Korzár logo Korzár
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Svitko: Súťaž bola ohromným adrenalínom

Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko sa prvého januára postavil na štart prestížneho púštneho dobrodružstva s visačkou Rally Dakar.

Štefan Svitko. Ukázal, že je nielen dobrým jazdcom, ale dokáže sa vynájsť aj za mikrofónom.Štefan Svitko. Ukázal, že je nielen dobrým jazdcom, ale dokáže sa vynájsť aj za mikrofónom. (Zdroj: glo)

Zvykne sa vravieť že do tretice všetko dobré, a to akoby si povedal aj momentálne najlepší slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko z Oraving-Slovnaft tímu, ktorý sa prvého januára postavil na štart prestížneho púštneho dobrodružstva s visačkou Rally Dakar.

Vizitka


Narodený: 26. 6. 1982
Výška: 178 cm
Hmotnosť: 85 kg
Stav: slobodný
Najväčšie úspechy: 1. miesto ME enduro juniorov (2005), ME družstiev (2006), ME trieda E3 (2009), ISDE klubová súťaž (2008).
2. miesto ME trieda E3 (2008), 3. miesto ME (2007), 3. miesto ME družstviev (2007)
Rally Dakar - tri štarty
Rok 2010: 13. miesto, 1. miesto v kategórii nováčik, 2. miesto v kategórii amatér
Rok 2011: nedokončil, odstúpil pre poruchu motora zo 7. priečky absolútne
Rok 2012: 5. miesto absolútne
Motocykel: KTM 450

glo


KOŠICE. Slávna súťaž po presune z Afriky do Južnej Ameriky sa teší na novom pôsobisku veľkému záujmu divákov a predchádzajúce ročníky sa začínali aj končili v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires.

V tomto roku však organizátori trať inovovali a jazdilo sa nie v dvoch krajinách, ale troch. Štart nebol na dobre známom mieste, ale metropolu Argentíny nahradilo mesto Mar del Plata na pobreží Atlantického oceánu a cieľ v peruánskom hlavnom meste Lima, ktoré leží na brehoch Tichého oceánu.

Na súťažiacich čakala náročná trať s celkovou dĺžkou takmer 9 000 km, pričom polovicu tvorilo 14 rýchlostných skúšok.

V tomto ročníku rely sa na štart postavili až štyria Slováci, z ktorých dvaja predčasne skončili (Ján Zaťko, Ivan Jakeš technické problémy, pozn. aut.), druhá dvojica Dušan Čipka (75. miesto pri svojej premiére) a Štefan Svitko (5. miesto), čo je najlepším umiestnením nášho pretekára na tomto podujatí.

Hodno tiež dodať že v poslednej etape, ktorá už nič nezmenila na celkovom poradí, skončil Štefan Svitko na vynikajúcom treťom mieste, ktorým len potvrdil vzostupnú formu na súťaži, keď sa zlepšoval od etapy k etape.

Nezastavilo ho ani zranenie ramena, a ukázal v sebe nesmiernu vôľu bojovníka, ktorého len tak ľahko nič neodradí od naplnenia cieľa.

Víťazstvo v kategórii motocyklov na tohtoročnom Dakare si vybojoval francúzsky jazdec Cyril Despres vyrovnanými výkonmi a zásluhou umnej taktiky. Vyhral celkovo tri etapy, ktoré mu akoby vyveštili tretí celkový triumf na maratónskej rely.

Druhý skončil jeho dlhoročný súper Španiel Marc Coma, ktorý zaostal iba o 2:43 min, čo pri náročnej rely nie je veľa, avšak penalizácie časové rozdiely zväčšili.

Pre úplnosť dodajme že tretím v tejto kategórii bol Portugalčan Helder Rodrigues, štvrtým Španiel Vilamdosem a prvú päťku uzatváral náš jazdec.

Posledné etapy Dakaru boli pre neho dvojnásobne náročné, lebo okrem trate sa musel vyrovnať aj so zraneným ramenom. Udržal si výborné miesto a v peruánskej Lime si vychutnal svoje minúty slávy na cieľovej rampe, kde podobne ako trojica najlepších aj on si prevzal sošku hlavy beduína.

Z troch štartov - dvakrát v cieli

Pred dvomi rokmi sa po prvý raz postavil na štart tejto súťaže, ako tretí Slovák došiel do cieľa, a podarilo sa mu to pri premiérovom štarte.

V celkovej klasifikácii skončil na 13. priečke, pričom si vyslúžil ocenenie ako najlepší nováčik. Vlani opäť naznačil, že patrí do TOP 10 tejto súťaže motocyklov, avšak technika mu nevydržala a musel predčasne odstúpiť zo siedmej priečky priebežného poradia.

Pred odchodom na svoj tretí Dakar 29-ročný Svitko prezradil: „Vkladám do neho veľké nádeje. Postavili sme tím, ktorý nič nenechá na náhodu. Disponujeme takým technickým vybavením a náhradnými dielmi, že by nás nemalo v pretekoch nič zaskočiť. Príprave pred touto sériou venujem naozaj maximum.“

Púštne dobrodružstvo je ťažšie ako maratón a jazdec si musí zastať svoje miesto každý deň. Po dvojtýždňovom putovaní tromi krajinami- Argentína, Čile a Peru – dosiahol náš jazdec historický výsledok, keď skončil na piatom mieste.

Do cieľa došiel aj napriek zraneniu pravej ruky s veľkým sebazaprením, čo len znásobilo jeho úspech, že nič ho nedokáže odradiť od naplnenia plánov. Ukázal, že aj člen malého tímu sa dokáže zaradiť medzi velikánov tejto súťaže, ktorí majú oveľa lepšie technické zázemie.

„Mojím prvým cieľom pre tohtoročný Dakar bolo úspešne dôjsť do cieľa. To bolo rozhodujúce. A potom som si chcel zlepšiť moje 13. miesto z roku 2010, keď som na Dakare debutoval,“ povedal.

V deviatej etape si vylepšil osobný rekord treťou priečkou, ktorú zopakoval aj v záverečnej etape a v elitnej desiatke figuroval celkovo sedemkrát. Stal sa prvým Slovákom s dvoma absolvovanými Dakarmi na konte.

„Každý, kto by v budúcnosti chcel štartovať na týchto pretekoch, by si však mal uvedomiť, že Dakar je v prvom rade o kondícii - fyzickej i psychickej. A potom tiež o technike. Keď tieto tri faktory fungujú bez problémov, človek môže prísť do cieľa,“ pridal svoj postreh o tejto súťaži.

Prekonal slovenské maximum

Trojnásobný majster Európy v endure a niekoľkonásobný majster Slovenska odchádzal na svoj tretí Dakar so skromnými cieľmi, ktoré sa mu podarilo hravo prekonať. Dosiahol nové historické maximum v slovenskom podaní. Doterajším najlepším výkonom Slováka bola deviata pozícia Jaroslava Katriňáka z roku 2007.

V kútiku duše veril, že pri dobrej konštelácii hviezd môže zlepšiť aj umiestnenie Jara Katriňáka, ktorý v roku 2007 skončil na siedmom mieste. Pred odchodom to však nechcel nahlas prezradiť, ale po návrate domov priznal, že táto túžba mu pomáhala zdolávať všetky nástrahy.

„Som rád že sa to podarilo,“ priznal. Na druhej strane jeho výsledkom bol nadšený aj Katriňák, ktorému vôbec nevadilo že ho prekonal.

„Dosiahol vynikajúci výsledok a počas celej súťaže som mu držal palce. Jazdil veľmi dobre v teréne v akom išli a ukázal veľa sily a odhodlania, príliš neriskoval a išiel rozumne. To, že ma prekonal, ma vôbec nemrzí. Urobil dobré meno pre Slovensko a rovnako aj sebe samému. Vážim si jeho výkon tým viac, že posledné etapy absolvoval so značným sebazaprením. Viem čo to znamená, sám som to zažil, takže všetka česť. Naozaj sa teším z jeho výkonu a umiestenia,“ vyjadril sa J. Katriňák na adresu Svitka.

Cieľom tretie miesto

Po návrate neskrýval radosť a veľmi rád sa rozhovoril o svojom účinkovaní, ako aj súperoch na trati. V etapách sa dvakrát prebojoval na tretiu priečku a pokojne mohol uvažovať o rovnakej aj v celkovej klasifikácii. Žiaľ, zranenie v 10. etape ho trocha pribrzdilo.

„Darilo sa mi jazdiť stále vpredu, škoda, že v závere súťaže som mal zdravotné problémy, lebo by to bolo iste ešte lepšie. Súťaž bola pre mňa ohromným adrenalínom, a keď sa mi na trati darilo, často som zabudol aj na boľavé rameno. Chuť súťažiť a najmä ohromné odhodlanie niečo na Dakare dokázať potlačili aj bolesť.“

Svojou jazdou naznačil, že s ním musia rátať aj súperi či už Francúz Despres alebo Španiel Coma. „Pokiaľ budú jazdiť aktívne, tak prvé dve priečky na Dakare budú patriť im. Na rozdiel odo mňa, keď v priebehu sezóny jazdím country cross a motokros, oni sa celý rok venujú výlučne rely. Na ich výkone vidieť inú techniku jazdy aj samotná navigácia je úplne niekde inde. Obdivujem ich, ako dokážu ísť rýchlo a ešte sa aj navigovať.“

Je reálna teda tretie priečka? „Portugalčan na treťom mieste bol rýchlejší, ale nie nezdolateľný. Rád by som išiel na ďalší Dakar a v príprave mu venoval viac času. Stále je čo zlepšovať na technike jazdy. Musím celý rok v príprave makať a až potom sa to možno niekedy v budúcich rokoch podarí. Keď som v roku 2010 išiel na svoj prvý Dakar, vôbec som netušil, do čoho vlastne idem. Lebo náročnosť týchto pretekov som si nevedel predstaviť. O rok neskôr som musel pre poruchu motorky predčasne skončiť už v 8. etape a teraz pri treťom štarte som svoje maximum s vypätím všetkých fyzických, ale najmä psychických síl, posunul na veľmi krásne 5. miesto. Som veľmi rád, že sa nám to spoločným úsilím celého tímu s mechanikom Františkom Hostinským a masérom Ivanom Malárikom podarilo,“ konštatoval Š. Svitko.

Absolvoval operáciu

Oslavy v rodnom Žaškove boli opäť veľkolepé, nechýbala polnočná zabíjačka ako aj mamkina torta s motívom Dakaru.

Rodáci by iste so Števom radi oslavovali jeho piate miesto aj každý deň, avšak nášho úspešného pretekára čakala v minulých dňoch operácia zraneného ramena. Tú už má úspešne za sebou.

Operačný zákrok pravého ramena sa uskutočnil v trnavskej fakultnej nemocnici na traumatologicko-ortopedickej klinike pod vedením jej prednostu MUDr. Jána Kuchtu.

„Števko mal odtrhnuté až dva úpony ramenného svalu, čo prvotné vyšetrenie neukázalo,“ povedal motocyklistov otec Štefan Svitko starší.

„Pôvodne sa totiž hovorilo iba o jednom úpone. Lekári len krútili nechápavo hlavou nad tým, že s takým zranením dokázal jazdiť. Podľa nich hrozilo, že sa mu vykĺbi rameno. Úpony mal doslova rozbité, takže bol najvyšší čas, aby mu ich dali do poriadku.“

Operácia sa skončila dobre a na Štefana Svitka čaká niekoľkotýždňová rekonvalescencia. Je isté, že začiatok novej domácej sezóny asi nestihne, ale budúcoročný Dakar by rád absolvoval.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 780
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 801
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 758
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 675
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 267
 6. Aká je chémia vôní 9 177
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 632
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 613
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 056
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop