jenskej kontrarozviedke, aby „napichla" troch redaktorov Pravdy a šéfa TA3.
Keby v žiadosti o povolenie odpočúvania, ktoré doručili sudcovi, bolo napísané, že užívatelia týchto čísiel sú podozriví z kontaktov (ako napr. Harabin so Sadikim) na nelegálnych obchodníkov so zbraňami, eventuálne členov Al Káidy, ktorí chcú preniknúť do štruktúr slovenskej armády, tak povolanie-profesia novinára sú dokonale irelevantné. Buď existujú legálne dôvody, napr. ochrana ústavného zriadenia, ekonomických záujmov a bezpečnosti štátu (a pod.), pod ktorými tajná služba smie nasadzovať ITP prostriedky. A v tom prípade voči komukoľvek. Alebo ju treba zrušiť. Reči premiérky, že „pokiaľ došlo k podozreniu z trestnej činnosti, mali ju riešiť orgány činné..." sú neporozumením zmyslu tajnej služby...
Áno, samozrejme. Medzi veľmi úzku množinu dôvodov, čo opodstatňujú taký brutálny zásah do súkromia, akým je odpočúvanie, ochrana utajovaných skutočností, čo je náš prípad, patriť nemôže. Alebo, no, nemala by patriť. V podmienečnom spôsobe, lebo nadradenie nedotknuteľnosti súkromia a slobody informácií nie je samozrejmou výsadou ani najprestížnejších demokracií. Porozprávať by o tom niečo vedela napr. Judith Miller, reportérka New York Times, ktorá si za ochranu zdroja odsedela tri mesiace. Nie v Rusku. V USA, asi pred siedmimi rokmi.
Únik dôverných informácií zo špeciálnych zložiek skrátka nie je čiernobiela záležitosť. Akože fuj, odpočúvanie novinárov... Nie, ide o komplikované kauzy, v každej slušnej demokracii mali aspoň jednu. Minimálne. Na otázku Radičovej, že čo asi majú z toho tí, ktorí novinárom „vynášali", je odpoveď tiež vo forme otázky: Čo asi mal „Deep Throat" za to, že našepkával Woodwardovi s Bernsteinom (Watergate)?
No. Ľubomír Galko je, iste, plne politicky zodpovedný za bordel v službách, ktorým šéfuje. Nič na veci nemení, že bordel tam bol vždy a on padol za „obeť" toho, že vznikol politický dopyt po jeho hlave. (Alebo niekoho z SaS.) Napokon, my zrejme správne tušíme, že väčšmi než ochrana utajovaných skutočností stálo za odpočúvaním „podozrenie", že akísi traja novinári, eventuálne celá redakcia, politicky konšpiruje a bude konšpirovať dovtedy, kým sa neumlčia informačné zdroje. To je síce škaredé, ale celkom iste neprijateľné ako dôvod na nasadenie ITP. Ak toto Radičová zvážila, hoc nevyslovila, je rozhodnutie o návrhu na odvolanie korektné.
Z politickej zodpovednosti ministra to neuberá, ale úplne zásadné ešte je, či Galko k akcii dal sám impulz, či o nej „iba" od začiatku vedel, alebo VOS konalo na vlastnú päsť a bol postavený pred hotovú vec. Ak platí možnosť číslo 3, netreba ani odpočúvacie zariadenie, aby nám došlo, že ako naivný diletant padol do pasce, ktorá mu bola nastražená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.