V hornom Zemplíne spomedzi nich zastáva najviac funkcií primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer–SD).
ZEMPLÍN. Jana Vaľová je na kandidátke Smeru na 57. mieste. V súčasnosti je poslankyňou Národnej rady, poslankyňou Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a primátorkou Humenného.
Na otázku, či sa to dá zvládnuť, Vaľová odpovedala: „Najviac investičných akcií šlo v meste za môjho obdobia. To znamená, že bol podaný výkon. Ubezpečujem občanov, že zvládnem prácu v NR SR aj v meste.“
Podľa nej je jej pôsobenie v NR SR pre mesto výhodou. Stretáva sa s ministrami a môže rôzne veci prekonzultovať.
Na margo pôsobenia v PSK povedala, že ľudia jej hovoria, aby sa nevzdávala pozície, ktorú dosiahla, pretože získala ich dôveru: „Určite budem ale zvažovať, či budem kandidovať v ďalších voľbách do PSK. Chcem si nechať viac času na prácu v meste a v Národnej rade.“
Lukša: To zvládnem
Michal Lukša (Smer) povedal, že kedže je zástupcom primátora Sniny len na polovičný úväzok, povinnosti poslanca Národnej rady v pohode zvládne: „V prepojení mesta a Národnej rady vidím jednoznačne prínos.“
Dunajčák: Porozmýšľam, čoho sa vzdám
Primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák (ĽS-HZDS) povedal, že v prípade zvolenia si bude musieť určiť priority. Na mestskom úrade je zavalený prácou, pretože mu tam chýba prednosta a riaditeľ Mestského podniku služieb.
„Pravdepodobne sa budem musieť niečoho vzdať. Čoho, to v tejto chvíli povedať neviem. Rozhodnutie príde až po voľbách,“ povedal.
Rozhodnutí starostovia: Len jedna stolička
Miroslav Porochnavý je starostom obce Kochanovce v okrese Humenné. Kandiduje za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. V prípade zvolenia sa mieni funkcie starostu vzdať: „Dve funkcie naraz sa nedajú zvládnuť. Niekto potom trpí. A väčšinou sú to občania.“ Funkcie starostu by sa vzdal okamžite.
Zuzana Gajdošová je starostkou obce Pčoliné v okrese Snina. Kandiduje za Náš kraj. V prípade zvolenia by sa funkcie starostky vzdala. „Prácu si treba zastávať poriadne. Dve takéto funkcie sa súčasne stíhať nedajú.“
Uspieť opäť chce i exposlanec Babič
GEMER. Na Gemeri kandidujú dvaja starostovia, J. Babič, aj rožňavskí poslanci. Poslanci Ivan Kuhn (OKS) a Matúš Bischoff (OKS) sú na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. K nim sa ešte pridal dlhoročný podpredseda OKS Tibor Takáč.
Na zvoliteľnom mieste za stranu Most–Híd je viceprimátor a poslanec MZ Pavol Burdiga. Funkciu zástupcu starostu vykonáva len v prípade neprítomnosti primátora Vladislava Laciaka (nez.), za čo mu prináleží štvrťročná odmena.
Dvaja starostovia chcú byť aj v NR SR
Do parlamentu kandidujú aj dvaja starostovia z Gemera. Peter Bollo (Most–Híd) z Krásnohorského Podhradia a starosta Gočova Milan Mlynár (SNS).
Starosta Gočova Milan Mlynár kandiduje za SNS: „Starosta som len na 6–hodinový úväzok, a preto si viem predstaviť, že pracujem aj ako poslanec v NR SR. Parlament predsa nezasadá každý týždeň.“
Súbeh vykonávania funkcie starostu a poslanca si vie predstaviť aj starosta Kr. Podhradia Bollo (Most–Híd). Známy sa stal prednedávnom kvôli zadržaným obecným novinám.
„Určite to bude časovo veľmi náročné, ale dá sa to zvládnuť. Ak by som sa stal poslancom, urobím všetko pre to, aby obec nebola poškodená,“ tvrdí Bollo.
Babič opätovne kandiduje
Okresný predseda strany Smer–SD Ján Babič chce byť opäť poslancom v parlamente. V predchádzajúcich voľbách sa mu to nepodarilo, šťastie tak skúsi v tých predčasných.
Ako poslanec v NR SR už pôsobil v rokoch 2006 až 2010. Za dlhé obdobie to bol jediný poslanec, ktorého mal Rožňavský okres vo veľkej politike.
Od roku 2009 je poslancom v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Nedávno sme písali o jeho dosadení na post zástupcu riaditeľa pre riadenie projektov v sociálnom zariadení Subsidium.
Pracovnú funkciu odsúhlasil Úrad KSK, kde má Smer väčšinu. Ďalším z kandidujúcich poslancov KSK je Gejza Milko. Rómsky aktivista a živnostník kandiduje za ĽS–HZDS.
Jakub Buzinkay
Primátorka Nemčíková ide za „jednomandátové“ KDH
SPIŠ. Gelnická primátorka Anna Nemčíková je na kandidátke KDH.
„Kandidujem síce, ale som realistka, zo 67. miesta je ťažké prekrúžkovať sa na zvoliteľné miesto. Určite by bolo dobre, keby sa do parlamentu dostal konečne človek z Hnileckej doliny.“
Keďže KDH presadzuje iniciatívu – jeden mandát stačí, zaujímalo nás, ako by riadila mestský úrad v prípade zvolenia. Neodpovedala nám s tým, že je to predčasné.
Kandiduje aj Majerský
Zo samosprávy do parlamentu by sa chcel dostať aj Levočan Milan Majerský, ktorý sa musel vzdať primátorskej stoličky. Rozhodol tak Ústavný súd. Dnes pracuje na magistráte ako prednosta. Na kandidátke KDH je na 55 mieste.
Z Levoče by sa chcel do Národnej rady SR dostať aj bývalý primátor, mestský a krajský poslanec Miroslav Čurilla. Je na listine SDKÚ–DS.
Zo Spišskej Novej Vsi figuruje na kandidátke Smeru zástupkyňa primátora Lea Grečková, niekdajšia poslankyňa Národnej rady a terajšia poslankyňa v krajskom parlamente.
Za ĽS–HZDS kandiduje dlhoročný mestský poslanec a niekdajší prednosta na obvodnom úrade Marián Bubeník
Erika Karasová
Baran túži aj po tretej poslaneckej stoličke
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Ako to vyzerá pod Tatrami?
Za KDH chce byť opätovne v parlamente Monika Gibalová.
Zaujala aj kandidatúra Valenta Jaržembovského (SDĽ), ktorý pôsobil vo funkcii primátora Starej Ľubovne tri volebné obdobia.
Za Matovičovu stranu OĽaNO sa chce do parlamentu prekrúžkovať popradská poslankyňa Helena Mezenská, známa aj z niektorých konfrontácií s primátorom Antonom Dankom (nez.).
Za Kotlebovu ĽS Naše Slovensko opätovne kandiduje náčelník mestskej polície v Podolínci Vladimír Živčák.
Za Smer-SD chcú svoje súčasné postavenie poslancov v národnom parlamente potvrdiť Marián Saloň zo Starej Ľubovne a Peter Šuca z Novej Lesnej.
Starosta Ľubice Peter Repčák kandiduje za Most-Híd, teda za stranu s menším zázemím v končinách okolo Tatier.
Milan Baran: Nevidím v tom problém
SDKÚ-DS má na kandidátke aj Milana Barana, prednostu obvodného úradu v Poprade a zároveň krajského i mestského poslanca. Ak by sa stal poslancom Národnej rady, zo zákona by musel uvoľniť stoličku prednostu obvodného úradu.
Ako nám povedal, v prípade zastávania troch poslaneckých mandátov - NR SR, Prešovský samosprávny kraj (PSK) a mesto - by vraj funkcie by zastával plnohodnotne: „Nevidím v tom problém. Najmä funkcie poslanca mesta a PSK úzko súvisia. Tu sú však zasadnutia len raz za dva či tri mesiace, takže fungovanie v Národnej rade by sa dalo zvládať. Horšie to je v prípade starostov či primátorov. Pozrite sa, napríklad pani Vaľová v Humennom je poslankyňou národnej rady, župy a je aj primátorkou. A práve táto funkcia si vyžaduje, aby bola dennodenne v kontakte s občanmi,“ poznamenal.
Pár miest za M. Baranom sa nachádza bývalá europoslankyňa Zita Pleštinská z Chmeľnice pri Starej Ľubovni.
Peter Rindoš
Rady
Ako sa rozhodovať?
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko si myslí, že voliči by si mali kandidátov vyberať podľa toho, ako sa prejavujú vo verejnom živote.
Hodnotiť kandidátov, ktorí už v politike v súčasnosti sú, sa podľa neho najlepšie dá podľa toho, či sa v politike osvedčili, alebo nie.
Ak kandidujú „politickí nováčikovia“, je podľa Rončáka dobré zistiť si ich pôsobenie nielen v pracovnom, ale hlavne vo verejnom živote. „Ak je niekto dobrým lekárom, neznamená to, že bude aj dobrým politikom. Je dôležité, či sa angažuje aj vo verejnom živote,“ povedal.
Keďže podľa Rončáka neexistujú univerzálne pravidlá, podľa čoho sa rozhodovať, nebude na škodu, ak si voliči pozrú, akí ľudia kandidáta obklopujú. „Ak je v partii s ľuďmi, ktorí sa v politike osvedčili, je predpoklad, že ich výber bude dobrý. Ak je v tej druhej, tak môžeme predpokladať, že ich voľba dobrá nebude,“uzavrel.
Dôležité je zvážiť najmä to, aké zásady a ciele prezentuje tá–ktorá politická strana.
kor
POČTY KANDIDÁTOV Z REGIÓNOV
Podtatranský región
KDH: 3 kandidáti
SDĽ: 7
SNS: 6
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti: 7
SaS: 3
PaS: 5
Náš kraj: 7
Strana zelených: 2
ĽS-Naše Slovensko: 7
Smer-SD: 5
Zmena zdola: 1
NaS: 3
KSS: 3
Strana RÚ na Slovensku: 1
Most-Híd: 2
99 percent: 2
ĽS-HZDS: 2
Robíme to pre deti: 3
SDKÚ-DS: 3
SOS: 2
Strana Slobodné slovo Nory Mojsejovej: 1
Spiš
KDH: 5
SDĽ : 3
SNS: 6
Obyčajní ľudia a nezávislí kandidáti: 5
SaS: 1
Právo a Spravodlivosť: 1
Ľudová strana Naše Slovensko: 1
Smer–SD: 2
Národ a Spravodlivosť – naša strana: 1
KSS: 5
Strana Rómskej únie na Slovensku: 1
Most–Híd: 1
99 % - občiansky hlas : 1
ĽS – HZDS: 5
Robíme to pre deti – SF: 5
SDKÚ – DS: 5
Strana Slobodné slovo Nory Mojseovej: 4
Strana živnostníkov Slovenska: 1
Gemer
KDH: 2 kandidáti
SDĽ: 2
SNS: 5
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti: 8
SaS: 1
PaS: 1
Náš kraj: 3
Strana zelených: 1
ĽS-Naše Slovensko: 1
Smer-SD: 1
Zmena zdola: 2
NaS: 1
KSS: 4
Strana RÚ na Slovensku: 3
Most-Híd: 5
ĽS-HZDS: 2
SDKÚ-DS: 4
SOS: 1
Strana Slobodné slovo Nory Mojsejovej: 2
Str. živn. Slovenska: 2
SMK: 15
Obyčajní ľudia: 1
Zemplín
KDH: 6 kandidátov
SDĽ: 13
SNS: 8
Obyč. ľudia a nez. os: 5
PaS: 3
Náš kraj: 36
Strana zelených: 3
ĽS–Naše Slovensko: 1
Smer SD: 7
Zmena zdola:1
Národ a Spravodlivosť- Naša strana: 3
KSS: 15
Strana RÚ: 3
Most-Híd- 6
99 % : 4
ĽS- HZDS: 8
Robíme to pre deti: 1
SDKÚ–DS: 7
SOS: 4
SMK: 8
Strana Slobodného slova- Nory Mojsejovej: 1
rin, kar, jak, kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.