rať si na trhoch zdroje na financovanie je vitálne závislý na vývoji v eurozóne. (Kým zvýšenie úrokov maďarského dlhu situáciu napr. Talianska o chlp nezhorší, opačne by to bola katastrofa.)
Dôvodom prerušenia (??) rokovaní, ktoré sa de facto poriadne ani nezačali, je útok na národnú banku (MNB). Proti tej vedie Orbán takpovediac vyhladzovaciu vojnu od nástupu k moci najmä preto, že nevypisuje úrokové sadzby podľa jeho predstáv. A keďže MNB má, resp. mala, zo (starej) ústavy silne nezávislú pozíciu, zostala po roku a pol vlády Fideszu jedinou inštitúciou, ktorú neanektovali. (Mimochodom, minulý týždeň hlasovaním v parlamente (!!) si zvolili dvoch najvyšších funkcionárov justície, s právomocou napr. odoberať spisy sudcom. Jeden z nich je Orbánovi rodinný priateľ. Také dačo by azda ani Harabinovi nenapadlo...) No a zákon, ktorý zlučuje MNB so štátnym finančným dozorom, čím by ju cez dosadeného nového šéfa dostal pod politickú kontrolu, vybil poistky v MMF, kde sú na takéto zásahy do nezávislosti dosť citliví...
Orbán sa musel pomiatnuť. Načasovať likvidáciu národnej banky do situácie, keď bez tzv. standby úveru MMF (podobný malo Slovensko za Mečiara) neprefinancuje chod štátu, a preto sa musí dohodnúť, je známka bezvedomia. Na trhoch má Maďarsko zničenú dôveru, agentúra Moody´s ho nedávno preradila do špekulatívneho investičného pásma. Kritičnosť situácie podčiarkuje splašené opravovanie rozpočtu (minulý týždeň), ktorý bol postavený na trojpercentnom raste HDP, pričom posledná prognóza (ktorá, veru, posledná nebude, prídu ešte horšie) počíta s rastom už len 0,5... Keby vec mala tak aj zostať, čiže oficiálne rokovania v januári sa nezačali, tak koniec správ je otázka času. V starom návrhu rozpočtu už boli zabudované "korekcie", teda škrty (nesystémové) a brutálne zvyšovanie daní za 1 400 miliárd forintov (HUF). Pätnásť až dvadsať miliárd USD od MMF a EÚ, ktorá by sa spolupodieľala, je jediné útočisko, keďže na ďalšie holenie-strihanie bez systémových reforiem v rozpočte už priestor nie je.
Povedať, že "africká jar" v Budapešti je na spadnutie, sa nedá len preto, lebo ide zima... Pozorovatelia súdili, že strach z občianskych nepokojov bol jediný dôvod, ktorý Orbána presvedčil k "poníženiu", keď s tou MMF, čo vyhlásil za hlavného nepriateľa vo svojom "národnooslobodzovacom boji", obnovil rokovania. Vyzerá to však tak, že sa nebojí nikoho, ani trhov, ani samotného bankrotu. A ani rečí, ktoré musel počuť, že po Grécku a Taliansku je na rade práve Maďarsko, kde koalícia trhov a nadnárodnej moci vymení ministerského predsedu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.