Korzár logo Korzár
Sobota, 20. apríl, 2019 | Meniny má Marcel
Nájdete nás na webe

Na ochranu detí pred nástrahami internetu je jediný spôsob

Chcete ochrániť svoje deti pred nástrahami internetu, ktoré na ne číhajú na rôznych sociálnych sieťach? Psychologička radí: Nemajú tam mať prístup, iná možnosť nie je! Iba tak vraj môžete svojim deťom zabezpečiť zdravý duševný vývoj.

Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí.Deti a internet. Nekontrolovaný pobyt na internete im škodí.(Zdroj: tasr)PREŠOV. Polícia nedávno zverejnila prípad sexuálneho zneužívania maloletých dievčat prostredníctvom sociálnej siete. Zvrhlík na internete vystupoval pod ženskou identitou.
Zameriaval sa najmä na dievčatá, ktoré mali vo svojom profile uvedené, že vlastnia psíkov. Spočiatku vystupoval priateľsky. Neskôr sa im však začal vyhrážať pretvorením fotografií dievčat na nahé, že takéto fotky zverejní či dá ich znásilniť „nejakým úchylom.“
Od svojich obetí požadoval, aby pred webkamerou svojho počítača zaujímali rôzne vyzývavé pózy a obnažovali svoje telo. Svoje požiadavky stupňoval, bol mimoriadne agresívny a neobmäkčil ho ani plač do kamery.
Maloletým dievčatám, podľa polície, odosielal rôzne odkazy na zoofilné videá, podľa ktorých museli vykonávať sexuálne praktiky so psami.

Ako ochrániť deti pred „internetovými netvormi“?

Podľa skúsenej detskej psychologičky Márie Sadivovej existuje iba jediný spôsob: „Deti nemajú na internetové sociálne siete chodiť!“ M. Sadivová sa detskej psychológii venuje 37 rokov.
„Práca s počítačmi veľmi poškodzuje duševné zdravie detí. A poškodenia sú trvalé.“ Upriamuje pozornosť na štúdie svetovo uznávaného profesora psychológie Z. Matějčeka, podľa ktorého je človek bytosť vzťahová, jedinečná, osobitná. A človek by sa mal aj jedinečne vyvíjať.
Počítač, ktorý je neosobný, bezvzťahový, tomu osobnému a jedinečnému vývoju osoby bráni: „Teda psychika je lámaná. A prečo? Lebo vzťahy a jedinečnosť sú zakódované fylogeneticky (vývin druhu v evolučnom procese - pozn. red.), nie ontogeneticky (individuálny vývin jedinca od počatia po smrť – pozn. red.). Čiže je to nesmierna sila. Tie vlastnosti ako jedinečnosť a vzťahy sú také vlastné človeku, ako zvieraťu zuby, srsť a pazúry. Ak by sme zodreli zviera zo zubov, srsti a z pazúrov, toto je človek bez jedinečnosti a vzťahových väzieb.“
Dodáva, že počítač je iba pracovný nástroj a tak by sme ho mali aj používať. Mobil na krízovú intervenciu. „A toto všetko môže ustrážiť jedine rodič,“ zdôrazňuje psychologička.

Internet vytláča z dieťaťa život

Doktorka Sadivová sa nedávno zúčastnila celoeurópskeho výcviku, ktorého hlavným mottom bolo: „Rodič, ktorý neregulovane dovolí dieťaťu pracovať s počítačom a mobilom vytláča z dieťaťa život ako pastu z tuby a stavia ho mimo život.“
Chápe však súčasnú dobu: „Rodičom sme vzali čas. Ako ich môžeme teraz obviňovať?,“ upozorňuje na pracovnú vyťaženosť ľudí. Myslí si však, že mať pre dieťa čas je dôležitejšie ako mať pred dieťa peniaze: „Je to pre rodiny zlé.“

Dieťa nemá samo pozerať ani rozprávky

Podľa nej je počítač, internet a sociálne siete pre deti veľkým lákadlom. Do siedmich rokov by ani nemali vedieť, že počítač existuje. V staršom veku by práca s počítačom mala byť dieťa postupne dávkovaná rodičom.
„Ani na najnevinnejšiu rozprávku vo večerníčku by dieťa nemalo pozerať samé. Ten psychický prenos ide do dieťaťa. Pamäť, pozornosť existujú, hoci ich nemôžeme chytiť. A tie majú tiež svoje zákonitosti.“ A ani vo vyššom veku nie je počítač pre dieťa. Hoci mu rodičia vysvetlia všetky nástrahy internetu, nemá skúsenosti a nevie rozlíšiť, komu dôverovať. „Dieťa má používať počítač len pracovne! Sociálne siete nie,“ opakovane zdôraznila M. Sadivová.

ico

Skúsenosti rodičov

Mejly detí chodia do rodičovskej pošty

Andrea Čusová z Prešova svoje deti kontroluje a prístup na internet majú iba vtedy, pokiaľ vyslovene dostanú úlohu zo školy.

Jej najstaršia dcéra má 11 rokov, e-mail si zriadila iba nedávno. Spolu s 9-ročným bratom. „Potrebovali si so spolužiakmi poslať úlohy. Schránka je však nastavená tak, že všetky kópie e-mailov idú automaticky na manželov. Tomu okamžite príde správa o doručení na mobil. Takto vždy hneď vieme, kto im píše a čo,“ vraví zodpovedná matka.
Takýmto spôsobom už našli manželia správu s nevhodným obsahom: „Zarazilo ma, že išlo o legálne automaticky preposielanú reklamu.“ Dodáva, že deti v škole majú informatickú výchovu a tam ich už nemôže kontrolovať. Preto sa musí spoliehať na učiteľku.
Deti A. Čusovej majú na sociálne siete zakázaný prístup. Prístup na internet majú iba na počítači svojich rodičov a po predchádzajúcej dohode. Skype majú doma jeden a ten využívajú len na rozhovory s rodinou. „Deti upozorňujem, že sa môže stať niečo zlé, že im môže niekto aj ublížiť. Keď počúvam, ako dlho a čo všetko robia na počítači ich kamaráti, je mi do plaču,“ uzatvára.

Iba pod dozorom rodičov

Osemročná dcéra novinárky Anky Lučaiovej z Bratislavy používa internet len pod dozorom svojich rodičov: „Môže browsovať, keď si chce niečo vyhľadať, či už do školy, alebo čo ju zaujíma, skype používa na mojom notebooku, cez skype komunikujeme len s rodinou a priateľmi, e-mailovú schránku má. Poznám však jej heslo a kontrolujem ju. Prístup na sociálne siete nemá a zatiaľ ani nechce.“

Kontroluje aj hry detí

Synovia Anny Novotnej sú vo veku 9 a 14 rokov. Menší komunikuje so svetom cez facebook na notebooku svojej mamy.
„Vôbec nemá problém s tým, keď sedím na gauči vedľa neho a nakúkam mu cez plece, koho má medzi priateľmi, s kým si píše. So starším to takto už nefunguje, ale rozhodne mu do počítača potajomky neleziem, nechávam mu jeho súkromie,“ vraví.
Jedným dychom však dodáva, že s oboma synmi sa rozpráva o nebezpečenstvách internetovej komunikácie: „Samostatná kategória sú online hry po internete, ktoré hrajú aj dospelí. Tam som v strehu, pýtam sa na spoluhráčov, protihráčov. Obávam sa toho, aby sa fiktívne hry nepreniesli do života.“ Myslí si, že všetko je o komunikácii medzi rodičom a dieťaťom a o nájdení vhodného spôsobu, ako byť informovaný o tom, čo a s kým deti prostredníctvom internetu robia.

tim

ico

Polícia radí

Pozor na fotografie

Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru odporúča rodičom, aby sa zaujímali o to, čo robia ich deti. Aby s nimi komunikovali a vedeli s kým a ako trávia svoj čas:

Je vhodné kontrolovať ich činnosť na internete, aké stránky navštevujú a či ich obsah nie je pre dieťa škodlivý.

„V prípade podozrenia, že sa stalo obeťou protiprávneho konania, odporúčame čo najskôr obrátiť sa na políciu a to v mieste, kde sa mal skutok stať, prípadne kde vyšiel najavo, alebo na ktoromkoľvek najbližšom útvare polície,“ radí M. Slivka.

Aby sa dieťa nestalo obeťou trestného činu detskej pornografie, odporúčame rodičom chrániť ich súkromie a nezverejňovať, napríklad prostredníctvom internetu, fotografie alebo videá svojich detí.

V žiadnom prípade neodporúčame uvádzať mená rodičov a detí, adresy, kde ich je možné zastihnúť a telefónne kontakty. Na to slúžia nič nehovoriace prezývky, tak– zvané „nicky“ a pre účel kontaktu vytvorené emailové adresy pozostávajúce z rôznych znakov neprezrádzajúce meno používateľa.

„No aj fotografia môže o nás veľa prezradiť. Na pozadí sa môžu nachádzať objekty, podľa ktorých je možné identifikovať miesto, kde sa zdržiavame, park kde sa hráva naše dieťa a podobne. Aj na túto skutočnosť preto treba brať ohľad,“ dodáva policajný hovorca.

tim

ico

Vedeli ste?

Existujú aj programy na kontrolu

Na kontrolu sledovania toho, aké internetové stránky navštevujú deti, existujú možnosti rodičovskej kontroly: Programy ako PassManager, AreaGuard, OptimAccess či dvojúrovňové riešenie umožňujúce vykonávanie monitorovania činnosti počítača, zavádzanie obmedzení pre prácu s počítačom či využívania internetu. Môžete tak získať prehľady o čase, ktorý strávi dieťa pri počítači, spúšťaných aplikáciách, navštevovaných webových stránkach, sťahovaných súboroch, používaných výmenných médiách.

Ale pozor! Odborník na počítače Tomáš Čorej z Prešova radí: „Existuje toľko nevhodných stránok, že nemôžete zablokovať všetky.“ Deťom stanovte pravidlá pre používanie internetu - s rozvrhom presného času.

tim

ico

Názor odborníka

Priatelia nielen na Facebooku

Autor knihy Všetci sme nahí na Facebooku Roland Kyška rodičom odporúča: „Uvedomte si, že vaše dieťa pravdepodobne už dnes je, alebo v krátkej dobe bude technicky zručnejšie a internetovo gramotnejšie ako vy.“

Aj preto je podľa R. Kyšku veľmi dôležité, aby boli rodič a dieťa priatelia: „Na Facebooku, ale najmä v skutočnosti. Od malička je potrebné, aby potomok pochopil, že mama či otec sú súčasťou jeho reálneho aj virtuálneho sveta. “

Nemá vaše dieťa ešte 13 rokov a teda nespĺňa vekový limit na vytvorenie konta na Facebooku? R. Kyška vraví: „Zabudnite. Keď som predčasom diskutoval so žiakmi jednej základnej školy, takmer každý už profil mal, vek na to ani jeden. Zakázané ovocie vždy najlepšie chutilo. Nikdy teda nie je skoro diskutovať s dieťaťom o nástrahách webu.“

Podľa R. Kyšku je nutné dieťatu vysvetliť, že známe „ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka, tak to je kačka“, na webe neplatí. Tu si môže ktokoľvek vytvoriť alebo ukradnúť kohokoľvek identitu: „Na Facebooku môže byť ktokoľvek Rytmusom alebo hoc aj anglickou kráľovnou rovnako ako to, že 14-ročná Lucka z vedľajšieho mesta je možno tučný starý chlap, ktorý mu chce zle.“

tim

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 6. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 9. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 18 611
 2. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 12 133
 3. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 8 928
 4. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 8 136
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 823
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 712
 7. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 4 593
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 190
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 419
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 412

Neprehliadnite tiež

Priebežne aktualizované

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Pozrite si svätenie jedál v Dóme svätej Alžbety

Tradičný obrad si nenechali ujsť stovky ľudí.

Spor ministerstva a prokuratúry o chatu ukončil sám stavebník

Majiteľ záhrady pripravil rezort o argument, prečo nezrušiť stavebné povolenie.

Okraj jamy pre základy novej chaty je úplne pri plote. Zo starých základov nezostalo nič.

Etnologička: Kúpač sa neodmietal, inak by dievča zostalo prašivé

Veľkonočné košíky nosievali dvaja chlapi a paska vážila niekoľko kíl.

Svätenie jedál pred kostolom v Ťahanovciach v roku 1958.

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár.

Drogy, hádky a ruština. Bizarnosti ukrajinských volieb

Favorit prezidentských volieb splýva so seriálovou postavou.

Volodymyr Zelenskyj sa podrobuje testom na drogy a alkohol.
Matúš Sukeľ strieľa v zápase Rakúsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2019.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Lučanský je pokračovaním Gašpara (týždeň podľa Schutza)

Koalícia ďalej pracuje na únose Slovenska na východ.

Prezident policajného zboru generál Milan Lučanský a vpravo ministerka vnútra Denisa Saková.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop