Korzár logo Korzár

Východ krajiny rozdeľujú interrupcie

Prešovský kraj má viac ortodoxných veriacich, vyšší podiel Rómov a vidiečanov ako košický. Gynekológovia tým vysvetľujú výrazný rozdiel v počte interrupcií.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Dva východoslovenské kraje sú protipólmi Slovenska v počte interrupcií. V Prešovskom je podiel umelého prerušenia tehotenstva na stotisíc žien najnižší, v susednom Košickom kraji zasa jeden z najvyšších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že najmenej interrupcií bolo v Prešovskom kraji v roku 2009 aj 2010 – naposledy 441 na stotisíc žien, ktoré sú vo veku, keď môžu mať dieťa.

V Košickom kraji to bol v roku 2010 takmer dvojnásobok – 806, druhé najvyššie číslo po Banskobystrickom kraji. V roku 2009 bolo v Košickom kraji najviac interrupcií na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Gynekológovia z východu Slovenska za rozdielmi vidia najmä vieru a podiel rómskeho a vidieckeho obyvateľstva.

Rómovia veria v rodinu

„V Prešovskom kraji je vysoký podiel rómskej populácie. Rómovia na interrupciu nepôjdu,“ hovorí gynekológ Pavel Rozpravka z Košíc. Potvrdzuje to väčšina oslovených lekárov z východného Slovenska.

Gynekologička Eva Bačová z Veľkého Šariša, ktorá má veľa rómskych rodičiek, spresňuje, že Rómovia idú na interrupciu len výnimočne. Skôr dajú na rady lekárov a používajú najlacnejšiu telieskovú antikoncepciu.

Rómky na interrupcie nechodia, hovorí aj gynekológ Stanislav Ungrády z Hanušoviec nad Topľou, podľa ktorého je ich podiel v nemocniciach Prešovského kraja aj šesťdesiat percent. Ich vysoký podiel potvrdzuje aj košický gynekológ Rozpravka.

SkryťVypnúť reklamu

V prešovskej starej pôrodnici je podľa neho každá druhá rodička Rómka.

Slová gynekológov potvrdzuje aj rómsky aktivista a poslanec za Obyčajných ľudí Peter Pollák z Levoče. Tiež hovorí, že väčšina Rómov interrupcie odmieta. Silnejšie to je podľa neho v osadách, kde je rodina jedinou inštitúciou, ktorej veria.

Nábožnejší sever

Interupcií je v Prešovskom kraji menej aj podľa Jozefa Adama, primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva Prešovskej fakultnej nemocnice, a aj podľa gynekológa Igora Lenďáka z Turne nad Bodvou. Obaja hovoria, že aj preto, lebo kraj je nábožnejší ako ten Košický.

Potvrdzujú to aj štatistiky. V Prešovskom kraji dominujú najmä rímski a grécki katolíci a pravoslávni, ktorí striktne odmietajú interrupcie.

V Košickom kraji majú rímskokatolíci jeden z najnižších podielov a na jeho juhu má zo všetkých krajov najvyšší podiel reformovaná cirkev známa tiež ako kalvíni.

SkryťVypnúť reklamu

Vidiek pozná suseda

Gynekológ z Turne nad Bodvou za nižším podielom interrupcií vidí tiež vidieckejší ráz. „V Prešovskom kraji je viac dedín a menších miest.“

Na vidieku sa podľa Bačovej ľudia poznajú a ak by niekto išiel na interrupciu, veľmi rýchlo by sa to iní dozvedeli.
Trebišovský gynekológ Jozef Pajtáš vysvetľuje vysoký podiel interrupcií v Košickom kraji aj tým, že zo všetkých regiónov Slovenska tam ženy najmenej používajú antikoncepciu.

interupcie-web.jpg

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 624
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 127
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 216
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 721
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu