Korzár logo Korzár
Pondelok, 1. máj, 2017 |dnes je Sviatok práce
SCHVAĽOVANIE TAK NEBUDE TRVAŤ DLHO

Na odchod do dôchodku sa starostlivo pripravte

Dosiahli ste vek, kedy môžete odísť do dôchodku? Ak ste sa už rozhodli a chcete podať žiadosť na Sociálnu poisťovňu, venujte čas príprave dokladov. V opačnom prípade môže schvaľovanie trvať aj štyri mesiace.

Máte dôchodkový vek? Pripravte si doklady.(Zdroj: archív)

Dosiahli ste vek, kedy môžete odísť do dôchodku? Ak ste sa už rozhodli a chcete podať žiadosť na Sociálnu poisťovňu, venujte čas príprave dokladov. V opačnom prípade môže schvaľovanie trvať aj štyri mesiace. Len po splnení všetkých podmienok vám totiž dôchodok priznajú a určia jeho výšku.

Prvým predpokladom k tomu, aby sa žiadosťou Sociálna poisťovňa vôbec zaoberala, je splnenie podmienky, že musíte aspoň 15 rokov odvádzať dôchodkové poistenie a dovŕšiť dôchodkový vek. Čím dlhšie poistenec pracuje, tým vyššiu sumu starobného dôchodku môže poberať.

Dôchodkový vek je 62 rokov jednotne u mužov aj žien. Začne sa však uplatňovať u mužov narodených v roku 1946 a žien narodených po roku 1962 (v závislosti od počtu detí). To platí v súčasnosti.

U nižších ročníkov sa bude ešte postupovať podľa pôvodného zákona z roku 1998 a neskorších úprav z roku 2003. Vek odchodu do dôchodku je teda u mužov 60 rokov a u žien 53 až 57 rokov podľa počtu detí.

Pre mužov teda platia ročníky 1944-45 a ženy 1947-1961. Vek sa predlžuje o stanovený počet kalendárnych mesiacov v závislosti od toho, v ktorom mesiaci dosiahne osoba dôchodkový vek.

Aké doklady musíte predložiť?

Aby sa Sociálna poisťovňa žiadosťou vôbec začala zaoberať, treba ju podať písomne v pobočke najbližšej k trvalému bydlisku.

„Je vhodnejšie predtým navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne a požiadať o informáciu, aké doklady je v konkrétnom prípade potrebné na spísanie žiadosti predložiť a dohodnúť si termín jej spísania tak, aby žiadateľ mohol priniesť všetky potrebné doklady,“ vysvetľuje Jana Ďuriačová z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne.

Žiadatelia sa tak môžu vyhnúť zbytočným problémom. K žiadosti nestačí predložiť občiansky preukaz alebo platný pas. Potrebujete viac dokladov. Napríklad doklad o ukončenom vzdelaní.

„To som si myslela aj ja a doniesla som diplom o ukončenom vysokoškolskom vzdelaní, ale to nestačilo. Chceli aj maturitné vysvedčenie a to som nevedela nájsť, tak som musela písomne požiadať gymnázium o kópiu a potvrdenie o čase a dĺžke štúdia. Bol to jediný doklad, ktorý mi chýbal, ale kým sa to zúradovalo, trvalo to tri mesiace,“ povedala nám o svojej skúsenosti Jana Krajňáková.

Chlapi musia predložiť aj vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou o dobe výkonu povinnej vojenskej služby.

Ak mala žena deti, musí doniesť rodné listy detí, v prípade úmrtia pred 18. rokom veku aj úmrtný list dieťaťa alebo výpis z matriky. Ak je napríklad poberateľom dôchodku aj manžel, tak je potrebné doložiť rozhodnutie o jeho výške dôchodku.

Zásadnými dokladmi sú aj potvrdenia o všetkých obobiach evidencie na úrade práce, teda ak bol žiadateľ v evidencii nezamestanných pred 1. januárom 2001, alebo poberal podporu v čase od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2003, prípadne doklad o období poberania dávok v hmotnej núdzi.

Tiež hodnoverný doklad, z ktorého je zrejmé odkedy-dokedy pracoval. Ide o evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, ktorý vydáva zamestnávateľ.

Lehota na rozhodnutie je 60 dní

Po spísaní žiadosti je Sociálna poisťovňa povinná rozhodnúť najneskôr do 60 dní od začatia konania. „V mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní, čo žiadateľovi o dôchodok písomne oznamujeme,“ vraví Jana Ďuriačová.

„Prekročenie zákonom stanovenej lehoty spôsobuje najmä to, že žiadateľ vo vyhlásení uvedenom v žiadosti o dôchodok udáva aj také obdobie poistenia, ktoré nie je uvedené na jeho individuálnom účte, a na jeho preukázanie nepredložil žiaden dôkaz, prípadne nepredložil dôkaz o hrubom zárobku,“ vysvetľuje možné prieťahy.

„Ak údaje chýbajú, znamená to, že ich Sociálna poisťovňa musí zisťovať až po doručení žiadosti o dôchodok, čo predlžuje konanie o nároku na dôchodok.“

Problém môže nastať aj vtedy, ak žiadateľ nejaký čas pracoval v zahraničí a bez preukázania tohto obdobia nespĺňa podmienky nároku na dôchodok. Vtedy pomôže, ak vie aspoň číslo svojho sociálneho poistenia v zahraničí.

Čo sa stane, ak zamestnávateľ už neexistuje?
 • Najmä po roku 1998 sa penzistom často stávalo, že nevedeli preukázať odpracované roky u niektorých firiem, ktoré medzičasom zanikli. „V takých prípadoch Sociálna poisťovňa zisťuje potrebné doklady prostredníctvom nástupníckych organizácií alebo archívov kedykoľvek na požiadanie klienta alebo až v konaní o dôchodkovej dávke, teda pri priznaní dôchodku,“ konštatuje Ďuriačová.
 • Ak sa však nepodarí zistiť potrebné údaje, žiadateľ môže o chýbajúcom období urobiť čestné vyhlásenie pred zamestnancom Sociálnej poisťovne alebo notárom. Je dôležité, aby vo svojom vyhlásení navrhol vypočuť aspoň dve osoby – spolupracovníkov, ktorí majú priamu vedomosť o tomto zamestnaní.
 • Vyhlásenie musí obsahovať meno, priezvisko, aj predchádzajúce priezvisko poistenca, rodné číslo, dátum a miesto narodenia a adresu trvalého pobytu; údaje o zamestnaní – názov a adresu zamestnávateľa, druh zamestnania, hrubý zárobok.
 • Vyhlásenie svedkov musí obsahovať údaje o zamestnaní a vlastnoručný podpis.
 • Ak sú už všetky doklady kompletné, pobočka spísanú žiadosť spolu s potrebnými dokladmi postúpi ústrediu, a to rozhodne o nároku na dôchodok a o jeho sume písomným rozhodnutím, ktoré klient dostane poštou.
ak
Príklad výpočtu dôchodku

Už ste sa rozhodli, ale neviete ako vám dôchodok vypočítajú? Uvádzame modelový príklad výpočtu pre ženu, ktorá sa napríklad narodila 15. januára 1956, študovala na vysokej škole, vychovala dve deti a má odpracovaných 27 rokov. Jej priemerný mesačný plat bol 450 eur.

 • Dôchodkový vek dovŕši 15. januára 2017 a vtedy oň môže požiadať. Ak študovala 9 rokov a má odpracovaných 27 rokov, k 15. januáru 2017 získala 36,00 rokov obdobia dôchodkového poistenia (ODP).
 • Priemerný osobný mzdový bod (POMB) sa zisťuje v rozhodujúcom období od roku 1984 do roku 2016 vrátane.
 • Predpokladáme, že uvedený plat 450 eur mala v posledných rokoch obdobia dôchodkového poistenia a v predchádzajúcich rokoch bol jej priemerný mesačný plat vo vzťahu k všeobecnému vymeriavaciemu základu v rovnakom pomere.
 • Z uvedeného dôvodu sme jej neupravený POMB bod modelovo určili na 0,6145.
 • Suma starobného dôchodku (SD) patriaca od 15. januára 2017 sa vypočíta ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia vyjadreného v rokoch a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH) platnej na rok 2017.

SD = ODP x POMB x ADH
SD = 36,0000 x 0,6764 x 10,2323
SD = 249,20 eura mesačne (po zaokrúhlení na 10 eurocentov nahor)

 • Výpočet sa zmení po uplatnení úpravy v januári 2012 tak, že starobný dôchodok sa tejto žene zvýši o 8,50 eura, teda na sumu 257,70 eura.
ak
Priemerný dôchodok je 361 eur
 • Podľa štatistických údajov Sociálnej poisťovne (SP) je v súčasnosti na Slovensku 953 185 starobných dôchodcov.
 • V auguste 2011 bola priemerná výška dôchodku stanovená na 361,27 eura a v porovnaní s júlom stúpla asi o 30 centov.
 • Podľa Jany Hrabkovej z Ústredia Sociálnej poisťovne k júnu tohto roka bolo na Slovensku najnižšie pásmo dôchodkov vo výške 76 eur a v ňom sa nachádzalo 2 971 poberateľov.
 • V najvyššom pásme sa nachádzali poberatelia dôchodku nad 1000 eur a tých bolo k júnu 2011 na Slovensku 1 296.
ak

Neprehliadnite tiež

KOŠICKÝ VEČER

Košičanov zlákali hotdogy, hamburgery, tibetské pirôžky aj churros

Košice Street Food Fest predstavil krásu pouličného jedla.

KOŠICKÝ VEČER

Sú fotografie, na ktoré sa nezabúda. Ako sa rodia?

Navzájom si radíme, hovorí o stretnutiach v košickom klube Ľubica Kremeňová.

Ochutnávač kávy musí držať diétu, barista má v rukách moc

Prešovčanka Anka Ribovičová sa chystá na svetovú súťaž.

Miss Domaša bude v rytme latino a plná jubileí

Termín je známy, program bude pre všetky generácie.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

KULTÚRA

Slovenskí džezmeni sú skvelí. Chýba im však originalita

Kritika zaznela na odovzdávaní Cien Esprit za najlepší slovenský džezový album.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 3. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 4. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 7. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 8. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 9. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 10. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 805
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 563
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 798
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 406
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 5 972
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 665
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 633
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 101
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 385
 10. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 316

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop