Za prípadné ujmy na zdraví a životoch, ktoré z odoprenia (aj) akútnej starostlivosti pozerajú, nesie plnú zodpovednosť – vrátane trestnej – združenie pána Kollára. Ale aj politická moc v embléme s Uhliarikom, keďže také dačo, aby nefungoval stav núdze, je ďalšou známkou toho, čo pripomíname často – rozkladu štátu. Ono sa to ako štát tvári, v legislatíve má aj stav núdze ( paragrafy vyvolávajú až hrôzu), ale keď príde na lámanie, ehm, ehm, kostí, tak napr. primár zo Žiliny musí hlásiť, že „tu už ide o život“. A nielen v Žiline. Ešteže doktori v Košiciach dostali rozum.
Korigovať treba nedávny komentár, kde bolo hlúpo napísané, že ak existuje jedna vec, kde je Uhliarik bez viny, tak to sú dôsledky doktorskej anarchie. Básnik chcel povedať, že minister nie je zodpovedný za pat v rozhovoroch (čo je pravda, keďže Kollár dostal všetko až na 100 percent platovej požiadavky), avšak včerajšie pripomienky Rudolfa Zajaca nastavujú ten správny kontext. Exminister napísal toto: „Vláda mala s ambulantnými lekármi špecialistami už dávno rokovať o tom, aby začali popri svojich ambulanciách pôsobiť aj v nemocniciach. Náklady na nich by sa pokryli z ušetrených miezd a ešte by bohato zvýšilo aj pre ostatných lekárov. (....) Výpadok anesteziológov sa mohol riešiť rokovaním s lekármi záchrannej služby. (...) Bolo potrebné im dočasne umožniť vykonávať dve povolania v dvoch úväzkoch.“
Tvrdiť na sto percent, že Zajacova receptúra by štrajk či povstanie (či čo to je) zásadne vyriešila, si laik netrúfne. Skutočnosť, že Uhliarik sa o nič nepokúšal, dáva ale stavu núdze tú správnu farbu. Nielenže sa väčšmi podobá na bordel pred záverečnou než na stanné právo, horšie ešte je, že ako de facto najkrajnejšie opatrenie, zavádzajúce na vybranom území totalitu, je zrejme zbytočné.
Do situácie, že „bezprostredne hrozí ohrozenie životov a zdravia osôb“, čo je podmienkou (zákon), by sme sa azda nedostali, keby minister zdravotníctva vyčerpal všetky možnosti, ktoré mal k dispozícii. Toto nie je pandémia cholery, samovražedný atentát ani tunguzský meteorit , na čo sa nedá pripraviť, len vyhlásiť štatárium v liberálnej demokracii Dva mesiace času mal Uhliarik na predídenie dôsledkom. Výzvy, ktoré lietajú facebookom, akože „kolegovia v núdzovom stave ak ste chorí dajte sa vyšetriť!!!“, inak nie sú od veci. Vyšetriť by sa dať mali. Tie hromadné odchody na „péenku“ len dotvárajú absurditu obrazu, kde rachitický štát ukladá pracovnú povinnosť, a odborári si z toho robia bábkové divadlo. Pretože, všakáno, len Slovenskej republike je možné sa až tak vysmievať do tváre, že niekto verejne navádza na obchádzanie stavu núdze výzvami na hromadné zneužívanie nemocenského poistenia.
No. Až začnú štrajkovať psychiatri, bude vymaľované. Kam pôjdu tí všetci geroji na vyšetrenie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.