To však prezidentovi nestačí. Ako je známe, jeho znalosti angličtiny, ktorá je rokovacím jazykom únie, sú obmedzené, keďže posledný kurz anglického jazyka nedokončil pre množstvo štátnických povinností.
Na summit preto berie ako tlmočníčku profesorku Radičovú . Tá ovláda štyri jazyky, angličtinu si vycibrila na univerzite v Oxforde a prednáša v nej v zahraničí. Podobných dôsledkov, ako keď si o slovenskej hlave štátu americkí diplomati robili záznam, že neovláda angličtinu, a neskôr to zverejnila Wiki Leaks, sa Gašparovič neobáva, Rovnako ako toho, že v Bruseli všetci budú očakávať Radičovú, ktorá za Slovensko rokovala aj predtým a témy tak dobre pozná.
„V Bruseli im pekne vysvetlím, aké mi ústava priznáva právomoci. Ja som hlava štátu a zastupujem republiku navonok. Anglicky neviem, len trocha rusky, ale v tomto sa vyznám perfektne. Poviem im, že moja účasť zaručí jednotný postoj Slovenska k otázke riešenia dlhovej krízy. To im bude stačiť, sú celí šťastní, že sme schválili euroval,“ povedal prezident.
Ako sme sa ďalej dozvedeli od zdroja z jeho okolia, Radičová bude popri prekladaní Gašparoviča na rokovaní podľa jeho presných pokynov zastupovať. Napríklad vtedy, keď si on odskočí na futbalový zápas belgickej ligy. „Ivete zmena prostredia prospeje, aj tak v poslednom čase vyzerala ako týraná žena. Ani sa nečudujem, keď vyše roka strávila medzi pravičiarmi. Nech ukáže, čo vie. Aj na čele dočasnej vlády si plat predsedu treba zaslúžiť,“ dodal Gašparovič krátko pred odletom.
Autor: mtr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.