Deti omnoho viac ako literatúra lákajú počítače so širokou ponukou hier, či možnosti stráviť čas na sociálnych sieťach. To si totiž vyžaduje oveľa menšiu námahu a menej trpezlivosti, ako lúskanie kníh.
Venujte deťom čas
Mnoho rodičov zalamuje nad mladou generáciou ruky. No odborníci sa zhodujú v tom, že záujem detí o čítanie je do veľkej miery závislý aj od príkladu, ktorý dieťa od malička dostáva od svojich najbližších.
„Mali by to byť najmä rodičia, ktorí si nájdu čas na svoje dieťa a pravidelne mu čítajú a otvárajú tak dvere k literatúre,“ vraví riaditeľka Knižnice pre deti a mládež mesta Košice, Iveta Hurná. Podľa tej záujem o knihy neklesá len kvôli vplyvom iných médií, ale zmenšuje sa úmerne so znižujúcim sa časom, ktorý rodičia venujú svojim deťom a najmä spoločným chvíľam stráveným pri knihách.
Ponúknite knihu, ktorá deti chytí
„Rodič musí ísť príkladom. Ťažko môžem chcieť, aby moje deti čítali, ak by som večer čo večer trávila pred televíznou obrazovkou alebo monitorom počítača. Samozrejme, je to aj o tom ponúknuť deťom vhodnú knihu, ktorá ich chytí.“
Aj nesprávny výber literatúry môže mať na svedomí to, že knihy v izbe vášho dieťaťa zapadajú prachom. „Ak im neponúkneme správnu knihu v správnom čase, môžu usúdiť, že je to nuda,“ vraví literárna teoretička Zuzana Stanislavová.
Tá zdôrazňuje aj dôležitosť spoločného prežívania príbehu s deťmi. „Je potrebné, aby sme sa s deťmi o prečítanom porozprávali, aby sa nám zverili so svojimi zážitkami a postrehmi a zároveň poznali aj naše názory.“
Deti, ktorým rodičia čítali, sú v škole úspešnejšie
Podľa I. Hurnej je mnoho dôvodov, prečo po knihách spolu s deťmi siahať. „Je to zázračné médium, ktoré tým, že nie je úplne dokonalé dáva väčší priestor pre vlastnú fantáziu a kreativitu. Najlepšie to vidieť na filmových spracovaniach niektorých diel, kde sme neraz sami prekvapení, aký rozdiel je v tom, aký obraz nám ponúka režisér a aký bol ten náš.“
Navyše, deti, ktorým rodičia pravidelne čítali počas prvých rokov života majú lepšie výsledky v škole, dokážu sa lepšie vyjadrovať a majú lepšiu schopnosť koncentrácie.
„Čítanie rozvíja emocionálnu inteligenciu a jazykovú úroveň, slovnú zásobu, porozumenie, rozvoj reči, sluchové vnímanie, myslenie, nové poznatky, myšlienky a pojmy a v neposlednom rade fantáziu.“
Hoci mnohí výdobytky modernej techniky považujú za cintorín literatúry, Hurná až taká skeptická nie je. „Vývoj techniky je rýchly a nezadržateľný, ale nemyslím si, že čítanie ako také sa stratí. Otázka je, na akých druhoch nosičov budeme v budúcnosti čítať aj rozprávkové knižky,“ dodáva riaditeľka KMMK.
U Petry Nagyovej Džerengovej deň bez knihy neexistuje
Spisovateľka Petra Nagyová Džerengová je štvornásobnou mamou a vášnivou čitateľkou.
Ich domácnosť je plná kníh a čítanie každodennou súčasťou. Keď boli staršie deti malé, zaviedla Petra rituál spoločného čítania. Dnes si už Teo (14), Leo (13) a Lóra (11) čítajú sami a mama Petra pokračuje v rodinnej tradícii s trojročnou Klárou.
Svojim deťom číta od útleho detstva
„S knihami sa naše deti zoznámili už ako bábätká,“ vraví s úsmevom Petra, ktorá od rituálu čítať svojim deťom každý deň neustúpila ani po narodení Klárky, ktorú trápili večerné koliky.
„Spočiatku to bolo ťažké, pretože Klárka plakala tak, že ma deti nepočuli. Tak som sa s ňou prechádzala, no to sa mi zas ťažko obracali listy. Raz ju na ruky vzal Teo a vtedy sme zistili, že je výborným nosičom,“ smeje sa spisovateľka, ktorá dnes už v tradícii pokračuje iba s najmladšou dcérkou.
„Keď som začala čítať Klárke, museli starší traja počkať, kým zaspí, čo bolo neraz neskoro večer, a tak naše stretnutia začali rednúť, až z nich nakoniec úplne zišlo. Odvtedy si už čítajú len sami a rodinnú tradíciu sme preniesli na jej najmladšieho člena.“
Petra pri výbere kníh siaha po overených tituloch, ktoré si pamätá z detstva, alebo si dá poradiť. „Odoberám Knižnú revue, alebo sa poradím s niekým, kto má tiež deti. A som, samozrejme, pravidelným návštevníkom kníhkupectiev.“
Spoločné večery nad knihou deti milovali
Spoločné večery nad knihou vraj všetky Petrine deti milovali. „Vždy sa veľmi tešili a vykrikovali, keď ma napríklad zdržal manžel alebo telefonát. A dnes Klárka už pri večeri rozmýšľa, čo si budeme dnes večer čítať, nanosí si do postele knižky a rozhoduje sama.“
Tieto spoločné večery znamenajú pre Petru veľmi veľa. „Sú to chvíle stíšenia, keď sa po celodennom zhone upokojíme, môžeme sa porozprávať alebo cez knižný príbeh priblížiť veci, ktoré by som deti chcela o svete naučiť. Nepoznám lepší spôsob výchovy, ako cez príbeh. Aj keď si moje staršie deti od prvej triedy čítali aj samy, vždy som im čítala aj ja, lebo som si vyberala také knihy, ktorými som im chcela niečo povedať. Verím tomu, že knihy robia človeka lepším a ja chcem, aby z mojich detí vyrástli dobrí ľudia. A myslím si, že takéto chvíle vytvárajú aj vzťah dôvery medzi deťmi a rodičmi. Moje deti mi hovoria veľmi veľa a som rada, že sa mi zdôverujú so svojím prežívaním sveta, a že viem, čo zažívajú i čo ich trápi,“ dodáva P. Nagyová Džerengová.
ato
Rady
Ako vybrať správnu knihu
Vybrať pre dieťa kvalitnú knihu nemusí byť až také jednoduché. Na pomoc sa vám preto vybrala Knižnica pre mládež mesta Košice.
„Knižný trh je naozaj bohatý a verím, že mnohí rodičia, keď chcú kúpiť dobrú a kvalitnú knihu, majú problém.
Preto sme v rámci projektu Vianočná knižka sa otvára vytvorili bulletin odporúčajúcej literatúry pre deti a mládež,“ vraví riaditeľka KMMK, Iveta Hurná.
Knižničiari na príprave spolupracovali s mnohými odborníkmi. Odborným garantom bola prof. Zuzana Stanislavová.
„Nájsť ju môžete vo všetkých pobočkách našej knižnice, alebo v internetovej podobe na stránke www.n.kosicekmk.sk v časti e-knihy,“ dodáva Hurná.
ato
Tipy
Urobte z čítania rituál
Čím skôr dieťatku začnete čítať, tým lepšie. S hlasným predčítaním začnite už v dojčenskom veku.
V druhom polroku života prejavuje dieťa záujem o pestrofarebné leporelá, ktoré môžu byť spojené aj s hrami rozvíjajúcimi jemnú motoriku.
Čítať sa odporúča aj vtedy, keď sa zdá, že dieťa nevníma.
Začínajte niekoľkoriadkovými zábavnými a zvučnými príbehmi či riekankami, na dlhšie príbehy a skutočné rozprávky prichádza čas až okolo 3 rokov.
Pri výbere textu nezabúdajte na to, že posolstvo príbehu by malo byť vždy pozitívne.
Odporúča sa zaviesť tradičnú hodinu na čítanie. Mnohým sa osvedčil čas pred spaním, tzv. večerný rituál na spoločné čítanie je vynikajúca činnosť aj pri dlhej ceste autom, vlakom či počas čakania u lekára.
ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.