Korzár logo Korzár
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Slang a internetové značky ničia náš spisovný jazyk

Ani vy nerozumiete slangovému jazyku používanému pri inernetovej komunikácii? Dnešný písomný prejav sa od minulých generácií veľmi odlišuje.

A výrazne sa to líši aj od skutočnej slovenčiny, na čom absolútne dokonale pracuje internet a počítače. Zo slov sa dnes stávajú skratky, zo skratiek hlásky a dnes už stačí použiť „nz“ namiesto nie je začo. Sú to samé „ok“, „ko“ a vždy, keď to niekto použije, len prispieva k záhube nášho rodného jazyka.

Veď ak by dnes Shakespeare napísal Hamleta v takomto jazyku, dali by ho skartovať. A čo Ľudovít Štúr? Nezabúdajme na kodifikátora nášho spisovného jazyka. Inak by to mohlo byť tak, že „Pán vplyvný čet“ sa stane novým nástupcom tak ťažko vybojovanej spisovnej slovenčiny.

„Či chceme, alebo nie, v poslednom období sa prudko rozširuje písomná komunikácia na úkor ústnej. Posielame oveľa viac e-mailov, SMS správ, využívame najrôznejšie online komunikačné nástroje. Internet úplne zmenil model komunikácie medzi ľuďmi, a preto jeho význam mnohí porovnávajú s významom Gutenbergovho vynálezu kníhtlače,“ hovorí gymnazistka Paula Čorňáková, ktorá sa tomuto problému venuje vo svojej stredoškolskej odbornej práci.

Pre mladých je internet samozrejmosťou

Internet čoraz výraznejšie zasahuje predovšetkým do života mladých ľudí. Sú prvou generáciou, pre ktorú je už internet úplnou samozrejmosťou, považujú ho za prirodzenú súčasť svojho života a mnohí si už ani nedokážu predstaviť dobu, keď neexistovalo pripojenie k sieti.

Ide o online generáciu, ktorá čoraz viac času trávi v digitálnom svete, nadväzuje v ňom nové priateľstvá, realizuje svoje záľuby, získava, triedi, ale aj distribuuje informácie, komunikuje najrôznejšími kanálmi, zdieľa svoje myšlienky, buduje svoju identitu.

V dnešnom svete vládne informačné preťaženie, preto je dôležité komunikovať jasne, stručne a efektívne.

„Dnešná mládež často zabúda, že jazyk je nenahraditeľný pomocník, ktorým sa každodenne jeden druhému prihovárame a nazeráme si do duše. Chcem, aby si mladá generácia uvedomila, akú nebezpečnú zbraň držíme v rukách – náš písomný prejav, pomocou ktorého fungujeme. Pri tom nezabúdajme na to, že náš písomný prejav sa nekončí iba pri četovaní, ale existuje tu ešte mnoho iných písomných komunikačných prostriedkov, ktoré nám unikajú.“

Správny smer?

Písomný prejav sa neustále mení s nástupom nových generácií. Kedysi to bolo iba obrazové písmo, hieroglyfické, grécke archaické písmo, ktoré zďaleka nekončia pri hlaholike. Písmo sa vyvíja neustále a spolu s ním aj formy, ktorými podávame svoje obsahy, myšlienky, dojmy, pocity, nálady či rôzne informácie.

„Žijeme v 21. storočí a svet sa pohol obrovským krokom vpred. Nie je preto nič zvláštne, že aj náš písomný prejav sa posunul. Predmetom skúmania však ostáva, či sa posúva tým správnym napredujúcim smerom, aby aj ostatné generácie sa mohli pohnúť o nejaký ten level vyššie. Treba predovšetkým vedieť rozlíšiť, kedy sa písmo ešte vyvíja a kedy už pomaly upadá či zaniká,“ zdôraznila Čorňáková.

Vplyv sociálnych sietí na tínedžerov a ich písomný prejav

Facebook, MySpace a ďalšie sociálne siete sa stávajú akousi občianskou spoločnosťou tínedžerskej kultúry. Obľúbené sú medzi staršími žiakmi základných škôl a predovšetkým medzi stredoškolákmi a vysokoškolákmi.

„Mimoriadnu popularitu medzi mladými ľuďmi má četovanie (z anglického slova „chat“ - internetová textová on-line komunikácia s jedným alebo viacerými partnermi prostredníctvom tzv. chatovacích stránok), ktoré je rozšírené najmä medzi mladšími vekovými kategóriami tínedžerov. Jednou z príležitostí vyplývajúcich z týchto čoraz populárnejších fenoménov je podľa mojich zistení zdieľanie skúseností s ostatnými rovesníkmi, výmena informácií, názorov, rozvíjanie schopností diskusie, rozvíjanie obhajovania vlastných názorov či logickej argumentácie,“ uviedla Paula Čorňáková, ktorá sa tejto téme venuje vo svojej stredoškolskej odbornej práci. „Mladí ľudia dnes už nepoďakujú typom ďakujem, ale stačí iba jedno obyčajné „ď“.

Písomný prejav rieši nedostatky ústnej komunikácie. Výhodou je, že touto formou vyjadrovania máme čas a priestor na presnú formuláciu myšlienok a výberu vhodných slov. Dokonca stále môžeme poskytnúť hmotný doklad o poskytnutí informácie, napríklad listom. Takýmto spôsobom možno sprostredkovať informáciu veľkému počtu ľudí a pritom máme menšiu náročnosť na čas.

Komunikácia je veľmi dôležitá

Písomná komunikácia dokáže zmeniť beh dejín. Dokáže predísť nedorozumeniam a dokáže vyjadriť to, čo ústa nedokážu. „Pomocou pera, klávesnice či iných pomôcok na písanie dokážeme neuveriteľné. Potešiť, podporiť, len tak sa rozprávať, opísať pocity, zachrániť životy... Ako každý človek, aj písanie má svoje zlé stránky. Písané slovo dokáže zlomiť, ublížiť, uraziť. Preto je potrebné, aby sme sa celý svoj život zaoberali tým, čo písanie znamená,“ uviedla P. Čorňáková.

Šesťdesiatich študentov sa spýtala, či im nevadí, že sa internetové skratky dostali do normálnej konverzácie a nahradili mnohé súvislé vety. „57 percent mi odpovedalo, že im takáto konverzácia dokonca vyhovuje. Zvyšným 43 percentám respondentov takýto spôsob komunikácie prekáža. Respondenti, ktorí takto odpovedali, argumentovali vetou, že sa už nevieme súvisle rozprávať. Blogeri (pisatelia vlastných internetových stránok) a četujúci nie vždy venujú pozornosť jazykovej úrovni svojho vyjadrovania. Preto nie sú zriedkavé ohlasy, ktoré sa na jazyk internetu pozerajú veľmi kriticky."

čor
Porovnanie písomného vyznania lásky dnes a kedysi

28.mája 1842

Moja najdrahšia, je koniec mája, teplota vzduchu stúpla o 30 stupňov Celzia. Všetko sa zazelenalo, zavoňalo, rozkvitlo! Prebúdza vášnivosť, cibrí duchovnosť, kuje ostrie vašej vtipnosti. A Vaša tvár polieva túžbu po ľúbosti výdatným vitamínovým dažďom, po ktorom pookreje každé skornatené srdce, schopné vnímania tak jemných a hebkých impulzov. Vaše oči sťa modré nebo, po ktorých nezaspím, jedine so snom a Vami moja drahá...

3. januára 2012, 23:14

Awoj,si suprowe dievca, spoko sa s tebou pise. Myslim, ze s tebou si naozaj velmi dobre rozumiem. Kazde tvoje hehe ma neskutocne rozveseli, hoci neviem preco. Aj ked som ta este newidel, tvoja face sa mi paci, najmä ta profilovka, proste palec hore, fakt!!! mtwr, odp.

čor
Emotikony

Súvislé vety nahradili skratky. Už ani pocity a nálady dnešná generácia nevylieva dlhými opismi, prirovnaniami, metaforami či inými umeleckými prostriedkami. Aj na to už existuje iný, kratší a hlavne jednoduchší spôsob. Sú to emotikony.

Emotikony vznikli na vyjadrenie pocitu. U nás hovorovo nazývané z anglického slova - „smajly“. Pomocou nich sa dá vyjadriť výraz tváre komunikátorov. To, čo nemusia vyjadriť slovami, nahradia jednoducho znakmi.

Tu sú niektoré známe i menej známe skratky:
<:-) blbá otázka
:*) opitý
%*) úplne opitý
--:-) pankáč
:-// nahnevaný
:) šťastný
:-II nahnevaný
(:-( smutný
C:-) svätý
O;-) nevinný
:-)= brada
B-) okuliare na hlave
:-X bozkávanie
:-)~ vyplaziť jazyk
[:-) walkman

čor
Prázdne četovanie

Psychológovia varujú: Vyhýbajte sa všetkým zbytočným rozhovorom, ktoré sú prázdne, bezduché, nútené a bez úžitku. Tieto rozhovory totiž spôsobujú depresie a vedú k ďalším vážnym psychickým problémom. Ale platí to i v prípade rozhovorov vedených naživo tvárou v tvár.

Podľa psychológov z University of Arizona je dôležité, aby ľudia trávili hodnotný čas s druhými a veľa s nimi rozprávali. Avšak tento čas a rozhovor musí byť vedený skutočne efektívne.

Keď sa arizonskí odborníci pozreli na výsledky, najšťastnejšie testované osoby trávili o 25 % času viac v kolektíve a o 70 % viac rozprávali s druhými, než tie osoby, ktoré boli najnešťastnejšie. Ale keď sa potom psychológovia zamerali na kvalitu rozhovorov, výsledky sa o niečo zmenili. Najšťastnejšie osoby totiž mali až dvakrát viac zmysluplných a dôležitých rozhovorov a len tretinu bezcenného a prázdneho trkotania než osoby najnešťastnejšie.

čor, fin
Internetové skratky

Pri komunikácii na internete sa vo veľkom množstve využívajú akronymá. Sú to skratky zložené zo začiatočných písmen slov vo výraze alebo vete. Píšu sa väčšinou veľkými písmenami a vložia sa do vety resp. pred ňu. Najčastejšie sa používajú skratky z anglických slov.

Výber najpoužívanejších skratiek a ich význam v komunikácii
tx (thanx) – používa sa na vyjadrenie vďaky
pls (please) – prosím
cm (call me) – zavolaj mi
bbs (be back soon) – hneď som späť
ilu (i love you) – ľúbim ťa
lol (laughting out loud) – smejem sa nahlas
rotfl (rolling on the floor laughting) – váľam sa od smiechu po zemi
imho (in my humble opinion) – podľa mojej skromnej mienky
fyi (for your information) – pre tvoju informáciu
btw (by the way) – mimochodom
idc (i dont care) – nestarám sa, je mi to jedno, nezaujíma ma to
idk (i dont know) – neviem
jj – súhlas, ee – nesúhlas
hh, xixi, hehe – smiech
lbmt – ľúbim ťa
mtwr – mám ťa veľmi rád/rada
ptm – potom
ozi – ozaj
nz – nie je za čo

Pozdravy – soj, sws, ahojky

čor

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 460
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 162
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 584
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 403
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 421
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 097
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 562

Blogy SME

  1. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
  2. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
  3. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  4. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  5. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  6. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  7. Štefan Vidlár: Manky doba
  8. Ján Škerko: Richard Sulík nie je len povalač vlád, ale najnovšie aj podrazák
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 040
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 694
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 756
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 832
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 882
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 333
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 126
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 115
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


11 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Zora Jaurová.

Spomína na politické tlaky v Košiciach.


23. mar

Blogy SME

  1. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
  2. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
  3. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  4. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  5. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  6. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  7. Štefan Vidlár: Manky doba
  8. Ján Škerko: Richard Sulík nie je len povalač vlád, ale najnovšie aj podrazák
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 040
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 694
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 756
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 832
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 882
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 333
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 126
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 115
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu