Korzár logo Korzár
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Kvitová nechce Wimbledon pod stromček

Tenistka Petra Kvitová (21) sa svojím tohtoročným víťazstvom vo Wimbledone zaradila medzi najväčšie športové celebrity sveta.

Šantenie na snehu. Češke sa v Tatrách páči.Šantenie na snehu. Češke sa v Tatrách páči. (Zdroj: Ľuboš Pitoňák)

Tenistka Petra Kvitová (21) sa svojím tohtoročným víťazstvom vo Wimbledone zaradila medzi najväčšie športové celebrity sveta. Aj v bielom športe, pokiaľ by sme však prvé sloveso a podstatné meno nasledujúceho porekadla nahradili inými slovami, platí okrídlené – Vidieť Neapol a zomrieť ... Nech už to znie akokoľvek, triumf na londýnskej tráve je svojím spôsobom bránou do nesmrteľnosti. Ale prečo byť natoľko patetický? Talentovaná a sympatická česká tenistka má za sebou veľmi úspešný rok. Okrem zmieňovaného víťazstva v Londýne „zmietla" všetky súperky aj na Turnaji Majsteriek a premožiteľku nenašla ani vo Fed Cupe. Svetová dvojka na rebríčku WTA, sa momentálne pripravuje na nadchádzajúcu sezónu vo Vysokých Tatrách a denníku Korzár poskytla rozhovor.

Petra, aký vzťah máte k horám? Lyžovali ste niekedy?

Hory sú pre prípravu na sezónu úplne ideálne. Trpím astmou a aj keď mám veľmi dobré lieky, výrazne mi pomáhajú tiež túry po tatranských kopcoch. Chodím sem už štyri roky a som na Slovensku maximálne spokojná. Ani sa nedivím, že je tu toľko sanatórií pre ľudí, ktorí trpia podobnými problémami ako ja. S lyžovaním ale nemám prakticky žiadne skúsenosti, pretože sa bojím úrazu. Takže do hôr chodím výhradne za prípravou, ale dovolenku trávim radšej niekde pri mori. Mne je totiž všade inde stále zima...

Prežili ste sezónu ako z ríše snov. Nemáte teraz trochu strach, že po toľkých úspechoch však môže prísť bleskurýchly pád?

Keď mám byť úprimná, tak o podobných veciach absolútne nepremýšľam. Užívam si radosti z dosiahnutých výsledkov a pomaly sa pripravujem na ďalšiu sezónu. Iste, tenis je šport a aj v ňom, rovnako ako v živote, potrebujete šťastie. Niekedy ho máte plnú náruč, inokedy vám prepadá medzi prstami. Keby som ho možno mala viac, sezóna by bola ešte úspešnejšia. Ale nechcem sa rúhať, splnilo sa mi takmer všetko, o čom som snívala. Obhajoba je však zakaždým ťažšia ako prvé víťazstvo a preto sa musím psychicky dobre pripraviť, aby som narastajúci tlak nielen športovej verejnosti zvládla.

Ako sa vyrovnávate s prehrami? Nemôžete spať, plačete?

Neplačem, ale mnohokrát sa mi dosť zle zaspáva... Prehra naštve a bolí predsa každého športovca, v tom nie sú žiadne výnimky. Väčšinou sa tým trápim jeden, maximálne dva dni, ale potom sa smútok snažím odohnať, pretože by mi bránil v koncentrácii na ďalšie zápasy. A je tiež veľký rozdiel, či hráte dobre a rovnako prehráte, alebo sa vám skrátka na kurte nedarí a prehru si zaslúžite.

Nedávno ste sa objavili na vyhlásení výsledkov českej ankety Zlatý slávik a publikum vám v Opere tlieskalo postojačky. Čo Vám v tej chvíli prebiehalo hlavou?

Na Zlatého slávika som sa veľmi tešila a reakciou obecenstva som bola príjemne prekvapená. Potlesk postojačky ma naozaj dojal a určite na tie chvíle nikdy nezabudnem. Teší ma, že ľudia moje víťazstvo vnímajú a z aplauzu som vycítila, že mi ho aj skutočne doprajú. Škoda len, že som sa nemohla bližšie zoznámiť s niektorými svojimi obľúbenými interpretmi, pretože už mi na to neostal čas. Rada počúvam víťaznú skupinu Kabát, ale tiež Chinaski, alebo Lucku Vondráčkovú, ktorá na vyhlásenie nemohla zo súkromných dôvodov prísť.

Prežili ste tento rok, okrem tenisových víťazstiev, ešte nejaké ďalšie mimoriadne okamihy?

Veľmi dobre som sa cítila pri stretnutí s pánom prezidentom Václavom Klausom a tiež som bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Poznala som, že umelci sú úplne iní ľudia ako my, športovci.

V budúcej sezóne vás tenisoví experti tipujú na svetovú jednotku. Znervózňuje vás to?

Nie, pretože byť svetovou jednotkou nie je môj konečný cieľ. Od súčasnej jednotky ma delí stopätnásť bodov, a to nie je málo. Naviac sa za mnou tlačia ďalšie súperky, takže to chce len vyhrávať a vyhrávať.

Pre mnoho malých a dospievajúcich detí ste sa stali vzorom. Uvedomujete si túto skutočnosť?

Samozrejme. Pomaly mi dochádza, že nemám ten svoj svet len sama pre seba. Ľudia ma spoznávajú, žiadajú autogram, musím plniť všelijaké sponzorské povinnosti, chodiť na spoločenské akcie. Priznám sa, že mnohokrát som záujmom okolia riadne zaskočená, ale vždy sa snažím byť príjemná a každému vyhovieť. Možno, že som sa pre niekoho stala aj idolom. A už tá myšlienka je pre mňa skutočne veľmi zaväzujúca a pristupujem k nej maximálne zodpovedne. Budem len rada, keď sa trebárs niektoré deti vďaka mne vrhnú na šport a budú chcieť byť najlepšie. Poctivo vyhrávať je úžasný pocit.

Máte ešte len dvadsaťjeden rokov a tiež prežívate veľkú lásku s tenistom Adamom Pavláskom. Nehovorte, že občas nemáte chuť sa niekde schovať a mať na chvíľku od všetkých pokoj.

Áno iste, to viete, že áno. To je predsa prirodzené... Chcela by som sa schovať doma, nikde nechodiť, ale ono to už dosť dobre nejde. Mám okolo seba profesionálny tím ľudí, ktorí mi pomáhajú a sme vzájomne prepojení. Už proste nie som šestnásťročná dievčina z Fulneku.

Nevadí vám bulvárna tlač?

Každé noviny majú svoj štýl písania a mne ešte bulvár, pokiaľ viem, neublížil. Nič proti nemu nemám. A vôbec mi nevadí, ak sa niekto opýta aj na môjho priateľa Adama. Chodíme spolu rok a je nám bezvadne.

Poznali ste sa v čase, keď ste boli na 32. mieste svetového rebríčka a víťazstvo vo Wimbledone bolo v nedohľadne. Dnes ste milionárka... Asi je lepšie, keď s vami priateľ celú tú cestu prešiel, než keby sa nejaký objavil až teraz? Možno by v jeho náklonnosti zohrali rolu aj iné pohnútky, ako len láska, čo myslíte?

Máte pravdu. A za celý ten rok som skutočne veľmi vďačná. Adam je charakterný chlapec a mám ho veľmi rada. Všade ma sprevádza, je so mnou aj v Tatrách a úspechy mi zo srdca praje.

Úspešní športovci sú častokrát verejnosti predstavovaní len ako vešiaky na reklamu. Jazdia v drahých autách, nosia luxusné oblečenie, majú imidž prepychu. Nie je to podľa vás chyba?

Možno áno, ale taký je súčasný svet. Ale len športovec si vie predstaviť, čo všetko musí úspešnejší kolega doslova preniesť a vydržať, aby si mohol vybrať auto, alebo dom svojich snov. Verejnosť akoby nechcela počuť, koľko je za tým všetkým driny a odriekania. A v individuálnom športe to platí možno dvojnásobne. Nemám nič proti futbalu, zakaždým to bude šport číslo jedna, ale na športovisku byť len sám za seba tiež nie je jednoduché.

Aký máte vzťah k peniazom?

Vážim si ich, pretože ma doma tak viedli. U nás ich totiž nikdy nebolo príliš. Vyrastala som v skromnej rodine a „mamka s taťkou" boli na mňa dosť prísni. Musela som poslúchať, naučili ma vážiť si pravých hodnôt. Ani neviete, ako som otcovi vďačná, že ma donútil doštudovať gymnázium. Chcela som ho totiž prerušiť, protestovala som, že skrátka odmaturujem až niekedy neskoršie. Keby nebol taký dôsledný, asi by som maturitu zabalila. Veľmi nadšená som v laviciach nebola, zaujímal ma len a len tenis.

Takže neuvažujete, že by ste niekedy v budúcnosti vyštudovali diaľkovo vysokú školu?

Neviem, možné je všetko. Ale ja si momentálne žiadne študijné ciele nekladiem, len tie športové. Baví ma hrať tenis, byť lepšia ako súperky. Až raz s behaním po kurte skončím, chcela by som žiť úplne normálny život. Vydať sa, mať deti a dobre ich vychovať.

Lákalo by vás založenie tenisovej akadémie Petry Kvitovej?

To je ešte veľmi ďaleko, o takých plánoch ešte vôbec nepremýšľam.

Hovorili ste o prísnej výchove. Nútili vás rodičia chodiť aj na brigády?

To nie, všetok voľný čas som prežila s otcom na kurte, ale môžete mi veriť, že mi neodpustil vôbec nič. Bol to ten najprísnejší, ale zároveň najspravodlivejší tréner.

Kto vás v začiatkoch závratnej kariéry ešte výrazne ovplyvnil? Mali ste sama nejaké vzory?

Okrem Čechoameričanky Martiny Navrátilovej asi nikoho. Pani Martinu však nesmierne obdivujem, bola na kurte proste famózna. Tenis bol a zatiaľ je celý môj život. Pozorovala som rôzne štýly, vrátane mužských. Zo slovenských napríklad Mečířa, olympijského víťaza, ale nikdy som sa nesnažila niekoho kopírovať. Išla som vlastnou cestou.

Za chvíľu budú vianočné sviatky. Už máte nakúpené darčeky?

Mám a ako každá žena nakupujem veľmi rada. Hlavne pre druhých. Pri tom všetkom momentálnom zhone som rada, že nemusím už nič zháňať na poslednú chvíľku. Tiež sa nemôžem dočkať, až si po tom celoročnom zhone všetci doma vo Fulneku sadneme k sviatočnému stolu, pekne sa porozprávame a rozdáme si darčeky. Vianoce sú nádherné sviatky. Škoda len, že tak rýchle utečú. Už dvadsiateho siedmeho decembra odlietavam do Austrálie na Hopmanov pohár, potom ma čaká turnaj v Sydney a prvý grandslam v Melbourne.

Budete zdobiť stromček?

Áno, máme síce len umelý, ale aj tak predsa človeka poteší. Maminka tvrdí, že z neho aspoň nie je žiadny neporiadok. Pomôžem aj pri príprave štedrovečernej večere, len koláčiky piecť neviem. A tiež sa teším na svoju obľúbenú rozprávku „Princezna ze mlejna". Snáď ju budú cez sviatky vysielať.

Väčšinou snívame o darčekoch. Keby vám niekto povedal, že pod stromčekom nájdete kúzelný oriešok, ktorý vám prinesie ďalšie víťazstvo vo Wimbledone, mali by ste radosť?

Pre mňa je najdôležitejšie zdravie a potom azda prídu aj výsledky, ale tiež nemusia. Je to lotéria. Verte mi, že o ďalšom víťazstve vo Wimbledone pri vianočnom stromčeku snívať určite nebudem.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 704
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 746
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 624
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 858
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 558
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 220
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 354
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 078
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 036
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na východe Slovenska: V nedeľu pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Plošné testovanie Slovenska na ochorenie Covid-19 prebieha druhý deň.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Namiesto futbalového zápasu odbery z nosa. Tak to vyzeralo v Malom Šariši

V Sabinove sa črtá problém, vo Veľkom Šariši sú pokojní.

Plošné testovanie v Malom Šariši išlo podľa plánu.
Pred letiskom v Abu Dhabí. Lenka vycestovala do Spojených arabských emirátov pred rokom. Verí, že koronakríza jej dovolí opäť naplno lietať.
Rozhovor

Dizajnérka: Retro považujú ľudia za moderné alebo súčasné. Nie je to správne

Márii Bujňákovej učaroval najviac škandinávsky štýl.

Mária Bujňáková, dizajnérka a doktorandka na Katedre umení Technickej univerzity v Košiciach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop