Korzár logo Korzár

Jaroslav Heyrovský, objaviteľ polarografie

Počas existencie československého štátu sme mohli dvoch nositeľov Nobelových cien považovať takpovediac aj za „našich“.

Jaroslav Heyrovský. Nobelovu cenu dostal za objav polarografie.Jaroslav Heyrovský. Nobelovu cenu dostal za objav polarografie. (Zdroj: archív)

Slovensko sa – žiaľ - zatiaľ nemôže pochváliť žiadnym nositeľom Nobelovej ceny. Pravda, počas existencie československého štátu sme mohli dvoch nositeľov Nobelových cien považovať takpovediac aj za „našich“ – boli to vtedy Čechoslováci, aj keď to vlastne boli Česi. Jedným z nich bol básnik Jaroslav Seifert, ktorého básnické dielo bolo v roku 1984 ocenené Nobelovou cenou za literatúru, druhým bol Jaroslav Heyrovský, objaviteľ polarografie. Jemu venujeme dnešnú časť nášho seriálu.

Jaroslav Heyrovský sa narodil 20. decembra 1890 v Prahe, ako štvrté z piatich detí. Jeho otec bol profesorom rímskeho práva na Karlovej univerzite a isté obdobie aj jej rektorom. V roku 1901 bol Jaroslav prijatý na vynikajúce pražské Akademické gymnázium, kde sa jeho spolužiakom neskôr stal aj známy spisovateľ Karel Čapek. Po maturite v roku 1909 sa zapísal na Karlovu univerzitu, na ktorej navštevoval prednášky z chémie, fyziky a matematiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium v Londýne

V roku 1910 odišiel študovať na University College do Londýna. Počas štúdia v Anglicku sa naučil experimentovať čo najjednoduchšie a laboratórny denník si viedol v angličtine. V roku 1913 získal titul bakalára prírodných vied (BS) a potom začal študovať u profesora F. G. Donnana, ktorý v ňom vzbudil záujme o elektrochémiu. Cez prázdniny v roku 1914 sa vrátil domov, kde v dôsledku vypuknutia prvej svetovej vojny musel zostať.

Narukoval k „zdravoťákom“

V januári 1915 musel narukovať, pričom kvôli telesnej slabosti bol pridelený do zdravotného oddielu. V roku 1916 bol odvelený do Innsbrucku, kde začal pracovať na dizertačnej práci o elektroafinite hliníka. Dostal však zápal stredného ucha a odišiel sa liečiť do Prahy. Rigoróznu skúšku zložil 27. júna 1918 na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity a v septembri bol promovaný na doktora filozofie.

SkryťVypnúť reklamu

Nezhody v meraniach základom objavu

Jeden z jeho oponentov, profesor B. Kučera, ho upozornil na určité nezhody v hodnotách povrchového napätia, nameraných rôznymi metódami. Práve skúmanie výsledkov týchto meraní viedlo o niekoľko rokov neskôr k objavu polarografie. Na Karlovej univerzite pôsobil Heyrovský najprv ako asistent, od roku 1920 začal prednášať novú disciplínu, fyzikálnu chémiu. V apríli 1920 bol vymenovaný za docenta.

V roku 1926 profesorom

V roku 1921 získal na londýnskej univerzite titul doktora vied (DSc), na jar roku 1922 sa stal mimoriadnym a v máji 1926 riadnym profesorom. Koncom roka 1921 napadlo Heyrovskému merať prúd, prechádzajúci ortuťovou kvapkovou elektródou. Prvé závislosti (tzv. polarografické krivky) zaznamenal 10. februára 1922 pri elektrolýze roztoku soli. O objave novej analytickej metódy predniesol Heyrovský v roku 1923 prednášku na zasadaní Faradayovej spoločnosti v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca s japonským vedcom

Japonský vedec Masuzo Šikatu bol prednáškou taký zaujatý, že prišiel do Prahy, aby sa s novou metódou bližšie oboznámil. V roku 1924 Heyrovský spolu so svojím japonským kolegom zhotovili originálny prístroj na automatický záznam závislosti prúdu od napätia, ktorému dali meno polarograf. Od roku 1929 sa polarograf začal v Československu komerčne vyrábať, neskôr ho začali vyrábať aj v zahraničí.

Obvinený z kolaborácie

Vďaka známosti s profesorom J. Böhmom mohol Heyrovský pracovať v laboratóriách chemického ústavu aj počas druhej svetovej vojny, keď boli české vysoké školy zavreté – táto možnosť bola po vojne časťou českej verejnosti vnímaná ako kolaborácia. Kauzou sa po vojne zaoberala aj Česká akadémia vied a umení, ktorá požadovala od Heyrovského ospravedlnenie – ten sa najprv zdráhal, ale nakoniec poslal akadémii aké-také ospravedlnenie za to, že zotrval v ústave aj počas okupácie. V apríli 1950 vznikol samostatný Polarografický ústav, na čele ktorého bol Heyrovský až do roku 1963.

Nominovaný 18 ráz

Na Nobelovu cenu (za chémiu, ale aj za fyziku i medicínu) bol Heyrovský nominovaný 18-krát! Nobelovu cenu za chémiu mu napokon udelili v roku 1959, a to za objav a rozpracovanie analytickej polarografickej metódy. Už pred udelením Nobelovej ceny sa Heyrovský liečil v nemocnici, pretože trpel nepravidelnosťou krvného obehu, zápalom žíl a ďalšími komplikáciami, spôsobenými pravdepodobne častou prácou s ortuťou. Jaroslav Heyrovský zomrel 27. marca 1967 v Štátnom sanatóriu v Prahe.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu