Korzár logo Korzár
Štvrtok, 27. júl, 2017 | Meniny má Božena
SCHVAĽOVANIE TAK NEBUDE TRVAŤ DLHO

Na odchod do dôchodku sa starostlivo pripravte

Dosiahli ste vek, kedy môžete odísť do dôchodku? Ak ste sa už rozhodli a chcete podať žiadosť na Sociálnu poisťovňu, venujte čas príprave dokladov. V opačnom prípade môže schvaľovanie trvať aj štyri mesiace.

Máte dôchodkový vek? Pripravte si doklady.(Zdroj: archív)

Dosiahli ste vek, kedy môžete odísť do dôchodku? Ak ste sa už rozhodli a chcete podať žiadosť na Sociálnu poisťovňu, venujte čas príprave dokladov. V opačnom prípade môže schvaľovanie trvať aj štyri mesiace. Len po splnení všetkých podmienok vám totiž dôchodok priznajú a určia jeho výšku.

Prvým predpokladom k tomu, aby sa žiadosťou Sociálna poisťovňa vôbec zaoberala, je splnenie podmienky, že musíte aspoň 15 rokov odvádzať dôchodkové poistenie a dovŕšiť dôchodkový vek. Čím dlhšie poistenec pracuje, tým vyššiu sumu starobného dôchodku môže poberať.

Dôchodkový vek je 62 rokov jednotne u mužov aj žien. Začne sa však uplatňovať u mužov narodených v roku 1946 a žien narodených po roku 1962 (v závislosti od počtu detí). To platí v súčasnosti.

U nižších ročníkov sa bude ešte postupovať podľa pôvodného zákona z roku 1998 a neskorších úprav z roku 2003. Vek odchodu do dôchodku je teda u mužov 60 rokov a u žien 53 až 57 rokov podľa počtu detí.

Pre mužov teda platia ročníky 1944-45 a ženy 1947-1961. Vek sa predlžuje o stanovený počet kalendárnych mesiacov v závislosti od toho, v ktorom mesiaci dosiahne osoba dôchodkový vek.

Aké doklady musíte predložiť?

Aby sa Sociálna poisťovňa žiadosťou vôbec začala zaoberať, treba ju podať písomne v pobočke najbližšej k trvalému bydlisku.

„Je vhodnejšie predtým navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne a požiadať o informáciu, aké doklady je v konkrétnom prípade potrebné na spísanie žiadosti predložiť a dohodnúť si termín jej spísania tak, aby žiadateľ mohol priniesť všetky potrebné doklady,“ vysvetľuje Jana Ďuriačová z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne.

Žiadatelia sa tak môžu vyhnúť zbytočným problémom. K žiadosti nestačí predložiť občiansky preukaz alebo platný pas. Potrebujete viac dokladov. Napríklad doklad o ukončenom vzdelaní.

„To som si myslela aj ja a doniesla som diplom o ukončenom vysokoškolskom vzdelaní, ale to nestačilo. Chceli aj maturitné vysvedčenie a to som nevedela nájsť, tak som musela písomne požiadať gymnázium o kópiu a potvrdenie o čase a dĺžke štúdia. Bol to jediný doklad, ktorý mi chýbal, ale kým sa to zúradovalo, trvalo to tri mesiace,“ povedala nám o svojej skúsenosti Jana Krajňáková.

Chlapi musia predložiť aj vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou o dobe výkonu povinnej vojenskej služby.

Ak mala žena deti, musí doniesť rodné listy detí, v prípade úmrtia pred 18. rokom veku aj úmrtný list dieťaťa alebo výpis z matriky. Ak je napríklad poberateľom dôchodku aj manžel, tak je potrebné doložiť rozhodnutie o jeho výške dôchodku.

Zásadnými dokladmi sú aj potvrdenia o všetkých obobiach evidencie na úrade práce, teda ak bol žiadateľ v evidencii nezamestanných pred 1. januárom 2001, alebo poberal podporu v čase od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2003, prípadne doklad o období poberania dávok v hmotnej núdzi.

Tiež hodnoverný doklad, z ktorého je zrejmé odkedy-dokedy pracoval. Ide o evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, ktorý vydáva zamestnávateľ.

Lehota na rozhodnutie je 60 dní

Po spísaní žiadosti je Sociálna poisťovňa povinná rozhodnúť najneskôr do 60 dní od začatia konania. „V mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní, čo žiadateľovi o dôchodok písomne oznamujeme,“ vraví Jana Ďuriačová.

„Prekročenie zákonom stanovenej lehoty spôsobuje najmä to, že žiadateľ vo vyhlásení uvedenom v žiadosti o dôchodok udáva aj také obdobie poistenia, ktoré nie je uvedené na jeho individuálnom účte, a na jeho preukázanie nepredložil žiaden dôkaz, prípadne nepredložil dôkaz o hrubom zárobku,“ vysvetľuje možné prieťahy.

„Ak údaje chýbajú, znamená to, že ich Sociálna poisťovňa musí zisťovať až po doručení žiadosti o dôchodok, čo predlžuje konanie o nároku na dôchodok.“

Problém môže nastať aj vtedy, ak žiadateľ nejaký čas pracoval v zahraničí a bez preukázania tohto obdobia nespĺňa podmienky nároku na dôchodok. Vtedy pomôže, ak vie aspoň číslo svojho sociálneho poistenia v zahraničí.

Čo sa stane, ak zamestnávateľ už neexistuje?
 • Najmä po roku 1998 sa penzistom často stávalo, že nevedeli preukázať odpracované roky u niektorých firiem, ktoré medzičasom zanikli. „V takých prípadoch Sociálna poisťovňa zisťuje potrebné doklady prostredníctvom nástupníckych organizácií alebo archívov kedykoľvek na požiadanie klienta alebo až v konaní o dôchodkovej dávke, teda pri priznaní dôchodku,“ konštatuje Ďuriačová.
 • Ak sa však nepodarí zistiť potrebné údaje, žiadateľ môže o chýbajúcom období urobiť čestné vyhlásenie pred zamestnancom Sociálnej poisťovne alebo notárom. Je dôležité, aby vo svojom vyhlásení navrhol vypočuť aspoň dve osoby – spolupracovníkov, ktorí majú priamu vedomosť o tomto zamestnaní.
 • Vyhlásenie musí obsahovať meno, priezvisko, aj predchádzajúce priezvisko poistenca, rodné číslo, dátum a miesto narodenia a adresu trvalého pobytu; údaje o zamestnaní – názov a adresu zamestnávateľa, druh zamestnania, hrubý zárobok.
 • Vyhlásenie svedkov musí obsahovať údaje o zamestnaní a vlastnoručný podpis.
 • Ak sú už všetky doklady kompletné, pobočka spísanú žiadosť spolu s potrebnými dokladmi postúpi ústrediu, a to rozhodne o nároku na dôchodok a o jeho sume písomným rozhodnutím, ktoré klient dostane poštou.
ak
Príklad výpočtu dôchodku

Už ste sa rozhodli, ale neviete ako vám dôchodok vypočítajú? Uvádzame modelový príklad výpočtu pre ženu, ktorá sa napríklad narodila 15. januára 1956, študovala na vysokej škole, vychovala dve deti a má odpracovaných 27 rokov. Jej priemerný mesačný plat bol 450 eur.

 • Dôchodkový vek dovŕši 15. januára 2017 a vtedy oň môže požiadať. Ak študovala 9 rokov a má odpracovaných 27 rokov, k 15. januáru 2017 získala 36,00 rokov obdobia dôchodkového poistenia (ODP).
 • Priemerný osobný mzdový bod (POMB) sa zisťuje v rozhodujúcom období od roku 1984 do roku 2016 vrátane.
 • Predpokladáme, že uvedený plat 450 eur mala v posledných rokoch obdobia dôchodkového poistenia a v predchádzajúcich rokoch bol jej priemerný mesačný plat vo vzťahu k všeobecnému vymeriavaciemu základu v rovnakom pomere.
 • Z uvedeného dôvodu sme jej neupravený POMB bod modelovo určili na 0,6145.
 • Suma starobného dôchodku (SD) patriaca od 15. januára 2017 sa vypočíta ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia vyjadreného v rokoch a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH) platnej na rok 2017.

SD = ODP x POMB x ADH
SD = 36,0000 x 0,6764 x 10,2323
SD = 249,20 eura mesačne (po zaokrúhlení na 10 eurocentov nahor)

 • Výpočet sa zmení po uplatnení úpravy v januári 2012 tak, že starobný dôchodok sa tejto žene zvýši o 8,50 eura, teda na sumu 257,70 eura.
ak
Priemerný dôchodok je 361 eur
 • Podľa štatistických údajov Sociálnej poisťovne (SP) je v súčasnosti na Slovensku 953 185 starobných dôchodcov.
 • V auguste 2011 bola priemerná výška dôchodku stanovená na 361,27 eura a v porovnaní s júlom stúpla asi o 30 centov.
 • Podľa Jany Hrabkovej z Ústredia Sociálnej poisťovne k júnu tohto roka bolo na Slovensku najnižšie pásmo dôchodkov vo výške 76 eur a v ňom sa nachádzalo 2 971 poberateľov.
 • V najvyššom pásme sa nachádzali poberatelia dôchodku nad 1000 eur a tých bolo k júnu 2011 na Slovensku 1 296.
ak

Neprehliadnite tiež

Hasiči zachránili andulky z horiaceho kvetinárstva

Na Sídlisku Ťahanovce vypukol v stredu večer požiar.

Peklo motoristov v Košiciach zmierni až prejazdná križovatka pri VSS

Podľa harmonogramu by ju mali dokončiť do konca júla.

Poslanci košického KVP chcú starostu pod väčšou kontrolou

Halenár musí na webe zverejňovať svoj pracovný kalendár.

Obľúbená prešovská Záhrada umenia bola v minulosti aj bazénom

V bývalom priestore hradieb sú dnes vystavené sochárske diela.

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Máme plán B, chváli sa Erdogan. Európu už nepotrebuje

Turecko potrebuje Európu viac ako Európa Turecko.

KOMENTÁRE

S Tureckom sa dá iba bartrovať, nie kádrovať

Únia by nemala teraz zmeniť zvyk a povedať Ankare, že ju nikdy neľúbila.

KULTÚRA

Orhan Pamuk: Nie sme radi otrokmi autoritatívnych režimov

Exkluzívny rozhovor s nositeľom Nobelovej ceny.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 2. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 3. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 4. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 5. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 6. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 7. Cíťte sa v priestore príjemne
 8. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 517
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 484
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 461
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 271
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 829
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 675
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 883
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 809
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 912
 10. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 763

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop