Karate nie je o bitke

Na majstrovstvách Slovenska v Nových Zámkoch.
Na majstrovstvách Slovenska v Nových Zámkoch. (Autor: archív)
Sportnet|13. apr 2012 o 00:00

Šesť prvých miest na majstrovstvách Európy v karate, ktoré sa konali v minulom roku, si v jednotlivých kategóriách vybojovali karatisti Telovýchovnej jednoty Metropol Košice.

KOŠICE.

V tomto bojovom športe patria slovenskí reprezentanti medzi svetovú extratriedu. Svoju formu potvrdzujú na turnajoch v zahraničí – poltucet najvyšších umiestnení na celosvetovom podujatí v Malajzii patril znova Slovákom. Karatistickí seniori TJ Metropol Košice si z európskeho šampionátu odniesli domov tri zlaté medaily.

Mladí členovia Metropolu sa prednedávnom predstavili na Majstrovstvách východoslovenského kraja, na ktorom sa viacerí z nich kvalifikovali na podujatie do Partizánskeho, kde si 19. mája zmerajú sily s najlepšími zo Slovenska. Počas roka sa zúčastnia na turnajoch v Humennom, Vranove nad Topľou či v Prešove.

Do Metropolu prichádzajú šikovní adepti i tí menej zdatnejší. Hľadať talentovaného karatistu je náročné. Rozhodujúcim faktorom ostáva silná vôľa a cieľavedomosť, pri ktorej hrá talent druhé husle.

Cesta je nekonečná

Pokiaľ chcú tréneri Metropolu udržať klub na vysokej úrovni, musia trénovať minimálne štyrikrát do týždňa. Jeden tréning trvá tri hodiny. K výborným reprezentantom športového karate na pôde Košíc patria popri TJ Metropol aj kluby Union, Kretovič či Jugo. „Súčasťou športu je byť najlepší,“ hovorí podpredseda a šéftréner Metropolu Košice Július Valenta. „Cesta v tradičnom karate je nekonečná.“

Čím viac sa karatista zdokonaľuje, tým bližšie je k dosiahnutiu majstrovského stupňa, ktorý sa udeľuje po úspešnom absolvovaní skúšok technickej vyspelosti. Najstaršiemu členovi telovýchovnej jednoty, Júliusovi Valentovi, bol udelený siedmy dan. Prvýkrát prišiel do kontaktu s karate pred tridsiatimi piatimi rokmi.

Úctu si prejavujú poklonami

Pri každom stretnutí karatistov vládne v telocvični pokoj a rešpekt voči autoritám. Úctu si prejavujú poklonami, mlčia a počúvajú trénerov. Nikto si nemôže robiť, čo sa mu zachce. Tento rituál dodržiavajú aj päťročné deti. „Ľudí, ktorí sa nevedia prispôsobiť, by sme sem určite nevzali,“ hovorí šéftréner Valenta.

„Chodia k nám aj záujemcovia, čo sa chcú naučiť biť. Ale karate nie je o bitke. Zistia to tí, ktorí tu ostanú dlhšie. Človek má v sebe prirodzenú agresivitu, práve tu sa snažíme potláčať emócie, učíme sa ovládať samých seba. Dôležitá je koncentrácia.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Karate nie je o bitke