Korzár logo Korzár

Využitie vôd Hornádu, Popradu a tatranských vodopádov navrhol odborník z Košíc

Koncom devätnásteho storočia boli v Košiciach založené dve stredné odborné školy, jediné svojho druhu vôbec v Uhorsku.

Melioračná škola, jediná svojho druhu v Uhorsku, pôsobila pri Poľnohospodárskej odbornej škole v Košiciach.Melioračná škola, jediná svojho druhu v Uhorsku, pôsobila pri Poľnohospodárskej odbornej škole v Košiciach. (Zdroj: archív)

Koncom devätnásteho storočia boli v Košiciach založené dve stredné odborné školy, jediné svojho druhu vôbec v Uhorsku: Priemyselná stredná škola (od r. 1872) a Melioračná (vodohospodárska) škola (od r. 1879) pri Poľnohospodárskej odbornej škole ako jedinej na území Slovenska v bývalom Uhorsku (budova dnes patrí Technickej univerzite).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poľnohospodársku školu premenovali na Poľnohospodársku akadémiu a táto sa stala so svojimi odbornými pracoviskami miestom pre vedecko-výskumnú a publikačnú činnosť v oblasti poľnohospodárskych vied, ktoré priaznivo vplývali na poľnohospodárskych výrobcov pred vyše storočím.

SkryťVypnúť reklamu

Výučba aj výskum

Do novej poľnohospodárskej školy prišli odborníci z podobných ústavov v Uhorsku, i z univerzity. Špecializovali sa na jednotlivé oblasti pestovateľstva i chovateľstva, boli medzi nimi prírodovedci aj chemici. Z ich iniciatívy sa vytvorili pri škole výskumné stanice ako napr. chemická, syrárska, semenárska, hydrometeorologická, chovateľská, liehovarnícka. V nich sa uplatňovali najnovšie poznatky a postupy, ktoré si osvojovali budúci poľnohospodárski odborníci a tam mali profesori podmienky pre vedecko-výskumnú prácu a publikovanie jej výsledkov. Mesto darovalo škole pozemok, kde získavali prax študenti aj frekventanti kurzov. V Košiciach, centre východného Slovenska s prevažne poľnohospodárskou výrobou a minimálnym priemyslom, tak vznikla nielen odborná škola na úrovni vysokej školy, ale zároveň školiteľské a poradenské centrum pre celé Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Nové moderné postupy

Škola mala rozsiahle hospodárstvo, na ktorom zavádzali profesori školy nové moderné postupy v rastlinnej i živočíšnej výrobe. Ich výsledky publikovali v odborných časopisoch a knižkách, prezentovali na odborných konferenciách a hospodárskych výstavách. Vydávali vlastný časopis, príručky a knihy pre pestovateľov, chovateľov, spracovateľov produktov, pre potravinársku výrobu.

Uznávanými odborníkmi a autormi boli riaditelia tejto školy Eugen Rodiczky, Vojtech Kovácsy a Žigmund Zalka.
Prvý riaditeľ Eugen Rodiczky bol odborník na živočíšnu výrobu. Uplatňoval v nej moderné chovateľské postupy. Zaviedol chov nových druhov hovädzieho dobytka a oviec, v hospodárstve školy založil včelárstvo, začal ho propagovať na vidieku a školiť včelárov, udomácnil pestovanie vínnej révy. Na školskom hospodárstve chovali aj ovce, preto pre zužitkovanie ich mlieka zriadil výrobňu syrov, tiež sušiareň ovocia. Syry, aj iné produkty, vyrobené študentmi v praktickom výcviku, škola predávala. Rodiczkého knihy poznali v celom Uhorsku pestovatelia tabaku, priemyselných rastlín i zemiakov a jeho vynález – prístroj na meranie pružnosti vlneného vlákna používali jeho výrobcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy pili prvýkrát v Košiciach kefír

V poradí druhý riaditeľ poľnohospodárskej školy Vojtech Kovácsy prednášal živočíšnu výrobu, spolupracoval s krajinskými poľnohospodárskymi spolkami, aj v Spišskej Novej Vsi, kde poskytoval poradenstvo o najvýhodnejších podmienkach pre chov dobytka na mlieko, čo vplývalo z jeho výskumu v odbore krmovinárstva, mlieka a mliečnych výrobkov. O ňom prednášal na medzinárodnom kongrese v Rakúsku. Ak pijete kefír, určite vás nenapadne rozmýšľať nad tým, kedy si ho mohli kúpiť na východnom Slovensku po prvýkrát. V Košiciach vyrobili tento kyslomliečny nápoj v roku 1886 a predávali ho pod názvom liečivé mlieko – kefír. Bol to Vojtech Kovácsy, ktorý navrhol jeho výrobu. Pretože mal liečivé účinky, predávali ho v lekárni a to iba v Košiciach.

Kontrola pravosti potravín

Tretí riaditeľ Žigmund Zalka bol odborníkom v liehovarníctve. Viedol školskú výskumnú stanicu aj liehovar a keď v roku 1901 zriadili pri škole novú liehovarnícku výskumnú stanicu, stal sa jej vedúcim. Prednášal na kurzoch liehovarníctva, na požiadanie ministerstva vypracoval zásady zdaňovania liehu. V košickom liehovare sa začalo vyrábať droždie ako v prvej výrobni v Uhorsku a predpokladalo sa, že podľa tohto príkladu sa rozšíri aj do ostatných liehovarov. Žigmund Zalka do svojej knihy o výrobe liehu pohotovo zahrnul aj výrobu droždia.
Riaditeľ chemickej výskumnej stanice pi Poľnohospodárskej akadémii Dr. Eugen Nyiredy sa špecializoval na chemický výskum v potravinárstve. Ako prvý zaviedol v Košiciach na trhoch chemickú kontrolu potravín, ktoré predávali domáci aj iní trhovci. Bojoval proti falšovaniu potravín, proti riedeniu mlieka vodou a nastavovaniu smotany múkou, ktoré bolo rozšírené ešte roky potom, ako začal s kontrolou pravosti. Keď sa Chemický ústav v roku 1912 osamostatnil, začali v ňom školiť potravinárskych inšpektorov a Nyiredy prednášal o význame chémie v poľnohospodárstve, priemysle a obchode.

Prví v záhradníctve

Košická Poľnohospodárska akadémia sa stala známa v Uhorsku odbornou úrovňou vďaka jej profesorom, ktorých učebnice používali aj v iných poľnohospodárskych a podobných školách a ústavoch a tam chodili z Košíc aj prednášať. V košickej škole zaviedli ako prví prednášky zo záhradníctva Štefana L 'Uiliera, ktorý prednášal aj v Debrecíne a v Košiciach založil prvé súkromné záhradníctvo.

Vojtech Páter sa venoval výskumu hospodárskych rastlín a ich škodcov, úspech a uznanie dosiahol za výskum liečivých rastlín, o ktorých pestovaní prednášal v škole.

Škole pribudla sestra

V roku 1879 vznikla pri Poľnohospodárskej odbornej škole Melioračná (vodohospodárka) škola. V roku 1884 pre ňu vybudovali v areáli školy samostatnú budovu a neskoršie ju zmenili na Školu vodohospodárskych majstrov. V roku 1908 sa presťahovala do novej budovy na dnešnú Kuzmányho ulicu. V Košiciach pôsobila do roku 1918.

Aj v tejto škole, kde vychovávali vodohospodárskych odborníkov, pôsobili popredné osobnosti vodohospodárskeho inžinierstva v Uhorsku, aj špičkoví odborníci z Hornouhorského inžinierskeho spolku, s ktorým škola spolupracovala a členmi ktorého boli aj profesori školy. K nim patril aj Ing. Jozef Udránszky, vďaka ktorému škola získala nové priestory.

Uznávaní odborníci

Ing. Udránszkeho uznávali ako odborníka v medzinárodnom meradle, o čom svedčí aj fakt, že v roku 1908 bol podpredsedom medzinárodného kongresu vodohospodárskych inžinierov v Petrohrade.

Riaditeľ školy Ing. Michal Bolla zároveň zastával post radcu, bol členom mestského zastupiteľstva v Košiciach a potom sa stal ministerským radcom v Budapešti. K významným odborníkom vodohospodárskeho inžinierstva patril Ing. Alexander Rohringer (1868 – 1945), autor publikácií o vodných elektrárňach, ktorý sa po odchode M. Bollu stal po ňom riaditeľom školy. Zároveň bol riaditeľom Štátneho inžinierskeho úradu v Košiciach. Mal bohaté skúsenosti zo študijných ciest v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, z expedície v Albánsku.

V Košiciach založil Rohringer Hornouhorský inžiniersky spolok a do roku 1918 vydával odborný časopis. V roku 1924 navrhol nové a podľa odborníkov odvážne projekty na využitie vodnej energie Hornádu, Popradu pri Vyšných Hágoch a tatranských vodopádov. Podieľal sa na návrhu územného plánu Košíc, do ktorého prispel návrhom na využitie Hornádu pre výstavbu vodnej elektrárne.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 638
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 722
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 638
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 722
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu