aťa. Norma tiež nastavila úlohy pre kolíznych opatrovníkov, podľa ktorých by mali v spore pri rozvode či rozchode rodičov postupovať.
Každý rok sa rozpadne veľa rodín s malými deťmi a keďže vo chvíli rozchodu s nimi lomcujú emócie, občas nevedia optimálne posúdiť, čo je pre ich ratolesti najlepšie.
„Keď sa rozhoduje o výkone rodičovských práv a povinností po rozvode manželstva, o zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti či o zverení dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov, konať v záujme dieťaťa znamená, brať do úvahy potrebu istoty a citových väzieb dieťaťa k obom rodičom. Záujmom dieťaťa teda je, aby bol jeho kontakt s oboma rodičmi čo najrovnoprávnejší,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Ivan Juráš.
Čo hovorí nová norma?
Norma upravuje aj spôsob šetrenia rodinných a sociálnych pomerov u oboch rodičov dieťaťa, spôsob zisťovania názoru dieťaťa a definuje služby, ktoré úrad práce rodine v ťažkej situácii poskytuje.
Kolízny opatrovník má zisťovať názor dieťaťa a tlmočiť ho súdu. „V rámci sociálneho poradenstva vedie orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately rodičov k tomu, aby uvažovali o striedavej osobnej starostlivosti o dieťa ako o prvej možnosti porozvodovej, porozchodovej starostlivosti,“ píše sa v norme.
Je to možné ešte pred rozvodom
Od 1. januára tohto roku platí novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorá umožňuje zveriť dieťa do striedavej starostlivosti rodičov aj predbežným opatrením, teda do času, kým súd definitívne rozhodne o starostlivosti o dieťa.
„Od prvého kontaktu s rodičom zdôrazňujeme, že v živote dieťaťa sú obaja rodičia dôležití,“ povedala riaditeľka odboru sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ÚPSVaR Mária Marcinková. Inak povedané, vedú ich k tomu, aby dokázali rozlíšiť rodičovskú a partnerskú rovinu svojho vzťahu.
„Viem o tejto možnosti a budem sa o ňu uchádzať. Ešte nie sme rozvedení, ale chcel by som striedavú starostlivosť a to, aby boli deti dva týždne so mnou a rovnaký čas u mamy. Bývame oddelene a obávam sa, že ak to nebude ošetrené súdom, odmietne mi ich dávať. Víkendy na kontakt s deťmi podľa mňa nestačia,“ povedal nám mladý otec Tomáš.
Strašiak zvaný 300-dňová ochranná lehota
Občas to majú páry po rozvode komplikované. Napríklad, keď sa matke po rozvode narodí dieťa s iným partnerom ešte predtým, ako uplynie 300-dňová ochranná lehota. Tú určuje zákon o rodine. Platný je ešte od roku 1963 a hoci sa v roku 2005 novelizoval, lehota v ňom ostala.
V praxi to znamená, že ak sa také dieťa narodí, za otca sa považuje exmanžel. Mal by dať súhlas na určenie mena, ktoré mu vybrala matka. Ak nie, matrika podľa zákona o mene a priezvisku dieťaťu vystaví rodný list s menom neurčené a priezviskom exmanžela.
Potom matrika pošle podanie na súd o určenie mena dieťaťa a súd pozve matku na pojednávanie. To sa občas ťahá dlhé mesiace. Potom má matka tri roky na to, aby na súde napadla otcovstvo exmanžela, súd vytýči nové pojednávanie a rozhodne o tom, kto je vlastne otcom dieťaťa a čie priezvisko bude niesť.
Matrikárky občas čelia konfliktom
Mnoho žien však o tejto lehote nevie a exmanželov zase uráža, že dieťa cudzieho muža má mať v matrike zapísané jeho priezvisko a teda úradne je nejaký čas považované za jeho dieťa.
Také situácie často bývalí partneri emocionálne nezvládajú, ale matrikárky ich musia riešiť. „Zažívame konflikty najmä s mužmi, ale ak ženy o ochrannej lehote vedia, zariadia sa. Mali sme už napríklad sobáše tri - štyri dni pred pôrodom len preto, aby sa vyhli problémom a dvom súdnym pojednávaniam. Nie vždy sa to dá. Boli aj také prípady, že sa dieťa s iným partnerom narodilo ešte počas manželstva, ale otcom nebol manžel matky,“ uviedla vedúca Matričného úradu v Prešove Anna Komanická.
Zapretie otcovstva rieši súd
Zapretie otcovstva napokon rieši súd na základe podnetu z matriky. Po vydaní rozhodnutia matrika exmanžela z rodného listu vyčiarkne a uvedie meno biologického otca, ak matka súhlasí a vydá nový doklad.
„Sú prípady, kedy sa to ťahá aj roky. Závisí to od partnerov. Minulý rok sme mali dva prípady, kedy súd určoval meno dieťaťa, lebo otec nedal súhlas na zápis do matriky. Zapretie otcovstva súd riešil v deviatich prípadoch,“ dodala Komanická.
ak
Dobré redy
Z matriky
Pri narodení dieťaťa doručí zdravotnícke zariadenie, kde sa dieťa narodilo, hlásenie na príslušný matričný úrad. l Matka podpisuje hlásenie v pôrodnici, otec ho musí podpísať osobne na matričnom úrade.
Otec teda musí podpisom potvrdiť súhlas s menom dieťaťa.
V prípade určenia otcovstva musia obaja rodičia osobne na matrike podpísať zápisnicu o určení otcovstva. Tu musia rodičia predložiť občianske preukazy a sobášny list. Ak sú rozvedení, je potrebné doložiť doklad o rozvode, alebo úmrtný list nebohého manžela.
Meno dieťaťa sa môže zapísať do matriky len so súhlasom oboch rodičov. Zapísať sa môžu najviac tri mená a to aj cudzojazyčné.
Po zápise dieťaťa do matriky sa rodičom vydá rodný list dieťaťa a žiadosť o príspevok pri narodení, ktoré majú rodičia predložiť príslušnému úradu práce.
ak
Vedeli ste
Ako rozhodli súdy
Na Slovensku funguje striedavá starostlivosť o deti od 1. júla 2010. Pri menších deťoch ide najčastejšie o rozdelenie starostlivosti po týždni, pri starších deťoch si ich rodičia striedajú po dvoch týždňoch.
V roku 2011 rozhodoval súd o starostlivosti o dieťa v prípade 13 386 rodín, čo predstavovalo 18 724 detí.
O zverení starostlivosti matke súd rozhodoval v 11 696 prípadoch a matkám zveril
16 487 detí.
O zverení detí otcovi rozhodoval súd v 1 142 prípadoch, čo sa týkalo 1 495 detí.
Striedavú starostlivosť prisúdili súdy v 551 prípadoch a týkala sa 742 detí.
ak
Zaujalo nás
Monikina skúsenosť
Má dve školopovinné deti a súd pri rozvode rozhodol o striedavej starostlivosti, hoci s tým nesúhlasila.
Presťahovala sa do iného mesta a striedavá starostlivosť pre ňu znamená viac výdavkov. „Po niekoľkých mesiacoch musím konštatovať, že pre deti je to mimoriadne stresujúce riešenie. Každý týždeň si prenášajú veci od jedného rodiča k druhému, pričom pravidelne zabúdajú množstvo osobných vecí a pomôcok do školy u exmanžela, z čoho mávajú problémy v škole. Keď ochorelo niektoré z detí počas týždňa, kedy bol ich právnym zástupcom otec, tak s ním bol u lekára a zistil, že kartička poistenca je u mňa. Tak sme museli dať vyrobiť deťom nové kartičky, a majú ich duplicitne, veď čo ak ochorejú práve keď budú tam? Pravidelne riešim s exmanželom, kde sú tie a tie topánky, kde je synova MP3, kde sa stratila už piata zubná kefka tento mesiac, ako to, že opäť nemá niektoré z detí dosť ponožiek, keď len minulý týždeň som kúpila 5 párov a podobne,“ popísala realitu ich všedných dní.
Sťahovanie má aj iné tienisté stránky. Náklady na dopravu a bývanie v dvoch mestách. „Neviem si predstaviť, ako sa to dá zvládnuť z 500-eurovej mzdy na východe. Musela som odísť, aby som si našla lepšie platenú prácu, inak by som sa nemohla postaviť na vlastné nohy a zabezpečiť deti. Pre mňa je to absolútne negatívna skúsenosť a chcem opätovne požiadať súd o zverenie detí do mojej výlučnej starostlivosti aj za cenu toho, že na vlastné náklady zabezpečím víkendové pobyty detí s otcom, prípadne počas letných prázdnin,“ dodala Monika.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.