Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka

Prešov prešiel cez Madeiru do osemfinále Pohára EHF

Sedemnásobný slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov na začiatku sezóny neprešiel domácou kvalifikáciou do skupinovej fázy Ligy majstrov. Cestu mu zahatala nečakaná prehra s majstrom Portugalska FC Porto.

Zľava Alexander Radčenko (Prešov) a Luis Marques.(Zdroj: sita)

Po následnom nasadení Prešova do 3. kola druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaže, žreb zase prisúdil Tatranu portugalského súpera.

PREŠOV. V Pohári EHF už bol slovenský majster v konfrontácii s portugalskou hádzanou úspešnejší. Po remíze (24:24) na pôde Madeiry Andebol SAD pred takmer štyrmi tisíckami vytrvalo povzbudzujúcich fanúšikov v hľadisku Mestskej haly sa po výhre 27:19 tešili z postupu do osemfinále Pohára EHF hádzanári Tatrana Prešov.

Skvelá atmosféra v hľadisku burcovala hádzanárov Tatrana. „Hrať v takomto prostredí je ozajstným zážitkom,“ neskrýval svoje pocity srbský legionár v prešovskej bráne Svetislav Verkič, ktorý prišiel do Tatrana po troch rokoch pôsobenia práve v ostrovnom klube Madeira Andebol SAD.

„Takúto atmosféru som už roky nezažil. Na Madeire nám prvý polčas nevyšiel, až v druhom to bolo lepšie. Na odvetu nás tréner už pripravil takticky veľmi dobre. Týždeň sme ladili všetko na eliminovanie nepríjemného obranného spôsobu Portugalčanov.“

Verkič mal pred odvetou s Madeirou dvojnásobnú motiváciu. Pretavil ju aj do výborného zápasového výkonu

„Iste, postup bol veľkým lákadlom. Proti bývalým spoluhráčom som sa túžil vytiahnuť. Hovorím plynulo portugalsky, takže už v prvom zápase sme sa s niektorými spoluhráčmi doberali. Po remíze sme si boli 'fifty - fifty', po odvete som mal, pochopiteľne, väčšiu radosť ja. Chlapci z hosťujúceho tímu mne i klubu ale k postupu zablahoželali, zaželali ďalšie úspechy.

Antl: Klobúk dole pred publikom

Za výbornou prešovskou obranou stál spoľahlivý Verkič, ktorého šesť minút pred koncom vystriedal Krupa a i on pokračoval v excelentných zákrokoch. V útočnej fáze sa najčastejšie presadzovali Kristopans, Kukrika, Radčenko, zase sľubne začal Tumidalský, ale skoro sa zranil.

Tradične aj kapitán Tatrana Prešov Radoslav Antl. „Začiatok bol v poriadku. Za stavu 4:1 sme rozhodne nepoľavili. Akurát, že sme lopty zbytočne strácali až naivnými technickými chybami, na ktorých sa súper chytil. Góly sme takto dostávali z kontier. V ďalších minútach sme touž ustáli a je z toho krásny výsledok a vytúžený postup.“

Kapitán majstrov nezabudol spomenúť ani vďačné publikum. „Klobúk dole, v akom počte na zápas prišli i ako sa prejavovali. Patrí im naša vďaka. Na oplátku videli dobrý zápas i peknú hádzanársku šou.“

Na Mikuláša sa vo Viedni rozhodne o súperovi Tatrana Prešov v osemfinále Pohára EHF. „Vyberať súperov sa nedá. Ja by som bol rád, keby sme sa vyhli nemeckým či španielskym klubom. Samozrejme, všetci si prajeme „milostivejší“ žreb. Koho nám konkrétne prisúdi, uvidí sa však až zajtra.“

Fakty

Tatran Prešov – Madeira Andebol SAD 27:19 (13:9)

Odveta tretieho kola slovenskému majstrovi v Pohári EHF vyšla. Po remíze 24:24 na portugalskom ostrove Madeira si Tatran Prešov presvedčivou výhrou po kvalitnom výkone zabezpečil postup do osemfinále druhej najprestížnejšej európskej súťaže hádzanárov. Súpera v boji o štvrťfinálovú účasť spoznajú Prešovčania po zajtrajšom žrebe vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie.

V prvom zápase na portugalskom území robila vysunutá obranná hra Madeiry 3 – 3 hlavne v prvom polčase slovenskému tímu problémy. Po prestávke si Tatran súpera už „oťukal“ a napokon bola z toho cenná remíza. Dobrú východziu pozíciu Prešov doma neprepásol. V skvelej diváckej kulise v zaplnenom hľadisku domovského stánku prešovských hádzanárov rozbehli zápas vo víťaznom štýle. V 7. min. viedli 4:1, no súper sa nepoddával a pred koncom prvej štvrťhodiny prvý a jediný raz v zápase viedol 6:5. V ďalšom priebehu už domáce mužstvo nepustilo opraty zápasu z rúk. S nepríjemným obranným systémom Madeiry si takticky poradili a s pribúdajúcimi minútami skóre Tatrana narastalo. Prešov sa teda zaslúžene radoval z postupu, na druhej strane ale mrzí nepríjemné zranenie kolena jedného z kľúčových hráčov Petra Tumidalského v štrnástej minúte stretnutia.

Zostava a góly Prešova:

Verkič, Krupa – Marušák 1, Kopčo 2, Hrstka 3/2, Mi. Urban, Krok, Kristopans 5, Drobňák, Radčenko 3, Kukrika 4, Tumidalský 1, Číp 2, Guzy 1, Pekár, Antl 5/1. Najviac gólov za hostí: Silva Nuno 6/2, Vieira 5. Pokutové hody: 3/2 – 4/2. Vylúčení: 4:2. ČK: 51. min. Kristopans (Prešov) za hrubý faul. Rozhodovali: Veber a Pangerc (obaja Slovinsko). Divákov: 3 930.