Korzár logo Korzár Košice

Najviac si váži takých hostí, ktorí pijú veľa a hlavne rýchlo

Aktuálne tretí najlepší výčapník piva na svete sa volá Peter Škripko vyštudoval v Košiciach gymnázium, začínal ako čašník v kaviarni Slávia, v Anglicku umýval riad, v Prahe robil čašníka, v Tatrách riadil hotel.

Za hodinu dokáže načapovať aj 200 pollitrákov.Za hodinu dokáže načapovať aj 200 pollitrákov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Nakoniec ako manažér košickej reštaurácie s kaviarňou Camelot ju s priateľkou kúpili a rozšírili o piváreň. Ako riaditeľ zakladal Asociáciu somelierov na východnom Slovensku, stal sa reštauračným manažérom roka 2011, zakladal a spoluorganizuje Košice Gurmán Fest.

Presne 6. októbra, v deň 169. výročia, odkedy bavorský sladovník Josef Groll uvaril prvé číre pivo na svete, sa v pražskom Rudolfine zišlo 15 najlepších barmanov sveta v súťaži Pilsner Urquell International Master Bartender 2011. Do 6. ročníka súťaže sa zapojilo 4-tisíc ľudí z 15 krajín. Vyhral Ír, druhý bol Čech a tretí 34-ročný Slovák, Peter Škripko z Košíc.

Porota hodnotila finalistov, majstrov svojich krajín, vo vedomostných, odborných disciplínach, komunikačných i prezentačných zručnostiach. „Súťaž trvala tri dni, piati hodnotitelia nás posudzovali od rána do večera, hodnotili testy, čapovanie, interview, celý deň nás pozorovali. Z 15 nakoniec vybrali piatich, potom sme na pódiu museli za 20 minút načapovať malé, veľké pivo, pivo z fľaše, obslúžiť hostí, porozprávať o pive, odpovedať na zákerné podrobné otázky, technologické, historické, všetko v angličtine," opisuje Košičan.

„Bola to výzva dokázať, že rozumiem tomu, čo robím. Z 3. miesta som sklamaný, chcel som vyhrať. Nevrátil som sa ako 'majster sveta' so širokými ramenami. No mal som možnosť pouvažovať, prečo mi titul ušiel. Výsledkom sebaanalýzy je absolvovaný kurz u najlepšieho výčapníka sveta a 5-hodinová stáž v jednej z najlepších 'hospod'." V súťaži Peter získal trojmesačný pobyt v Londýne, kde bude tiež „stážovať" v bare. Chystá sa tam na budúci rok. Potom chce vo svetovej súťaži barmanov zaútočiť na zlato.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi zvládol 20 pív denne

Peter je inak vášnivý pivár. „Pivo je zdravé, odporúčaná denná dávka sú dve pivá. Po vode je druhý najobľúbenejší nápoj na svete pivo. Keď niekto nepije pivo, má riziko, že ochorie, 20 percent. Ak vypije dve pivá denne, je riziko iba päť percent. Pri štyroch pivách denne je to opäť 20 percent. Takže i štyri pivá denne sú ešte v pohode, percentuálne je to rovnaké, akoby ste nevypili žiadne," smeje sa. "Ak si dva dni nedáte žiadne pivo, na tretí deň môžete vypiť 12..." Peter prezradil, že dávnejšie zvládol aj 20 pív denne, teraz už „len" 10 až 15. Tvrdí, že kedysi pili ľudia pivo ako vodu, aj deti, i on sám už ako žiak základnej školy si neraz dal po večeri práve pivo.

Zdôrazňuje, že sladovník pivo varí, ale barman ho robí a aj perfektne uvarené pivo treba vedieť načapovať. „Najlepší systém na svete je momentálne čapovanie z 500-litrového medeného tanku, v ktorom je čerstvé pivo priamo z pivovaru. Tank pravidelne dopĺňa cisterna z pivovaru, zastaví pred 'hospodou', vytiahne sa hadica a pivo ide z cisterny do tanku. Lepšie je už len rovno zo skladu z pivnice. Čím väčší objem piva, tým lepšie odoláva fyzikálnym a chemickým vplyvom. Má výnimočnú chuť, v tanku je čerstvé, nepasterizované. Aj z fľaše sa dá pivo naliať dobre, no treba mať grif."

Ďalšou dôležitou súčasťou kvalitného systému sú podľa Petra kohúty na čapovanie, ktoré používajú dobré české „hospody". „Pivo sa má čapovať z kohúta, nie točiť z pípy ako zmrzlina, ako to robí väčšina košických pivární." Záleží tiež na teplote piva, pohároch a dokonalej hygiene. „Napríklad sudy s pivom sa nesmú kotúľať a musia byť skladované v teplote 8 až 10 stupňov."

SkryťVypnúť reklamu

Top hostia pijú veľa a rýchlo

Najlepšie sa cíti pri obsluhe, pri kontakte s ľuďmi. Páčia sa mu podniky, kde je všetko podriadené pitiu piva. „Najviac si vážime hostí, ktorí pijú veľa a hlavne rýchlo. To sú 'naši'. Keď pivo ide, za hodinu ich dokážem načapovať aj 200. Vtedy najlepšie chutí, keď sa bleskovo čapuje jedno za druhým. Keď niekto povie, že chce kávu, nech sa páči, vedľa je kaviareň. Keď chce niekto minerálku, čaj, to si môže dať aj v cukrárni. U nás sa pije pivo," vraví s úsmevom.

Vysvetľuje, že ak všetci v podniku pijú pivo, uľahčuje to i obsluhu. Keď personál vidí, že niekto dopil, hneď mu sami od seba nesú ďalšie a za každé mu na účte na stole len pripíšu čiarku. Aj týmto „hospodovým" systémom sa inšpiroval v českých krčmách. „Pri poslednom pive hosť iba povie, že ďalšie si už neprosí. Je to storočný osvedčený systém, preto sa v podniku bazíruje, aby každý pil pivo. Snažíme sa tiež, aby si hostia vážili, že môžu piť dobré pivo, preto chceme takých, aby pili veľa a rýchlo. Kto hodinu cmurká jedno, tomu už asi nabudúce nerezervujeme stôl, ak ho blokuje takým, ktorí si to zaslúžia viac."

Podľa Petra dobrý zákazník by mal vypiť asi 3 pivá za hodinu. „Napríklad moja priateľka vie vypiť za tri hodiny osem pív, to je ženská miera, a ja zlupnem za tri hodiny aj 11 pív. Trochu sa tak človek môže podnapiť, ale od dobrého piva hlava nebolí." Prekladať pivo tvrdým alkoholom neodporúča. „Najrýchlejšie sa človek opije z pálenky. Kto si k dobrému pivu dáva lacnú pálenku, to nie je pivár, ale alkoholik."

SkryťVypnúť reklamu

Škvŕkanie sa začína po treťom pive

Od dobrej pivárne očakáva aj niečo pod zub. „Dobre sa poznám so známym kuchárom Jardom Židekom. V podniku, kde sa pije pivo, netreba dlhý jedálny lístok, stačí denná ponuka pár kvalitných čerstvých jedál, hotoviek, napríklad hovädzí guláš či sviečková, ale aj tlačenka, pivný syr, hermelín, utopenec." Má odpozorované, že hosťom začína škvŕkať v žalúdku približne po treťom - štvrtom pive. „Vtedy každý trochu vychladne. Veľa pivární jedlo podceňuje, pritom k pivu jedlo patrí. Keď podnik ponúka dobré jedlo, ľudia tam aj viac vypijú."

V rámci učenia a inšpirácie už má „prelezené" najlepšie české „hospody". „Strávil som tam hodiny, odjedol a odpil som si tam svoje. Okrem piva hodnotím atmosféru, jedlo, i celkovo, ako to tam vyzerá. V prvom rade musí byť perfektné pivo." Ďalším kritériom je dobrá atmosféra v podniku. „Tú spoznáte podľa vravy, hukotu. Keď je veľa ľudí a bavia sa medzi sebou, ani nemusí hrať žiadna hudba, alebo len slabo, a hostia sa cítia príjemne."

Študentov by poslal do sveta

Priznáva, že vo všeobecnosti je kvalita služieb v gastronómii stále nízka, hostia sa väčšinou sťažujú právom. „Bol tu socializmus, služby sa brali ináč. Drahšie reštaurácie už urobili krok dopredu, no za cenu zdražovania. Teraz by sa mali spamätať 'obyčajné' reštaurácie, ktoré tvoria možno 90 percent návštev. Hostia by mali prestať chodiť tam, kde im nechutí, mali by adresovať ponosy na kvalitu priamo majiteľovi reštaurácie." Prezradil, že najtvrdším orieškom sú preňho niektorí agresívni a nevychovaní hostia, ktorí vedia všetko lepšie, a nech sa snaží akokoľvek, tvária sa nespokojne, aj keď sa často vracajú.

Kritický je však i k profesionalite barmanov. „Úroveň ľudí pracujúcich v službách je odrazom úrovne spoločnosti. Slušnosť akoby sa už nenosila, ani niektorí rodičia ju svojim deťom nevštepujú. Ako chcete od čašníka, aby hosťa pozdravil prvý, keď to nevidel ani doma? Čo sa týka jazykovej stránky, pre študentov hotelových škôl by som zaviedol povinnú stáž na minimálne šesť mesiacov v anglicky hovoriacej krajine. Naučili by sa tam viac ako za štyri roky doma. Navyše ak niekto na vlastnej koži spozná, že to ide i inak ako u nás, a po návrate na Slovensko nezapadne do priemeru, môže byť úspešný." Aj Peter stále chodieva do zahraničia za inšpiráciou. „Tento rok som navštívil Toskánsko, ktorého kuchyňu považujem za vrchol gastronómie, bol som i v Petrohrade, Rakúsku, Maďarsku, Čechách."

Spomína, že odmalička s rodičmi navštevoval reštaurácie, kde ho lákalo nazrieť za lietacie dvere a spoznať krajinu zázrakov, odkiaľ nosili jedlá a nápoje. „Na ceste k postu majiteľa reštaurácie som si prešiel všetky funkcie od umývača riadu až po riaditeľa štvorhviezdičkového hotela. Vždy som sa svoju prácu snažil robiť naplno a s láskou. Stále sa rád vraciam k poctivému remeslu ako čašník, kuchár či 'chlapec pre všetko'. Aj správny barman sa však pre toto povolanie musí narodiť a svoju prácu milovať. Ak hostia odchádzajú šťastní a radi sa vracajú, ostatné už príde samo."

Ako varia celebrity

Peter je aj somelierom, no vlastnú zbierku vín doma nemá. „Akýkoľvek pokus o jej vytvorenie sa končí neúspechom, sme s priateľkou aj nadšení milovníci vína a žiadna fľaša sa u nás dlho neohreje. Žiť treba pre okamih! Somelierstvo nie je iba o víne, ale o všetkých pôžitkoch, ktoré človek dokáže pri stole zažiť."

O gastronómii má aj blog na internete. „Záujem o gastronómiu na Slovensku pozvoľne rastie, ale dnes Slovákov najviac zaujíma, ako varia celebrity, ktoré väčšinou variť nevedia. Ak by mali záujem o serióznu gastronómiu, neboli by sme vystavení takému množstvu priemeru, nebáli by sme sa dať si hocikde bryndzové halušky a pizza by nebola novodobým slovenským národným jedlom. Priemerný Slovák zatiaľ nevie, čo je kvalitné jedlo. Len si myslí, že vie..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 550
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 999
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 284
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 653
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 047
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 199
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 388
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 313
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 653
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 047
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 199
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 388
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 313
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu