Košickí orientační bežci bilancovali 50-ročnú históriu

Ocenenie osobností. Zľava: Jozef Pollák, Ladislav Oľhava, Natália Tyszová, Michal Krajčík,Tomáš Drenčák, Wilfried Sleziak, Franková za manžela Stanislava, Martina Rákayová.
Ocenenie osobností. Zľava: Jozef Pollák, Ladislav Oľhava, Natália Tyszová, Michal Krajčík,Tomáš Drenčák, Wilfried Sleziak, Franková za manžela Stanislava, Martina Rákayová. (Autor: Valér Franko)
Sportnet|29. nov 2011 o 00:00

Bývalí i súčasní košickí orientační bežci a činovníci orientačného behu sa zúčastnili na Bankove spomienkového stretnutia.

Bývalí i súčasní košickí orientační bežci a činovníci orientačného behu sa zúčastnili na Bankove spomienkového stretnutia, aby oslávili 50-ročné jubileum činnosti vysokoškolského športového klubu Slávie VŠT, neskôr Slávie TU až po súčasný názov klubu orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice.

KOŠICE. Na uvedenom stretnutí boli ocenení najúspešnejší pretekári klubu i jeho podporovatelia. Ocenenie najväčšieho významu patrilo 85-ročnému nestorovi orientačného behu v Košiciach a zakladateľovi klubu v roku 1961 Lacovi Oľhavovi. V prvých rokoch za náročných podmienok tvoril mapy, organizoval rôzne akcie a získaval ďalších prívržencov pre tento šport. Za 50 rokov existencie klubu prešiel orientačný beh výraznými zmenami. V začiatkoch sa súťažilo podľa máp s malými mierkami 1:20000 a s papierovými preukazmi. V súčasnosti sa používajú veľmi presné detailné mapy a obrovským posunom vo vývoji tohto športu sa stalo využívanie elektronického spôsobu razenia kontrol.

Členovia klubu už v prvých rokoch pôsobenia oddielu hlavne trio Stanislav Franko, Juraj Tóth a Wilfried Sleziak žalo úspechy na majstrovstvách Československa hlavne v pretekoch štafiet. V roku 1983 získal Jozef Pollák historicky prvú medailu zo svetového šampionátu a to striebro z pretekov štafiet.

Okrem pretekárskych aktivít klub organizoval množstvo väčších či menších podujatí. Zo všetkých organizovaných podujatí vyčnieva 49 ročníkov Pohára rektora TU. Najnáročnejšia bola organizácia pretekov Svetového pohára na Silickej planine v roku 1988, pričom sprievodného podujatia Veľkej ceny Slovenska sa zúčastnilo viac ako 3000 pretekárov. V roku 2006 členovia klubu úspešne zvládli usporiadanie Akademických majstrovstiev sveta.

Uvádzame vizitky najvýraznejších osobností klubu:

Ladislav Oľhava: zakladateľ oddielu OB Slávia VŠT Košice, predseda oddielu 1961-1996, čestný predseda oddielu od r. 1996, organizátor pretekov Svetového pohára 1988, organizátor mnohých medzinárodných a domácich podujatí, tréner a rozhodca.

Stanislav Franko in memoriam: veteránsky majster sveta 2001, bronzový medailista veteránskych MS 1997, 12. miesto na ME 1972 v lyžiarskom OB, štafetový majster Československa 1969, 1971 v OB, bronzový štafetový medailista majstrovstiev Československa 1972 v LOB, mnohonásobný majster Slovenska, tréner, funkcionár
Juraj Tóth: dvojnásobný štafetový majster Československa v OB, štafetový majster Československa v lyžiarskom OB, strieborný medailista na majstrovstvách Československa jednotlivcov v LOB, bronzový medailista z majstrovstiev Československa štafiet v lyžiarskom OB, mnohonásobný majster Slovenska, 3. miesto v pretekoch štafiet Družba, víťaz mnohých pretekov doma i v zahraničí, tréner talentovanej mládeže Slovenska, tréner, funkcionár v bežeckom lyžovaní.

Wilfried Sleziak: dvojnásobný štafetový majster Československa v OB, štafetový majster Československa v lyžiarskom OB, bronzový medailista z majstrovstiev Československa štafiet v lyžiarskom OB, majster Slovenska v lyžiarskom OB jednotlivcov, viacnásobný štafetový majster Slovenska, víťaz medzinárodných pretekov Liguria v Taliansku, tréner, funkcionár, spisovateľ príbehov z prostredia OB.

Jozef Pollák: strieborný medailista majstrovstiev sveta štafiet 1983, víťaz Svetového pohára 1992, 10., 13., 14., 17. miesto na majstrovstvách sveta jednotlivcov, veteránsky majster sveta 2011, strieborný a bronzový medailista veteránskych MS 2001, 2006, 10–násobný účastník majstrovstiev sveta v drese Československa resp. Slovenska, 7–násobný seniorský resp. juniorský majster Československa, mnohonásobný majster Slovenska, reprezentačný a klubový tréner, predseda klubu od r. 1996, funkcionár, organizátor podujatí.
Martina Rákayová: akademická majsterka sveta 2002, bronzová medailistka akademických majstrovstiev sveta 1998, 10., 18, 20. miesto na majstrovstvách sveta jednotlivcov, 9–násobná účastníčka majstrovstiev sveta v drese Slovenska, mnohonásobná majsterka Slovenska.

Tomáš Drenčák: strieborný štafetový medailista z akademických MS 2006, 4. miesto na juniorských majstrovstvách sveta štafiet, 10. a 13. miesto na juniorských majstrovstvách sveta jednotlivcov, viacnásobný štafetový majster Slovenska.

Michal Krajčík: 13. miesto na akademických MS 2008, 31. a 34. miesto na majstrovstvách sveta, mnohonásobný majster Slovenska jednotlivcov a štafiet, 4–násobný dorastenecký majster Európy (v drese Ekonómu B. Bystrica), 5. a 6. miesto na juniorských MS (v drese Ekonómu B. Bystrica).

Jana Macinská: strieborná medailistka ME dorastu 2004, 10. miesto akademické MS 2008, 31. miesto majstrovstvá sveta 2008, mnohonásobná majsterka Slovenska jednotlivcov a štafiet
Natália Tyszová: bronzová medailistka z juniorských MS v orientačnej cyklistike, 35. miesto na ME v OC, viacnásobná medailistka z majstrovstiev Slovenska v OC.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Košickí orientační bežci bilancovali 50-ročnú históriu