Korzár logo Korzár

Sandford Fleming, „vynálezca“ časových pásiem

Dnes predstavíme človeka, ktorý zjednodušil život všetkým ľuďom na svete. Je ním - už po tretí raz – muž s priezviskom Fleming. Tentoraz ide o Sandforda.

Sir Sandford Fleming. Vďačíme mu za zavedenie časových pásiemSir Sandford Fleming. Vďačíme mu za zavedenie časových pásiem (Zdroj: archív)

Velikánov ľudského ducha, ktorých predstavujeme v našom seriáli, môžeme zaradiť do troch základných skupín. Prvú tvoria vedci, ktorí objavmi, experimentmi a teóriami posúvajú ľudské poznanie. Ďalšou sú vynálezcovia, ktorých vynálezy sú základom nových konštrukčných riešení. No a treťou skupinou sú konštruktéri, ktorí umne využívajú existujúce vynálezy i vedecké objavy na konštruovanie strojov, zariadení či prístrojov. Dnes však predstavíme človeka, ktorý akoby nepatril do žiadnej – mal však skvelý nápad, ktorý svojím spôsobom zjednodušil život všetkým ľuďom na svete. Je ním - už po tretí raz – muž s priezviskom Fleming. Tentoraz ide o Sandforda.

Začneme ale trochu netradične. Ak čítate tieto riadky napríklad v Michalovciach a niekto sa vás opýta, koľko je práve teraz hodín, asi nebudete mať problém odpovedať mu. Možno spozorniete, keď sa vás ten istý človek potom opýta, koľko je hodín práve teraz v Bratislave – odpoviete mu (možno trochu začudovane), že toľko isto ako v Michalovciach. Ani otázka na čas napríklad v Paríži vás pravdepodobne nezaskočí, pretože zrejme viete, že aj tam hodiny ukazujú ten istý čas ako v Michalovciach či Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nerovnaký miestny čas v Michalovciach a Paríži

Avšak každý Michalovčan, ktorý navštívil Paríž, si nemohol nevšimnúť, že vo francúzskej metropole sa večer stmieva o dobrú hodinku neskôr (a o hodinu neskôr sa rozvidnieva) ako v jeho meste. Je to preto, lebo Paríž leží asi o 20 stupňov zemepisnej dĺžky západnejšie než Michalovce. Lokálny (miestny) čas, daný rotáciou Zeme okolo vlastnej osi a teda odvodený od polohy Slnka, sa preto v Paríži a Michalovciach líši o viac ako hodinu.

Kedysi mali mestá svoj vlastný čas

Takéto miestne určovanie času bolo ešte pred takými 150 rokmi bežné – prakticky každé väčšie mesto malo svoj takpovediac vlastný čas, čo bolo veľmi nepraktické. To, že dnes je svet rozdelený na časové pásma, pričom v jednom je rovnaký čas, je práve zásluha Sandforda Fleminga. Narodil sa 7. januára 1827 v škótskom Kirkcaldy. V roku 1845, keď mal ešte len 17 rokov, odišiel so starším bratom Davidom do kanadskej provincie Ontario.

SkryťVypnúť reklamu

Pracoval na vymeriavaní tratí

Bratia sa napokon v roku 1847 usadili v Peterborough. V roku 1849 získal Fleming kvalifikáciu ako provinčný geodet a dlhé desaťročia pracoval na vytyčovaní nových železničných tratí pre rýchlo sa rozvíjajúcu železničnú dopravu. Od roku 1864 do roku 1876 bol hlavným inžinierom spoločnosti Intercolonial Railway, v roku 1871 bol menovaný hlavným inžinierom na vytyčovanie nových tratí spoločnosti Canadian Pacific Railways.

Presadzoval kladenie podmorských káblov

Fleming bol jedným zo zakladateľov vedeckej inštitúcie Royal Canadian Institute (Kráľovský kanadský inštitút). Zasadzoval sa o položenie podmorských káblov, ktoré by spájali všetky časti vtedajšieho Britského impéria. Pri výstavbe železníc presadzoval stavbu oceľových mostov namiesto vtedy bežných drevených. Rozvoj železničnej dopravy viedol k tomu, že cestujúci sa pomerne rýchlo dostávali do miest s odlišným miestnym časom, čo im spôsobovalo problémy, pretože príchody a odchody vlakov boli stanovované v takomto lokálnom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhol „kozmický“ čas

Fleming prišiel v podstate na geniálnu myšlienku, ako tomuto časovému „chaosu“ zabrániť – na zasadaní Royal Canadian Institute v roku 1879 navrhol akýsi „kozmický čas“, viazaný na poludník, ležiaci oproti poludníku, prechádzajúcemu cez observatórium v Greenwichi. Navrhol tiež rozdelenie Zeme na 24 časových pásiem, odstupňovaných po 15 stupňoch zemepisnej dĺžky. Na základe Flemingovej iniciatívy sa v roku 1884 zišli zástupcovia 27 krajín na Meridian Conference (doslova Poludníková konferencia), ktorá v zásade prijala Flemingov návrh.

Základom nultý (greenwichský) poludník

Zmena bola len v tom, že za základ tzv. štandardného či univerzálneho času bol stanovený miestny čas, prislúchajúci nultému poludníku (ten prechádza observatóriom v Greenwichi). Flemingom navrhnutý systém časových pásiem sa v podstate používa dodnes, pričom ale hranice pásiem sa obvykle nekryjú s teoreticky stanovenými poludníkmi, ale z praktických dôvodov sledujú hranice štátov.
Sandford Fleming, ktorého kráľovná Viktória v roku 1897 povýšila do rytierskeho stavu, zomrel 22. júla 1915 v kanadskom Halifaxe.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 627
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 128
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 214
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 725
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu