Výnimkou nie sú, samozrejme, ani Spojené štáty, ktoré zatiaľ sú – či sa nám to už páči alebo nie – svetovou vojenskou mocnosťou číslo jeden.
Do výzbroje amerického vojenského letectva (USAF) bol nedávno zaradený prvý „kus“ novej bomby s prenikavou ničivou silou. Táto bomba svojou účinnosťou a schopnosťou prenikať dovnútra betónových bunkrov (v nich sú obvykle veliteľské centrá) prevyšuje doteraz známe bomby podobného typu. Ide napríklad o americké bomby Grand Slam s hmotnosťou 10 ton, o niečo ťažšiu bombu GBU-43 či o ruskú tzv. termobarickú bombu hmotnosti 7 ton. Ak však sedíte v bunkri pod 50 metrami zosilneného betónu, ani spomenuté bomby vám neublížia.
Prenikne aj betónom bunkra
Inak je to ale s novou americkou bombou typu GBU-57A/B, ktorá je známa aj pod názvom Massive Ordnance Penetrator (čosi ako masívna prenikajúca zbraň). Táto bomba má hmotnosť 13 600 kg a je schopná preniknúť vrstvou zosilneného betónu, hrubou až 60 metrov. To ale nie je všetko: kľúčom k obrovskej ničivej sile bomby je to, že jej nálož vybuchne až po preniknutí betónovou vrstvou. Samotná nálož má hmotnosť 2 400 kilogramov. Dĺžka celej bomby je približne šesť metrov.
Akronym GBU, ktorý nájdeme v označení prakticky všetkých novších amerických bômb, znamená Guided Bomb Unit (opäť ťažko preložiteľný americký výraz, čosi ako riadená bombová jednotka). To neznamená nič viac a nič menej než to, že bomba je presne na cieľ navádzaná navigačným systémom GPS. Na riadenie smeru letu bomby slúžia mriežkovité kormidlá na jej zadnej časti.
Puzdro bomby je zhotovené zo špeciálnej vysokopevnej ocele a nemalo by sa narušiť počas prenikania bomby cez betónové stropy bunkrov.
Povezú ich bombardéry B–42 a B–2
Nosičmi novej americkej bomby s vysokou schopnosťou prenikania budú strategické bombardovacie lietadlá typu B-52 a B-2. Obidva typy môžu niesť po dvoch bombách GBU-57A/B.
Už zastarané osemmotorové bombardovacie lietadlo B-52 môže tankovať vo vzduchu, takže jeho dolet je obmedzený prakticky len výdržou posádky.
Lietadlo B-2 je zhotovené prevažne z kompozitných materiálov, ktoré sťažujú jeho detekciu, a jeho dolet je vyše 11 000 kilometrov.
Pred novou americkou bombou sa bude dať naozaj len ťažko skryť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.