Korzár logo Korzár

Saské Švajčiarsko – atraktívna príroda i pamiatky

Saské Švajčiarsko je región na juhovýchode nemeckej spolkovej krajiny Sasko, ktorý prilieha k nemecko-českým hraniciam, za ktorými prechádza do regiónu, nazývaného České Švajčiarsko.

Letecký pohľad na pevnosť Königstein. Pevnosť Königstein je jednou z najväčších horských pevností v Európe a ročne ju navštívi okolo 450 000 turistov.Letecký pohľad na pevnosť Königstein. Pevnosť Königstein je jednou z najväčších horských pevností v Európe a ročne ju navštívi okolo 450 000 turistov. (Zdroj: archív)

Dominantou tohto regiónu je pieskovcová pahorkatina, ktorou v pomerne úzkom údolí preteká Labe, a ktorá je popretkávaná bizarnými pieskovcovými vežami, masívmi a skalnými mestami, oddelenými hlbokými tiesňavami.

Odkiaľ sa ale označenie Saské Švajčiarsko vzalo? Sú za ním skutočne Švajčiari. V roku 1766 boli do drážďanskej umeleckej akadémie povolaní dvaja švajčiarski umelci, Adrian Zingg a Anton Graff.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tí si čoskoro všimli, že na východ od Drážďan, asi deň cesty pešo, leží obdivuhodné pohorie s plochou „strechou“ bez výraznejších vrcholkov. Pripomínalo im pohorie Jura v ich vlasti a preto v listoch, ktoré posielali domov, začali túto oblasť nazývať Saské Švajčiarsko.

SkryťVypnúť reklamu

Na vrcholkoch hrady a pevnosti

Okrem samotného pohoria sa v tomto turisticky atraktívnom regióne vyskytujú z nížiny vystupujúce, samostatne stojace tabuľové hory, na ktorých zväčša stoja hrady či pevnosti. V minulosti slúžili najmä na ochranu obchodných ciest.

Pôvodne bol tento región osídlený slovanským obyvateľstvom a pod saských panovníkov sa dostal až niekedy v 15. storočí. Istou perličkou je, že za Hitlerovej vlády sa označenie Saské Švajčiarsko nesmelo používať.

Liezť nemožno hocikde

Turistický ruch sa v Saskom Švajčiarsku začal rozvíjať až v 19. storočí, s lezením na skaly sa začalo až začiatkom 20. storočia, pričom horolezci museli (a musia) dodržiavať saské pravidlá, prvé svojho druhu na svete (uverejnené boli v roku 1913).

Tie napríklad stanovujú, že lezenie na skalné masívy je (až na tri výnimky) zakázané a povolené je liezť len na vyznačené voľne stojace skalné stĺpy, ktorých je vyše 1 100. Na ich vrcholky vedie vyše 17 000 lezeckých ciest!

SkryťVypnúť reklamu

Za stĺp sa pritom považuje – povedané jednoducho – skalný útvar, vyčnievajúci nad okolitý terén aspoň desať metrov. Pri lezení sú povolené len niektoré horolezecké pomôcky, pričom zakázané je napríklad aj natieranie si rúk magnéziovým práškom.

Saské Švajčiarsko je jednou z najväčších lezeckých oblastí v celej Európe a slúži aj ako akési tréningové cvičisko pre lezenie v Alpách.

Najväčším lákadlom vyhliadková plošina Bastei

Spomeňme aspoň niekoľko najvýznamnejších turistických cieľov v Saskom Švajčiarsku dostupných aj pre „poltopánkových“ turistov, ba dokonca aj telesne postihnutých.

Najnavštevovanejšou turistickou atrakciou celej oblasti je vyhliadková plošina Bastei. Z tejto skalnej plošiny je rozprávkový výhľad do údolia Labe, ktoré je 194 metrov pod ňou – vlaky na trati popri rieke vyzerajú ako malé modely. Veľkou turistickou atrakciou je z pieskovca postavený most so siedmimi oblúkmi, ktorý je dlhý 76,5 m a preklenuje roklinu, hlbokú 40 metrov. Tento most, postavený v roku 1851 namiesto bývalého dreveného, je vraj prvou stavbou v Európe, postavenou výhradne na turistické účely.

SkryťVypnúť reklamu

Atraktívna pevnosť Königstein

Z vyhliadky Bastei vidno ďaleko do polabskej nížiny, z ktorej tu a tam vyrastajú už spomínané typické skalné tabuľové hory.

Na jednej z nich stojí ďalšia turistická atrakcia Saského Švajčiarska – pevnosť Königstein, čiže doslova kráľovský kameň (aj keď slovom Stein čiže kameň v tejto súvislosti znamená celú horu). Skalná plošina, na ktorej je pevnosť vybudovaná má rozlohu 9,5 hektára a leží 240 metrov nad hladinou Labe. Pevnosť je jednou z najväčších horských pevností v Európe a v jej obrovskom areáli je vyše 50 stavieb na vojenské i civilné účely. Niektoré sú staré vyše 7 storočí. Múr, obklopujúci pevnosť, má dĺžku 1 800 metrov a na niektorých miestach je vysoký až 42 metrov. Najstaršiu písomnú zmienku o hrade (ktorý bol neskôr prestavaný na pevnosť) možno nájsť na dekréte českého kráľa Václava z roku 1233 – mimochodom, prvá písomná zmienka o Košiciach je o tri roky staršia.

V auguste 1359 pobýval na hrade český kráľ Karol IV., ktorý tam podpísal privilégiá pre lodnú dopravu. Najstaršou budovou v areáli pevnosti je kaplnka vtedy ešte českého kráľovského hradu, postavená na prelome 12. a 13. storočia.

O rozľahlej pevnosti spomeňme len niekoľko zaujímavostí. Jedným z hlavných problémov vysoko položenej pevnosti bol nedostatok vody, ktorý sa pôvodne riešil zachytávaním dažďovej vody. Až v rokoch 1563-1569 bola vyhĺbená studňa, hlboká 152,5 metra – ide o najhlbšiu studňu v Sasku a druhú najhlbšiu v Európe. Kurióznou „stavbou“ (zhotovenou v rokoch 1722 až 1725) bol aj kráľovský vínny sud o objeme temer 250 000 litrov, ktorý bol však vínom doplna naplnený len raz a už v roku 1818 bol odstránený.

Ušiel jediný väzeň – francúzsky generál

Pevnosť Königstein síce nikdy nebola dobytá, ale ani nezohrala vo vojenských udalostiach významnejšiu úlohu. V oboch svetových vojnách už slúžila len ako väzenie vojnových zajatcov. Len jedinému z nich sa podaril útek z neprístupnej pevnosti. Bol to francúzsky generál Henri Giraud, ktorý sa 17. apríla 1942 spustil po múre pevnosti a podarilo sa mu utiecť až do Francúzska.

Od 29. mája 1955 je pevnosť vojenskohistorickým múzeom, ktoré ročne navštívi okolo 450 000 návštevníkov z celého sveta. Vďaka dvom výťahom, z ktorých jeden vedie po vonkajšej strane múra, sa do areálu pevnosti dostanú aj telesne postihnuté osoby.

Studňu kopali 22 rokov

Spomedzi pamätihodností Saského Švajčiarska spomeňme ešte hrad Stolpen, ktorého názov má slovanský pôvod (stĺp). Hrad je totiž postavený na čadičovej (bazaltovej) sopečnej vyvreline, starej 25 miliónov rokov a vytvárajúcej typické stĺpovité útvary. Ide o vôbec prvý historicky zaznamenaný výskyt takejto horniny v Európe. Pozoruhodnosťou hradu je studňa, ktorej „vyďobanie“ do tvrdého bazaltu trvalo 22 rokov (denne baníci pokročili asi o 1 centimeter). Studňa má hĺbku okolo 84 metrov a je najhlbšou na svete, vyhĺbenou do bazaltu.


Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 395
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 110
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 255
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 276
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 656
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 524
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 311
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 33 469
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 965
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 541
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 019
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 916
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 131
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 752
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 438
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 33 469
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 965
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 541
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 019
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 916
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 131
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 752
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 438
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu