Korzár logo Korzár
Utorok, 21. február, 2017 |Meniny má Eleonóra

Kvitová nechce Wimbledon pod stromček

Tenistka Petra Kvitová (21) sa svojím tohtoročným víťazstvom vo Wimbledone zaradila medzi najväčšie športové celebrity sveta.

Šantenie na snehu. Češke sa v Tatrách páči.(Zdroj: Ľuboš Pitoňák)

Tenistka Petra Kvitová (21) sa svojím tohtoročným víťazstvom vo Wimbledone zaradila medzi najväčšie športové celebrity sveta. Aj v bielom športe, pokiaľ by sme však prvé sloveso a podstatné meno nasledujúceho porekadla nahradili inými slovami, platí okrídlené – Vidieť Neapol a zomrieť ... Nech už to znie akokoľvek, triumf na londýnskej tráve je svojím spôsobom bránou do nesmrteľnosti. Ale prečo byť natoľko patetický? Talentovaná a sympatická česká tenistka má za sebou veľmi úspešný rok. Okrem zmieňovaného víťazstva v Londýne „zmietla" všetky súperky aj na Turnaji Majsteriek a premožiteľku nenašla ani vo Fed Cupe. Svetová dvojka na rebríčku WTA, sa momentálne pripravuje na nadchádzajúcu sezónu vo Vysokých Tatrách a denníku Korzár poskytla rozhovor.

Petra, aký vzťah máte k horám? Lyžovali ste niekedy?

Hory sú pre prípravu na sezónu úplne ideálne. Trpím astmou a aj keď mám veľmi dobré lieky, výrazne mi pomáhajú tiež túry po tatranských kopcoch. Chodím sem už štyri roky a som na Slovensku maximálne spokojná. Ani sa nedivím, že je tu toľko sanatórií pre ľudí, ktorí trpia podobnými problémami ako ja. S lyžovaním ale nemám prakticky žiadne skúsenosti, pretože sa bojím úrazu. Takže do hôr chodím výhradne za prípravou, ale dovolenku trávim radšej niekde pri mori. Mne je totiž všade inde stále zima...

Prežili ste sezónu ako z ríše snov. Nemáte teraz trochu strach, že po toľkých úspechoch však môže prísť bleskurýchly pád?

Keď mám byť úprimná, tak o podobných veciach absolútne nepremýšľam. Užívam si radosti z dosiahnutých výsledkov a pomaly sa pripravujem na ďalšiu sezónu. Iste, tenis je šport a aj v ňom, rovnako ako v živote, potrebujete šťastie. Niekedy ho máte plnú náruč, inokedy vám prepadá medzi prstami. Keby som ho možno mala viac, sezóna by bola ešte úspešnejšia. Ale nechcem sa rúhať, splnilo sa mi takmer všetko, o čom som snívala. Obhajoba je však zakaždým ťažšia ako prvé víťazstvo a preto sa musím psychicky dobre pripraviť, aby som narastajúci tlak nielen športovej verejnosti zvládla.

Ako sa vyrovnávate s prehrami? Nemôžete spať, plačete?

Neplačem, ale mnohokrát sa mi dosť zle zaspáva... Prehra naštve a bolí predsa každého športovca, v tom nie sú žiadne výnimky. Väčšinou sa tým trápim jeden, maximálne dva dni, ale potom sa smútok snažím odohnať, pretože by mi bránil v koncentrácii na ďalšie zápasy. A je tiež veľký rozdiel, či hráte dobre a rovnako prehráte, alebo sa vám skrátka na kurte nedarí a prehru si zaslúžite.

Nedávno ste sa objavili na vyhlásení výsledkov českej ankety Zlatý slávik a publikum vám v Opere tlieskalo postojačky. Čo Vám v tej chvíli prebiehalo hlavou?

Na Zlatého slávika som sa veľmi tešila a reakciou obecenstva som bola príjemne prekvapená. Potlesk postojačky ma naozaj dojal a určite na tie chvíle nikdy nezabudnem. Teší ma, že ľudia moje víťazstvo vnímajú a z aplauzu som vycítila, že mi ho aj skutočne doprajú. Škoda len, že som sa nemohla bližšie zoznámiť s niektorými svojimi obľúbenými interpretmi, pretože už mi na to neostal čas. Rada počúvam víťaznú skupinu Kabát, ale tiež Chinaski, alebo Lucku Vondráčkovú, ktorá na vyhlásenie nemohla zo súkromných dôvodov prísť.

Prežili ste tento rok, okrem tenisových víťazstiev, ešte nejaké ďalšie mimoriadne okamihy?

Veľmi dobre som sa cítila pri stretnutí s pánom prezidentom Václavom Klausom a tiež som bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Poznala som, že umelci sú úplne iní ľudia ako my, športovci.

V budúcej sezóne vás tenisoví experti tipujú na svetovú jednotku. Znervózňuje vás to?

Nie, pretože byť svetovou jednotkou nie je môj konečný cieľ. Od súčasnej jednotky ma delí stopätnásť bodov, a to nie je málo. Naviac sa za mnou tlačia ďalšie súperky, takže to chce len vyhrávať a vyhrávať.

Pre mnoho malých a dospievajúcich detí ste sa stali vzorom. Uvedomujete si túto skutočnosť?

Samozrejme. Pomaly mi dochádza, že nemám ten svoj svet len sama pre seba. Ľudia ma spoznávajú, žiadajú autogram, musím plniť všelijaké sponzorské povinnosti, chodiť na spoločenské akcie. Priznám sa, že mnohokrát som záujmom okolia riadne zaskočená, ale vždy sa snažím byť príjemná a každému vyhovieť. Možno, že som sa pre niekoho stala aj idolom. A už tá myšlienka je pre mňa skutočne veľmi zaväzujúca a pristupujem k nej maximálne zodpovedne. Budem len rada, keď sa trebárs niektoré deti vďaka mne vrhnú na šport a budú chcieť byť najlepšie. Poctivo vyhrávať je úžasný pocit.

Máte ešte len dvadsaťjeden rokov a tiež prežívate veľkú lásku s tenistom Adamom Pavláskom. Nehovorte, že občas nemáte chuť sa niekde schovať a mať na chvíľku od všetkých pokoj.

Áno iste, to viete, že áno. To je predsa prirodzené... Chcela by som sa schovať doma, nikde nechodiť, ale ono to už dosť dobre nejde. Mám okolo seba profesionálny tím ľudí, ktorí mi pomáhajú a sme vzájomne prepojení. Už proste nie som šestnásťročná dievčina z Fulneku.

Nevadí vám bulvárna tlač?

Každé noviny majú svoj štýl písania a mne ešte bulvár, pokiaľ viem, neublížil. Nič proti nemu nemám. A vôbec mi nevadí, ak sa niekto opýta aj na môjho priateľa Adama. Chodíme spolu rok a je nám bezvadne.

Poznali ste sa v čase, keď ste boli na 32. mieste svetového rebríčka a víťazstvo vo Wimbledone bolo v nedohľadne. Dnes ste milionárka... Asi je lepšie, keď s vami priateľ celú tú cestu prešiel, než keby sa nejaký objavil až teraz? Možno by v jeho náklonnosti zohrali rolu aj iné pohnútky, ako len láska, čo myslíte?

Máte pravdu. A za celý ten rok som skutočne veľmi vďačná. Adam je charakterný chlapec a mám ho veľmi rada. Všade ma sprevádza, je so mnou aj v Tatrách a úspechy mi zo srdca praje.

Úspešní športovci sú častokrát verejnosti predstavovaní len ako vešiaky na reklamu. Jazdia v drahých autách, nosia luxusné oblečenie, majú imidž prepychu. Nie je to podľa vás chyba?

Možno áno, ale taký je súčasný svet. Ale len športovec si vie predstaviť, čo všetko musí úspešnejší kolega doslova preniesť a vydržať, aby si mohol vybrať auto, alebo dom svojich snov. Verejnosť akoby nechcela počuť, koľko je za tým všetkým driny a odriekania. A v individuálnom športe to platí možno dvojnásobne. Nemám nič proti futbalu, zakaždým to bude šport číslo jedna, ale na športovisku byť len sám za seba tiež nie je jednoduché.

Aký máte vzťah k peniazom?

Vážim si ich, pretože ma doma tak viedli. U nás ich totiž nikdy nebolo príliš. Vyrastala som v skromnej rodine a „mamka s taťkou" boli na mňa dosť prísni. Musela som poslúchať, naučili ma vážiť si pravých hodnôt. Ani neviete, ako som otcovi vďačná, že ma donútil doštudovať gymnázium. Chcela som ho totiž prerušiť, protestovala som, že skrátka odmaturujem až niekedy neskoršie. Keby nebol taký dôsledný, asi by som maturitu zabalila. Veľmi nadšená som v laviciach nebola, zaujímal ma len a len tenis.

Takže neuvažujete, že by ste niekedy v budúcnosti vyštudovali diaľkovo vysokú školu?

Neviem, možné je všetko. Ale ja si momentálne žiadne študijné ciele nekladiem, len tie športové. Baví ma hrať tenis, byť lepšia ako súperky. Až raz s behaním po kurte skončím, chcela by som žiť úplne normálny život. Vydať sa, mať deti a dobre ich vychovať.

Lákalo by vás založenie tenisovej akadémie Petry Kvitovej?

To je ešte veľmi ďaleko, o takých plánoch ešte vôbec nepremýšľam.

Hovorili ste o prísnej výchove. Nútili vás rodičia chodiť aj na brigády?

To nie, všetok voľný čas som prežila s otcom na kurte, ale môžete mi veriť, že mi neodpustil vôbec nič. Bol to ten najprísnejší, ale zároveň najspravodlivejší tréner.

Kto vás v začiatkoch závratnej kariéry ešte výrazne ovplyvnil? Mali ste sama nejaké vzory?

Okrem Čechoameričanky Martiny Navrátilovej asi nikoho. Pani Martinu však nesmierne obdivujem, bola na kurte proste famózna. Tenis bol a zatiaľ je celý môj život. Pozorovala som rôzne štýly, vrátane mužských. Zo slovenských napríklad Mečířa, olympijského víťaza, ale nikdy som sa nesnažila niekoho kopírovať. Išla som vlastnou cestou.

Za chvíľu budú vianočné sviatky. Už máte nakúpené darčeky?

Mám a ako každá žena nakupujem veľmi rada. Hlavne pre druhých. Pri tom všetkom momentálnom zhone som rada, že nemusím už nič zháňať na poslednú chvíľku. Tiež sa nemôžem dočkať, až si po tom celoročnom zhone všetci doma vo Fulneku sadneme k sviatočnému stolu, pekne sa porozprávame a rozdáme si darčeky. Vianoce sú nádherné sviatky. Škoda len, že tak rýchle utečú. Už dvadsiateho siedmeho decembra odlietavam do Austrálie na Hopmanov pohár, potom ma čaká turnaj v Sydney a prvý grandslam v Melbourne.

Budete zdobiť stromček?

Áno, máme síce len umelý, ale aj tak predsa človeka poteší. Maminka tvrdí, že z neho aspoň nie je žiadny neporiadok. Pomôžem aj pri príprave štedrovečernej večere, len koláčiky piecť neviem. A tiež sa teším na svoju obľúbenú rozprávku „Princezna ze mlejna". Snáď ju budú cez sviatky vysielať.

Väčšinou snívame o darčekoch. Keby vám niekto povedal, že pod stromčekom nájdete kúzelný oriešok, ktorý vám prinesie ďalšie víťazstvo vo Wimbledone, mali by ste radosť?

Pre mňa je najdôležitejšie zdravie a potom azda prídu aj výsledky, ale tiež nemusia. Je to lotéria. Verte mi, že o ďalšom víťazstve vo Wimbledone pri vianočnom stromčeku snívať určite nebudem.

Neprehliadnite tiež

Pozrite si obrazy a repliky šiat cisárovnej Sissi

Komornú výstavu ponúka Východoslovenské múzeum v Košiciach.

Tak predsa: Mesto Košice schválilo cestu pri letisku ako obchádzku

Letisko ju označilo za nevhodnú. Mesto aj tak odkleplo značky.

Za bombový poplach hrozí väzenie aj strata balíka peňazí

Košický súd pri jednom z nedávnych prípadov škodu vyčíslil až na 14 400 eur.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 857
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 032
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 228
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 145
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 077
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 677
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 186
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 743
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 528
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 946

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop