Korzár logo Korzár

Adrian Monk - detektív, ktorého milujeme

Je geniálny. Vyrieši každý zamotaný prípad. Žiaden zločinec mu neprekĺzne pomedzi prsty. A nepotrebuje na to ani špeciálne vybavené laboratórium, neskúma pod mikroskopom každučký chĺpok.

Adrian Monk. Neznáša špinu, výšky, lietadlá a mnoho iného. Zločiny však rieši obdivuhodným spôsobom.Adrian Monk. Neznáša špinu, výšky, lietadlá a mnoho iného. Zločiny však rieši obdivuhodným spôsobom. (Zdroj: archív)

Detektív Monk si vystačí svojou dedukciou, bystrým umom a schopnosťou vidieť aj to, čo všetkým navôkol uniká ako nepodstatná hlúposť. Ako však s ním vychádzať a prežiť tak, aby ho človek neuškrtil, alebo sa psychicky nezrútil? Tak na toto vie odpovedať len kapitán Leland Stottlemeyer, poručík Randy Disher a ošetrovateľky Sharona a Natalie. Celá táto zostavička totiž tvorí jeden z najobľúbenejších detektívnych seriálov súčasnosti, ocenený odborníkmi i divákmi. Monka jednoducho nemožno nemilovať.

Ôsmou sériou síce nakrúcanie amerického seriálu skončilo, no Monk si za tie roky získal obrovskú fanúšikovskú základňu, a tú by nesmierne potešilo, ak by pribudli nové série. To zatiaľ nevidia reálne tvorcovia ani hlavná hviezda. Tony Shalhoub urobil z Monka novodobého kráľa detektívov. A Monk sa aspoň nateraz stal rolou jeho života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Popletený za oponou, padnutý z javiska

Počerný herec sa síce 9. októbra narodil v meste Green Bay v americkom štáte Wisconsin, no ako u mnohých Američanov, aj jeho korene siahajú kamsi celkom inam. Jeho otec Joe emigroval do USA ako 10-ročná sirota. Polovičnou Libanončankou je aj jeho matka Helen. Mali spolu desať detí a Marcus Anthony Shalhoub bol druhým najmladším. Ako sa americko-libanonský herec dostane k herectvu? „Pamätám si ten deň. Bol som ešte veľmi mladý, videl som v televízii filmovú verziu hry Tisíc klaunov, ktorú napísal Herb Gardner a v hlavnej úlohe s Jasonom Robardsom,“ zaspomínal si Tony na prvý impulz. Šťastie mu prialo dvojnásobne. Nielenže sa stal hercom, ale o čosi neskôr dostal aj ponuku od Herba Gardnera účinkovať v jeho hre.
Avšak prvou, ktorá ho priviedla k divadlu, bola jeho staršia sestra. Zapojila ho do školského predstavenia a hoci sa vtedy trochu poplietol a postavil sa na zlú stranu opony, do divadla sa beznádejne zamiloval. Počas štúdia dramatického umenia na Yale School of Drama mu starší kolegovia predpovedali veľké šance na úspech. Na konci štúdia sa mu síce stala nepríjemná vec, keď počas skúšky spadol do orchestriska a zlomil si nohu, no rýchlo sa dal do poriadku a bol schopný odohrať poslednú hru školského roka.

SkryťVypnúť reklamu

Na Monka sa statočne pripravil

Vyzeralo to tak, že osudom Tonyho Shalhouba budú dosky, ktoré znamenajú svet. Účinkoval v mnohých divadlách, dokonca aj na Brodwayi. Televízia si ho však našla. „Nikdy som si nemyslel, že budem robiť film a televíziu. To nebolo súčasťou pôvodného plánu. No mal som šťastie a mohol som robiť filmy, televízne projekty i divadlo. To bolo požehnanie,“ povedal v jednom rozhovore už ako slávna televízna hviezda.
Prvá seriálová ponuka prišla koncom osemdesiatych rokov a v americkom sitcome Krídla hral talianskeho taxikára Antonia Scarpacciho, za ňou nasledovalo viacero filmových úloh. Jeho debutom bola komédia Iný život, kde si zahral s takými hviezdami ako Bill Murray alebo Geena Davis. V roku 1991 získal úlohu vo filme bratov Coenovcov Barton Fink, ktorý bol nominovaný na Oscara v troch kategóriách, no ani jednu z nich na cenu nepremenil. Ďalší rok priniesol úlohu po boku Nicolasa Cagea v komédii Medové týždne v Las Vegas. Menšie úlohy si zahral v komédiách Rodina Adamsovcov, Muži v čiernom, Spy Kids či thrilleri Stav ohrozenia.
Keď si už filmoví kritici mysleli, že Tony bude navždy hercom malých úloh, prišiel rok 2002 a s ňou aj životná ponuka. Pedantný detektív s obsedantno–kompulzív– nou poruchou (OCD), s obrovským množstvom fóbií, ktorý aj napriek tomu vyrieši každý zločin, mu sadol ako uliaty. „Keď som čítal prvýkrát scenár, zdalo sa mi, že táto úloha je skľučujúca. Ale potom sa to už akoby hralo samo. Prvý deň som však nemal tušenie, čo robím. Nechápal som scenáristov, netušil som, ako sa to bude vyvíjať. Ale potom, po čase, ma naozaj potešilo, keď som videl, že táto postava je rôznorodá, plná rozporov a myslím si, celkom dobrá,“ porozprával Tony, ktorý sa na svoju úlohu naozaj zodpovedne pripravil. Mnoho času strávil s odborníkmi, ktorí sa špecializujú na túto poruchu. „Psychológ mi dal veľa informácií a textov, pozrel som si veľa videí o ľuďoch, ktorí trpia OCD. Aj z týchto informácií som vybudoval postavu,“ priznal.

SkryťVypnúť reklamu

Fóbie ho netrápia

Adrian Monk síce svoje okolie neraz privádza do zúfalstva, no diváci na celom svete ho milujú. Tony Shalhoub bol stále, od roku 2002 do roku 2010, nominovaný na cenu Emy v kategórii komediálny herec, pričom trikrát ju aj získal. K tomu pribudol aj Zlatý glóbus za najlepší seriálový herecký výkon.
Zároveň však Tonyho postihol osud, ktorý dobre poznajú mnohí jeho kolegovia. Diváci si ho s postavou tak stotožnili, že sú presvedčení, že aj on má toľko fóbií ako Adrian. Toho trápi okrem iného aj akrofóbia, teda strach z výšok, aviofóbia - strach z lietania, canofóbia - strach zo psov, hrozne sa bojí špiny, baktérií, ale aj mlieka. Neznesie obraz visiaci nakrivo alebo akokoľvek narušenú symetriu. Existuje len jeden človek, ktorý je na tom ešte horšie, a to je Adrianov brat Ambrose (hrá ho John Turturro).
Tony síce fóbiami netrpí, no priznal, že úloha ho do istej miery ovplyvnila. „Nedávno som bol v reštaurácii a napadlo mi, že to menu je asi špinavé. Mnoho ľudí ho predsa chytá, potom sa dotýkajú úst a pravdepodobne ho neumývajú. Tak som si objednal a šiel som si umyť ruky,“ priznal sa, no typické „monkovské“ fóbie vraj nemá. Priznáva však, že úloha ho ovplyvnila v inom zmysle. „Vďaka Monkovi mám tendenciu byť pozornejší a nerobiť unáhlené závery alebo vynášať rýchle súdy. Trochu som spomalil a viac skúmam určité veci,“ skonštatoval.

Životnú lásku našiel, deti si adoptoval

S Monkom má predsa len čosi spoločné. Adrian vo svojom živote miloval len jedinú ženu - Trudi a bola to láska až za hrob. Ani Tony nepatrí k tým, čo by partnerky striedali ako na páse. V čase, keď pôsobil na Broadwayi, sa zaľúbil do o dva roky staršej kolegyne Brooke Adamsovej, ktorú si v roku 1992 zobral za ženu. Ona v tom čase mala adoptovanú dcéru Josie Lynn, čo pre Tonyho nepredstavoval žiaden problém. Prijal ju za svoju a o dva roky neskôr si spoločne adoptovali ďalšie dievča Sophie. Dcéry sú už síce dospelé, no celá rodina si stále spolu žije vo Wisconsine.
Brooke si dokonca s Tonym zahrala v Monkovi, tvorcovia jej zverili niekoľko vedľajších úloh ako letuška, matka unesenej huslistky či bláznivá mačacia dáma. V seriáli sa v epizódnych rolách objavili aj jeho bratia Dan a Michael.

Pomoc ľuďom s OCD

Monk si ľudí bezvýhradne podmanil. A Tonymu to dávajú najavo. „Zdá sa, že ho milujú. Čo je potešujúce, že fanúšikovia sú rôzneho veku. Starší ľudia mi hovorili: Pozerám sa na vás so svojimi vnúčatami,“ hovorí slávny herec. Divákom bolo veľmi ľúto, keď z Ameriky prišla smutná správa o tom, že Monk definitívne končí. „Bude mi chýbať. Bol súčasťou môjho ja a ja som sa stal jeho súčasťou. Na druhej strane nechcem robiť jednu vec príliš dlhý čas. Ako herec chcete mať nové výzvy a prijať väčšie riziko, že je tu znova reálna možnosť zlyhania,“ vysvetlil svoj pohľad. Veľmi si však cení fakt, že vďaka Monkovi pôsobil na divákov aj výchovne. „Dostal som maily od ľudí, ktorí trpia touto poruchou, aj od lekárov či ľudí z akademickej obce. Dopad je možno trochu silné slovo, ale rozhodne si myslím, že aj vďaka Monkovi zmenili názor na týchto ľudí. Spätná väzba je naozaj pozitívna a dúfam, že aj vďaka tomu verejnosť vidí, že nejde len o vysiľujúcu duševnú poruchu. Lebo hoci táto postava trpí, stále môže robiť svoju robotu dobre,“ dodáva herec, ktorý sa po skončení ôsmej série vrátil k tomu, čo vždy miloval. Na Broadwayi si s manželkou obnovili predstavenie, popri tom si zahral v horore 1408 s Johnom Cusackom a Samuelom L. Jacksonom a nadaboval postavičku v kreslenom filme Autá.

Fakty

Tony Shalhoub nie je len protagonistom Monka, ale podieľal sa aj na jeho tvorbe. „Jedna z mojich najobľúbenejších epizód a nielen preto, že som prispel nápadom, je „Pán Monk berie lieky“, kde mu psychiater predpíše lieky na jeho OCD. Tie zapríčinia, že sa Monkova osobnosť zmení, ale Monk sa cíti lepšie. No nie je schopný robiť svoju prácu tak dobre ako predtým. Tak to bol môj nápad,“ pochválil sa.

Má vysnených kolegov, s ktorými by si rád zahral, napríklad s Martinom Scorsesem, Meryl Streep či Al Pacinom.

Vo voľnom čase televíziu nesleduje. „Nie preto, že sa mi to nepáči, ale preto, že nemám čas. A navyše niečo nedokážem len tak sledovať, pozerám sa totiž na to aj z producentskej strany, zamýšľam sa nad tým, prečo používajú taký strih, čo je s týmto uhlom... skrátka sledujem veci trochu inými očami.

nov

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 594
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 019
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 708
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 827
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Tupou Ceruzou: Medvede
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 594
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 019
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 708
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 827
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Tupou Ceruzou: Medvede
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu