To bude také ostré vyšetrovanie - padni komu padni! - s takými exemplárnymi trestami, že všetci skorumpovaní politici, podnikatelia a mafiáni sa trasú ako forint. Tí predvídavejší už aj berú posledné pomazanie, píšu testamenty a lúčia sa s príbuznými.
Môže sa nepáčiť, že autor si strieľa zo škandálu, ktorý jeden nadšenec na sieti prirovnal dokonca k únosu prezidentovho syna.... Nasadenie a záujem orgánov, ktoré sú akože činné v trestnom konaní, však na nesarkastické glosovanie priestor nedáva. Čitateľ si azda spomenie na situáciu asi pred troma rokmi, keď po Lipšicovej reči, že ľutuje, že bývalá koalícia (Dzurinda II) upadla do podozrenia z „kupovania poslancov", Dobroslav Trnka vyštartoval ako Sebastian Vettel, aby „obnovil vyšetrovanie". (Na mimoriadnej tlačovej konferencii, samozrejme.... ) Povedať, že priepasť v prístupe je enormná, nestačí, keďže Gorila naznačuje buď korupčné správanie v extrémnom rozsahu, alebo spravodajskú hru tajnej služby, ktorá podkopáva základy politického systému. Imperatív, že došetriť s nejakým záverom sa to musí, naráža na vysokú pravdepodobnosť, že kauza vyšumí do stratena a bude „odložená".
Základný problém je, že k odpočúvaniu osôb, ktoré sa v príbehu vyskytujú, podľa všetkých indícií naozaj došlo, pričom autentická nahrávka neexistuje a s vysokou pravdepodobnosťou sa ani neobjaví. To, na čom pol Slovenska žasne či sa pohoršuje, je editované spracovanie prepisu odposluchov, o ktorom sa s vysokou mierou pravdepodobnosti dá predpokladať, že je montážou reálne odpočutého a pridaného balastu. Na jedno i na druhé existuje dosť indícií, čo vylučuje ako možnosť, že bájka je úplne všetko, tak i opak, že všetko (väčšina) odznelo tak, ako visí na internete... Skutočnosť, že pôvodná nahrávka je stratená, by zásadne sťažila vyšetrovanie i vtedy, keby vôľa dobrať sa k výsledku existovala.
Vôľa ale nie je. Takže koniec bez koncovky, resp. „kopanie plechovky" pred sebou (ako europolitici s dlhmi) si väčšina verejnosti vyloží ako potvrdenie toho, čo sa dočítala. Keďže sentiment dôvery v politiku nikdy nestál tak nízko, je to dosť veľké zlo do volebnej kampane. Na strane druhej, ani skutočnosť, že mnoho dialógov a situácii nemá súvislosť s realitou, nič nemení na tom, že obraz politiky, ktorá naprieč spektrom obcuje s biznisom i ďaleko za hranicami zákonov, je v kocke verný. V kocke. To, že situácie sú bizarné, a že nitky korupcie sa preplietajú na rozhraní politiky a biznisu predsa len sofistikovanejším spôsobom, nabáda akurát k ostražitosti v tvorbe názoru na opísané „prípady", ale nie k celku ako takému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.