Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Pravda je ale taká, že chodí aj po ľuďoch v horách, ba aj po ľuďoch na rovinách. Na tomto letisku sa – ako si možno naši starší čitatelia spomenú – pred vyše 23 rokmi stala druhá najväčšia katastrofa v celej svetovej histórii leteckých dní.
Stalo sa to 28. augusta 1998 počas vojenského leteckého dňa, na ktorý prišlo podľa odhadov 350 000 ľudí. Tí stáli husto natlačení za zábranami, oddeľujúcimi ich od prevádzkovej časti letiska Ramstein. O 15.40 h sa začalo vystúpenie veľmi známej talianskej akrobatickej skupinu Frecce tricolori (trojfarebné šípy), ktorú sme mohli vidieť aj na niektorých slovenských leteckých dňoch.
Založená v roku 1961
Táto skupina bola založená v roku 1961 a od roku 1982 lieta na cvičných prúdových lietadlách Aermacchi MB-339PAN (technicky porovnateľných s českými lietadlami Aero L-39 Albatros, na ktorých lietala košická akrobatická skupina Biele albatrosy). Skupina Frecce tricolori je dodnes najväčšou akrobatickou skupinou na svete, ktorá lieta s deviatimi lietadlami vo formácii a jedným sólovým lietadlom.
Prepichnuté srdce
Vráťme sa ale do Ramsteinu, kde o 15.44 h začala talianska skupina predvádzať svoje druhé akrobatické číslo. Išlo o figúru, nazývanú prepichnuté srdce. Tá spočíva v tom, že skupina desiatich lietadiel sa na vrchole stúpavého letu rozdelí na tri skupiny: jedna má päť lietadiel, druhá štyri, tretiu tvorí sólo lietadlo. Prvé dve skupiny sa rozlietnu opačnými smermi, sólové lietadlo odletí v kolmom smere k nim.
Päťčlenná a štvorčlenná skupina potom letia oblúkovito nadol, vytvoria (paralelne k divákom a približne 300 metrov pred nimi) obrazec srdca (vyznačený vypúšťaným dymom) a potom sa ich dráhy (s bočným presadením) pretnú presne pod bodom, v ktorom sa rozlietli, a to vo výške asi 75 až 90 metrov.
„Sólista“ letel smerom k divákom
Sólový stroj prilieta temer kolmo k divákom a v stúpavom lete „prepichne“ srdce, vytvorené obomi skupinami lietadiel. Takéto manévre musia byť rozrátané na sekundy presne. V skutočnosti však Ivo Nutarelli, pilot sólového stroja, priletel na miesto kríženia oboch väčších skupín o štyri sekundy skôr i v menšej výške, než mal. Jeho stroj s volacím znakom Pony 10 sa preto zrazil s vedúcim strojom (Pony 1) zľava prichádzajúcej päťčlennej formácie i so strojom s volacím znakom Pony 2.
Dopadol tesne pred divákmi
Stroje Pony 1 a Pony 2 havarovali paralelne k divákom a spadli na rolovaciu dráhu. Stroj Pony 10 však letel naďalej smerom k divákom a neriadený dopadol na plochu letiska približne 50 metrov pred zábranami, za ktorými boli natlačení diváci. Stroj vybuchol a v mraku horiaceho paliva sa kĺzal rovno do davu divákov. Podľa oficiálnych údajov si táto katastrofa vyžiadala 70 ľudských životov (67 divákov a troch pilotov) a okolo tisíc zranených (približne 450 muselo byť ošetrených v nemocniciach).
Katastrofálna organizácia záchranných prác
Tieto údaje sú však spochybňované, pretože očití svedkovia uvádzali aj to, že pri tragédii zahynuli aj americkí vojaci. Katastrofa v Ramsteine vošla do dejín aj katastrofálnou organizáciou záchranných prác. Americká vojenská správa nepustila okamžite po tragédii na plochu letiska nemecké záchranné zložky, ktoré prišli na pomoc.
Transport bez ošetrenia
Podľa vtedajších amerických vojenských predpisov museli byť zranení čo najskôr transportovaní do nemocnice a nebola im teda, ako je to v Nemecku zvykom, poskytnutá najprv akútna prvá pomoc. V dôsledku toho zomrelo niekoľko ľudí s ťažkými poraneniami. Trochu kurióznym problémom bolo aj to, že injekčné striekačky nemeckých záchranárov sa nedali nasadiť na hadičky infúznych roztokov americkej armády a naopak.
Najväčšia sa stala v Ľvove
V dôsledku katastrofy boli veľmi sprísnené predpisy na predvádzanie akrobatických prvkov na leteckých dňoch. Nesmú sa už napríklad vykonávať žiadne manévre smerom k divákom alebo nad nimi a zakázané sú aj stretávacie manévre.
Mimochodom, najväčšia tragédia na leteckom dni sa stala 27. júla 2002, keď na letisku v ukrajinskom Ľvove havarovalo stíhacie lietadlo Su-27 a zabilo 77 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.