Korzár logo Korzár
Utorok, 2. marec, 2021 | Meniny má AnežkaKrížovkyKrížovky

Na ochranu detí pred nástrahami internetu je jediný spôsob

Chcete ochrániť svoje deti pred nástrahami internetu, ktoré na ne číhajú na rôznych sociálnych sieťach? Psychologička radí: Nemajú tam mať prístup, iná možnosť nie je! Iba tak vraj môžete svojim deťom zabezpečiť zdravý duševný vývoj.

Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí.Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí. (Zdroj: tasr)PREŠOV. Polícia nedávno zverejnila prípad sexuálneho zneužívania maloletých dievčat prostredníctvom sociálnej siete. Zvrhlík na internete vystupoval pod ženskou identitou.
Zameriaval sa najmä na dievčatá, ktoré mali vo svojom profile uvedené, že vlastnia psíkov. Spočiatku vystupoval priateľsky. Neskôr sa im však začal vyhrážať pretvorením fotografií dievčat na nahé, že takéto fotky zverejní či dá ich znásilniť „nejakým úchylom.“
Od svojich obetí požadoval, aby pred webkamerou svojho počítača zaujímali rôzne vyzývavé pózy a obnažovali svoje telo. Svoje požiadavky stupňoval, bol mimoriadne agresívny a neobmäkčil ho ani plač do kamery.
Maloletým dievčatám, podľa polície, odosielal rôzne odkazy na zoofilné videá, podľa ktorých museli vykonávať sexuálne praktiky so psami.

Ako ochrániť deti pred „internetovými netvormi“?

Podľa skúsenej detskej psychologičky Márie Sadivovej existuje iba jediný spôsob: „Deti nemajú na internetové sociálne siete chodiť!“ M. Sadivová sa detskej psychológii venuje 37 rokov.
„Práca s počítačmi veľmi poškodzuje duševné zdravie detí. A poškodenia sú trvalé.“ Upriamuje pozornosť na štúdie svetovo uznávaného profesora psychológie Z. Matějčeka, podľa ktorého je človek bytosť vzťahová, jedinečná, osobitná. A človek by sa mal aj jedinečne vyvíjať.
Počítač, ktorý je neosobný, bezvzťahový, tomu osobnému a jedinečnému vývoju osoby bráni: „Teda psychika je lámaná. A prečo? Lebo vzťahy a jedinečnosť sú zakódované fylogeneticky (vývin druhu v evolučnom procese - pozn. red.), nie ontogeneticky (individuálny vývin jedinca od počatia po smrť – pozn. red.). Čiže je to nesmierna sila. Tie vlastnosti ako jedinečnosť a vzťahy sú také vlastné človeku, ako zvieraťu zuby, srsť a pazúry. Ak by sme zodreli zviera zo zubov, srsti a z pazúrov, toto je človek bez jedinečnosti a vzťahových väzieb.“
Dodáva, že počítač je iba pracovný nástroj a tak by sme ho mali aj používať. Mobil na krízovú intervenciu. „A toto všetko môže ustrážiť jedine rodič,“ zdôrazňuje psychologička.

Internet vytláča z dieťaťa život

Doktorka Sadivová sa nedávno zúčastnila celoeurópskeho výcviku, ktorého hlavným mottom bolo: „Rodič, ktorý neregulovane dovolí dieťaťu pracovať s počítačom a mobilom vytláča z dieťaťa život ako pastu z tuby a stavia ho mimo život.“
Chápe však súčasnú dobu: „Rodičom sme vzali čas. Ako ich môžeme teraz obviňovať?,“ upozorňuje na pracovnú vyťaženosť ľudí. Myslí si však, že mať pre dieťa čas je dôležitejšie ako mať pred dieťa peniaze: „Je to pre rodiny zlé.“

Dieťa nemá samo pozerať ani rozprávky

Podľa nej je počítač, internet a sociálne siete pre deti veľkým lákadlom. Do siedmich rokov by ani nemali vedieť, že počítač existuje. V staršom veku by práca s počítačom mala byť dieťa postupne dávkovaná rodičom.
„Ani na najnevinnejšiu rozprávku vo večerníčku by dieťa nemalo pozerať samé. Ten psychický prenos ide do dieťaťa. Pamäť, pozornosť existujú, hoci ich nemôžeme chytiť. A tie majú tiež svoje zákonitosti.“ A ani vo vyššom veku nie je počítač pre dieťa. Hoci mu rodičia vysvetlia všetky nástrahy internetu, nemá skúsenosti a nevie rozlíšiť, komu dôverovať. „Dieťa má používať počítač len pracovne! Sociálne siete nie,“ opakovane zdôraznila M. Sadivová.

ico

Skúsenosti rodičov

Mejly detí chodia do rodičovskej pošty

Andrea Čusová z Prešova svoje deti kontroluje a prístup na internet majú iba vtedy, pokiaľ vyslovene dostanú úlohu zo školy.

Jej najstaršia dcéra má 11 rokov, e-mail si zriadila iba nedávno. Spolu s 9-ročným bratom. „Potrebovali si so spolužiakmi poslať úlohy. Schránka je však nastavená tak, že všetky kópie e-mailov idú automaticky na manželov. Tomu okamžite príde správa o doručení na mobil. Takto vždy hneď vieme, kto im píše a čo,“ vraví zodpovedná matka.
Takýmto spôsobom už našli manželia správu s nevhodným obsahom: „Zarazilo ma, že išlo o legálne automaticky preposielanú reklamu.“ Dodáva, že deti v škole majú informatickú výchovu a tam ich už nemôže kontrolovať. Preto sa musí spoliehať na učiteľku.
Deti A. Čusovej majú na sociálne siete zakázaný prístup. Prístup na internet majú iba na počítači svojich rodičov a po predchádzajúcej dohode. Skype majú doma jeden a ten využívajú len na rozhovory s rodinou. „Deti upozorňujem, že sa môže stať niečo zlé, že im môže niekto aj ublížiť. Keď počúvam, ako dlho a čo všetko robia na počítači ich kamaráti, je mi do plaču,“ uzatvára.

Iba pod dozorom rodičov

Osemročná dcéra novinárky Anky Lučaiovej z Bratislavy používa internet len pod dozorom svojich rodičov: „Môže browsovať, keď si chce niečo vyhľadať, či už do školy, alebo čo ju zaujíma, skype používa na mojom notebooku, cez skype komunikujeme len s rodinou a priateľmi, e-mailovú schránku má. Poznám však jej heslo a kontrolujem ju. Prístup na sociálne siete nemá a zatiaľ ani nechce.“

Kontroluje aj hry detí

Synovia Anny Novotnej sú vo veku 9 a 14 rokov. Menší komunikuje so svetom cez facebook na notebooku svojej mamy.
„Vôbec nemá problém s tým, keď sedím na gauči vedľa neho a nakúkam mu cez plece, koho má medzi priateľmi, s kým si píše. So starším to takto už nefunguje, ale rozhodne mu do počítača potajomky neleziem, nechávam mu jeho súkromie,“ vraví.
Jedným dychom však dodáva, že s oboma synmi sa rozpráva o nebezpečenstvách internetovej komunikácie: „Samostatná kategória sú online hry po internete, ktoré hrajú aj dospelí. Tam som v strehu, pýtam sa na spoluhráčov, protihráčov. Obávam sa toho, aby sa fiktívne hry nepreniesli do života.“ Myslí si, že všetko je o komunikácii medzi rodičom a dieťaťom a o nájdení vhodného spôsobu, ako byť informovaný o tom, čo a s kým deti prostredníctvom internetu robia.

tim

ico

Polícia radí

Pozor na fotografie

Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru odporúča rodičom, aby sa zaujímali o to, čo robia ich deti. Aby s nimi komunikovali a vedeli s kým a ako trávia svoj čas:

Je vhodné kontrolovať ich činnosť na internete, aké stránky navštevujú a či ich obsah nie je pre dieťa škodlivý.

„V prípade podozrenia, že sa stalo obeťou protiprávneho konania, odporúčame čo najskôr obrátiť sa na políciu a to v mieste, kde sa mal skutok stať, prípadne kde vyšiel najavo, alebo na ktoromkoľvek najbližšom útvare polície,“ radí M. Slivka.

Aby sa dieťa nestalo obeťou trestného činu detskej pornografie, odporúčame rodičom chrániť ich súkromie a nezverejňovať, napríklad prostredníctvom internetu, fotografie alebo videá svojich detí.

V žiadnom prípade neodporúčame uvádzať mená rodičov a detí, adresy, kde ich je možné zastihnúť a telefónne kontakty. Na to slúžia nič nehovoriace prezývky, tak– zvané „nicky“ a pre účel kontaktu vytvorené emailové adresy pozostávajúce z rôznych znakov neprezrádzajúce meno používateľa.

„No aj fotografia môže o nás veľa prezradiť. Na pozadí sa môžu nachádzať objekty, podľa ktorých je možné identifikovať miesto, kde sa zdržiavame, park kde sa hráva naše dieťa a podobne. Aj na túto skutočnosť preto treba brať ohľad,“ dodáva policajný hovorca.

tim

ico

Vedeli ste?

Existujú aj programy na kontrolu

Na kontrolu sledovania toho, aké internetové stránky navštevujú deti, existujú možnosti rodičovskej kontroly: Programy ako PassManager, AreaGuard, OptimAccess či dvojúrovňové riešenie umožňujúce vykonávanie monitorovania činnosti počítača, zavádzanie obmedzení pre prácu s počítačom či využívania internetu. Môžete tak získať prehľady o čase, ktorý strávi dieťa pri počítači, spúšťaných aplikáciách, navštevovaných webových stránkach, sťahovaných súboroch, používaných výmenných médiách.

Ale pozor! Odborník na počítače Tomáš Čorej z Prešova radí: „Existuje toľko nevhodných stránok, že nemôžete zablokovať všetky.“ Deťom stanovte pravidlá pre používanie internetu - s rozvrhom presného času.

tim

ico

Názor odborníka

Priatelia nielen na Facebooku

Autor knihy Všetci sme nahí na Facebooku Roland Kyška rodičom odporúča: „Uvedomte si, že vaše dieťa pravdepodobne už dnes je, alebo v krátkej dobe bude technicky zručnejšie a internetovo gramotnejšie ako vy.“

Aj preto je podľa R. Kyšku veľmi dôležité, aby boli rodič a dieťa priatelia: „Na Facebooku, ale najmä v skutočnosti. Od malička je potrebné, aby potomok pochopil, že mama či otec sú súčasťou jeho reálneho aj virtuálneho sveta. “

Nemá vaše dieťa ešte 13 rokov a teda nespĺňa vekový limit na vytvorenie konta na Facebooku? R. Kyška vraví: „Zabudnite. Keď som predčasom diskutoval so žiakmi jednej základnej školy, takmer každý už profil mal, vek na to ani jeden. Zakázané ovocie vždy najlepšie chutilo. Nikdy teda nie je skoro diskutovať s dieťaťom o nástrahách webu.“

Podľa R. Kyšku je nutné dieťatu vysvetliť, že známe „ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka, tak to je kačka“, na webe neplatí. Tu si môže ktokoľvek vytvoriť alebo ukradnúť kohokoľvek identitu: „Na Facebooku môže byť ktokoľvek Rytmusom alebo hoc aj anglickou kráľovnou rovnako ako to, že 14-ročná Lucka z vedľajšieho mesta je možno tučný starý chlap, ktorý mu chce zle.“

tim

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 5. Štúdium práva moderne, prakticky aj po anglicky!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 1. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 2. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 3. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 4. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 7. 26 years of providing you with essential information
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 10. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 25 244
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 820
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 615
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 9 987
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 221
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 347
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 983
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 612
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 753
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 361
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazom v koalícii je podľa preferencií Sulík, inak boduje Pellegrini.

7 h
V Dolnom Kubíne mesto neotvorí tento víkend ani jedno odberné miesto.

Sprísni sa nočný zákaz vychádzania.

10 h

Ako dopadol experiment s barmskou demokraciou.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop