J a zopár nemeckých titulov zrejme globálne. To nie je rezignácia (tú necháme na Radičovú), ale proste fakt, o ktorom vypovedajú denno-denne haldy nezmyslov a kravín nielen na internete, ale aj z produkcie značkových autorov či absolventov, ehm, ehm, politickej ekonómie.
My zostaňme pri tom, že politici – zvlášť v demisii a s obmedzenými právomocami – nie sú od toho, aby strašili národ. Radičovej výrok, že ak v priebehu dní či týždňov sa neprijmú rozhodnutia (v kauze dlhov, P.S.), tak „niektoré štáty zmiznú z mapy Európy (...)“, je takmer akoby sa vybrala v kostýme smrtky o polnoci na cintorín... Niežeby zajtra v Bruseli, kde majú kritický míting, nebolo čoho sa báť. Je. Jeseň bude divoká a dlhá. Ale že by mali miznúť štáty z mapy, tak toto nenapadlo ani prominentným katastrofistom typu doc. Staněk a ďalší...
No. Iste, niekde na veľmi vzdialenom konci dlhovej a menovej patálie môže byť aj mapa napr. bez Slovenska. To je však scenár taký menšinový a perspektívou aj najhoršieho vyústenia zajtrajšieho summitu, ku ktorému sa premiérka vyjadrovala, taký neracionálny, že sa ním dnes smú zaoberať azda futurológovia a politickí geografi. Nie aktívni politici, či dokonca premiéri, od ktorých sa v kríze očakáva – práve naopak – „udržiavanie plameňa“, určitý optimizmus. Nie prepiaty a zakrývajúci podstatu vecí, čo je mantinel z opačnej strany. Ale taký jemne štátno-opatrovateľský, aký inokedy sama Radičová rada okolo seba šíri.
To najturbulentnejšie, čo môže zajtra v Bruseli nastať, je spektakulárna nedohoda (konflikt) štátov, akú sme v EÚ nevideli od založenia. To strhne, celkom iste, trhy do nových prepadov a vyvolá zachraňovanie bánk s nejasným presahom na SR. Grécko je ale mimo obliga, má odtrúbených ďalších 8 miliárd na celý november (azda vydrží aj do Silvestra), pričom talianske a španielske úroky bude tlačiť dole banka vo Frankfurte výkupom dlhopisov. To síce neskôr zaplatíme (nie ako tvrdia určití údajne pravicoví analytici, že to je „výhodnejšie“ ako euroval), keďže straty ECB sa rozpočítajú podľa účasti na základnom imaní. Avšak z mapy, celkom iste, ešte nikto vymazaný ešte nebude...
Značne pravdepodobnejšie pritom je, že Merkelová/Sarkozy uvaria na vode spoločne nejakého vrabca, ktorého vzápätí na brífingu predvedú ako pečenú kačku po provensálsky. Taký „výsledok“ summitu neprepíše ani burzové indexy, nieto ešte mapy, len o tých pár dní či týždňov odsunie ďalší „deadline“ riešenia krízy.
Zrejme, zrejme tak nejako sa veci zbehnú. Strašením totiž nie je, že ak dlhová a menová kríza v Európe má vôbec ešte akési únikové dvere, tak to veru nebude nič široko konsenzuálne ani nebolestné. A to predznamenáva naťahovanie času až dovtedy, kým sa stavidlá neprelomia. Ani vtedy ešte z mapy nikto nezmizne, ale obraz, ktorý sa naskytne, azda už dá predstavu o scenároch, ktoré sa môžu rozvíjať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.