Táto skratka znamená controlled flight into terrain, čo by sme mohli preložiť ako kontrolovaný (či riadený) let do terénu.
Týmto výrazom sa označuje situácia, keď lietadlo nemá žiadnu poruchu, je plne pod kontrolou pilotov a pritom neúmyselne narazí do „terénu“, teda do zeme, hory alebo inej pevnej prekážky, napríklad vysokej budovy – a to preto, lebo sa nachádza inde, než piloti predpokladali. Od zavedenia prúdových dopravných lietadiel zahynulo v dôsledku nehôd, evidovaných ako nehody typu CFIT, vyše 9 000 ľudí.
Najvyššia budova na svete
Dnes opíšeme jednu z najznámejších „nárazových“ katastrof z éry lietadiel s piestovým motorom, pri ktorej lietadlo narazilo do mrakodrapu, a to priamo v strede New Yorku. Ide o náraz bombardovacieho lietadla B-25 Mitchell do mrakodrapu Empire State Building, ktorý bol v tej dobe najvyššou budovou na svete. Udalosť sa udiala 28. júla 1945, teda pomerne krátko po skončení druhej svetovej vojny na európskom bojisku, pričom ale v Tichomorí spojenci stále ešte bojovali proti Japonsku.
Mali letieť ponad New York do Newarku
V spomenutý deň ráno pred deviatou odštartovalo lietadlo B-25D z Bedfordu v štáte Massachusetts a malo letieť na letisko v Newarku (štát New Jersey), pričom trasa tohto letu viedla ponad New York. Veliteľom trojčlennej posádky bol podplukovník William (Bill) Smith, vyznamenaniami ovenčený skúsený pilot, ktorý mal za sebou množstvo bombardovacích misií v Európe, a to s lietajúcou pevnosťou B-17.
Varovali ho pred hmlou
Smith mal s lietadlom B-25, ktoré už bolo prerobené na prepravu VIP cestujúcich, vziať v Newarku na palubu svojho veliaceho dôstojníka a potom letieť s ním na základňu americkej armády v Sioux Falls v štáte Južná Dakota. Ani nie hodinu po štarte dostal Smith varovanie od riadiaceho centra newyorského mestského letiska (dnes letisko La Guardia), že nad mestom (teda nad New Yorkom) sa vytvorila vrstva hustej hmly.
Zostúpil nižšie, než bolo povolené
„Nevidíme na špicu Empire State Building, odporúčame, aby ste pristáli u nás,“ povedal veliteľovi lietadla riadiaci letovej prevádzky na letisku La Guardia. Smith však túto výzvu ignoroval, aj keď od letiska ho delilo len niekoľko minút letu, a pokračoval v lete do Newarku. Predpisy vyžadovali, aby nad New Yorkom mali lietadlá výšku aspoň 2 000 stôp (610 metrov), ale Smith zostúpil do menej než polovice tejto výšky, aby získal zrakový kontakt so zemou.
Letel pomedzi mrakodrapy
Kapitán lietadla však nesprávne vyhodnotil svoju polohu a čoskoro zistil, že letí doslova v kaňonoch medzi newyorskými mrakodrapmi. Hluk motorov bombardovacieho lietadla vydesil mnohých Newyorčanov, pričom niektorí sa domnievali, že mesto bombardujú Japonci. Lietadlo letelo na západ približne ponad 42. ulicu a na jej križovatke sa otočilo doľava, čo sa ukázalo ako fatálny omyl.
Náraz do severnej steny mrakodrapu
Pred Smithom sa náhle z hmly vynorila severná stena spomínaného mrakodrapu – veliteľ lietadla sa zrejme pokúsil o úhybný manéver, ale bolo neskoro. O približne 9:49 lietadlo B-25 narazilo rýchlosťou okolo 320 km/h do 78. a 79. podlažia mrakodrapu Empire State Building, ktorý sa pod nárazom zatriasol. Náraz sa udial vo výške približne 295 metrov nad úrovňou ulíc, čo svedčí o tom, že lietadlo skutočne letelo mimoriadne nízko. Pri náraze došlo k explózii palivových nádrží, pričom vznikla ohnivá guľa priemeru okolo 30 metrov, stúpajúca nahor.
Jeden z motorov preletel cez budovu
Zvyšky horiaceho paliva padali dole, na ulicu. Nárazom sa utrhli oba motory, pričom jeden preletel krížom cez budovu a napokon preletel cez strechu vedľajšej 13-podlažnej budovy. Druhý motor spadol výťahovou šachtou nadol a spôsobil v suteréne požiar. Šťastím bolo, že nárazom nebola narušená nosná konštrukcia mrakodrapu. Druhým šťastím bolo, že udalosť sa stala v sobotu, keď bolo v budove málo pracovníkov, takže pri havárii zahynulo „len“ 11 ľudí v budove a, samozrejme, aj celá trojčlenná posádka.
Do roku 1972 bola najvyššou na svete
Na záver dve vety o hlavných „aktéroch“ spomenutej havárie. Lietadlo B-25 Mitchell, vyrábané firmou North American, bolo jedným z najúspešnejších stredných bombardovacích lietadiel druhej svetovej vojny a vyrobilo sa ho temer 10 000 kusov. Mrakodrap Empire State Building bol dokončený v roku 1931, jeho výška je 381 metrov (s anténami 443 m) a do roku 1972 bol najvyššou budovou sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.