Korzár logo Korzár

Byť gayom či lesbičkou znamená byť často „in“

Zistili ste, že vaše dieťa priťahuje rovnaké pohlavie? Neviete ako reagovať? Zachovajte chladnú hlavu. Kým v Bratislave sú homosexuáli prijímaní tolerantne, na vidieku si rodičia volajú na pomoc často i farára.

Odlišnosť. Gayov je viac ako lesbičiek. ILUSTRAČNÉ FOTO: ČTKOdlišnosť. Gayov je viac ako lesbičiek. ILUSTRAČNÉ FOTO: ČTK



Adam z obce na východnom Slovensku zistil, že je homosexuál, na strednej škole.Kým človek dôjde do jasného štádia, že je homosexuál, musí prejsť rôznymi fázami.Najprv prichádza fáza pochybností. Človek veľa rozmýšľa a hľadá sa.Neskôr nastupuje fáza overovania.A potom rôzne experimentovanie.Definitívny názor príde väčšinou, keď je už človek dospelý a samostatne fungujúci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Začali ma priťahovať viac chlapci ako dievčatá a s dievčatami som bol vždy len veľmi dobrý kamarát,“ začal svoje rozprávanie Adam.

SkryťVypnúť reklamu

Z východu sa odsťahoval do Čiech. „Pred okolím to už neskrývam. Tu, kde žijem dnes, to okolie akceptuje. Berú ma takého, aký som, ba opačne, človek má dokonca pocit, že ho majú ľudia radšej.“

Ale prečo to doma v svojej rodnej dedine tajil a skrýval sa? „Kvôli ľuďom, nie kvôli rodine a známym, ale kvôli tým druhým. Ľudia sú zákerní,“ zdôveril sa.

Nechce, aby sa jeho rodičia museli trápiť kvôli tomu, ako by sa na nich pozerali ostatní ľudia, zvlášť v podmienkach malej obce. „Nechcem aby sa trápili, aj keď ja som šťastný. A povedať im to určite raz plánujem, dokonca v najbližšom čase. Chcem, aby vedeli, že som šťastný.“

Rodičom to nepovedal, lebo ich chcel chrániť pred okolím

Aké je to mať vzťah na východnom Slovensku, to nevie posúdiť. „ Všeobecne ale Slováci, a zvlášť východná časť zeme, ešte nie sú pripravení akceptovať to, že niekto cíti sympatie k rovnakému pohlaviu. Jednak kvôli výchove a konzervatívnemu postoju cirkvi. Nie terajšej, ale tej, ktorá je v srdciach ľudí staršej generácie,“ myslí si Adam.

SkryťVypnúť reklamu

Takže strach z takejto pravdy je veľký, obavy takisto. „A reakcia našich? Ak im to poviem? No, úprimne, čo mi môžu urobiť? Vydedia ma? Alebo odmietnu? Veď teraz žijem doslova vo vyhnanstve, ako vyvrheľ. Môže byť ešte horšie, ako to je? Ak sa s tým nezmieria, bohužiaľ, ja sa asi ťažko zmením. Ak to pochopia časom, len dobre. A ak si uvedomia, že som predsa len ich syn a začnú ma takého brať a ja budem raz môcť prísť na Slovensko s partnerom, asi budem plakať šťastím...“

Je to ale hudba ďalekej budúcnosti. „Čo sa týka rodičov, vôbec neriešim otázku toho, ako to prijmú, skôr riešim problém, aby sa netrápili ani kvôli mne, ani kvôli rečiam a pohľadu ľudí,“ dodal Adam, no na záver povedal: „Veď ani cirkev homosexualitu neodsudzuje, pretože súdiť môže len Boh. Homosexuálov akceptuje, aj keď homosexualitu neschvaľuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Homosexuál so sebou často bojuje

Hľadanie sexuálnej orientácie patrí k prirodzenému vývinu človeka a kto sa líši od väčšiny, bude mať to hľadanie veľmi ťažké.

Potrvá dlho, kým svoju odlišnosť prizná sám sebe, kým ju prijme ako samozrejmú, prestane sa pre ňu trápiť a napokon ju prizná aj okoliu. „Ak príde malé dieťa za rodičmi a povie, že je gay, tak to zväčša nebude pravda, pretože malé dieťa to ešte nemôže vedieť. Mohlo to len niekde počuť,“ informovala psychologička Nataša Grajciarová.

Skôr ako si niekto uvedomí svoju odlišnú orientáciu, musí si ju hlavne urovnať a ujasniť v sebe. „Často takýto človek vedie ťažký vnútorný boj. Nie je to pre neho ľahký proces,“ uviedla N. Grajciarová.

Obdobie chlapčenských vzťahov môže byť metúce

Chlapci okolo pätnásteho roku prechádzajú do obdobia chlapčenských vzťahov.

„Je prirodzené, že niekedy sú tie priateľstvá chlapcov tak intenzívne, a niekedy aj tak obdivné, že chlapec začne obdivovať svojho staršieho kamaráta až na hranici zamilovanosti. Všetky vlastnosti, čo na ňom vidí, si od neho berie. Chlapci si to môžu zamieňať naozaj až so zamilovanosťou,“ zdôraznila psychologička.

Muž s pochybnosťami svojej orientácie sa orientuje až do dvadsiatky ako na tom je. Keď nakoniec sám v sebe prijme pravdu, býva to pre neho veľká úľava.

Ako vyjsť s pravdou na svetlo sveta?

Vyrovnať sa s tým však musia aj jeho rodičia. Psychológovia sa zhodujú, že aj rodičia potrebujú čas. Je totiž rozdiel, keď teoreticky uvažujeme o homosexualite a tvrdíme, že nám „nevadí“, a keď sa oproti vám posadí vlastný potomok a povie vám, že je inak sexuálne orientovaný.

A ako to vlastne povedať? „Veľmi to závisí od pováh rodičov. Aká je ich tolerancia k tejto problematike. Ale vždy je to o priamom rozhovore,“ poradila psychologička. Neodporúča však žiadne náznaky.

„Je lepšie, keď sa to povie priamo. Treba nájsť okamih dobrej pohody a skúsiť opatrne pohovoriť si o tom s rodičom, ovšem, ak si myslí, že by to rodič mohol pochopiť,“ povedala Grajciarová. Dnes sa homosexualita dosť propaguje. „Je to in, je to cool. Niektoré povahy si takto na sebe zakladajú, ale to je výnimočné,“ dodala psychologička. U chlapcov sa homosexualita prejavuje viac ako u žien.

ZISTILI SME

Čo je homosexualita?

Homosexualita je (spravidla trvalá) pohlavná náklonnosť jedinca k osobám toho istého pohlavia. Je sprevádzaná rovnakými citovými a partnerskými vzťahmi ako pri heterosexualite.

V lekárskom (psychiatrickom) a sexuologickom význame sa pod pojmom homosexualita rozumie prevažujúca alebo výhradná erotická citlivosť voči osobám rovnakého pohlavia.

Za priaznivých okolností býva spojená so schopnosťou vytvárať plnohodnotný citový vzťah s osobou alebo osobami toho istého pohlavia, porovnateľný s citovými vzťahmi heterosexuálne zameraných osôb rôzneho pohlavia.

Za nepriaznivých okolností môže viesť k neurotizácii, asociálnemu spôsobu života alebo k samovražde homosexuálne zameranej osoby a k rôznym formám spoločenského odmietania, stigmatizácie alebo i k vážnemu ohrozeniu jej života zo strany spoločenského okolia.

V minulosti bola homosexualita vnímaná ako zvrátenosť či duševnú chorobu, a to najmä na konci 19. storočia.

Najmä v moslimských krajinách (podľa šaríje sa dodnes trestá smrťou) a spravidla v krajinách s nízkym stupňom ekonomického rozvoja je negatívne vnímaná alebo sú príslušné osoby prenasledované.

K prejavom homosexuality má negatívny postoj aj katolícka cirkev. Homosexualitu ako normálny prejav vnímali v starovekom Grécku. Dnes je vo väčšine krajín OECD bežná, existujú tzv. registrované partnerstvá alebo homosexuálne manželstvá i s adopciou detí.

VEDELI STE?

Krajiny, v ktorých je možné uzavrieť homosexuálne manželstvá

V Európe možnosť homosexuálneho manželstva existuje v Holandsku, Belgicku a v Španielsku. Registrované partnerstvá sú vo Veľkej Británii, Nórsku, Švédsku, Dánsku, Fínsku, Islande, Nemecku, Česku, Slovinsku, Luxembursku, Švajčiarsku, Francúzsku a v Portugalsku.

Momentálne sa o zavedení zákonnej regulácie vzťahov osôb rovnakého pohlavia uvažuje aj v Írsku a diskusie prebiehajú aj na Slovensku.

Adopcie detí sú dovolené v Spojenom kráľovstve, Švédsku, Dánsku, Holandsku, Belgicku a v Španielsku.

Mimo Európy sú manželstvá vrátane adopcií v Kanade a v Juhoafrickej republike, registrované partnerstvá v niektorých štátoch USA, Argentíne, Novom Zélande a niektorých častiach Austrálie.

Pápež bol proti takýmto manželstvám

Pápež Ján Pavol II. bol jedným z hlavných kritikov homosexuálnych manželstiev. Vo svojej poslednej knihe, Pamäť a identita, Ján Pavol II. opisuje „nátlak“ na Európsky parlament, aby povolil homosexuálne manželstvo.

Agentúra Reuters citovala pápeža: „Je legitímne a nevyhnutné opýtať sa seba samého, či to nie je časť novej diabolskej ideológie, možno viac vnútornej a skrytej, ktorá skúša postaviť proti sebe ľudské práva proti rodine a proti človeku.“

FAKTY

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 38 281
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 803
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 252
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 674
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 439
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 594
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 520
  1. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  2. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  4. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  5. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  6. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 908
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 461
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 393
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 786
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 002
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 615
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 958
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 738
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  2. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  4. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  5. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  6. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 908
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 461
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 393
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 786
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 002
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 615
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 958
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 738
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu