Korzár logo Korzár
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Na ochranu detí pred nástrahami internetu je jediný spôsob

Chcete ochrániť svoje deti pred nástrahami internetu, ktoré na ne číhajú na rôznych sociálnych sieťach? Psychologička radí: Nemajú tam mať prístup, iná možnosť nie je! Iba tak vraj môžete svojim deťom zabezpečiť zdravý duševný vývoj.

Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí.Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí. (Zdroj: tasr)PREŠOV. Polícia nedávno zverejnila prípad sexuálneho zneužívania maloletých dievčat prostredníctvom sociálnej siete. Zvrhlík na internete vystupoval pod ženskou identitou.
Zameriaval sa najmä na dievčatá, ktoré mali vo svojom profile uvedené, že vlastnia psíkov. Spočiatku vystupoval priateľsky. Neskôr sa im však začal vyhrážať pretvorením fotografií dievčat na nahé, že takéto fotky zverejní či dá ich znásilniť „nejakým úchylom.“
Od svojich obetí požadoval, aby pred webkamerou svojho počítača zaujímali rôzne vyzývavé pózy a obnažovali svoje telo. Svoje požiadavky stupňoval, bol mimoriadne agresívny a neobmäkčil ho ani plač do kamery.
Maloletým dievčatám, podľa polície, odosielal rôzne odkazy na zoofilné videá, podľa ktorých museli vykonávať sexuálne praktiky so psami.

Ako ochrániť deti pred „internetovými netvormi“?

Podľa skúsenej detskej psychologičky Márie Sadivovej existuje iba jediný spôsob: „Deti nemajú na internetové sociálne siete chodiť!“ M. Sadivová sa detskej psychológii venuje 37 rokov.
„Práca s počítačmi veľmi poškodzuje duševné zdravie detí. A poškodenia sú trvalé.“ Upriamuje pozornosť na štúdie svetovo uznávaného profesora psychológie Z. Matějčeka, podľa ktorého je človek bytosť vzťahová, jedinečná, osobitná. A človek by sa mal aj jedinečne vyvíjať.
Počítač, ktorý je neosobný, bezvzťahový, tomu osobnému a jedinečnému vývoju osoby bráni: „Teda psychika je lámaná. A prečo? Lebo vzťahy a jedinečnosť sú zakódované fylogeneticky (vývin druhu v evolučnom procese - pozn. red.), nie ontogeneticky (individuálny vývin jedinca od počatia po smrť – pozn. red.). Čiže je to nesmierna sila. Tie vlastnosti ako jedinečnosť a vzťahy sú také vlastné človeku, ako zvieraťu zuby, srsť a pazúry. Ak by sme zodreli zviera zo zubov, srsti a z pazúrov, toto je človek bez jedinečnosti a vzťahových väzieb.“
Dodáva, že počítač je iba pracovný nástroj a tak by sme ho mali aj používať. Mobil na krízovú intervenciu. „A toto všetko môže ustrážiť jedine rodič,“ zdôrazňuje psychologička.

Internet vytláča z dieťaťa život

Doktorka Sadivová sa nedávno zúčastnila celoeurópskeho výcviku, ktorého hlavným mottom bolo: „Rodič, ktorý neregulovane dovolí dieťaťu pracovať s počítačom a mobilom vytláča z dieťaťa život ako pastu z tuby a stavia ho mimo život.“
Chápe však súčasnú dobu: „Rodičom sme vzali čas. Ako ich môžeme teraz obviňovať?,“ upozorňuje na pracovnú vyťaženosť ľudí. Myslí si však, že mať pre dieťa čas je dôležitejšie ako mať pred dieťa peniaze: „Je to pre rodiny zlé.“

Dieťa nemá samo pozerať ani rozprávky

Podľa nej je počítač, internet a sociálne siete pre deti veľkým lákadlom. Do siedmich rokov by ani nemali vedieť, že počítač existuje. V staršom veku by práca s počítačom mala byť dieťa postupne dávkovaná rodičom.
„Ani na najnevinnejšiu rozprávku vo večerníčku by dieťa nemalo pozerať samé. Ten psychický prenos ide do dieťaťa. Pamäť, pozornosť existujú, hoci ich nemôžeme chytiť. A tie majú tiež svoje zákonitosti.“ A ani vo vyššom veku nie je počítač pre dieťa. Hoci mu rodičia vysvetlia všetky nástrahy internetu, nemá skúsenosti a nevie rozlíšiť, komu dôverovať. „Dieťa má používať počítač len pracovne! Sociálne siete nie,“ opakovane zdôraznila M. Sadivová.

ico

Skúsenosti rodičov

Mejly detí chodia do rodičovskej pošty

Andrea Čusová z Prešova svoje deti kontroluje a prístup na internet majú iba vtedy, pokiaľ vyslovene dostanú úlohu zo školy.

Jej najstaršia dcéra má 11 rokov, e-mail si zriadila iba nedávno. Spolu s 9-ročným bratom. „Potrebovali si so spolužiakmi poslať úlohy. Schránka je však nastavená tak, že všetky kópie e-mailov idú automaticky na manželov. Tomu okamžite príde správa o doručení na mobil. Takto vždy hneď vieme, kto im píše a čo,“ vraví zodpovedná matka.
Takýmto spôsobom už našli manželia správu s nevhodným obsahom: „Zarazilo ma, že išlo o legálne automaticky preposielanú reklamu.“ Dodáva, že deti v škole majú informatickú výchovu a tam ich už nemôže kontrolovať. Preto sa musí spoliehať na učiteľku.
Deti A. Čusovej majú na sociálne siete zakázaný prístup. Prístup na internet majú iba na počítači svojich rodičov a po predchádzajúcej dohode. Skype majú doma jeden a ten využívajú len na rozhovory s rodinou. „Deti upozorňujem, že sa môže stať niečo zlé, že im môže niekto aj ublížiť. Keď počúvam, ako dlho a čo všetko robia na počítači ich kamaráti, je mi do plaču,“ uzatvára.

Iba pod dozorom rodičov

Osemročná dcéra novinárky Anky Lučaiovej z Bratislavy používa internet len pod dozorom svojich rodičov: „Môže browsovať, keď si chce niečo vyhľadať, či už do školy, alebo čo ju zaujíma, skype používa na mojom notebooku, cez skype komunikujeme len s rodinou a priateľmi, e-mailovú schránku má. Poznám však jej heslo a kontrolujem ju. Prístup na sociálne siete nemá a zatiaľ ani nechce.“

Kontroluje aj hry detí

Synovia Anny Novotnej sú vo veku 9 a 14 rokov. Menší komunikuje so svetom cez facebook na notebooku svojej mamy.
„Vôbec nemá problém s tým, keď sedím na gauči vedľa neho a nakúkam mu cez plece, koho má medzi priateľmi, s kým si píše. So starším to takto už nefunguje, ale rozhodne mu do počítača potajomky neleziem, nechávam mu jeho súkromie,“ vraví.
Jedným dychom však dodáva, že s oboma synmi sa rozpráva o nebezpečenstvách internetovej komunikácie: „Samostatná kategória sú online hry po internete, ktoré hrajú aj dospelí. Tam som v strehu, pýtam sa na spoluhráčov, protihráčov. Obávam sa toho, aby sa fiktívne hry nepreniesli do života.“ Myslí si, že všetko je o komunikácii medzi rodičom a dieťaťom a o nájdení vhodného spôsobu, ako byť informovaný o tom, čo a s kým deti prostredníctvom internetu robia.

tim

ico

Polícia radí

Pozor na fotografie

Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru odporúča rodičom, aby sa zaujímali o to, čo robia ich deti. Aby s nimi komunikovali a vedeli s kým a ako trávia svoj čas:

Je vhodné kontrolovať ich činnosť na internete, aké stránky navštevujú a či ich obsah nie je pre dieťa škodlivý.

„V prípade podozrenia, že sa stalo obeťou protiprávneho konania, odporúčame čo najskôr obrátiť sa na políciu a to v mieste, kde sa mal skutok stať, prípadne kde vyšiel najavo, alebo na ktoromkoľvek najbližšom útvare polície,“ radí M. Slivka.

Aby sa dieťa nestalo obeťou trestného činu detskej pornografie, odporúčame rodičom chrániť ich súkromie a nezverejňovať, napríklad prostredníctvom internetu, fotografie alebo videá svojich detí.

V žiadnom prípade neodporúčame uvádzať mená rodičov a detí, adresy, kde ich je možné zastihnúť a telefónne kontakty. Na to slúžia nič nehovoriace prezývky, tak– zvané „nicky“ a pre účel kontaktu vytvorené emailové adresy pozostávajúce z rôznych znakov neprezrádzajúce meno používateľa.

„No aj fotografia môže o nás veľa prezradiť. Na pozadí sa môžu nachádzať objekty, podľa ktorých je možné identifikovať miesto, kde sa zdržiavame, park kde sa hráva naše dieťa a podobne. Aj na túto skutočnosť preto treba brať ohľad,“ dodáva policajný hovorca.

tim

ico

Vedeli ste?

Existujú aj programy na kontrolu

Na kontrolu sledovania toho, aké internetové stránky navštevujú deti, existujú možnosti rodičovskej kontroly: Programy ako PassManager, AreaGuard, OptimAccess či dvojúrovňové riešenie umožňujúce vykonávanie monitorovania činnosti počítača, zavádzanie obmedzení pre prácu s počítačom či využívania internetu. Môžete tak získať prehľady o čase, ktorý strávi dieťa pri počítači, spúšťaných aplikáciách, navštevovaných webových stránkach, sťahovaných súboroch, používaných výmenných médiách.

Ale pozor! Odborník na počítače Tomáš Čorej z Prešova radí: „Existuje toľko nevhodných stránok, že nemôžete zablokovať všetky.“ Deťom stanovte pravidlá pre používanie internetu - s rozvrhom presného času.

tim

ico

Názor odborníka

Priatelia nielen na Facebooku

Autor knihy Všetci sme nahí na Facebooku Roland Kyška rodičom odporúča: „Uvedomte si, že vaše dieťa pravdepodobne už dnes je, alebo v krátkej dobe bude technicky zručnejšie a internetovo gramotnejšie ako vy.“

Aj preto je podľa R. Kyšku veľmi dôležité, aby boli rodič a dieťa priatelia: „Na Facebooku, ale najmä v skutočnosti. Od malička je potrebné, aby potomok pochopil, že mama či otec sú súčasťou jeho reálneho aj virtuálneho sveta. “

Nemá vaše dieťa ešte 13 rokov a teda nespĺňa vekový limit na vytvorenie konta na Facebooku? R. Kyška vraví: „Zabudnite. Keď som predčasom diskutoval so žiakmi jednej základnej školy, takmer každý už profil mal, vek na to ani jeden. Zakázané ovocie vždy najlepšie chutilo. Nikdy teda nie je skoro diskutovať s dieťaťom o nástrahách webu.“

Podľa R. Kyšku je nutné dieťatu vysvetliť, že známe „ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka, tak to je kačka“, na webe neplatí. Tu si môže ktokoľvek vytvoriť alebo ukradnúť kohokoľvek identitu: „Na Facebooku môže byť ktokoľvek Rytmusom alebo hoc aj anglickou kráľovnou rovnako ako to, že 14-ročná Lucka z vedľajšieho mesta je možno tučný starý chlap, ktorý mu chce zle.“

tim

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 31 006
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 167
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 287
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 315
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 987
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 134
 7. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 975
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 3 681

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Bílý tíň
 2. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
 3. Jozef Ďanovský: Umenie Žiť
 4. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 5. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 6. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 7. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 8. Ľubomír Maretta: Svetlo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 45 318
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 176
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 203
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 082
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 813
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 523
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 097
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 001
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský vojak v Záporožskej jadrovej elektrárni.

Pracovníkov elektrárne Rusi mučili.


16 h
Branislav Gröhling.

Školskými psychológmi by sme mohli odstrániť veľa problémov, tvrdí.


a 1 ďalší 18 h
Emmanuel Macron na návšteve v Afrike.

Vplyv v regióne posilňujú Rusko a Čína, Francúzsko mení stratégiu na kontinente.


Tereza Rekšáková 30. mar
Šéf Pohody Michal Kaščák sa rozhodol vrátiť cenu Nadácie Tatra banky.

Organizátor Pohody vrátil Tatra Banke ocenenie.


15 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Bílý tíň
 2. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
 3. Jozef Ďanovský: Umenie Žiť
 4. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 5. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 6. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 7. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 8. Ľubomír Maretta: Svetlo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 45 318
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 176
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 203
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 082
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 813
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 523
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 097
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 001
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu