Dvojhodinovú bitku východniarov vyhralo Humenné

Východniarske derby. Chemesácky útok Kašpera cez svidnícku obranu Macko - Skasko. (Autor: Ján Meňoščík)
Sportnet|27. feb 2012 o 00:00

Humenčania získali v extralige prvé víťazstvo a stále živia nádej na zisk tretieho miesta, ktoré môže byť v skupine svidníckym maximom.

HUMENNÉ. Pravá volejbalová východniarska bitka. Viac ako dve hodiny trvalo stretnutie Humenné - Svidník v rámci 5. kola extraligy mužov, skupiny o 1.- 4. miesto.

Keď celok spod Dukly v dráme vyhral aj druhý set, zdalo sa, že odíde domov spokojný. Napokon ale hosťom ostal iba jediný bod, pretože ďalšie tri sety už patrili chemesákom, ktorí tak zaknihovali prvé extraligové víťazstvo sezóny.

To im stále pred play-off živí nádej na tretie miesto, z ktorého môžu zosadiť práve svidníckeho súpera.

Zlé myšlienky von

Až na piaty pokus. Začali prehrou 0:3, potom prišli tri výsledky 1:3 a až východniarske derby na humenskej palubovke ponúklo chemesákom konečne si užiť radosť z víťazstva. I keď iba dvojbodového, po tajbrejku.

„Proti šikovne vyskladanému družstvu Svidníka, ktoré má svoju silu na prihrávke a v nahrávačovi Feňovi nie je ľahké otočiť z 0:2 na 3:2. Spočiatku sme sa trápili, stále hľadáme riešenia a pomaly nachádzame základ systému, ktorý by mal brániť veľkým negatívnym amplitúdam, ako to bolo v prvom sete. V hlavách chlapcov stále sedela myšlienka, že sme v extralige ešte nevyhrali a verím, že týmto víťazstvom tieto čierne chmáry v hlavách rozoženieme. Aj Aich/Dob pocítil, že volejbal vieme hrať, to však nebola extraliga. Po dnešku padol aj tento slovenský blok, psychika by mala ísť iba hore,“ mienil Rostislav Chudík, kouč chemesákov.

Chceli aspoň bod

V istých fázach bolo badať po zápase sklamanie aj na koučovi Svidníka. Iste, stratiť zápas po dvoch vyhraných setoch nie je vo volejbale bežné.

„Už v týždni som sa pre médiá vyjadril, že by som bol rád, ak volejbal divákov pobaví. A dnes sa ľudia v hľadisku bavili, takže nie je o čom... Okom diváka dramatický, s množstvom pekných výmien výborný volejbal so šťastným koncom pre domácich. Čo sa nášho výkonu týka, od tretieho setu sme upustili v agresivite, začali sme zle prihrávať, trápili sme sa v útoku, pričom hlavný rozdiel bol v diagonálnych hráčoch - my na tomto poste nemáme vyhranený typ, naopak Jakubov podal kvalitný výkon, čo z veľkej časti rozhodlo. Prišli sme minimálne pre bod, ten sme získali, verím, že doma proti Voley teamu uhráme potrebný výsledok, aby sme zostali na treťom mieste,“ konštatoval Jaroslav Vlk, tréner Svidníka.

Po 20:24 až 25:27

Najväčšiu drámu zápasu ukázal druhý set. Stav 20:24 dával všetky tromfy do svidníckych rúk. Pri servise Javorčíka však chemesáci vyrovnali a mali možnosť získať setbal. Nestalo sa a Sopko získal svojim aj druhý set.

„Povie sa mohlo, nemohlo byť ináč. Vo futbale žrď, či brvno, vo volejbale páska, teče boli, či neboli, čiara... Je to šport, je výborné, že v aktuálne najlepšom športe na Slovensku sa našlo tu na východe také zázemie, kulisa, hala... Humenné i Svidník majú dobré manšafty, dúfam, že play-off bude zaujímavé. Viac si priať nemožno,“ dodal Rostislav Chudík.

ico

Humenné - Svidník 3:2 (-20, -25, 16, 19, 13)

Chemes: Javorčík 18, Mizerák 10, Kašper 9, Sukochev 2, Jakubov 25, Dekker 15 - libero Krys (Soták, Hudák 4, Leškanič 6, Bališin). Tréner: R. Chudík.

Slávia: Feňo 2, Macko 10, Drobňák 14, Skasko 3, Száras 14, M. Sopko ml. 13 - liberá Barlík a Olejár (Rajduga 4, Závacký 1, Faron, Malina 4). Tréner: J. Vlk.

Esá: 10:4; pokazený servis: 19:6; body po blokoch: 9:9. R: Tiňo, Höger. D: 1 000. Hrací čas: 128 minút.