To sa dá analyzovať asi podobne, ako keď máte hlavu na kláte a idete počítať, asi ako rýchlo padá gilotína... No. Ak zostaneme (radšej) doma, tak najzarážajúcejšie je, s akými politikmi a inštitucionálnym zázemím kráča naša zvrchovaná zem v ústrety časom, od ktorých turbulentnejšie nezažili tri generácie.
Namodelovať scenár, v ktorom horko zaplačeme, že štát nemá vládu s riadnymi kompetenciami, sa veľmi nechce. Vždy je tu možnosť, že Gašparovič pôjde radšej na hokej... Čisto intuitívne je však zrejmé, že tá zmena Ústavy, ktorá v mene zaplátania virtuálnej diery (poverenie Radičovej) delimitovala právomoci vlády (čiastočne) na prezidenta, je špeciálne do kalamity, akou hrozí táto európska zima, takpovediac zločin proti republike. V situácii, keď vám nezamestnanosť, príjmy rozpočtu či prognóza HDP môžu poskakovať v rádoch percent, je rovné ústavnej sabotáži, ak vláda nemôže rozhodovať o zásadných otázkach hospodárskej a sociálnej politiky.
Rozumiete; v rokoch 2005 až 2008 (do septembra) by bolo lepšie bez vlády. Akejkoľvek. Život bežal sám od seba a čoho sa dotkli, to išlo len k horšiemu. A keď tragéd Počiatek mal postaviť rozpočet do laty (jeseň 08), tak mu došla viagra. Teraz sme vo veľmi podobnom scenári. Čo mesiac, to jedno percento HDP mínus z prognózy. A Mikloš si mädlí ruky, že nemá kompetencie (a väčšinu v NR SR). On nič, on iba minister financií.
Keby sme chceli byť ironickí, dalo by sa označiť za šťastie, že skvelá novela vláde ponechala aspoň právomoc na vyhlásenie vojnového stavu a mobilizáciu ozbrojených síl. Je nad pochop fiktívneho živnostníka, ako to ide dokopy s tým, že súhlas v "zásadných otázkach" zahraničnej politiky musia mať opäť od prezidenta... (Vláda môže vyhlásiť vojnu, ale komu konkrétne, to už povie Gašparovič... Hahaha) Problém akurát je bojaschopnosť, ktorú má armáda asi podobnú, ako summity EÚ v zápase s krízou...
Štát nemá osem mesiacov normálneho prokurátora, lebo čo nezorali strany v politickom boli, to zabíja Gašparovič nehoráznym zdržiavaním menovania nešťastníka, ktorého si v koalícii zvolili. Nemá už ani zámienku. Ústavný súd sťažnosť Trnku (protikandidát) zamietol. "Problém" je pritom takmer kópiou diery s poverením vlády. V Ústave nie je explicitne napísané, že ak je kandidát regulárne zvolený (čo ÚS potvrdil), prezident ho menovať MUSÍ hneď. No. A tento Gašparovič, ktorý "akoby člen Smeru" robí cirkus zo štátu, je teraz ešte, vo vedľajšom úväzku, polovica exekutívy.
Degenerácia politickej triedy sa tejto jesene manifestuje najmä na modrom pozadí s hviezdičkami. Nie je to však tak, že "Brusel" je fórum trosiek odcudzených skutočností a demokratickej zodpovednosti, a národní politici, voličmi údajne kontrolovaní, len akosi druhí huslisti. Kdeže, ide o terminálne štádiá tej istej sklerózy na rôznych poschodiach moci. Na SR práve vrcholí bezbrannosťou štátu zoči-voči hrozbám, ktoré vyrába "európske" riešenie krízy, ale pôvod majú doma, v odtrhnutí sa politiky od svojho zmyslu a života presne tak, ako sa deje v Bruseli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.