Presnejšie, polovicu hlasu domorodého Maďara s trvalým bydliskom. To znamená, že tí „cezpoľní", ktorí prijali občianstvo, môžu hlasovať za stranu, ktorá je milá ich srdcu, nie však už za kandidátov v jednomandátových obvodoch. (V Maďarsku je kombinovaný volebný systém.)
Pozitívne je, že ak odhliadneme od jedného „obyčajného človeka", tak novinka od Orbána žiadny otras na Slovensku nevyvolala. Je to možné zviesť aj na sviatočný čas, keď sa nepatrí rinčať zbraňami a politici sú vypnutí z prevádzky, a po Novom roku sa cirkus ešte roztočí. Podozrenie, že Vianoce-Nevianoce, Fico by prednedávnom už zvolával Bezpečnostnú radu štátu, resp. - v opozícii - usporiadal tri mimoriadne tlačové konferencie, je však silné. Vysvetlenie, že čomu môžeme vďačiť za túto zmenu, prinesie zrejme vývoj po 10. marci... Teda, ak na 2.januára Smer neohlási mimoriadny brífing.... Predstava, že by volebné právo Maďarov nevyrástlo v tému slovenskej kampane, je príliš odvážna, aby sa s ňou dalo zmieriť.
Možno, že im iba došlo, že zmieriť sa treba so samotným faktom. Právne sa nedá svietiť, Orbán nie je prvý, kto znehodnotenie inštitútu občianstva ako zväzku medzi štátom a jednotlivcom zneužil na symbolicko-politické účely. To, že maďarská verzia je výbušnejšia a citlivejšia ako iné - napr. slovenská - keďže majú rozľahlé menšiny v susedných štátoch, si on dobre uvedomuje.
Volebné právo pre „občanov", čo nemajú inú väzbu na územie, ktoré zvolená reprezentácia spravuje, než etnickú príbuznosť, je číre absurdum. Ale Orbán ho nevymyslel. To, čo vymyslel nového, je práve ono „rozpoltenie" hlasu. Občianstvo je totiž iba jedno, nedelí sa na úplné a neúplné, či „prvostupňové" a menejcenné podľa toho, či máte alebo nemáte v štáte trvalé bydlisko. To hovorí regiment právnikov, takže nie je isté, či stav, ktorý novým volebným zákonom vytvorili, je konečný a rýchlo (alebo pomaly) ho nezmení maďarský ústavný súd. Ten síce Fidesz personálne obsadil, ale zrejme nie dosť, keďže na veľké prekvapenie nedávno zrušil - či korigoval - tri staršie zákony....
Pomerne zaujímavá „drobnosť", či cezpoľní môžu byť kandidátmi na straníckej listine - teda tzv. pasívne volebné právo - zostáva naďalej otvorená. Má sa to riešiť ďalším zákonom, čo len dokumentuje, že kauza rozsahu občianstva je naďalej sporná i vnútri samotného Fideszu. Robiť z toho na Slovensku aféru je skrátka zbytočné už len preto, lebo nie jasné, akú bude mať toto spájanie národa ponad hranice definitívnu podobu. A či vôbec nejakú mať bude... Odhliadnuc od minimálneho záujmu o maďarské občianstvo tu na „felvidéku", vylúčiť sa dnes nedá ani scenár, že slobodné a demokratické voľby v Maďarsku budú pauzovať nejakú chvíľu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.