Vianoce sú napriek silnejúcej komercii stále najmä duchovným sviatkom. Takým sú aj pre 87-ročného kantora v kurimskom kostole (okres Bardejov) Adama Repku. Ide zrejme o najstaršieho organistu na Slovensku a aj s najdlhšou pôsobnosťou. Robí to ako dobrovoľník nepretržite už takmer 60 rokov.
Kurimčan Adam Repka je kantorom v kostole sv. Michala archanjela od roku 1954. Vtedy hral prvýkrát verejne na organe počas májovej pobožnosti. Ovláda pätnásť durových a molových stupníc. Naučiť sa noty, množstvo cirkevných piesní a žalmov ho stálo veľa námahy.
"Záujem o hudbu som mal vždy, chýbala mi len potrebná znalosť. Usiloval som sa o to, aby to bolo vždy lepšie, až som sa do toho tak zahryzol, že pred spaním som všade videl noty medzi riadkami," spomína si dôchodca Adam.
Pomohla mu vraj k tomu aj kniha pre začiatočníkov. V tom čase ho oslovil vtedajší riaditeľ školy Adam Jarčuška a jeho žena kantorka ho naučila hrať. Doma hudobný nástroj nemal, neskôr si však zaobstaral svoje vlastné harmónium.
Dovtedy sa učil hrať po večeroch na školskom klavíri. Ako sám tvrdí, neraz sa mu počas cvičenia "podarilo v škole do rána zadriemať".
Vianočné sviatky v hudobníckej rodine
Kantorstvo aj hra na organe sú jeho obľúbenou činnosťou. Svojmu koníčku sa dodnes venuje s obrovským nadšením a vkladá do toho kus svojho srdca. "Vždy ma to bavilo a kto sa to už raz naučí, nikdy to nezabudne."
Duchovný otec Daniel Mišenko aj tunajší veriaci sú s ním veľmi spokojní a lepšieho organistu pre svoju obec si nevedia predstaviť. Oslovuje všetky vekové kategórie, je vzorom aj pre mladých.
"Sme radi, že ho tu máme, je skvelým kantorom aj priateľom," prezradil o ňom jeho rovesník Jozef.
Okrem Kurimy hral aj v iných farnostiach počas svätých omší, svadieb, pohrebov, primícií či birmoviek.
Momentálne sa pripravuje na vianočné sviatky. Každý deň ich bude tráviť aj v kostole. S hraním aj spevom mu pomáhajú dvaja synovia, ktorí zdedili po otcovi talent a sú členmi folklórneho súboru.
Počas Vianoc ho budú sprevádzať nielen doma, ale najmä v kostole. K hudbe a spevu inklinujú aj ďalšie deti i vnúčatá.
Je otcom siedmich detí
Pán Repka pracoval ako opravár poľnohospodárskych strojov na družstve. V živote to nemal jednoduché, zažil mnoho dobrého aj zlého.
Napriek tomu má v sebe dodnes veľa elánu a energie, nechýba mu ani zmysel pre humor. Väčšinou si varí sám a rád si upečie svoj obľúbený perník.
Zaujíma sa o ekumenické programy a lúšti krížovky. Pokiaľ vládze, postará sa nielen o svoju, ale aj o záhrady svojich dvoch synov.
V dedine má aj jednu dcéru, najstaršia je v Bardejove a ďalšie dve žijú v Amerike. Jeho tretí syn pôsobí už dlhé roky ako misionár na Sibíri.
Okrem siedmich detí má šestnásť vnúčat a päť pravnúčat. Kým sa stal vdovcom, s manželkou Máriou žil viac ako päťdesiat rokov.
Bol politickým väzňom
Najťažšie chvíle v živote prežíval počas komunizmu v uránových baniach, keď strávil päť rokov v pracovnom tábore Jáchymov.
V tom čase ho nespravodlivo odsúdili za propagáciu katolicizmu a šírenie protikomunistických letákov. Tvrdí, že tam zomrelo veľa nevinných ľudí.
Počas druhej svetovej vojny riskoval svoj život záchranou žida, ktorý bol majiteľom prešovských pohostinstiev. Ten pochádzal tiež z Kurimy a pán Repka mu pomohol prejsť cez most do lesov smerom na Bzenov. Museli si prehodiť svoje oblečenie, aby pôsobili menej nápadne.
Po vojne sa mu však namiesto vďaky "odmenil" tým, že si pýtal späť svoj oblek, ktorý mu dal v lese. "Zrejme si ho vážil viac ako svoj vlastný život," zaspomínal si A. Repka.
Autor: Martina Štofková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.