Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica

Prešov je v najlepšej osmičke Pohára EHF

Rozhodujúci krok k postupu do štvrťfinále hádzanárskeho Pohára EHF spravil Prešov v prvom z dvoch súbojov s dánskym Nordsjaelland Haandbold.

Radosť hráčov Tatrana.(Zdroj: sita)

Rozhodujúci krok na ceste k postupu do štvrťfinále Pohára EHF, druhej najprestížnejšej európskej súťaže hádzanárov, spravil sedemnásobný slovenský hádzanársky šampión v prvom z dvoch súbojov s dánskym Nordsjaelland Haandbold. Tatran Prešov skvelým výkonom predovšetkým v druhom polčase si vypracoval až desaťgólový náskok. V odvete, v ktorej figuroval ako „domáci“ dánsky tím, stačilo Prešovčanom nahrané kontrolovať. Aj druhý zápas Tatran kontroloval, nič nepodcenil a napokon triumfoval.

PREŠOV. Prešovskí hádzanári mali v osemfinálových stretnutiach veľkú oporu v zaplnenom hľadisku svojho domovského stánku v Mestskej hale.

Už po prvom stretnutí tréner Nordsjaellandu Bruun Klavs Jorgensen blahoželal Tatranu nielen k presvedčivej výhre, ale aj k vynikajúcim fanúšikom, ktorí vytvorili úžasnú kulisu.

„Fanúšikovia boli naozaj skvelí,“ súhlasne, bezprostredne po prvom, veľmi dôležitom presvedčivom víťazstve nad Dánmi tvrdil aj brankár Tatrana Prešov Svetislav Verkič, ktorý sa obdivuhodným výkonom taktiež podpísal pod úspech v prvom z dvojice zápasov.

„V prvom polčase to ešte nebolo ono. Avšak aj vďaka publiku, ktoré za tesného stavu nás podržalo a hnalo dopredu, sme odpor húževnatého a agresívne hrajúceho súpera po prestávke zlomili. Druhý polčas, to už bol herný koncert nášho tímu. Vyhrali sme vysoko, avšak celkom zaslúžene. Pravdou však je, že málokto čakal taký výrazný konečný gólový rozdiel. Všetci do jedného sme však verili, že vyhráme a spravíme ten podstatný postupový krok. V sobotu sme bitku vyhrali, nie však vojnu, ako sa vraví. Stálo nás to dosť síl. Nevadí, zregenerujeme a naberieme sily aj na druhý, verím, že už rozhodujúci postupový krok.“

Skvelá práca obrany a brankára

Tatran Prešov vyhral prvý zápas o desať gólov, avšak Nordsjaellland, kým mladému, novo formujúcemu sa tímu sily stačili, ukázal, že nie náhodou je dánska hádzaná na európskom výslní.

„Mali sme videozáznamy zápasov súpera v Pohári EH s pražskou Duklou i ruským Sungulom Snežisk. Dôkladne sme sa teda pripravili na nepríjemný agresívny škandinávsky štýl. V prvom polčase to nebolo ešte také účinné. V druhom však skvele pracovala naša obrana, za ktorou som mohol aj ja vyniknúť,“ zložil S. Verkič kompliment aj na adresu spoluhráčov.

V priebehu prvej časti sa však musel vystriedať s Kubom Krupom. Z brány ho vyhnala tvrdá strela súpera do hlavy.

„Nebol v tom úmysel súpera. Hneď sa mi prišiel ospravedlniť. Bola to však tvrdá rana. Otrasený som musel na lavičku. Po chvíli ma tréneri opäť poslali do hry.“ Zásah prešovským gólmanom nadlho neotriasol. Po viacerých skvelých zákrokoch diváci znovu skandovali jeho meno.

V nedeľu prišlo do mestskej haly o čosi menej divákov, no atmosféra bola znovu skvelá. Tatran si historický postup vychutnal spoločne s divákmi.

„Všetci máme obrovskú radosť a tú neskrývame,“ konštatoval po oslavách s fanúšikmi kapitán Tatrana Prešov Radoslav Antl.

„Prvý zápas sme rozhodli výborným druhým polčasom. Zabrali v ňom najmä mladí. Dnešný zápas bol už skôr o potvrdení desaťgólového náskoku z prvého duelu. Prehru v odvete sme si nepripúšťali a ani v tomto súboji nič nepodcenili. Naplno sme hrali od začiatku do konca.“

Po takom výraznom náskoku aký Tatran dosiahol v prvom dueli, mohlo prísť aj uspokojenie...

„Žiadne podcenenie sme nepripúšťali, to je pravda, ale vo svojej kariére som už zažil, že keď človek vyhrá prvý zápas o desať gólov, myslí si, že sa mu už v odvete nemôže nič stať. To sme mali na zreteli. Musím povedať, že prešovské skvelé publikum by si nezaslúžilo prehru čo i len o gól. A tomu sme podriadili aj v druhom zápase všetko. Skrátka, aj v tomto stretnutí sme ukázali, že aj na európskom fóre vieme hádzanú hrať. Zápas sme si napokon všetci spoločne vychutnali. Trochu to bolo síce nervóznejšie, išlo nám o veľa. Vedeli sme však, že súper s nami tempo dlho neudrží. Nakoniec sa to ukázalo ako rozhodujúce. Sme v osmičke najlepších a mojím želaním je mať vo štvrťfinále portugalský klub FC Porto Vitalis. Cez tohto súpera sme sa nedostali z domácej kvalifikácie do skupinovej fázy Ligy majstrov. Ak by sme naňho natrafili, určite by sme sa pokúsili vo štvrťfinále Pohára EHF o satisfakciu.“

ico

Štatistika a fakty

PRVÝ ZÁPAS

Tatran Prešov - Nordsjaelland Handobold 30:20 (16:15)

V prvom zápase osemfinále Pohára EHF (obidva sa po dohode klubov hrali v prešovskej Mestskej hale) očakávaný vyrovnaný priebeh priniesol len prvý polčas kvalitného, v dobrom tempe hraného duelu. Súperovi slovenského majstra z krajiny úradujúcich európskych šampiónov patrili úvodné minúty. Prešov šiel do vedenia až v šiestej minúte Kristopansovým gólom na 3:2. Do konca polčasu Dáni doťahovali tesný náskok Slovákov. V druhom polčase sa Tatran vypol k skvelému výkonu v obrane, výborne chytal Verkič, a tak hostia v prvej štvrťhodine druhej časti dali iba tri (!) góly. Mierny favorit napokon rozohral výbornú partiu, ktorou pred nedeľnou odvetou urobil smerom k postupu do štvrťfinále druhej najprestížnejšej európskej súťaže hádzanárov veľký krok.

Zostava a góly Tatrana: Verkič, Krupa – T. Mažár 2, Kopčo 3, Hrstka 3/1, Mi. Urban, Krok 4, Kristopans 7, Drobňák, Radčenko, Kukrika 2, Číp, Guzy 3, Pejovič, Pekár, Antl 5/1.

Najviac gólov za Nordsjaellland: Jorgensen 7/3, Bramming 3.

Pokutové hody: 5/2 – 3/3. Vylúčení: 2 – 3. Rozhodovali: Daniel Accoto Martins a Roberto Accoto Martins (obaja Portugalsko). Divákov: 3 850.

ODVETA

Nordsjaelland Handbold – Tatran Prešov 23:29 (9:16)

V odvetnom zápase o postup do štvrťfinále Pohára EHF nastupoval slovenský majster s desaťgólovým náskokom z prvého súboja s dánskym súperom. Tatran dobrú pohodu i výborne načasovanú formu potvrdil aj v druhom stretnutí. Zápas mal jasne pod kontrolou. Ešte sedem minút pred koncom viedli domáci o 10 gólov, v závere však predviedli aj zopár ukážkových akcií pre fanúšikov, s ktorými sa po záverečnom hvizde spoločne radovali z klubového historického postupu.

Zostava a góly Tatrana: Verkič, Krupa - T. Mažár 1, Kopčo 3, Hrstka 1, Mi. Urban 2, Krok 4/1, Kristopans 6, Drobňák, Radčenko, Kukrika 1, Číp, Guzy 2, Pejovič 2, Pekár, Antl 7/2.

Najviac gólov za Nordsjaelland: Skou 4. Pokutové hody: 3/2 – 3/3. Vylúčení: 5:5. ČK: 49. Lynggaard (Nordsjaelland) za tri vylúčenia. Rozhodovali: Daniel Accoto Martins a Roberto Accoto Martins (obaja Portugalsko). Divákov: 3 370.