Pokiaľ často cestujete vlakom a na stanici máte chvíľu čas a len tak sa obšmietate okolo vagónov, možno si na ich spodnej časti všimnete množstvo rôznych symbolov, tvorených písmenami i číslicami. Možno tam nájdete aj písmeno W (prípadne v kombinácii s iným písmenom). No a keď máte v rodine železničiara, ktorý pracuje priamo v prevádzke, tak vám zrejme bude schopný vysvetliť, čo to písmeno W znamená. Znamená to jednoducho to, že vozeň je vystrojený brzdou systému Westinghouse. Vynálezcom tohto brzdového systému je Američan George Westinghouse, ktorému je venovaná dnešná časť nášho seriálu.
Narodil sa 6. októbra 1846 v Central Bridge v americkom štáte New York, a to ako ôsme dieťa rodičov, ktorých predkovia pochádzali z Nemecka. Rodina sa potom presťahovala do Schenectady, kde jeho otec založil fabriku na výrobu poľnohospodárskych strojov a malých parných strojov, v ktorej George získal prvé skúsenosti so strojmi.
Bojoval v občianskej vojne
Po vypuknutí americkej občianskej vojny v roku 1861 bojoval len 15-ročný George na strane únie. Po vojne sa vrátil do Schenectady, kde začal navštevovať Union College, ale už po troch mesiacoch školu opustil a začal pracovať vo firme svojho otca. Ako 19-ročný získal patent na rotačný parný stroj, ale jeho prvým významným vynálezom bolo zariadenie, ktoré umožňovalo uložiť späť na koľaje vykoľajené vagóny (patentoval ho ako 21-ročný).
Inšpiroval sa zrážkou vlakov
K ďalšiemu mimoriadne významnému vynálezu inšpirovalo mladého Georga pozorovanie zrážky vlakov, ktorej brzdári nedokázali zabrániť, pretože museli po strechách bežať od jedného vagóna k druhému a zaťahovať jednotlivé brzdy. George prišiel s myšlienkou centrálneho vlakového brzdiaceho systému, využívajúceho stlačený vzduch. Na takýto brzdový systém získal Westinghouse 5. marca 1872 patent.
Zaviedli ju povinne
Brzda sa tak osvedčila, že v roku 1893 vyšiel zákon, ktorý predpísal inštalovanie takéhoto brzdového systému na všetkých vlakoch. V roku 1869 založil Westinghouse firmu Westinghouse Air Brake Company (WABCO) na výrobu takýchto brzdových systémov – to ho urobilo slávnym i bohatým. Westinghouse zlepšil aj spojky vagónov a vyvinul automatické signálne a spínacie zariadenia.
Vyvinul redukčný ventil
Vyvinul aj redukčný ventil, ktorý znižoval vysoký tlak plynu, ktorý unikal z ropných vrtov, na nižšiu hodnotu, ktorá umožňovala bezpečný rozvod plynu. Westinghouse prispel aj k zlepšeniu vznikajúcej telefónnej siete. Spočiatku museli byť všetky hovory vedené najprv do centrálnej ústredne, čo viedlo k prílišnej dĺžke telefónnych vedení.
Zefektívnil telefónne siete
V roku 1879 zaviedol Westinghouse automatické rozdeľovače, čím sa počet vedení značne zredukoval. Od záujmu o rozvod plynu a rozvoj telefonického spojenia sa Westinghousov záujem presunul do oblasti rozvodu elektrickej energie. Westinghouse skúmal Edisonovu koncepciu rozvodu elektrickej energie jednosmerným prúdom, ale tá sa mu zdala veľmi neefektívna. Mnohí európski vynálezcovia pracovali na systéme rozvodu striedavým prúdom, ktorý využívali transformátory na zvýšenie napätia, čím sa znižovali straty.
Z Európy doviezol transformátory
Westinghouse doviezol v roku 1885 do USA niekoľko transformátorov a generátor striedavého napätia firmy Siemens a použil ich na výstavbu siete v Pittsburghu. Neskôr si Westinghouse najal ako poradcu Nikolu Teslu, ktorý pomohol vyvinúť viacfázový striedavý elektromotor. Výsledkom bolo zavedenie striedavého systému s frekvenciou 60 Hz, ktorý sa v USA dodnes používa.
Konfrontácia s Edisonom
Tvrdá konfrontácia medzi zástancom jednosmerného prúdu Edisonom a Westinghousom sa zvykne označovať ako vojna prúdov. Systém rozvodu striedavým prúdom zaznamenal definitívne víťazstvo, keď Westinghouse získal kontrakt na prvý diaľkový rozvod elektrickej energie, a to vodnej elektrárne na Niagarských vodopádoch do mesta Buffalo, vzdialeného 40 km.
Pokúšal sa o perpetuum mobile
Pre úplnosť treba spomenúť aj to, že Westinghouse sa – samozrejme márne – pokúšal vyvinúť aj perpetuum mobile. George Westinghouse zomrel 12. marca 1914 v New Yorku a ako veterán občianskej vojny bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.