Existujú rôzne druhy medu. Obľúbený je agátový, zmiešaný, kvetový, malinový, repkový a aj medovicový med. Peľové zrnká majú blahodarný účinok na ľudský organizmus.
Propolis je dodnes svetovo neprekonaná antibakteriálna látka. „Do dnešného dňa ešte nevieme vyriešiť všetky záhady okolo včiel. Napríklad, keď vojde myš do úľa, včely ju zabijú. A obalia ju. A aj keď sú 35-stupňové horúčavy, myš sa nerozloží,“ odhaľoval predseda Slovenského zväzu včelárov v Stropkove Gabriel Foťko medové a včelie rarity.
Propolis je bohatá zmes bioaktívnych látok živicového charakteru, ktoré včely zbierajú z rôznych púčikov, kôry a rastlín. V úli sú ďalej spracovávané a využívané na ochranu úľového priestoru pred baktériami, vírusmi, plesňami a kvasinkami.
Propolis brzdí niektoré baktérie, vírusy, huby, kvasinky a plesne. V podobe tinktúr a mastí dokáže lokálne tlmiť bolesť, preto je využívaný pri zápalových ochorení. Ale pozor nech si dávajú tí, ktorí sú na propolis alergickí.
Materská kašička je hormonálnym liekom
Materská kašička je zázrak prírody, ktorý dodnes nie je preskúmaný. „Ide o silný hormonálny liek. Pri tomto lieku je potrebné vždy sa poradiť s lekárom. Nadmerné používanie kašičky môže organizmus aj poškodiť.“
Materská kašička je hustá smotanovo žltá látka typickej vône a kyslej chuti. Nie je úplne rozpustná. Podporuje imunitný systém, podporuje obnovu hojacich sa tkanív, znižuje hladinu cholesterolu, stimuluje kostnú dreň a zvyšuje odolnosť voči stresom, upravuje stavom pred a po operácii.
Včelí vosk sa dnes využíva v kozmetike na výrobu rôznych krémov i na ošetrovanie kožených súprav. Je to sekrét žliaz, vosk, ktorý včela robotníčka vylučuje žľazami umiestnenými na brušných častiach zadočku, voskotvorných zrkadlách. Sekrét tuhne a tvoria biele voskové šupinky.
Včelár: Med by sme si nemali dávať do čaju
Med môžu podľa Foťka jesť aj malé deti. Odporúča zjesť tri lyžičky medu denne. „Med by sa nemal dávať do čaju, pretože jeho účinky sa znehodnocujú. Mal by sa konzumovať osobitne,“ povedal Foťko.
„Med na chlebíku je veľmi zdravý. Pôsobí dobre na sviežosť, vitalitu, vlastne na všetko. Ani Vianoce by nemali byť bez medu, pretože keď sú v dome mladé dievčatá, tak sa im medom robí krížik na čele, aby bolo celý rok sladké,“ poodkryl ďalšie medové rozmery včelár Ján Semič zo Svidníka.
Včelárske raňajky sú novinkou
Raňajky včelára sú novým produktom. „Ráno si dávame taký malý štamprlík, nazývame to včelárske raňajky, ktoré sú čisto prírodné a nie je tam žiadna chémia, len včelí produkt a lieh. Doteraz som nenašiel takého včelára, ktorý by také niečo vyrábal. Tieto raňajky majú veľký ohlas. Je to 52-percentný alkohol. Skladá sa zo špiritusu a medoviny,“ povedal nám vlani Ján Ksenič zo Svidníka.
Medová masáž je perlou medzi masážami
Masáž medom k nám dorazila z Ruska. Pomáha nášmu telu detoxikovať sa, revitalizovať sa, zbaviť sa nepriaznivých účinkoch stresu a nečistého životného prostredia.
Ide o veľmi účinnú metódu, pri ktorej za pomoci medu nanášaného na chrbát „vysávame“ z hĺbky telesných tkanív staré škodliviny, usadeniny a jedy, ktoré sa v tele človeka nahromaždili v priebehu života pôsobením životného prostredia, potravy, liekov a podobne.
„Tieto škodliviny sa v priebehu masáže vylučujú v podobe žuvačkovitej hmoty na boľavých miestach chrbta. Takýmto spôsobom sa očisťujú aj vnútorné orgány,“ informovala masérka z Prešova Ľudmila Chovancová.
Detoxikácia cez pokožku
Výhodou masáže medom je spojenie dotykovej terapie, cieleného silného prekrvenia, vynikajúcich účinkov medu a detoxikácie organizmu priamo cez pokožku.
„Medová masáž má silné detoxikačné účinky a tiež obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť organizmu. Je preto vhodná pri veľkom počte civilizačných chorôb, ktoré súvisia s usadzovaním škodlivín a jedov v našom tele v dôsledku čoho sa rúca náš imunitný systém,“ uviedla Ľ. Chovancová.
Môžete ju absolvovať raz za mesiac
Telo sa cez lymfatický systém začína zbavovať škodlivín a odpadu a je nimi zasýtené. Klient môže pociťovať po masáži mierne zhoršený stav.
„Tento stav je však len dočasný a je signálom toho, že nastáva očista. Postupným vyplavovaním škodlivín z tela dochádza k odznievaniu týchto príznakov. Preto je nutné po masáži prijímať veľa tekutín,“ dodala Chovancová. Zdravý človek môže medovú masáž absolvovať preventívne raz za mesiac, pri akútnych problémoch cielene raz za týždeň.
čor
Dobré rady
Tipy na využitie včelích produktov
- Afty - kúsok vaty namočený v propolisových kvapkách- aftu potrieme, vatu necháme chvíľu priloženú. Páli to, ale pomôže.
- Angína - ako podporná liečba aj prevencia- kloktať ústnu vodu s propolisom, prípadne si striekať ústny sprej s propolisom.
- Astma - užívať lyžičku medu s propolisom ráno aj večer, zázvor v mede.
- Akné - užívať med s propolisom, súčasne ošetrovať pleť špeciálnym krémom a vodou na akné.
- Bolesti zubov - namočíme kúsok vaty do propolisových kvapiek a priložíme na zub, ďasno - po tej pôjdeme k zubárovi.
- Bradavice - na špičke lyžičky sa nahreje kúsok propolisu, ktorý sa do bradavice stlačí a prelepí. Nechá sa tam bez prestávky až do konečného vypadnutiu bradavice. V prípade straty sa postup opakuje.
- Herpes - nanášať 3x denne masť s propolisom. Súčasne je vhodné užívať aj med.
- Málokrvnosť- 3x denne užívať peľ alebo peľ v mede.
- Chrípka -ako podporná liečba aj prevencia- kloktať ústnu vodu s propolisom, prípadne si striekať ústny sprej s propolisom.
- Pečeňové problémy - užívať peľ a zázvor v mede.
- Kašeľ, odkašliavanie - užívať zázvor v mede.
- Kŕčové žily - potierať propolisovými kvapkami a na noc propolisovou mastou a previazať.
- Prechladnutie - užívať med s teplým mliekom, alebo med so šťavou z citróna, alebo med s chrenom a zázvor v mede.
- Po infarkte - 3x denne užívame 10 kvapiek propolisových kvapiek v tekutine a peľ v propolise.
- Popáleniny - okamžite polejeme propolisovými kvapkami a potom dáme tampón namočený v tom istom.
- Prostata - užívať peľ, alebo peľ v mede.
- Sexuálna výkonnosť - užívať materskú kašičku v mede.
- Únava -pohár teplej vody s lyžicou medu a citrónom, užívať peľ v mede, ženšeňový koreň v mede, guaranu v mede, rakytník v mede...
- Vrásky - používať pravidelne krém proti vráskam a striedať s krémom s materskou kašičkou.
- Vredy - 3x denne 15-20 propolisových kvapiek na piškótu-1 hod. pred jedlom.
- Zápal stredného ucha - kúsok vaty namočený v propolisových kvapkách vložiť do ucha.
- Žalúdok, žlčník - nakvapkať propolisové kvapky na piškótu a zjesť, alebo na lyžičku, propolis v mede, užívať guaranu v mede.
zdroj: it
Vedeli ste?
Túto masáž vynechajte, ak máte:
- alergiu na med,
- otvorené a mokvajúce rany, resp. iné poškodenie pokožky,
- krvácanie (napr. pri žalúdočných vredoch)
- trombózu, infekčné a nákazlivé choroby,
- ekzém a vyrážky, rakovinové ochorenia, vysoký očný tlak (glaukóm)
zdroj: internet
Zistili sme
Medová detoxikačná masáž sa odporúča pri:
- problémoch s krvným obehom,
- artróze a reumatických ochoreniach svalov a kĺbov,
- žalúdočných a črevných poruchách ,
- bolestiach hlavy, depresiách,stresu, únave a nespavosti,
- chronických zápaloch vedľajších nosných dutín,
- nachladení a nádche,
- menštruačných problémoch, impotencii a neplodnosti,
- ochoreniach obličiek a pečene,
- ochabovaní výkonnosti a vitality,
- po operáciach a pri pomalej rekonvalescencii po ťažkých ochoreniach,
- vyčerpanosť a slabosť, jarná únava,
- nervové poruchy a stavy nepokoja,
- neakútne problémy s kĺbami,
- znížená imunita, poruchy spánku.
zdroj:it
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.