiatku bolo klamstvo.

Peter Tkačenko

Cigániková: Obchodovať so Záborskou o interrupciách v podstatných veciach nebudem

Rozhovory ZKH s poslankyňou za SaS Jankou Bittó Cigánikovou.

Cigániková

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop