Korzár logo Korzár
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Potrebujete operáciu? Termín až v roku 2017

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove sú podľa hovorkyne Renáty Koziakovej čakacie lehoty na operácie rôzne. Od niekoľkých minút po niekoľko rokov.

Plánované operácie. Najdlhšie, od 4 do 8 mesiacov, na ne v Michalovciach čakajú ortopedickí pacienti.Plánované operácie. Najdlhšie, od 4 do 8 mesiacov, na ne v Michalovciach čakajú ortopedickí pacienti. (Zdroj: mipo)

PREŠOV. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove sú podľa hovorkyne Renáty Koziakovej čakacie lehoty na operácie rôzne. Od niekoľkých minút po niekoľko rokov. „Lehoty ovplyvňuje množstvo faktorov. Napríklad akútnosť, frekvencia výskytu danej diagnózy, ale aj schvaľovanie operácií zo strany zdravotných poisťovní, kapacity operačných sál, počtu lôžok na danom oddelení, ale aj náročnosť výkonu,“ uviedla Koziaková.

Najviac sa čaká na ortopédii

Vo FNsP sa najdlhšie čaká na oddelení ortopédie, už teraz sú pacienti čakajúci na operácie bedrového alebo kolenného kĺbu objednávaní na december 2017. Na otázku, koľko ľudí je aktuálne na čakacej listine, hovorkyňa odpovedala, že vo fakultnej nemocnici evidujú 3 925 pacientov pre všetky zdravotné poisťovne a všetky diagnózy. Zvýšený záujem alebo tlak na presadenie termínu operácie v novembri či decembri nezaznamenali. Prednostný termín sa ani nedá vybaviť. „Iba vo výnimočných prípadoch a len ak ide o zhoršenie zdravotného stavu pacienta v ohrození života,“ vysvetlila Koziaková.

Pacienti si už na odkladanie operácií zvykli. Iní sú zase prekvapení, že pokiaľ ide o akútny stav, na zákroky sa dostanú rýchlo. „Ja som čakal na operáciu len tri týždne, ale mám pred sebou ešte jednu a zatiaľ neviem, kedy bude. Nepotešil by som sa, keby sa v decembri zmenila situácia tak, že by som musel ísť do inej nemocnice alebo čakať niekoľko mesiacov,“ povedal nám Ján Kuchárik z Prešova.

SVIDNÍK. V Nemocnici arm. generála L. Svobodu vo Svidníku, n. o., čakacie listiny na operácie nemajú. „Vybavujeme ich priebežne, záleží aj na tom, ako rýchlo si pacient vybaví predoperačné vyšetrenia. Pokiaľ je to možné, umožníme pacientovi vybrať si termín operácie,“ informovala nás hovorkyňa Veronika Deckerová.

VRANOV NAD TOPĽOU. Ani vo Vranovskej nemocnici, n. o., M. R. nemajú čakacie lehoty. Všetkých pacientov operujú priebežne. „ Jediným pracoviskom, kde sme donedávna nemohli okamžite ošetriť všetkých pacientov, bolo rehabilitačné oddelenie, pretože jeho pôsobnosť je okrem Vranova aj pre Michalovce, Humenné a sčasti aj pre Svidník. Situáciu sa však už podarilo vyriešiť, lebo sme nedávno zvýšili kapacitu lôžok z pôvodných 12 na 20,“ uviedla hovorkyňa Veronika Deckerová.

Na operáciu čakala päť rokov

Pre niektorých pacientov je čakanie na operáciu nekonečné. Svoje vie o tom aj pani Margita Fajnerová. Na operáciu bedrového kĺbu čakala dlhých 5 rokov.

„Mala som problém s chodením, bolesti a na behanie po obchodoch, čo som robila veľmi rada, som nemohla ani pomyslieť. Oveľa viac ma však trápilo, že sa mi z roka na rok zhoršovala cukrovka a bála som sa, či pri operácii nenastanú komplikácie. Nakoniec všetko dobre dopadlo,“ povedala o svojej skúsenosti 67-ročná pani Margita. Až s odstupom času si naplno uvedomila, ako jej výmena bedrového kĺbu zmenila kvalitu života.

ak

V Zemplíne pacienti dlhšie čakajú len na ortopedické operácie

Pacienti neštátnych nemocníc v zemplínskom regióne čakajú dlhšie len na plánované výmeny bedrového kĺbu a kolena. Najkratšia čakacia lehota na tieto operácie je v Humennom.

REGIÓN ZEMPLÍN. V Michalovciach, Trebišove a Humennom sú nemocnice neštátne, v Snine patrí nemocnica mestu. Ani v jednej neprijali hromadnú výpoveď lekárov a pracujú v bežnom režime.

Čakacie lehoty závisia od druhu operácie

Na každom operačnom pracovisku Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach akútneho pacienta operujú ihneď. Na plánované operácie, ako sú napríklad očné šošovky, ORL zákroky, náhrada bedrových kĺbov, je čakacia lehota rôzna. Závisí od kapacitných možností oddelenia a odsúhlasení príslušnou zdravotnou poisťovňou. „Mama je objednaná na operáciu kĺbu. Čaká na ňu asi od jari, operovať ju majú koncom novembra. Čakanie berieme ako samozrejmosť, veď ľudí s chorými kĺbmi je veľa a lekárov– špecialistov málo,“ povedala Michalovčanka Sidónia Kubicová.

Michalovce: najdlhšie čakajú ortopedickí pacienti

Ľubomír Rohoň, generálny riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach, a. s., zdôraznil, že na akútne operačné zákroky sa v ich nemocnici nečaká. Pacienti najdlhšie čakajú na väčšie plánované ortopedické operácie od 4 do 8 mesiacov. Na čakacej listine ortopedického oddelenia je približne 90 pacientov, na čakacích listinách ostatných operačných oddelení 20 – 30 pacientov.

Čakacie lehoty na plánovaný operačný zákrok pre ORL a očných pacientov sú v Michalovciach od 2 do 4 týždňov. Nemocnica nemá pacienta rekordéra, ktorý by v porovnaní s inými pacientmi čakal na operačný zákrok extrémne dlho.

Podľa Andreja Kulana, konateľa Nemocnice Snina, s. r. o, čakajú ich pacienti zhruba dva týždne len na operácie žlčníka a prietrží. Momentálne je na zozname 16 čakateľov. V nemocnici nedal výpoveď žiaden lekár.

Humenné: ortopedickí pacienti tiež čakajú

„Svokrovi operovali kĺb v Humennom. Nezdalo sa mi, že čakal dlho. Počul som, že v Prešove na taký zákrok čakajú oveľa dlhšie,“ povedal Humenčan Miroslav Lukáč.

Veronika Deckerová, hovorkyňa Nemocnice A. Leňa v Humennom a Nemocnice s poliklinikou Trebišov, uviedla, že urgentné a neodkladné zákroky vykonávajú bezodkladne. Plánované operácie robia priebežne a čo najskôr v závislosti od kapacity nemocnice a zdravotného stavu pacienta: „V priemere v horizonte jedného mesiaca.“
Mesačná až trojmesačná čakacia lehota je na výmenu bedrového kĺbu alebo kolena. „Takýchto pacientov evidujeme niekoľko desiatok, ale pokiaľ to kapacita nemocnice dovolí, snažíme sa ich vybavovať priebežne a čo možno najskôr,“ povedala.

Krízové situácie nečakajú

V súvislosti s výpoveďami lekárov v štátnych nemocniciach k 1. decembru michalovská nemocnica neregistruje snahy pacientov dostať sa na zákroky do štátnej - univerzitnej nemocnice už tento mesiac. Výpovede lekárov v štátnych nemocniciach sa chodu michalovskej nemocnice nedotknú. „V súvislosti s výpoveďami lekárov v niektorých nemocniciach neočakávame u nás žiadnu krízovú situáciu, nedostali sme zo strany lekárov žiadnu výpoveď. Nemocnica v Michalovciach bude pracovať v normálnom režime,“ zdôraznil jej generálny riaditeľ Ľubomír Rohoň.

V Humennom a Trebišove podľa hovorkyne Deckerovej nereagujú pacienti na napätú situáciu v zdravotníctve urgenciou svojich plánovaných operácií.

Po Tatrami čakajú dva až tri týždne

PODTATRANSKÝ REGIÓN. Na operácie v kežmarskej nemocnici čakajú pacienti dva, maximálne tri týždne. „Do tohto času sme schopní každého pacienta s ktoroukoľvek diagnózou odoperovať,“ uviedol šéf kežmarskej nemocnice Štefan Volák. Na čakacom zozname v Kežmarku preto nemajú žiadneho rekordéra.
V kežmarskom špitáli nezohráva úlohu druh operácie, ale skôr poisťovňa. „Najdlhšie sa čaká na termín, ktorý udeľuje poisťovňa Dôvera,“ spresnil Volák. Pacienti sa v kežmarskej nemocnici nesnažia urýchľovať termíny operácií pred 1. decembrom.

Popradská nemocnica na naše otázky týkajúce sa čakacích lehôt na operácie do uzávierky nereagovala.

Podobná situácia aj v Starej Ľubovni

Dramatické čakanie na operáciu sa aj pacientom v regióne Starej Ľubovne vyhýba. „Čakacie lehoty sa pohybujú v rozmedzí dvoch až troch týždňov,“ povedal nám Peter Bizovský, riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice.

Dĺžka čakacej lehtoy závisí taktiež od schválenia plánovanej hospitalizácie zdravotnou poisťovňou. „V prípade zdravotnej poisťovne Dôvera je to taktiež asi dva-tri týždne,“ dodal šéf neziskovky.
V nemocnici podľa riaditeľa zatiaľ nepocítili, že by sa pacienti snažili dostať na operačný stôl ešte pred prvým decembrom. V zozname čakateľov sa vraj nevyskytla žiadna osoba, ktorá by musela na zákrok čakať neprimerane dlho.

mel, rin
Na Spiši panuje nervozita

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nemocnica v Spišskej Novej Vsi beží v zabehaných koľajach. Vyšetrenia pacientov v ordináciách prebiehajú plynulo. Pacienti sú podľa závažnosti zdravotného stavu objednávaní na ďalšie odborné vyšetrenia či operácie.

Podľa neoficiálnych vyjadrení tunajších lekárov nielen v ich radoch, ale aj zdravotného personálu a pacientov prevláda nervozita. Čo bude po 1. decembri, nikto netuší. „Na polikliniku chodím často, pretože pravidelne absolvujem odborné vyšetrenia. V súčasnosti som rada, že nemusím ísť na operačný stôl. Nepáči sa mi, ako sa vyhrotila situácia v zdravotníctve. Lekári by nemali uprednostňovať peniaze pred zdravím človeka,“ netají sa nesúhlasom Božena Kožárová zo Spišskej Novej Vsi.

Na vedenie spoločnosti Vranovská investičná, ktorá prevzala nemocnicu v Spišskej Novej Vsi, sme sa obrátili s otázkami, ako dlho sa čaká na zákroky, na aký druh operácií sa čaká najdlhšie a či sa nesnažia pacienti urýchliť operáciu. Do uzávierky sme odpoveď nedostali.

ešl

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 25 233
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 480
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 980
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 180
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 034
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 732
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 886
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 665
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 616
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Košiciach má byť viac ako sto testovacích miest

Miesta by mali poznať v utorok, zverejniť ich vo štvrtok.

UNLP.
POZNÁMKA JAROSLAVA VRÁBEĽA

Po tom, čo mamička a advokátka predviedli v pôrodnici, sa už nedá byť ticho

Koronakarma mnohých takých dobehla, nakoniec prosia o modlitby.

Ilustračné.

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.
Viliam Turan na archívnej fotografii.
Komentár Petra Schutza

Do análov hlavným vchodom

Ani päťtisíc odhalených v predpremiére nedáva odpoveď na záhadu, že načo je dobré plošné testovanie.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop