Mimo poetického názvu v maďarčine (Sasanka = Morská ruža) je na novej spravodajskej afére vôbec najpôvabnejšie, že ako asi politikom – slovami Richarda Sulíka – teraz "lepí" v zadku.
Nevedia dňa ani hodiny, kedy aký "corpus delicti" sa na nich uprostred kampane na internete zjaví.
Čo sa špeciálne Sasanky týka, tak povedzme, že Sulík mohol dopadnúť aj podstatne horšie. Predpoklady na to má. Skutočnosť, že vynášal informácie o vnútorných veciach koalície človeku so záporným verejným imidžom, a to ešte v brizantnej kauze prokurátora, je vážny úder integrite predsedu SaS.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Teda presnejšie, mal by byť v očiach tých, ktorí mu dôverujú ako politikovi. Keďže ale jadro - a zrejme i obal - elektorátu SaS tvoria presne takí "veriaci", ako "ficovoliči" (ktorých, zo záhadných dôvodov, považujú za hlúpejších ako sú sami), Sulík pochybnosť prežije.
Áno, aj napriek tomu, že práve dôverou k politikovi, ktorý sa profiluje najviac "antigorilovsky", by mala zatriasť skutočnosť,, že udržiaval takpovediac intímny styk (metafora!) s emblematickou postavou presne toho prostredia, o ktorom prináša reportáž Gorila. (Analógia s prípadom Harabin-Sadiki ale nesedí, u predsedu Najvyššieho súdu je vec nepomerne problematickejšia.)
Sasanku je možné čítať tak, že medzi týmito dvoma vznikol v minulosti nejaký vzťah či lojalita. A to, čo prezrádzajú odchytené SMS správy, je odraz minulosti v situácii, ktorá im prisúdila antagonistické roly. Sulík skrátka nedocenil, resp. zle vyhodnotil, že medzi vysokou verejnou rolou a vzťahom napr. k priateľovi, či dobrému známemu, ktorému je (môže byť) zaviazaný, nie je priestor na akúsi delenú lojalitu. Akože dobre, pomôcť ti nemôžem, ale aby si bol v obraze... Pretože, všakáno, pre ťažšie podozrenie, že cez Sulíka by Kočner ovplyvňoval dej v prospech svojho protežanta Trnku, niet v kontexte celej prokurátorskej epopeje jedinej ďalšej indície.
Názory, že podstatný je obsah, a nie odkiaľ sa Sasanka vzala, sú nebezpečné. Unikanie odposluchov, prepisov, atď zo "silových zložiek" je prejav rozvalu štátu nemenej závažný ako pozadia typu Gorila. To, čo udivuje v tejto súvislosti, je bohorovná ľahkomyseľnosť takého dôležitého človeka, ako je Sulík. Presnejšie – v jazykovom ústave odpustia – prázdnomyseľnosť. Ak je u niekoho taká 90-percentná pravdepodobnosť, že je sledovaný – legálne či ilegálne - v kuse, tak je to Kočner. Sulíkovi "lepí", aby ich spolu nevideli – pozri Sasanka – ale esemeskuje s ním hore-dole.
Mimochodom. Tu začína bizarnosť aj Gorily. Ak chcete byť ako známy miliardár odhalený, že kujete pikle proti štátu či organizujete korupciu, nemôžete pre to urobiť nič viac, než sa v centre Bratislavy (!!!) na jednom a tom istom mieste stretávať s politikmi, straníckymi pokladníkmi, atď. Máte lepší nápad, ako doslova nenechať všetkým tajným službám, čo na SR operujú, inú možnosť, než vás "napichnúť"?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.