Korzár logo Korzár

Exoty na ženevskom autosalóne

Na každom veľkom medzinárodnom autosalóne nájdeme nielen také modely osobných automobilov, ktoré s väčšou či menšou pravdepodobnosťou môžeme stretnúť na cestách, ale aj vozidlá-exoty, ktoré pravdepodobne nikde inde než priamo na autosalóne neuvidíme.

Štúdia Italdesign Giugiaro Brivido. Podtext: Táto nádherná štúdia predstavuje štvormiestnu luxusnú cestovnú limuzínu triedy GT.Štúdia Italdesign Giugiaro Brivido. Podtext: Táto nádherná štúdia predstavuje štvormiestnu luxusnú cestovnú limuzínu triedy GT. (Zdroj: Rado Mlýnek)

Za takéto exoty môžeme považovať napríklad rôzne dizajnérske štúdie či koncepčné vozidlá, ktoré sa napokon do sériovej výroby nedostanú, ale aj takpovediac kusovo vyrábané superšportové či superluxusné vozidlá. Dnes predstavíme niekoľko takýchto exotov, ktoré sme videli na tohtoročnom ženevskom autosalóne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lamborghini Aventador J

„Tento automobil je taký extrémny, taký nekompromisný, akým môže byť len auto Lamborghini", povedal o novinke svojej firmy Stephan Winkelmann, šéf automobilky Lamborghini (patrí pod automobilku Audi). Technickým základom vozidla Aventador J je v minulom roku predstavený model Aventador LP 700-4. Písmeno J v označení novinky odkazuje na prílohu J medzinárodných športových predpisov FIA, ktorá definuje technickú výbavu pretekárskych vozidiel rôznych tried. Na pohon dvojsedadlového Aventadora J slúži 6,5-litrový vidlicový dvanásťvalec, ktorého maximálny výkon je 515 kW. Krútiaci moment motora sa na všetky kolesá prenáša prostredníctvom superrýchlo radiacej prevodovky ISR.

SkryťVypnúť reklamu

Bez strechy a predného okna

Svojím vzhľadom sa však Aventador J podstatne odlišuje od sériového modelu. „Jéčko" nemá žiadnu strechu, ba ani predné okno (len dva maličké deflektory prúdiaceho vzduchu) a kvôli zníženiu hmotnosti nie je vo vozidle klimatizačný ani navigačný systém, ba ani rádio. Nové tvarovanie dostali najmä predná a zadná časť vozidla, ktorej dominuje mohutný pevný spojler. Dvere s malými pevnými oknami sa otvárajú nahor. Dĺžka vozidla je 4 890 mm, jeho šírka (bez zrkadiel) je 2 030 mm a výška len 1 110 mm. Najvyšším bodom vozidla je vršok spätného zrkadla, ktoré sedí na ramene nad stredom prístrojového panela. Nosnou časťou vozidla je tzv. monokok (známy z vozidiel F1), zhotovený z uhlíkových kompozitov.

Patentovaný materiál Carbonskin

Odborníci firmy Lamborghini vyvinuli nový, patentovaný materiál na báze tkaniny z uhlíkových vlákien. Tento pevný, ale ohybný materiál, nazvaný Carbonskin, pokrýva vo vozidle kokpit a časti sedadiel. Ide o prvé uplatnenie tohto inovatívneho materiálu v automobilovom priemysle. Vozidlo jazdí na špeciálne vyvinutých hliníkových ráfikoch, ktoré majú vpredu priemer 20 palcov, vzadu 21 palcov. Maximálna rýchlosť superšportového lamborghini je vyše 300 km/h, jeho cena je 2,1 milióna. Aj keby ste však takúto sumu dali dokopy, máte smolu - Aventador J bol vyrobený v jednom jedinom exemplári a ten je už predaný.

SkryťVypnúť reklamu

Italdesign Giugiaro Brivido

Talianska dizajnérsko-inžinierska firma Italdesign Giugiaro prišla do Ženevy s koncepčným automobilom Brivido - talianske slovo brivido znamená vzrušenie či záchvev. Giorgetto Giugiaro koncipoval Brivido zrejme s nádejou, že toto nádherné vozidlo vyvolá u návštevníkov ženevského autosalónu vzrušujúci zážitok. Brivido je plne funkčné vozidlo patriace do kategórie štvormiestnych luxusných cestovných vozidiel triedy GT.

Mechanické skupiny Volkswagen

Vozidlo je postavené s využitím mechanických skupín zo sériových modelov koncernu Volkswagen, pod ktorý firma Italdesign od roku 2010 patrí. Brivido má veľmi pôsobivý dizajn s vskutku obrovskými zasklenými plochami. Pri pohľade zboku vyniká od predných blatníkov postupujúci klin, horizontálne deliaci veľkú zasklenú plochu. Na každej strane vozidla sú jedny nahor odklopné dvere. Vozidlo je dlhé 498 cm a v jeho interiéri sú štyri samostatné sedadlá. Batožinový priestor má objem 355 litrov, sklopením zadných sedadiel sa zväčší na 1 326 litrov.

SkryťVypnúť reklamu

Hybridná hnacia sústava

Na pohon Brivida slúži hybridná hnacia sústava, o ktorej však nie sú známe žiadne technické podrobnosti. Vie sa len toľko, že základom tejto sústavy je trojlitrový vidlicový šesťvalec, ktorý vyvíja maximálny výkon 265 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 460 Nm. Firma Italdesign tiež uviedla, že celkový výkon hybridnej sústavy je 300 kW. Zadné kolesá sú poháňané prostredníctvom osemstupňovej prevodovky. Predné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, vzadu sú viacprvkové závesy. Vozidlo je odpružené pneumatickým pružiacim systémom s automatickým nastavovaním výšky karosérie nad vozovkou.

Vysúvateľné kamery na bokoch

Na bokoch vozidla nenájdeme žiadne bočné zrkadlá, ktoré boli nahradené malými vysúvateľnými kamerami. Obraz z týchto kamier sa premieta na dva monitory, ktoré sú upevnené priamo na stĺpiku riadenia (ide o patentovanú konštrukciu). Volant nemá obvyklý kruhový tvar a v jeho mohutných ramenách sú dotykové displeje na ovládanie informačno-zábavného a klimatizačného systému. Spolujazdec si na displej pred sebou môže vyvolať rovnaké informácie, aké vidí vodič na svojom prístrojovom paneli. Brivido, ktoré zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 275 km/h, naznačuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať luxusné cestovné automobily triedy GT.

Bertone Nuccio Concept

Meno Bertone pozná určite každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o dizajn automobilov. Spoločnosť Carozzeria Bertone založil v roku 1912 Giovanni Bertone, od ktorého firmu po druhej svetovej vojne prevzal jeho syn Giuseppe, prezývaný Nuccio. Od Nucciovej smrti v roku 1997 vedie firmu jeho manželka Ermelinda, familiárne nazývaná Lilli. Pri príležitosti stého výročia svojho založenia predstavila firma Bertone na ženevskom autosalóne koncepčný automobil nazvaný jednoducho Nuccio. Karoséria štúdie Nuccio sa vyznačuje klinovitým tvarom prednej časti, ktorej dominuje mohutné a veľmi sklonené predné okno, ktoré sa postupne nahor rozširuje.

Pri brzdení svietia intenzívnejšie

Pás svietiacich diód zaberá celú šírku nárazníka. Svetovou novinkou je, že intenzita denných svetiel sa zvýši, keď vozidlo brzdí. Originálny tvar strechy je inšpirovaný strešnými konštrukciami používanými v modernej architektúre. Pretože vozidlo prakticky nemá zadné okno, je za sedadlami 26-palcový displej, na ktorý sa premieta obraz zo zadnej kamery a tento obraz vidí vodič vo vnútornom spätnom zrkadle. Štúdia Nuccio je postavená na podvozku s rázvorom 2 600 mm, jej dĺžka je 4 800 mm, šírka je 1 950 mm a výška 1 220 mm. Na pohon vozidla slúži pred zadnou nápravou umiestnený 4,3-litrový vidlicový osemvalec s maximálnym výkonom 353 kW.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu