Korzár logo Korzár
Pondelok, 1. máj, 2017 |dnes je Sviatok práce

Vyšších platov sa opäť väčšina východniarov zrejme nedočká

Väčšina zamestnávateľov na východnom Slovensku v súvislosti s krízou hovorí o raste platov veľmi opatrne, prípadne mlčí.

Panasonic. Odbory chcú v závode vybojovať pre zamestnancov vyššie mzdy.(Zdroj: šim)

Ministerstvo financií predpovedá na budúci rok nárast priemernej mzdy o 3,4 percenta. Priemerná mzda by sa tak mala zvýšiť zo súčasných 790 eur na necelých 820 eur. Zisťovali sme, kde sa budú platy dvíhať a kde sa s vyššími mzdami nepočíta.

Zamestnávatelia v Zemplíne o platoch zamestnancov hovoriť nechcú

Priemerné platy zamestnancov v regióne Zemplína väčšina nami oslovených firiem zverejniť odmietla. Podľa tých, ktorí odpovedali, sa pohybujú od 485 eur v školstve do 829 eur v priemysle. Platy v regióne Zemplína patria už tradične medzi najnižšie na Slovensku. Najmenej približne 340 eur mesačne zarábajú zamestnanci, ktorí vyrábajú komponenty do automobilov.

REGIÓN ZEMPLÍN. Oslovili sme dvadsať rôznych firiem pôsobiacich v zemplínskom regióne. Od potravinárskych, cez chemické až po drevospracujúce. Väčšina z nich informácie o priemernom plate svojich zamestnancov neposkytla.

Platy zdravotníkov sa vraj nehýbu

Snažili sme sa zistiť priemernú mzdu zamestnancov Nemocnice Š. Kukuru v Michalovciach, Nemocnice s poliklinikou v Trebišove a Nemocnice A. Leňa v Humennom. „Sú to osobné údaje zamestnancov, ktoré nezverejňujeme,“ reagovala hovorkyňa Veronika Deckerová. Podľa nášho zdroja sa v Nemocnici A. Leňa nepohli platy zamestnancov už dva roky. Údajne ich upravovali podľa zákona len tým, ktorí tam pracujú za minimálnu mzdu.

Priemerná mzda v Chemese: 829 eur

Chemes Humenné má v súčasnosti 323 zamestnancov. „Priemerný plat zamestnanca našej firmy v tomto roku je 829 eur,“ povedal podpredseda predstavenstva František Chvostáľ.

Spoločnosť o ďalšej valorizácii platov na ďalšie obdobie uvažuje: „Ale je tu ešte rad otvorených otázok v oblasti cien a očakávaní. Po ich zhodnotení prijmeme rozhodnutia.“ Spoločnosť výraznejšie prepúšťala pred rokom. Chvostáľ avizoval vytvorenie 50 nových pracovných miest. Súvisia s novými aktivitami v priemyselnom parku Chemes.

Priemerná mzda v LPM Ulič: 597 eur

Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič v okrese Snina je štátny podnik, v ktorom pracuje 194 zamestnancov z najvýchodnejšie ležiacich obcí Slovenska. Alexej Németh, riaditeľ podniku povedal, že priemerný plat zamestnanca v tomto roku je 597,51 eura. Uvažujú nad tým, že v novom roku platy zvýšia o 25 eur mesačne. Potvrdil, že na budúci rok zamestnancov prepúšťať nebudú.

Michalovskí učitelia si prilepšia

Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková potvrdila, že učitelia materských a základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto, si na budúci rok finančne prilepšia. “Mesto je povinné postupovať v súlade s platnou legislatívou a teda musí zvýšiť platy učiteľom. Zvýšenie sa bude pohybovať v rozmedzí 30 až 45 eur, podľa toho, či ide o učiteľa materskej školy, základnej školy, v akej platovej triede je podľa kvalifikácie zaradený, koľko rokov učí, či má 1. alebo 2. kvalifikačnú skúšku a pod. Počet učiteľov základných škôl, materských škôl, základnej umeleckej školy a školských klubov detí v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je 485,“ vysvetlila Palečková.

kor, mipo
Odborári zabojujú o vyššie platy

SPIŠ. Platy porastú pracovníkom v priemysle i stavebníctve, no štátnym úradníkom či zamestnancom železníc mzdy po zohľadnení inflácie klesnú, aj keď nie tak výrazne, ako v tomto roku.

Firmy mlčia

S otázkou o informácie o priemerných platoch za tento rok sme sa obrátili na najväčších zamestnávateľov v regióne. Ku konkrétnym informáciám sme sa však nedostali. „Ide o veľmi citlivé informácie vo vzťahu k našim zamestnancom a preto by sme boli neradi, keby takáto informácia bola zverejnená,“ uviedla Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá spravuje nemocnice v Krompachoch a Levoči.
K prípradnému rastu miezd sa nevyjadrila ani spoločnosť Embraco Slovakia, ktorá je najväčším zamestnávateľom na Spiši.

Zabojujú o viac peňazí

K otázkam o platoch bolo zdržanlivé aj vedenie krompašského závodu Panasonic. Šéf tunajšieho odborového zväzu Branislav Filip tvrdí: „Urobíme všetko pre to, aby reálne mzdy neboli nižšie, ako v tomto roku. Skôr, aby porástli.“

V závode momentálne pracuje 700 kmeňových zamestnancov, ďalších 200 závod zamestnáva na sezónnu výrobu.

šim
Nemocnica sľúbila vyššie platy, teraz mlčí

Nemocnicu sv. Barbory v Rožňave prevzala v septembri tohto roku Vranovská investičná, za ktorou stojí Svet zdravia. Súkromný investor sa okrem zachovania dostupnej zdravotnej starostlivosti zaviazal do dvoch rokov zvýšiť mzdy zamestnancov o 20 percent. Dočkajú sa zamestnanci zvýšenia už od januára?

ROŽŇAVA. Keď sme chceli zistiť výšku priemerného platu v nemocnici, dostali sme zamietavú odpoveď.

„Otázku miezd v nemocniciach, ktoré prevádzkujeme, považujeme za údaj osobného charakteru a preto ho nebudeme zverejňovať,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia Veronika Deckerová.

Zamietavé odpovede

Pokúsili sme sa zistiť aspoň to, o koľko percent budú zamestnancom zvýšené mzdy vzhľadom na predchádzajúce záväzky investora.

„Považujeme za podstatné a samozrejmé, že odmeňovací systém a otázku ohodnotenia našich zamestnancov komunikujeme výlučne s nimi. Je to problematika, ktorú máme neustále na zreteli a spokojnosť zamestnancov aj v tomto ohľade považujeme za kľúčovú,“ dodala Deckerová a údaje odmietla konkretizovať.

jak
V Chemosvite aj Whirlpoole budú vyjednávať o vyšších platoch

SVIT. Za vyššie mzdy budú bojovať vo firmách aj odborári z Chemosvitu. Vladimír Zentko z Energetického chemického odborového zväzu (ECHOZ) nám povedal, že zamestnávateľ predložil návrh kolektívnej zmluvy na rok 2012. „Vo štvrtok sme zaniesli generálnemu riaditeľovi písomnú odpoveď na jeho návrh o tom, čo si predstavujeme. Na budúci týždeň nás čaká prvé vyjednávanie, vtedy budeme vedieť viac,“ uviedol Zentko. Priemerná mzda za január až september 2011 v materskej spoločnosti Chemosvit a.s. je podľa odborára približne 890 eur. „Navrhujeme zvýšenie o 5%,“ doplnil.

Vyššia výkonnosť = vyššie platy

Generálny riaditeľ skupiny firiem Chemosvit Michal Ľach povedal, že o zvýšení platov majú konkrétnu predstavu. „Ak v tejto krízovej situácii zvýšime výkonnosť a lepšie sa presadíme na trhu, mzdy zvýšime. Platy sú totiž podmienené vyššou výkonnosťou,“ reagoval Ľach. V jednotlitých dcérskych spoločnostiach Chemosvitu sa zárobky zamestnancov pohybujú od 720 do 1200 eur.

Vagónka chystá zmeny

Tatravagónka je jedným z najväčších zamestnávateľov v Poprade. Hovorkyňa spoločnosti Zuzana Janečková na margo rastu platov hovorí: „Máme snahu zaplatiť ľudí tak, aby každý dostal to, čo si zaslúži. Je však teraz o tom predčasné hovoriť, lebo je to aj otázka rokovania medzi odbormi a vedením spoločnosti,“ povedala. Informácie o priemernom plate firma nezverejňuje

Odbory chcú zvýšenie o 12%

Od odborárov sme sa dozvedeli, že priemerne pracovník v Tatravagónke zarobí okolo 760 eur. Podľa predsedu tunajšej odborovej organizácie Jána Oravca je návrh kolektívnej zmluvy už na stole vo vedení. „To by malo do štrnástich dní zareagovať. Dohodneme sa na stretnutí a pravdepodobne dôjde k vyjednávaniu,“ povedal Oravec. Podľa neho v tomto roku výrazne hore s platmi nešli. „Vedenie avizovalo na budúci rok lepšie podmienky. My navrhujeme zvýšenie o 12 %,“ doplnil.

Vo Whirlpoole budú vyjednávať

Aj Whirlpool Slovakia v Poprade – Matejovciach sa zaoberá otázkou miezd v budúcom roku. Jej manažér Pavol Cedzo povedal, že je o tom predčasné hovoriť.

Tunajší šéf odborov Jaroslav Zakrevský uviedol, že budú s vedením firmy vyjednávať. „Navrhujeme zvýšiť plat o 6 %,“ dodal.

mel, mv
Železničiarom sa nepáči zmrazenie platov

Zamestnanci ŽSR zarábali tento rok v priemere 757 eur, zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko o čosi viac – 843 eur. V budúcom roku by chceli vyššie platy.

ROŽŇAVA/BRATISLAVA. Priemerná mzda v prepravnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) bola od januára do septembra tohto roku 843 eur. Rast miezd bol minulý rok na základe kolektívnej zmluvy zmrazený, a tento stav chce vedenie spoločnosti aj naďalej udržať. „Vedenie firmy nepočíta, že by mali mzdy na budúci rok rásť. Budú rovnaké ako tento rok,“ uviedol Alexander Buzinkay, vedúci tímu komunikácie ZSSK.

Odbory žiadajú nárast

Tento fakt sa nepáči Odborovému združeniu železničiarov. Tí v súčasnosti s vedením železničných spoločností začali rokovania o podobe nových kolektívnych zmlúv na nasledujúci rok. „Všetko je v štádiu vyjednávania. Posledné dva roky bol rast miezd v ZSSK zmrazený, preto budeme požadovať istý nárast. Pozorne sledujeme dohody o zvyšovaní miezd aj v ďalších rezortoch, ako je školstvo či zdravotníctvo. Dohodnúť by sme sa chceli už do konca tohto kalendárneho roka,“ povedal pre denník Korzár František Petroci, predseda Odborového združenia železničiarov.

Napriek tomu, že odborári by chceli rokovania uzavrieť už tento rok, vyjednávania o novej kolektívnej zmluve môžu pokračovať takmer do konca marca 2012. Lepšiu vyjednávaciu pozíciu má podľa všetkého vedenie ZSSK. Pokiaľ sa s odborármi nedohodnú, platiť bude tohtoročná kolektívna zmluva, v ktorej bol rast platov zmrazený.

ŽSR: O platoch sa rokuje

Výška priemernej mzdy v spoločnosti Železnicie Slovenskej republiky (ŽSR) bola v tomto roku 757 eur.
„Otázka ďalšieho postupu v oblasti miezd pre rok 2012 je súčasťou kolektívneho vyjednávania, ktoré ešte nie je uzavreté,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Martina Pavlíková.

jak
ANKETA

Aký plat považujete za postačujúci na slušný život? Pýtali sme sa v uliciach východoslovenských miest.

Tomáš Šebo, Rožňava: Podstatné je to, aby som nemusel žiť od výplaty do výplaty. Z ruky rovno do úst, ako sa hovorí. Človek by si mal na dôstojný život vedieť zabezpečiť bývanie, stravovanie a aj iné výdavky ako platiť účty za telefón. V Rožňave by mi stačilo minimálne tých 600 eur. Momentálne je to v dnešnej dobe a v tomto chudobnom regióne utópia.

Miroslav Pomajdík, Spišská Nová Ves: „Jedno židovské príslovie hovorí: Šťastný človek je ten, ktorý je spokojný s tým, čo má. Niekto musí vystačiť na mesiac s 500 eurami, inému nestačia ani dva milióny. Myslím si, že tých 1000 eur na mesiac by mohlo byť pre rodinu postačujúcich.“

Beáta Knutová, Lučivná (okres Poprad): „Som s druhým synčekom na materskej dovolenke, manžel pracuje. Mesačne musíme platiť hypotéku a rôzne poplatky. Niečo málo sa nám zvýši. Po materskej sa chcem zamestnať a očakávam, že si budeme môcť dovoliť viac ako doteraz. Na lepší život by som si predstavovala zárobok 600 eur v čistom.“

Gabriel Gazdočka, Michalovce: „Rozčúlilo ma, keď som zaregistroval zvyšovanie platov politikov. Mesačne majú poslancom narásť platy až o 680 eur. Tu na východe pritom toľko niekto nezarobí ani za dva mesiace poctivej práce. Hlavne, že politici myslia na seba. Myslím si, že ak by mali rodiny s deťmi žiť normálne, každý z manželov by mal zarábať aspoň 800 eur mesačne.“

Ján Lomaga, Michalovce: „Politici sľubujú lepšiu životnú úroveň a vyššie platy len vždy pred voľbami. Potom sa starajú iba o svoje platy. A ako myslia na dôchodcov to nemá ani zmysel rozoberať. Na východe by mali ľudia zarábať okolo tisíc eur mesačne, aby mohli žiť normálne.“

jak, šim, mel, mpo

Neprehliadnite tiež

KOŠICKÝ VEČER

Košičanov zlákali hotdogy, hamburgery, tibetské pirôžky aj churros

Košice Street Food Fest predstavil krásu pouličného jedla.

KOŠICKÝ VEČER

Sú fotografie, na ktoré sa nezabúda. Ako sa rodia?

Navzájom si radíme, hovorí o stretnutiach v košickom klube Ľubica Kremeňová.

Ochutnávač kávy musí držať diétu, barista má v rukách moc

Prešovčanka Anka Ribovičová sa chystá na svetovú súťaž.

Miss Domaša bude v rytme latino a plná jubileí

Termín je známy, program bude pre všetky generácie.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

PLUS

Najmladší pivovar na Slovensku má rozlohu dvojizbového bytu

Najmenší, ale najdlhšie budovaný.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 3. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 4. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 7. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 8. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 9. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 10. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 859
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 590
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 848
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 409
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 5 956
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 705
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 532
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 104
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 322
 10. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 304

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop