Jedna anketa – ešte ich bude – takto povedala, že najhoršie „opatrenie“, ktoré vláda v tomto roku urobila, bola nedotiahnutá daňovo-odvodová reforma. Skutočnosť, že respondentmi boli slovenskí zamestnávatelia, je dobovo príznačná.
Teda najhoršie opatrenie to malo byť v tom zmysle, že sa neuskutočnila. Odhliadnuc od detailu, že z toho, čo vláda neurobila, by sa dali postaviť schody do neba, vtip je v tom, že pred rokom 2012 väčšie šťastie Slovensko stretnúť ani nemohlo. Ideme skrátka do rozpočtovo najneistejšej situácie, odkedy štát existuje, takže preskupovanie odvodovej záťaže s úplne nevyčísliteľnými presunmi na príjmovej strane je presne to, na čo by zodpovedná vláda nesmela ani pomyslieť. Reči, že Mikloš to spočítal na nejakých mínus 70 miliónov fiškálnych dosahov, sú absurdné. Ani pri jestvujúcich odvodoch, ktoré zostanú aké sú, totiž nikto nemá tušenie, koľko zamestnávateľov a živnostníkov zavrie krám tohto roku a prejde na úrady práce. Nemôže vedieť, keďže nevie ani to, čo bude s eurom, a čo ktorý scenár urobí so slovenským exportom, vnútorným dopytom, platobnou bilanciou.... To sú také neznáme, aké tu ešte nikdy neboli. A zoči-voči nutnosti požičať si 8 miliárd na tých trhoch, od ktorých sa očakáva prefinancovanie 1,5 bilióna eur (1 500 000 000 000) dlhov celej eurozóny, je púha myšlienka na najväčší transfer v rámci verejných financií čisté šialenstvo.
No. Je stopercentne isté, že aj keby to schválili, museli by účinnosť odložiť minimálne na r. 2013. (Ako Česi rozpočtovo nepomerne menej náročnú reformu.) Nejaká platobná neschopnosť štátu (až na utrhnutý z reťaze deficit by trhy už nepožičali) ale našich dobrých zamestnávateľov nezaujíma. Žijú v tej istej bubline, čo politici. Ba v ešte virtuálnejšej. U nejakej kvázi pravice – SDKÚ, SaS, KDH, Most a pod. - sa dá pochopiť, že šliape kapustu pred voľbami, ale aký už má motív podnikateľ dnes ohlupovať, že „upratanie systému je základný predpoklad na znižovanie daní a odvodov“. Nad rámec toho „upratania“, o čom sa radšej nebavme, jediná agenda dneška je, že ktoré dane sa budú po marci zvyšovať. Niežeby to bolo správne. Božechráň, ale pri totálnej nevôli a neschopnosti usporiť na štáte niet inej cesty, ako zachovať rozpočtovú bezpečnosť. V unikaní pred rozvalmi verejných financií všade zvyšujú dane, blúznivci na Slovensku by ale znižovali.
Samozrejme, že odvodová reforma, aj nižšie zaťaženie práce je hrozne dôležité. Ale skôr, než si z príjmov strihneme, sa musí ostrihať výdavková strana. Masívne. Kto neverí, nech sa pozrie tam, kde už sú (de facto) v defaulte. O tom však nepočuť, to sa tak dobre nepredáva ako napr. že „takmer každému zostane po reforme v peňaženke viac“ a podobné bludy. Azda najhoršie na slovenskej verzii krízy je, že sa stále nehovorí k veci (pravda, podstata príbehu). Ani politici – čo neprekvapuje – ani podnikatelia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.